Jak nie prać płaszcza? To szkolny błąd. Popełnia go wiele osób

Pranie płaszcza może przywrócić mu dawny blask po kilku miesiącach, które spędził w szafie, pozwoli pozbyć się zabrudzeń i odświeżyć okrycie wierzchnie, by długo wyglądało jak nowe. Zastanawiasz się, jak to zrobić w odpowiedni sposób? Sprawdź, jak prać płaszcz i jakich błędów w tym zakresie warto się wystrzegać. 

Jak nie prać płaszcza? To szkolny błąd. Popełnia go wiele osób
Pranie płaszcza w pralce Źródło: Adobe Stock

Takie pranie płaszcza to błąd. W ten sposób możesz go zniszczyć

Jak prać płaszcz – to pytanie, które zadajemy sobie przed rozpoczęciem lub zakończeniem sezonu, czy gdy na okryciu wierzchnim pojawiają się widoczne zabrudzenia. Choć pranie płaszcza może wydawać się niemałym wyzwaniem, wystarczy znajomość kilku podstawowych zasad, by zrobić to we właściwy sposób bez konieczności korzystania z usług pralni chemicznych.  

O czym pamiętać? Przede wszystkim o tym, że okrycia wierzchnie to specyficzny rodzaj odzieży, dlatego warto czyścić je zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli jednak dawno odcięłaś metkę od płaszcza, unikaj prania płaszcza w pralce w wysokiej temperaturze. Nieodpowiednio dobrany program na urządzeniu może bezpowrotnie zniszczyć materiał. Niewskazane jest też pranie płaszcza w pralce w zwykłym proszku, który może osadzać się na włóknach i pozostawić na okryciu wierzchnim nieestetyczne, białe ślady. Lepszym wyborem będzie żelowa kapsułka lub płyn piorący. 

Jak prać płaszcz? Dzięki tym wskazówkom wyczyścisz go w domu

Czyszczenie płaszcza szczotką
Czyszczenie płaszcza szczotką Źródło: Adobe Stock

Jak bezpiecznie prać płaszcz? Możesz zrobić to ręcznie lub w pralce. Najważniejsze, by trzymać się kilku podstawowych zasad: 

  • sprawdź oznaczenia na metce płaszcza – dowiesz się z nich, czy płaszcz można prać w pralce, jeśli tak, to w jakim programie i temperaturze.  

  • opróżnij kieszenie – schowane w nich drobne monety czy chusteczki higieniczne mogą uszkodzić nie tylko okrycie wierzchnie, ale też pralkę.  

  • zapnij zamki i guziki – dzięki temu suwaki nie uszkodzą materiału, a guziki nie odpadną w trakcie wirowania. 

  • wybierz odpowiedni środek do prania płaszcza – od proszku lepsze będą kapsułki lub płyn do prania wełny. Unikaj też detergentów do bieli – zawierają wybielacz, który może odbarwić materiał. 

  • postaw na wstępne odplamianie – jeśli na twoim ulubionym płaszczu pojawiły się widoczne zabrudzenia, spróbuj usunąć je ręcznie przy pomocy wilgotnej ściereczki i płynu do prania, zanim wrzucisz okrycie wierzchnie do pralki. Delikatny program do prania wełny może nie poradzić sobie z plamami, a dzięki wcześniejszemu odplamianiu, skutecznie pozbędziesz się wszelkich zabrudzeń z powierzchni materiału. 

Bez względu na to, czy pierzesz płaszcz ręcznie, czy w pralce, warto pamiętać o tym, by robić to jak najrzadziej i tylko wtedy, gdy naprawdę zajdzie taka konieczność. Dzięki temu okrycie wierzchnie posłuży ci dłużej. Płaszcz wełniany możesz szybko odświeżyć, np. przy pomocy rolki do ubrań, która pozwoli usunąć włosy i kurz, czy golarki, która poradzi sobie ze zmechaceniami.  

Pranie płaszcza w pralce – jak to zrobić bezpiecznie? Na to warto zwrócić uwagę

Czy płaszcz można prać w pralce – to jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących odzieży wierzchniej. Jeśli też się nad tym zastanawiasz, mamy dobrą wiadomość: zdecydowaną większość okryć można prać w pralce, najlepiej jednak upewnij się co do tego, sprawdzając metkę. Jeśli nie ma na niej zalecenia, by czyścić płaszcz na sucho lub ręcznie, możesz bezpiecznie wrzucić go do pralki.  

