Masaż kamieniem gua sha – jakie są efekty, jak używać kamienia gua sha i jak go dobrać?

Masaż gua sha to pochodząca z Chin metoda pielęgnacji skóry, znana od wieków, jednak dopiero od niedawna wykorzystywana na całym globie. Pomaga zachować młody wygląd skóry, przynosi ulgę napiętym mięśniom szyi i dekoltu, a do tego wycisza i relaksuje. Jak wykonać ten rewolucyjny zabieg, jakim jest masaż gua sha? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Masaż kamieniem gua sha – jakie są efekty, jak używać kamienia gua sha i jak go dobrać?

Masaż gua sha – co to jest i w jakim celu się go wykonuje?

Dawniej masaż gua sha wykonywano w celach leczniczych, natomiast dziś jest jedną z najpopularniejszych metod pielęgnacji wspierających działanie >>kosmetyków do twarzy<<. Technika gua sha polega na masowaniu skóry twarzy i szyi specjalnym kamieniem o nieregularnym kształcie. Sama nazwa gua sha to połączenie dwóch słów, mianowicie „gua" – pocieranie, i „sha" – zaczerwienienie, które idealnie odzwierciedlają proces masażu twarzy. Pod wpływem nacisku i pocierania kamieniem skóra staje się ciepła i czerwona, co jest efektem rozszerzenia się naczyń krwionośnych. Tym samym pobudzany jest drenaż, czyli przepływ krwi i limfy, dzięki czemu skóra staje się dotleniona, uruchamia się proces detoksykacji i rozluźniają się mięśnie twarzy.

Pielegnacja twarzy masaz kamieniami naturalnymi lifting

Praktykowanie masażu gua sha ma również wymiar duchowy. Według chińskiej filozofii yin-yang, gdy balans między tymi pierwiastkami (tj. yin i yang) zostaje zaburzony, dochodzi do nagromadzenia negatywnej energii powodującej problemy zdrowotne. Masowanie skóry udrażnia ujścia energii witalnej, ułatwia przepływ między złą a dobrą energią i w ten sposób przywraca wewnętrzną równowagę.

Komu i kiedy sprawdzi się masaż gua sha? Czy są przeciwwskazania do masażu?

Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić wygląd cery, czy pozbyć się negatywnej energii, masaż gua sha może przynieść Ci wiele korzyści. Technika masowania kamieniem jest dla każdej osoby, niezależnie od wieku i płci, która chce zachować zdrowy i młody wygląd twarzy.

Automasaż kamieniem gua sha może rozwiązać takie problemy jak:

- opuchnięcia w okolicy twarzy i szyi,

- rozszerzone pory,

- cienie pod oczami i zapadnięta dolina łez, 

- zastoje limfy,

- pierwsze oznaki starzenia, czyli zmarszczki i opadający kontur twarzy,

- blada, szara i zmęczona cera.

Masaż gua sha jest bezbolesny, wręcz przyjemny i relaksujący. Warto traktować go jako odprężający rytuał pielęgnacyjny, by wyciągnąć z niego jak dodatkowe korzyści. Masowanie w znacznym stopniu wzmacnia działanie kosmetyków, takich jak >>kremy<< i sera. Trzeba jednak pamiętać, że kamienia gua sha nie można używać w każdej sytuacji. 

Przeciwwskazaniami są:  

- stany zapalne skóry twarzy,

- krwiaki,

- zadrapania i ranki,

- wrzody,

- pękające naczynka,

- trądzik,

- nowotwory. 

Masaz twarzy kamieniami zalety dla kogo przeciwskazania

Masaż gua sha – efekty, jakie przynosi i kiedy można się ich spodziewać

Efekty masażu gua sha widoczne są już podczas pierwszego zabiegu – skóra nabiera koloru, staje się bardziej ożywiona, znika zmęczenie, napięcie mięśni, obrzęki i zastoje limfatyczne, zwężają się pory. Długofalowe efekty zależą jednak od systematyczności, prawidłowo wykonywanej techniki oraz indywidualnych cech skóry. Proponujemy zrobić sobie zdjęcie przed rozpoczęciem masaży gua sha i kolejne po miesiącu stosowania, by dokonać porównania.

Można spodziewać się, że kamień gua sha zapewni takie efekty, jak:

- zmniejszenie widoczności zmarszczek i bruzd,

- ujędrnienie skóry twarzy i szyi,  

- poprawa owalu twarzy,

- likwidacja zasinienia pod oczami i spłycenie doliny łez,

- pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny,

- usprawnienie krążenia krwi i przepływu limfy,

- zmniejszona tendencja do powstawania obrzęków,

- poprawa kolorytu skóry,

- rozluźnienie napięcia mięśniowego,

- detoksykacja i oczyszczenie cery,

- niwelowanie bólu i zwiększone działanie przeciwzapalne,

- rozluźnienie i ukojenie.

Masaż gua sha efekty

Kluczowy element masażu, czyli kamień gua sha. Jaki należy wybrać?

