Mocne i zdrowe włosy - domowe sposoby na lśniącą fryzurę [Kompleksowy poradnik]

Chcąc mieć zdrowe, lśniące, mocne włosy, musisz o nie odpowiednio dbać. Pielęgnacja włosów nie oznacza wydawania fortuny na zabiegi fryzjerskie - wystarczą domowe sposoby z wykorzystaniem naturalnych składników oraz odpowiednie kosmetyki drogeryjne. Warto będzie zmienić pewne nawyki i wprowadzić nową rutynę pielęgnacyjną. Jaką? Odpowiadamy w tekście.

Mocne i zdrowe włosy - domowe sposoby na lśniącą fryzurę [Kompleksowy poradnik]

Domowe sposoby na mocne włosy - jak zacząć świadomą pielęgnację?

Czy można mieć mocne włosy i to z pomocą domowych sposobów? Czy twoje włosy na pewno potrzebują zmian w pielęgnacji? Musisz wiedzieć, że zdrowe, mocne włosy wypadają w mniejszej ilości, nie przesuszają się, nie łamią, końcówki nie kruszą się, łatwo je rozczesać, a u nasady pojawiają się regularnie baby hair. Brak którejkolwiek z cechy wskazuje, że włosy uległy osłabieniu, dlatego należy podjąć szybkie działania, by poprawić ich stan.

Co wpływa na kondycję włosów? Odpowiadają za nią czynniki wewnętrzne, czyli dieta oraz czynniki zewnętrzne, czyli kosmetyki i metody pielęgnacyjne. Gdy włosy traktowane są ciepłym powietrzem, czesane szczotką łamiącą bądź wyrywającą włosy z cebulkami, kosmetyki są niewłaściwie dobrane,dieta jest uboga w składniki mineralne, stres jest codziennością, szybko odbija się to w wyglądzie fryzury. Znika jej objętość, włosy stają się suche i nieprzyjemne w dotyku, a nieustannie kruszące się i łamiące końcówki doprowadzają włosy do strzępienia

Domowe sposoby na mocne i zdrowe włosy

Duża ilość czynników odpowiadających za mocne włosy sprawia, że pielęgnacja włosów powinna być kompleksowa. Jak w takim razie prawidłowo zająć się włosami? Przede wszystkim: wyeliminować szkodliwe czynniki, a wprowadzić właściwe kosmetyki i metody pielęgnacji. W niniejszym poradniku wyjaśniamy, co działa na mocne włosy, co je osłabia, co jeść, by mieć mocne włosy oraz jakie domowe sposoby pomogą wzmocnić cebulki tak, by zniwelować wypadanie.

Co jeść na mocne włosy? Dowiedz się, o jakie składniki zadbać w swojej diecie

Jedzenie na mocne włosy

Dieta na mocne włosy powinna być bogata w witaminy i składniki mineralne, których potrzebuje skóra głowy oraz włosy. Najważniejszymi składnikami odpowiadającymi za odporność włosów na wypadanie oraz silne cebulki są: witaminy A, C i E, aminokwasy siarkowe, kwasy tłuszczowe omega-2 oraz cynk, żelazo i miedź. Połączenie wszystkich składników zapobiega przesuszaniu i wypadaniu włosów, przyspiesza wzrost, przywraca równowagę skórze głowy, dba o nawilżenie skóry i łodyg włosów, wzmacnia cebulki i strukturę włosa.

Witaminy A, C i E znajdują się w warzywach i owocach, przede wszystkim brokułach, kapuście, pietruszce, marchewce, dyni, jarmużu, szpinaku, pomidorach, selerze, batatach, soi, papryce, fasoli, kalafiorze, morelach, pieprzu. Niezwykle ważne są cytrusy, bogate w witaminę C oraz aminokwasy, czyli witaminy z gruby B. Znajdują się one również w rybach, owocach morza, drobiu oraz produktach mlecznych: maśle, jajach.  

Zaleca się jedzenie mięsa, głównie wołowiny i drobiu - lub wegetariańskich zamienników zawierających żelazo, czyli fasoli i siemienia lnianego. Warto jeść również orzechy, kasze, brązowy ryż i uzupełniać dania olejami, takimi jak rzepakowy, arachidowy czy lniany. Dla wzmocnienia i przyspieszenia efektu wskazane jest ograniczenie picia kawy i alkoholu, wyeliminowanie białego cukru i przetworów z białej mąki.

Czy warto zażywać tabletki na mocne włosy? Suplementy mogą stanowić wartościowe uzupełnienie diety, jednak nie powinny zastąpić bogatego jadłospisu. Wybierając tabletki na wzmocnienie włosów, zwracaj uwagę na zawartość biotyny, witaminy D, skrzypu polnego, magnezu i kwasów omega 3. 

