Jak wyczyścić buty z soli? Oto metody na usuwanie plam z soli na obuwiu z różnych materiałów

Jak wyczyścić plamy z soli drogowej na butach z zamszu lub skóry licowej? Wypróbuj metodę z użyciem skórki od chleba albo przemyj plamę wodą utlenioną. Odkryj skuteczne metody, które pozwolą utrzymać twoje buty w czystości i dobrej kondycji na dłużej. 

Jak wyczyścić buty z soli? Oto metody na usuwanie plam z soli na obuwiu z różnych materiałów
Sól na butach – jak usunąć? Źródło: Adobe Stock

Plamy z soli drogowej na butach? To nie koniec świata! Sprawdź, co radzą fachowcy

Sól drogowa to po prostu czysty chlorek sodu, który pomaga obsłudze dróg rozmrozić i usunąć z powierzchni jezdni czy chodnika zalegający lód oraz śnieg. Chociaż użycie tego materiału jest często niezbędne ze względu na bezpieczeństwo uczestników ruchu, ma on niestety negatywny wpływ na jakość naszego zimowego obuwia.

Może nie tylko przyspieszać rozklejanie się obuwia gorszej jakości, ale też niszczyć fakturę skóry czy odbarwiać cholewki butów z wyższej półki. Jak sprawić, żeby sól drogowa w jak najmniejszym stopniu zaszkodziła Twoim butom? Fachowcy radzą plamy z soli czyścić jak najszybciej – zanim wnikną głęboko w strukturę materiału i będą trudniejsze do usunięcia.

Koniecznie trzeba też dopasować metodą pielęgnacji do rodzaju materiału, z jakiego wykonano zimowe obuwie. Inne techniki sprawdzą się przy czyszczeniu z soli butów zamszowych, inne – przy butach ze skóry licowej. Jeśli chcesz wiedzieć, co zadziała najlepiej na twoje botki czy kozaki damskie, koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Czyszczenie butów z soli drogowej

Jak wyczyścić z soli buty skórzane – metody dla obuwia ze skóry naturalnej i eko

Czyszczenie butów skórzanych z soli

Plamy z soli drogowej mogą zaszkodzić nawet najtrwalszym butom ze skóry naturalnej, nie mówiąc o botkach czy traperach ze skóry ekologicznej – często zdecydowanie mniej trwałej i odpornej na uszkodzenia. Na szczęście przy optymalnie szybkiej reakcji jesteś w stanie poradzić sobie z najbardziej uporczywymi plamami z soli drogowej bez ryzyka zniszczenia obuwia. Przetestuj domowe sposoby na tego rodzaju zanieczyszczenia albo użyj profesjonalnych środków.

  • Skórka od chleba

Jeden z najbardziej popularnych domowych sposobów na czyszczenie butów z soli drogowej? Użycie wewnętrznej strony skórki chleba. Ze względu na swoje absorpcyjne właściwości, pieczywo może w prosty sposób wchłonąć zanieczyszczenia z soli. 

  • Woda z octem

Jeśli chcesz wyczyścić z soli buty ze skóry naturalnej, możesz użyć roztworu przygotowanego z jednej łyżki octu spożywczego na jedną szklankę wody. Tak przygotowany płyn nie odbarwi skóry, za to pomoże w szybki sposób pozbyć się solnych zacieków. Spokojnie, nieprzyjemny zapach szybko się ulotni!

  • Woda z płynem do mycia naczyń

Dobrym sposobem na czyszczenie z soli butów ze skóry naturalnej lub ekologicznej jest również zastosowanie mikstury złożonej z wody i płynu do mycia naczyń w proporcji: 5 kropel płynu na pół szklanki wody. Przetrzyj nią but i pozwól mu przeschnąć, a w razie konieczności powtórz czynność, aż solne zacieki całkiem znikną.

  • Woda utleniona

Zamiast płynu do mycia naczyń czy octu, do czyszczenia butów skórzanych z soli drogowej możesz też użyć wody utlenionej (wystarczą dwie łyżki na pół szklanki zwykłej wody z kranu). Preparat w mig pomoże ci uporać się z najbardziej uporczywymi plamami, nawet jeśli wniknęły dość głęboko w strukturę materiału. 