Aby odświeżyć płaszcz z wełny, poliestru czy flauszu, najlepiej wybrać program do prania wełny. Jeśli twoje urządzenie go nie posiada, postaw na pranie delikatne – 30 stopni Celsjusza i minimalne obroty wirowania (400-600). Postaw na łagodny płyn do prania przeznaczony do pielęgnacji odzieży z takich materiałów jak wełna, alpaka czy kaszmir. Po praniu susz płaszcz w pozycji poziomej. Powieszony na wieszaku może rozciągać się i tracić formę pod wpływem własnego ciężaru. 

Pranie płaszcza w pralce
Pranie płaszcza w pralce Źródło: Adobe Stock

Jak prać płaszcz z wełny i poliestru?  

A co, jeśli chcesz wyczyścić płaszcz z poliestru i wełny? Płaszcze tego typu są z reguły bardziej wytrzymałe od tych wykonanych z naturalnych materiałów, jednak również w ich przypadku warto zapoznać się z informacjami na metce i wybrać delikatny program do prania z temperaturą nie wyższą niż 40 stopni Celsjusza. 

Pranie płaszcza z flauszu 

Zastanawiasz się, czy płaszcz z flauszu można prać w pralce? Tak, jeśli taką informację znajdziemy na metce. W przeciwnym razie bezpieczniejsze dla materiału będzie pranie ręczne.  

Ręczne pranie płaszcza z wełny – instrukcja krok po kroku

Pranie wełnianego płaszcza w pralce ma swoje plusy. Nie zawsze jest jednak zalecane przez producenta. Alternatywą jest pranie ręczne. Jak to zrobić bezpiecznie? 

  1. Do wanny lub innego dużego pojemnika nalej letniej wody, a następnie, w zależności od pojemności naczynia, 1/4 lub ½ szklanki płynu do prania wełny.  

  1. Zanurz płaszcz w roztworze wody i środka do prania wełny.  

  1. Ugniataj płaszcz w wodzie, zamiast go pocierać.  

  1. Nadmiar detergentu spłucz bieżącą letnią wodą.  

  1. Płaszcz połóż na czystych, grubych ręcznikach, a następnie delikatnie odciskaj nadmiar wilgoci. Nie wykręcaj tkaniny.  

  1. Rozłóż płaszcz na płasko do wysuszenia. Nie wieszaj go na wieszaku, ponieważ ciężar mokrej tkaniny może spowodować powstawanie odkształceń. 

Najlepsza metoda na pranie płaszcza puchowego. Oto sprawdzony sposób

Pranie płaszcza puchowego
Pranie płaszcza puchowego Źródło: Adobe Stock

Zarówno ręcznie, jak i w pralce możesz też wyprać płaszcz puchowy. Sposób postępowania jest podobny jak w przypadku płaszcza wełnianego. Najbezpieczniejszy będzie delikatny program piorący – 30 stopni Celsjusza, 400-600 obrotów wirowania. Aby jednak pierze, którym wypełniona jest kurtka nie zbiło się, a okrycie wierzchnie zachowało ładny kształt, warto wrzucić do pralki 3-4 piłeczki do tenisa. Pamiętaj jedynie o tym, by przed włożeniem płaszcza do pralki, zapiąć zamki i rzepy.  

Pranie płaszcza – w pralce czy ręcznie, nie musi być wyzwaniem. Jeśli wciąż nie masz okrycia wierzchniego, które będzie ci służyć latami, sprawdź koniecznie modele dostępne na Domodi.pl.  

Pytania i odpowiedzi

1. Czy pranie płaszcza w pralce to zawsze błąd? 

Niekoniecznie. Pranie płaszcza w pralce jest możliwe, ale trzeba przestrzegać kilku zasad, takich jak wybór odpowiedniego programu i temperatury oraz zapinanie zamków i guzików, aby uniknąć uszkodzeń materiału.  

2. Jak prać płaszcz wełniany? 

Płaszcz wełniany można prać w pralce, najlepiej na programie do prania wełny przy niskich obrotach wirowania. Pamiętaj jednak o użyciu delikatnego płynu do prania wełny i suszeniu płaszcza na płasko, aby zachować jego formę. 

3. Czy płaszcz z flauszu można prać w pralce? 

Tak, płaszcz z flauszu można prać w pralce, jeśli zalecenia producenta na metce na to pozwalają. W przeciwnym razie, lepiej jest zdecydować się na pranie ręczne, aby uniknąć uszkodzeń materiału. 

Odkryj też:

Wybierz idealny płaszcz na zimę z Domodi.pl

Najmodniejsze kolory włosów 2024. Sprawdź, który trend pasuje do ciebie Najmodniejsze kolory włosów 2024. Sprawdź, który trend pasuje do ciebie W tym roku nie wkładaj tego na sylwestra. Zaprzyjaźniona stylistka tłumaczy, co wyszło z mody W tym roku nie wkładaj tego na sylwestra. Zaprzyjaźniona stylistka tłumaczy, co wyszło z mody