Jak wyczyścić płaszcz? Radzimy, jak usunąć plamy z okryć wełnianych i nie tylko [PORADNIK]

Zastanawiasz się, jak wyczyścić płaszcz i to bez wizyty w pralni? Jest wiele domowych sposobów, które pomogą Ci przygotować płaszcz na nowy sezon. Zrobisz to szybko, skutecznie i co najważniejsze: bezpiecznie dla ubrania. Sprawdź, jak wyczyścić płaszcz wełniany, płaszcz z poliestru czy też płaszcz z flauszu.

Jak wyczyścić płaszcz? Radzimy, jak usunąć plamy z okryć wełnianych i nie tylko  [PORADNIK]

Jak wyczyścić płaszcz? Najważniejsze informacje oraz przygotowanie okrycia do czyszczenia

Przed wynalezieniem pralni nasze babki doskonale wiedziały, jak wyczyścić płaszcz. Warto korzystać z ich metod dzisiaj, zwłaszcza przy takim dostępie do nowoczesnych środków i metod. Zanim przystąpisz do działania, dowiedz się co nieco na temat pielęgnacji i konserwacji płaszczy:

· Przed praniem sprawdź informacje na metce, na której producent wskazuje, jak wyczyścić płaszcz. Należy postępować zgodnie z wytycznymi, by nie zniszczyć płaszcza.
· Jeśli producent wyraźnie zakazuje prania w pralce, pozostaje pranie ręczne.
· Pamiętaj, że płaszcz wełniany nie przepada za wodą i im rzadziej ma z nią kontakt, tym lepiej. Gruntowne czyszczenie płaszcza wystarczy wykonać, gdy np. chcesz schować płaszcz po zakończonym sezonie lub gdy właśnie wyjmujesz go na nowy sezon.
· Po wyczyszczeniu płaszcz powinien schnąć w pozycji pionowej w naturalny sposób. Nie powinien wysychać przy nagrzanym kaloryferze ani tym bardziej na nim, a suszarka to jeden z najgorszych pomysłów. Przyspieszanie suszenia może mieć wpływ na włókna, które pod wpływem ciepła zniekształcają się, a płaszcz traci formę. 

Kiedy lepiej zlecić czyszczenie płaszcza w pralni? Wtedy, gdy ma mocne plamy i przebarwienia lub gdy domowe metody czyszczenia nie działają. Jeśli jednak Twój egzemplarz nie jest w takim stanie i pragniesz poznać sposoby na to, jak wyczyścić płaszcz, sprawdź nasz poradnik.

Czy płaszcz można prać w pralce? Zorientuj się, zanim wrzucisz płaszcz do bębna

Kobieta w płaszczu i kapeluszu

Płaszcz można prać w pralce, o ile informacje na metce wyraźnie tego nie zakazują. Do prania wełnianych płaszczy należy wybrać odpowiedni program, temperaturę (nie wyższą, niż 40 stopni Celsjusza) oraz liczbę obrotów bębna (ok. 800 na minutę). Niektóre pralki mają specjalny program przeznaczony do prania wełny lub delikatnych tkanin i właśnie one sprawdzą się w przypadku czyszczenia płaszcza. Przydatny może okazać się również program z funkcją pary, który pierze wyjątkowo delikatnie. 

Jak prać płaszcz z alpaki i czy można w pralce? Jeśli producent nie zakazuje, to tak, ale z jednym wyjątkiem: bez wirowania. Zazwyczaj jednak informacja na metce zaleca ręczne pranie. A jak wyczyścić płaszcz z flauszu? Tego płaszcza wyjątkowo nie powinno się prać w pralce. Natomiast metody czyszczenia płaszcza z flauszu poznasz w dalszej części.

Jak czyścić płaszcze z różnych materiałów? Dopasuj odpowiednią metodę

Metodę czyszczenia płaszcza należy dopasować do rodzaju materiału, z jakiego go wykonano. Jak wyczyścić płaszcz zimowy z wełny, flauszu czy poliestru? Każdy z nich ma inne zalecenie. Sprawdź jakie!

Jak wyczyścić wełniany płaszcz?

Jeśli producent zakazuje prania w pralce, płaszcz wełniany należy wyprać ręcznie, ale bardzo delikatnie, by nie pocierać materiału, lecz ugniatać. Zawsze należy stosować płyn do wełny. Zwykły proszek doprowadza do filcowania. Wełna nie lubi zmian temperatur, więc należy ją prać i płukać wodą o tej samej temperaturze. Po wypraniu płaszcz musi ocieknąć, nie można go wyciskać i zgniatać.

Jak wyczyścić płaszcz z flauszu?

Flausz to typ materiału, który nie nadaje się do prania w pralce. Należy obchodzić się z nim delikatnie i uważać na kontakt z bardzo wysoką temperaturą. W takim razie, jak czyścić płaszcz z flauszu? Wystarczy delikatnie wetrzeć w niego preparat dla delikatnych tkanin bądź do czyszczenia wełny, a następnie spłukać letnią bądź zimną wodą. 

Jak wyczyścić płaszcz z poliestru?

Płaszcz z poliestru można prać w dowolnym programie i o dowolnej liczbie wirowań. Nie wymaga częstego prania, ponieważ włókna są odporne na zanieczyszczenia i często wystarczy samo odświeżenie. Inną kwestią jest, gdy poliestrowy płaszcz posiada bawełnianą lub wiskozową podszewkę. Wtedy pranie jest wskazane i należy dobrać program pod typ podszewki.