Domowe maski na mocne włosy - wykorzystaj produkty z kuchni

Pamiętaj nie tylko o tym co jeść, ale i co nakładać na mocne włosy. Ze względu na szerokie właściwości produkty spożywcze są idealne jako naturalne kosmetyki. Działają wówczas od zewnątrz, wnikając przez łuski do wewnątrz włosa i tym samym poprawiając jego kondycję. Najskuteczniejszymi metodami aplikacji takich składników są maski. Przedstawiamy przepisy na proste i skuteczne maseczki na włosy. 

Maseczka wzmacniająca włosy z jajek i oleju rycynowego 

Potrzebujesz:

 2 jajka

- łyżka oleju rycynowego

Wymieszaj oba składniki do uzyskania gładkiej konsystencji, następnie umieść na włosach, owiń folią lub czepkiem i noś przez 40 min. Po tym czasie spłucz maskę delikatnym szamponem i letnią wodą. Olejek rycynowy posiada właściwości stymulujące wzrost włosów, z kolei jajka to źródło białka, czyli podstawowego budulca włosów. Oba składniki tworzą silnie wzmacniającą mieszankę.

Domowa maska na włosy z awokado

Maseczka z piwa - wzmacniająca i odżywiająca włosy 

Potrzebujesz: 

5 łyżek piwa

3 łyżki oliwy z oliwek

łyżki miodu 

Całość wymieszaj, nałóż na suche włosy, owiń ręcznikiem lub folią i pozostaw na 15-20 minut. Spłucz i umyj delikatnym szamponem. Piwo zawiera witaminy z grupy B, które są ważnym składnikiem w pielęgnacji włosów. Sprawdza się również jako płukanka. Zadbaj, by było to piwo dobrej jakości, najlepiej rzemieślnicze, gdyż ma naturalny skład. Dodanie oliwy z oliwek pomaga wzmocnić i wygładzić łuski włosów, a miód posiada silne właściwości odżywcze.

Wzmacniająca maseczka z siemienia lnianego i jogurtu naturalnego

Potrzebujesz:

- 3 łyżki jogurtu naturalnego

- 3 łyżki miodu

- 2 łyżki siemienia lnianego

Wymieszaj składniki, nałóż na włosy, owiń folią na 30 minut. Spłucz i umyj włosy szamponem. Jogurt naturalny pomaga pozbyć się łupieżu, nawilża i regeneruje skórę głowy. Natomiast siemię lniane posiada proteiny i kwasy omega-3, czyli składniki wzmacniające budowę włosa. Jego działanie jest silniejsze w połączeniu z właściwościami miodu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaopatrzyć się w gotowe maski wzmacniające do włosów. Receptury wielu z nich opierają się na składnikach naturalnych, m.in. miodzie, oliwie z oliwek lub zawierają minerały i witaminy, które z łatwością wnikają we włosy i skutecznie je odbudowują. Co jeszcze warto mieć na mocne włosy?

Szampony, odżywki, mgiełki - jakie kosmetyki z drogerii pomogą ci wzmocnić włosy?

Sposób na mocne włosy to kosmetyki, które działają od zewnątrz i bezpośrednio wnikają w strukturę włosów oraz skórę głowy. Istotne jest zadbanie o nawilżenie skóry głowy, regularne jej oczyszczanie oraz stosowanie kosmetyków połączonych z masażem, które pobudzają cebulki do pracy. Bardzo ważne: należy wybierać kosmetyki pozbawione alkoholu, ponieważ wysusza zarówno na skórę, jak i końcówki włosów.

Wybierając szampon lub odżywkę przyspieszające wzrost włosów, trzeba zwrócić uwagę, by nie zawierały SLS (lub SLES - ten sam związek pod nazwą). Są to silnie czyszczące detergenty, mogące przyczynić się do powstawania podrażnień, zaczerwienienia, świądu, a nawet łupieżu. Efektem będzie przesuszona, podrażniona skóra, w tym cebulki włosów, które nie będą w stanie utrzymać łodyg włosów, a to poskutkuje ich wypadaniem. 

Bezpieczniej jest zainwestować w szampony i odżywki bazujące na naturalnych składnikach. Im więcej olejków i wyciągów z roślin, tym bezpieczniejsze dla skóry. Na stan włosów doskonale działają kosmetyki bogate w biotynę, ceramidy, chininę, chitynę, witaminy z grupy A i B oraz kolagen.

