Filmy dokumentalne o modzie. Jakie naprawdę warto obejrzeć? [WYBÓR REDAKCJI]

Filmy dokumentalne o modzie potrafią wciągnąć jak najlepsza fabuła, a do tego są niezastąpionym źródłem wiedzy na temat historii marek czy biografii projektantów. Dla fanki stylizacji, projektowania czy po prostu trendów obejrzenie najlepszych modowych filmów dokumentalnych to wręcz… obowiązek. Jakie powinny znaleźć się na Twojej liście “must see”? Oto nasz wybór.

Filmy dokumentalne o modzie. Jakie naprawdę warto obejrzeć? [WYBÓR REDAKCJI]

Filmy dokumentalne o modzie - dlaczego warto je oglądać?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, filmy dokumentalne o modzie to niezastąpione źródło wiedzy i inspiracji dla każdej osoby, która żywo interesuje się trendami i chce wiedzieć więcej na temat ważnych osobistości w świecie fashion: projektantów, stylistów, redaktorów, fotografów czy muz designerów. Kiedy słyszysz “film dokumentalny” ziewasz z nudów? Daj szansę tego typu produkcjom: wybierając naprawdę wartościowe tytuły możesz mieć wrażenie, że oglądasz ikony akcji albo pasjonujący dramat! Emocje związane z pracą w branży mody w niczym nie ustępują tym, które w swoich notatnikach kreują hollywoodzcy scenarzyści. Jeśli więc ciekawi Cię, kto sukces przypłacił życiem, jaki jest związek ubrań z polityką, jak naprawdę wygląda praca w Vogue od kulis i kto wylansował zjawisko, jakim jest street style’owa fotografia, koniecznie obejrzyj 9 filmów dokumentalnych o modzie, które poleca Ci zakochana w tej branży redakcja Domodi.

Sprawdź też, jakie książki o modzie warto przeczytać!

[Najlepsze filmy dokumentalne o modzie]: Valentino: Ostatni cesarz wielkiej mody (2008)

Film dokumentalny “Valentino: Ostatni cesarz wielkiej mody” w reżyserii Matt Tyrnauer zgodnie uznawany jest przez miłośników mody za jedną z najważniejszych produkcji o tej tematyce. Portretuje postać Valentino Garavaniego, projektanta uwielbianego przez gwiazdy, który w maju skończy 89 lat. Przy okazji odsłania jednak znacznie więcej: kulisy świata fashion. Twórca tego dokumentu towarzyszył designerowi przez rok, przyglądając się jego pracy nad ostatnią kolekcją przed przejściem na emeryturę (w 2007 roku) i relacjom z ludźmi (w tym z wieloletnim partnerem Giancarlem Giammettim). Niektórzy twierdzą, że Valentino był, zgodnie z tytułem filmu, ostatnim ze „starej fali” dyktatorów mody. Tych, którzy chcieli ubierać kobiety przede szykownie, elegancko, zawsze stosownie do okazji, a najchętniej - w spektakularne wieczorowe suknie. Jeśli interesuje Cię taki oblicze trendów albo po prostu ciekawi osobowość Garaveniego i jego droga do kariery, ten film koniecznie powinnaś obejrzeć. Uwaga, możesz to zrobić na YouTubie!

[Najlepsze filmy dokumentalne o modzie]: The September Issue (2009)

„The September Issue” to amerykański film dokumentalny z 2009 roku w reżyserii R.J. Cutler, który pokazuje, jak naprawdę wyglądają przygotowania do wydania wrześniowego numeru magazynu Vogue pod dowództwem słynnej Anny Wintour. Jesienna publikacja jest w branży fashion traktowana jako najważniejsza w całym roku - to wtedy zmieniają się trendy, a miłośnicy mody są zdecydowanie bardziej niż latem skłonni do zainwestowania w nową garderobę. Jak pracuje się z tak wpływową szefową jak Anna Wintour, o której krążą legendy? Czy faktycznie redaktorzy Vogue’a przypominają Mirandę Priestly z “Diabeł ubiera się u Prady”? Dzięki temu filmowi dokumentalnemu możesz zajrzeć za kulisy i sprawdzić, czy naprawdę praca w poczytnym piśmie dla kobiet to byłby znakomity pomysł na Twoją karierę.