Kamień gua sha wykonany jest z naturalnych kamieni, najczęściej z jadeitu lub różowego kwarcu, rzadziej z ametystu, obsydianu lub awenturynu. Wybór kamienia jest kwestią preferencji, choć trzeba mieć na uwadze, że poszczególnym minerałom przypisuje się specjalne, dobroczynne działanie. Przedstawiamy właściwości dwóch najpopularniejszych kamieni:

Kamień gua sha z jadeitu – szybko łagodzi ból, stymuluje przepływ limfy i dogłębnie regeneruje. Według medycyny chińskiej ułatwia pozbywanie się negatywnej energii, wspiera odporność i przedłuża żywotność organizmu. Jadeit uznawany jest za kamień leczniczy, szczególnie przydatny w chorobach wątroby i nerek.

Kamien gua sha z jadeitu

Kamień gua sha z różowego kwarcu – wykazuje intensywniejsze działanie detoksykujące i uelastyczniające niż jadeit. Różowy kwarc dłużej zachowuje chłód, dzięki czemu sprawniej domyka pory i stymuluje pracę komórek. Przypisuje mu się działanie odprężające, ponieważ niweluje bóle stawów i mięśni oraz zwalcza stres i bezsenność.

Kamień gua sha z różowego kwarcu

Jak używać kamienia gua sha przy masażu twarzy?

Kamień gua sha to płaska płytka w kształcie nieregularnego serca, choć może być w kształcie grzebyka lub trójkąta. Przeważa jednak płytka-serce, ponieważ jest najwygodniejsza w stosowaniu. Można kupić ją osobno lub w >>zestawie kosmetycznym<< z produktami uzupełniającymi. Jak używać kamienia gua sha? 

- Zagłębienie płytki służy do masażu podbródka, żuchwy, nosa i palców.

- Najdłuższy bok wykorzystuje się do pocierania czoła, policzków i szyi. Te same partie masuje się krótszym bokiem, służącym również do pocierania ciała, np. rąk, nóg, brzucha, talii.

- Wystający zaokrąglony fragment kamienia służy do masażu strefy pod oczami i brwi. 

Przed wykonaniem masażu gua sha należy zmyć makijaż i oczyścić skórę z resztek zanieczyszczeń za pomocą pianki lub żelu. Następnie lekko natłuszcza się skórę olejkiem lub serum o niskiej komedogenności (tendencji do blokowania porów i powstawania zaskórników). Uwaga: nigdy nie pociera się suchej skóry, gdyż kamień jest tępy, a powinien gładko sunąć (ale nie ślizgać). Najlepsze olejki do masażu gua sha, to: olejek z czarnuszki, pestek winogron, pestek truskawek, nasion konopi i malin.

Pielegnacja cery olejek naturalny

Po masażu płytkę należy umyć letnią wodą z mydłem lub żelem i dokładnie osuszyć. Wskazane jest przechowywanie kamienia w lnianym bądź bawełnianym woreczku w bezpiecznym miejscu, z którego nie spadnie, lub w lodówce. Wielu specjalistów medycyny chińskiej zaleca położenie kamienia gua sha na parapet w trakcie pełni, by księżyc wzmocnił zdrowotne właściwości kryształu.

Jak wykonywać masaż gua sha? Instrukcja krok po kroku

Jak często można wykonywać masaż gua sha? Wystarczy 2-3 razy w tygodniu, ale częstotliwość można dopasować do własnych potrzeb. Sam masaż warto traktować jako rytuał, czyli wykonywać go mając kilka wolnych minut tylko dla siebie, nie w pośpiechu ani dorywczo, nie przed telewizorem ani komputerem. Technika gua sha wymaga precyzji i skrupulatności, gdyż dopiero wtedy przyniesie najlepsze rezultaty.

Jak wykonać masaż gua sha?

- Po demakijażu i oczyszczeniu skóry rozprowadź niewielką ilość >>olejku<< lub serum na twarzy i szyi.

- Masowanie rozpocznij od szyi wykonując posuwiste ruchy od obojczyków do żuchwy, następnie od środka szyi na boki.

- Nacisk kamienia powinien być odczuwalny, ale nie mocny ani bolesny.

- Przejdź do twarzy, przesuwając kamień od środka brody wzdłuż żuchwy prawie pod uszy.

- Następnie ukośnymi ruchami od środka na zewnątrz prowadź kamień od kącików ust do uszu oraz od płatków nosa do kości jarzmowych.

- Okolice oczu masuj od zewnątrz do środka. Delikatnie pocieraj obszar mięśnia okrężnego.

- Zacznij masować czoło. Najpierw środek zaczynając od miejsca między brwiami, sunąć w górę do linii włosów, a w drugim etapie przesuwając kamień od środka czoła na boki.

- Każdy wymieniony ruch powtórz ok. 10 razy. Więcej uwagi poświęć w newralgicznych miejscach, np. przy zmarszczkach i bruzdach.

Wykonaj sama masaż gu sha dzięki kosmetykom i kamieniom zakupionym na Domodi.pl:

Najmodniejsze sukienki na wiosnę i lato 2022 – odkryj modele, które podbiją trendy i street fashion Najmodniejsze sukienki na wiosnę i lato 2022 – odkryj modele, które podbiją trendy i street fashion Legginsy zamiast spodni? Wiemy, gdzie kupić modne tanie legginsy do 79 zł i jak je stylizować Legginsy zamiast spodni? Wiemy, gdzie kupić modne tanie legginsy do 79 zł i jak je stylizować