  • Ciepłe mleko

Najpopularniejsza babcina metoda czyszczenia butów z drogowej soli? Ciepłe mleko! Zanurz w nim miękką ściereczkę, delikatnie odciśnij nadmiar płynu i przetrzyj nią miejsce, w którym pojawiła się solna plama. Metoda jest bardzo skuteczna, ale również będziesz prawdopodobnie potrzebowała powtórzyć czynność kilkukrotnie, w zależności od stopnia zabrudzenia zimowego obuwia.

  • Sok z cytryny

Kolejny domowy trik na czyszczenie butów zimowych ze skóry? Mieszanka wody z sokiem z cytryny w proporcji 1:1. Przetrzyj roztworem miejsce pojawienia się solnych zacieków, a w razie konieczności powtórz czynność, kiedy obuwie przeschnie. 

  • Profesjonalne środki czyszczące

Największą skuteczność w czyszczeniu obuwia ze skóry naturalnej i syntetycznej z solnych osadów zapewniają profesjonalne środki do pielęgnacji. Znajdziesz je w ofercie specjalistycznych marek zajmujących się produkcją tego typu preparatów albo w sklepach obuwniczych. Upewnij się, czy kupujesz produkt dopasowany do twoich potrzeb pod kątem rodzaju materiału czy koloru butów.

Jak usunąć sól z butów zamszowych? Sprawdzone patenty

Jak czyścić buty zamszowe z soli

Czyszczenie z soli drogowej z butów zamszowych jest zdecydowanie trudniejszym zabiegiem niż w przypadku butów z gładkiej skóry licowej. Zamsz oraz nubuk posiadają fakturę z włoskami, które bardzo łatwo uszkodzić pod wpływem działania chlorka sodu, ale również później, w trakcie czyszczenia. Jeśli nie chcesz odbarwić skóry lub zniszczyć delikatnej struktury buta, musisz postępować ostrożnie.

Przede wszystkim przetrzyj obuwie zwilżoną szmatką tak, żeby z grubsza pozbyć się piasku i resztek śniegu czy błota. Kiedy kozaki czy botki przeschną, użyj specjalnej gumowej szczoteczki do czyszczenia butów zamszowych. Za jej pomocą usuniesz pozostałe resztki soli. Pozostałe plamy z soli wywab za pomocej szmatki zwilżonej w ciepłym mleku lub w roztworze z wody i octu (w proporcji 1:1). Następnie lekko zetrzyj czyszczone miejsca delikatnie zwilżoną, czystą szmatką, nie szorując powierzchni zamszu. Odstaw obuwie do wysuszenia, ale nigdy nie susz ich w bezpośredniej bliskości źródła ciepła, na przykład grzejnika czy farelki.

Jak czyścić zamszowe buty? Zobacz sprawdzone sposoby na czyszczenie zamszu i nubuku

Sól na butach? Nigdy więcej. Zobacz, jak ochronić buty przed plamami z soli

Impregnowanie butów zimowych

Jak radzić sobie z plamami z soli drogowej na butach zamszowych albo tych ze skóry licowej? Tak naprawdę najważniejsze możesz zrobić, zanim jeszcze wyjdziesz z domu. Przygotuj swoje buty na trudne zimowe warunki, odpowiednio je impregnując – w ten sposób sprawisz, że sól drogowa, piasek i inne zanieczyszczenia będa trudniej wnikały w strukturę materiału.

Użyj specjalnych środków, dostosowanych do ochrony skóry zamszowej, naturalnej licowej bądź syntetycznej. W przypadku obuwia skórzanego możesz zastosować metodę natłuszczania cholewki, na przykład za pomocą wazeliny czy specjalnych wosków bądź past. Dodatkowo sprawią, że but nie będzie chłonął wody, więc twoje skarpetki pozostaną suche nawet przy największych roztopach.

Plamy z soli są nie do usunięcia? Znajdź nowe buty na Domodi.pl

Jak ukryć brzuch i boczki? Odkryj stylizacyjne triki, które pomogą Ci zamaskować oponkę! Jak ukryć brzuch i boczki? Odkryj stylizacyjne triki, które pomogą Ci zamaskować oponkę! Jak się ubrać na sylwestra? Pomysły na imprezowe stylizacje na bal, domówkę i nie tylko [PORADNIK] Jak się ubrać na sylwestra? Pomysły na imprezowe stylizacje na bal, domówkę i nie tylko [PORADNIK]