Jak wyczyścić płaszcz z sierści, kulek i zmechaceń? Pozbywamy się najczęstszych problemów

Kobieta w długim czarnym płaszczu

Materiał płaszcza może z czasem ulegać zmianie. Poprzez noszenie, ocieranie mogą pojawiać się nieestetyczne kulki, zmechacenia. Problemem jest również sierść ukochanego czworonoga, która przyczepia się do powierzchni materiału. Radzimy, jak się ich pozbyć.

· Jak wyczyścić zmechacony płaszcz? Zmechacenie to pojawiające się drobne, zbite włókna i supełki na powierzchni materiału. Najlepszym sposobem na pozbycie się ich jest użycie golarki do ubrań lub jednorazowej golarki do depilacji. Należy robić to bardzo delikatnie, by ostrzem nie przeciąć materiału, a jedynie zebrać zmechacone włókna. Nasze babcie używały również pumeksu obciągniętego pończochą i wygładzały nim strukturę materiału.

· Jak wyczyścić płaszcz z kulek? Ze zmechaconych, nieusuniętych włókien na płaszczu powstają kulki, które rujnują wygląd nawet najpiękniejszego płaszcza. Sposobem na pozbycie się ich jest użycie golarki bądź przeczesanie płaszcza szczotką ze sztywnym, długim włosiem. Metoda z pumeksem również się sprawdzi, natomiast jednorazowa golarka do depilacji niekoniecznie, ponieważ kulki tępią ostrza i blokują całą maszynkę, przez co szybko staje się bezużyteczna.

· Jak wyczyścić płaszcz z sierści? Szczotka do czyszczenia zmechaconego płaszcza i kulek sprawdzi się również w przypadku sierści. Wystarczy przeczesać nią cały płaszcz. Można jednak napotkać problem w przypadku jasnej, długiej sierści na ciemnym płaszczu. Jak wyczyścić >>czarny płaszcz<< z sierści? Za pomocą rolki do czyszczenia ubrań.

Jak odświeżyć płaszcz w domu i czyścić na sucho? Szybkie i sprawdzone sposoby

Gdy płaszcz nie nosi śladów użytkowania, nie ma plam, zabrudzeń ani nie mechaci się, to nie potrzebuje prania. Im rzadziej płaszcz jest poddawany mechanicznemu czyszczeniu, tym dłużej utrzymuje się w dobrym stanie. Warto jednak od czasu do czasu odświeżyć płaszcz, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu lub oczyścić z codziennie gromadzącego się kurzu i pyłu. W tym celu sprawdzą się trzy metody:

· Szczotkowanie szczotką do ubrań – dzięki długim i sztywnym, ale jednocześnie na tyle delikatnym włosom szczotka skutecznie usuwa kurz i pył bez naruszania struktury materiału. Szczotka jest doskonałą metodą na to, jak wyczyścić płaszcz na sucho bez pomocy wody, preparatów czy pralki.
· Parownica do ubrań – para wodna ze steamera odświeża włókna i pozbywa się nieprzyjemnego zapachu. W tym momencie musimy odpowiedzieć na niezadane pytanie: czy płaszcz można prasować? Lepiej tego nie robić, za to można wykorzystać parownicę, by nieco wygładzić powierzchnię materiału w bezpieczny sposób.
· Wilgotna chusteczka – chusteczki odświeżające nadają się do przecierania płaszczy. Ten sposób jest mniej dokładny niż pozostałe, ale sprawdzi się w pośpiechu lub w trudnych warunkach.

Podpowiadamy, jak przechowywać płaszcz, by utrzymać go w najlepszym stanie

Kobieta w kapeluszu z płaszczem

Sposób przechowywania płaszcza ma wpływ na jego trwałość, czystość oraz strukturę materiału. W większości przypadków płaszcz wisi w szafie upchnięty między inne ubrania, o które nieustannie się ociera. Nieprawidłowo przechowywany może stracić swój kształt lub stać się pożywką dla szkodników. Jak prawidłowo przechować płaszcz?

· Płaszcz należy wieszać na drewnianym wieszaku, ponieważ metalowy osłabia włókna materiału.
· Warto przechowywać płaszcz w plastikowym, szczelnie zamkniętym pokrowcu, który odseparuje go od pozostałych ubrań i uchroni go przed molami.
· Płaszcz nie powinien być składany, ponieważ może stracić formę. Powinien wisieć na wieszaku.
· Nigdy nie należy chować brudnego płaszcza do szafy, ponieważ mogą rozwinąć się na nim bakterie i szkodniki.
· Płaszcz musi być trzymany poza zasięgiem słońca, wysokiej temperatury i wilgoci. 
· Warto odseparować płaszcz od codziennych ubrań i przechowywać go np. w szafie z innymi ubraniami pozasezonowymi.

Niniejsze porady powinny rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące tego, jak wyczyścić płaszcz. Jeśli jednak Twój stary płaszcz powinien pójść w odstawkę, zaopatrz się w nowy model na Domodi.pl.

Wybierz modne płaszcze damskie na Domodi.pl:

Płaszcz z alpaki – z czego wynikają pozytywne opinie? Sprawdź, za co uwielbiają go miłośniczki mody! Płaszcz z alpaki – z czego wynikają pozytywne opinie? Sprawdź, za co uwielbiają go miłośniczki mody! Makijaż na Wielkanoc – TOP 5 stylowych makijaży wielkanocnych, które wykonasz bez trudu Makijaż na Wielkanoc – TOP 5 stylowych makijaży wielkanocnych, które wykonasz bez trudu