[Najlepsze filmy dokumentalne o modzie]: Bill Cunningham New York (2010)

Bill Cunningham zmarł we wrześniu 2016 roku, ale do tej pory jego wpływ na świat mody jest wielki. To on, ubrany w charakterystyczną niebieską kurtkę, na nieodłącznym rowerze, przemierzał ulice Nowego Jorku w poszukiwaniu ciekawie ubranych ludzi, którym robił zdjęcia. Wieloletni współpracownik New York Times’a jest jedną z osób odpowiedzialnych za fenomen, jaką jest street style’owa fotografia i pasja, z jaką blogerki paradują podczas fashion weeków ulicami Mediolanu, Londynu czy właśnie Nowego Jorku, żeby zaprezentować przed obiektywami swoje dopracowane stylizacje. Zresztą, sama Anna Wintour mówi w tym dokumencie, że… „Wszyscy ubieramy się dla Billa”.  Chociaż artysty już nigdy nie zobaczymy, przemierzającego na dwóch kółkach w poszukiwaniu manifestacji kreatywności i modowego wyczucia, nadal w pewnym sensie outfity influencerek są hołdem złożonym Cunninghamowi.

[Najlepsze filmy dokumentalne o modzie]: Diana Vreeland: The Eye Has to Travel (2011)

Diana Vreeland była jedną z najciekawszych i najbarwniejszych osobowości w świecie mody w latach 60. XX wieku. Odcisnęła na nim piętno nie tylko jako felietonistka, konsultantka w Costume Institute of Metropolitan Museum of Art czy wreszcie redaktorka naczelna amerykańskiego Vogue’a, ale też jako odkrywczyni Twiggy czy stylistka Jackie Kennedy. Chociaż Diana, żona bogatego finansisty, wcale nie musiała pracować, zawsze chciała realizować swoje pomysły i podążać w życiu za pasją. Właśnie dlatego porywała się na rozmaite wyzwania, projektowała, tworzyła reportaże na całym świecie, a stery w Vogue’u objęła w wieku 59 lat. Inspirujący był też jej styl, charakterystyczne zaróżowione policzki, barwne suknie, etniczna biżuteria. Jeśli chcesz poznać losy jednej z najbardziej ekscentrycznych kobiet w świecie fashion i zmotywować się tym samym do poszukiwania własnego sposobu na życie, właśnie film dokumentalny o Dianie Vreeland będzie dla Ciebie odpowiedni!

[Najlepsze filmy dokumentalne o modzie]: Political Dress (2011)

Film dokumentalny o modzie zrealizowany przez polskich twórców? Polecamy Ci ĺPolitical Dress” w reżyserii Justyny Fibiger. Opowiada o czasach przemian w okresie PRL, dotyczących nie tylko polityki, ale także mody, postrzegania tego, czym jest i do czego może służyć. W filmie wypowiadają się osobistości, które polską modę tworzyły przez lata (jak Barbara Hulanicki czy Barbara Hoff), ale też wielu innych artystów: reżyserów, fotografów czy muzyków. Oglądając ten dokument dowiesz się więcej nie tylko o tym, jak podkreślało się własny styl w okresie stalinizmu, ale też jak przeszczepiało się światowe trendy na polski grunt w czasach pustych półek i ograniczonego do minimum budżetu. Jeśli moda Cię pasjonuje, od tego arcyciekawego tytułu powinnaś zacząć zapoznawanie się z najlepszymi filmami dokumentalnymi o modzie! Możesz go obejrzeć na kanale reżyserki na YouTube (materiał umieściliśmy wyżej).

[Najlepsze filmy dokumentalne o modzie]: Vogue: Spojrzenie redaktorów (2012)

Jeśli masz dostęp do HBO Go, koniecznie obejrzyj film dokumentalny „Vogue: Spojrzenie redaktorów”, zwłaszcza jeśli jesteś już po seansie „September Issue”. Ten tytuł opowiada w pasjonujący i bardzo przystępny sposób historię najważniejszego pisma na temat mody na świecie. Możesz poznać perspektywę redaktor naczelnej Anny Wintour, ale też wielu jej współpracowników: Babs Simpson, Grace Coddington, Tonne Goodman, Phyllis Posnick, Jade Hobson, Carlyne Cerf, Polly Mellen czy Camilli Nickerson. O swoich przeżyciach związanych z tworzeniem edytoriali do tego miesięcznika opowiadają w tym filmie także gwiazdy, z Nicole Kidman na czele. Dla fashionistki ten tytuł to zdecydowanie pozycja obowiązkowa - tym bardziej, że nie trzeba specjalnie się starać, żeby dokument obejrzeć.

[Najlepsze filmy dokumentalne o modzie]: Iris (2014)

Iris Apfel dobija do 100., ale dla o kilka dekad młodszych influencerek wciąż pozostaje muzą i inspiracją. Stylistka mody i wnętrz, biznesmenka, filantropka, historyczka sztuki - wcielenia tej niesamowitej kobiety moglibyśmy wymieniać bez końca. Na świat mody wpłynęła przede wszystkim charakterem i swoim niesamowitym, barwnym stylem - i to w czasach, kiedy mało kto miał taką odwagę zwracać na siebie uwagę. Jeśli filigranowa „babcia” w wielkich okrągłych okularach korekcyjnych i kolorowych płaszczach w etniczne wzory przemawia do Ciebie tak jak do nas, znajdź czas na obejrzenie filmu dokumentalne „Iris” z 2014 roku w reżyserii Alberta Maysles.

[Najlepsze filmy dokumentalne o modzie]: Jeremy Scott: The people’s designer (2015)

Jeremy Scott to jeden z tych projektantów, po których można się spodziewać dosłownie wszystkiego. Jego kolekcje i pokazy to zawsze popis niezwykłej kreatywności. Inspirując się codziennością, ikonami popkultury czy historią mody tworzy niesamowity, barwny kolaż, który zachwyca nie tylko gwiazdy. W filmie dokumentalnym ,,Jeremy Scott: The people’s designer” w reż. Vlada Yudin możesz poznać Jeremy’ego nie tylko jako śmieszka i zgrywusa, ale przede wszystkim jako zdeterminowanego twórcę i biznesmena, który doskonale wie, co robi. Dokument tworzy spójny obraz aktualnego dyrektora artystycznego domu mody Moschino, od czasów jego biednego dzieciństwa.

[Najlepsze filmy dokumentalne o modzie]: McQueen (2018)

Wizjoner, geniusz, tytan pracy, ale też człowiek zagubiony we własnej niepewności i lękach, straszliwie samotny. Taki był Alexander McQueen, jeden z najwybitniejszych projektantów mody wszech czasów, który w 2010 roku popełnił samobójstwo. Dokładnie 8 lat później powstał film dokumentalny „McQueen”, który tworzy fascynującą, ale też dramatyczną historię jego życia prywatnego i zawodowego. Reżyserom,  Ianaowi Bonhôte’owi i Peterowi Ettedgui udało się pokazać Alexandra McQueena z obu perspektyw: jako genialnego i rozchwytywanego artystę, ale też wrażliwego chłopaka, szukającego swojego miejsca w świecie. 

fot. Getty Images

Zainspiruj się filmami dokumentalnymi o modzie i dopracuj swój styl z Domodi:

Jak dobrać szorty do figury? Modne krótkie spodenki dla gruszki, jabłka, klepsydry i kolumny Jak dobrać szorty do figury? Modne krótkie spodenki dla gruszki, jabłka, klepsydry i kolumny 7 polskich influencerek, których możesz nie znać, a które warto teraz śledzić na Instagramie 7 polskich influencerek, których możesz nie znać, a które warto teraz śledzić na Instagramie