Jak myć włosy, żeby były mocne

Olejowanie włosów to coś, co działa na włosy zbawiennie. Istotne jest dobranie odpowiednich olejków pasujących do typu i potrzeb włosów. Najbardziej uniwersalnymi, sprawdzonymi olejkami są z pewnością olejek arganowy, olejek z czarnuszki, olejek z bawełny, olejek ze słodkich migdałów. Uważaj na olej kokosowy, ponieważ ma tendencję do puszenia.

Rekomendowanym sposobem wzmacniania włosów jest stosowanie wcierek do włosów.  Należy aplikować je bezpośrednio na skórę głowy i masować. Na większy wzrost włosów pozytywnie wpływa również peeling do skóry głowy, który pobudza i odżywia cebulki, usunie martwy naskórek oraz pozostałości po innych kosmetykach. 

Do codziennej i szybkiej pielęgnacji warto stosować mgiełki. Są to preparaty nie wymagające spłukiwania, ponieważ są lekkie i nie obciążają włosów. Za to ułatwiają rozczesywanie, nawilżają i subtelnie nabłyszczają włosy.

Jak myć cienkie włosy, by nie wypadały?

Mycie włosów

Za kondycję włosów odpowiada też to, w jaki sposób są myte. W trakcie mycia można popełnić wiele błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na wygląd włosów. Jak ich uniknąć? Na samym początku zaczesz włosy w kierunku, w którym będziesz myć włosy - w dół lub do tyłu. Ułatwia to mycie, a następnie układanie włosów po kąpieli. W trakcie mycia rozrzedź szampon wodą przed nałożeniem. Nierozcieńczone szampony powodują strączkowanie się włosów i trudniejsze rozczesywanie. Pamiętaj też, by myć włosy w letniej wodzie! Ciepła lub gorąca woda rozszerza łuski włosów, które później trudniej się domykają, przez co stają się szorstkie i tracą blask. 

Po spłukaniu szamponu, nałóż odżywkę i wczesz ją we włosy. Jest to etap, w którym składniki odżywki wnikają we włosy najefektywniej i jest też najbezpieczniejszy dla włosów, gdyż minimalizuje urazy mechaniczne. Czesanie mokrych włosów po myciu bez odżywki naraża je na więcej uszkodzeń. 

Na końcowym etapie, po spłukaniu odżywki, włosy należy delikatnie odsączyć rękami, a następnie ręcznikiem. Nie wolno wycierać włosów ręcznikiem ani tym bardziej trzeć! W ten sposób stają się postrzępione. Gdy włosy są odciśnięte z nadmiaru wody, możesz przystąpić do kolejnych etapów pielęgnacji.

Co zrobić, by włosy nie wypadały? Przydatne triki i porady jak traktować włosy na co dzień

Codzienne nawyki mają istotny wpływ na włosy. Żeby mieć mocne włosy, trzeba odpowiednio się z nimi obchodzić. Z pewnością zaleca się masaż skóry głowy. Poprawia to ukrwienie skóry, a tym samym pobudza cebulki do pracy i wzmacnia włosy. Wystarczy zaledwie 5 minut dziennie, by po miesiącu zauważyć różnicę np. w zmniejszonej ilości wypadających włosów. Masaż możesz wykonać palcami lub specjalnym masażerem do głowy. 

O zachowaniu włosów decydują też końcówki. Gdy są postrzępione i łatwo się plączą, ciągną za sobą całe kosmyki, które stają się przyklapnięte, cebulki są osłabione a do tego nadwyrężone ciągłym rozczesywaniem. Z czasem zaczynają się kruszyć i wtedy fryzura traci kształt. By tego uniknąć, należy zabezpieczać końcówki za pomocą olejków, a raz na jakiś czas podcinać.

Bardzo ważne jest używanie odpowiednich szczotek do włosów. Powinny one zapewniać maksymalny komfort, czyli bezproblemowo rozczesywać nawet kołtuny, nie powinny ciągnąć, ani tym bardziej łamać i wyrywać włosów. Rekomendowane są szczotki o budowie szkieletowej, których strategiczny rozstaw włosia ułatwia rozczesywanie.

Przyczyną osłabienia włosów jest nieodpowiednia pościel. W trakcie snu pozycja wymusza ciągły kontakt włosów z materiałem. Jeśli pościel wykonana jest z poliestru, może elektryzować włosy, strączkować je i kołtunić. Zdecydowanie lepsza dla nich będzie pościel bawełniana lub jedwabna. Jeśli dodatkowo masz długie włosy, bezpieczniej będzie zaplatać je w luźny warkocz, co zapobiega plątaniu się włosów i wyrywaniu ich. Ponadto, rankiem ułatwia to rozczesywanie włosów. 

Czego nie robić, jeśli chcesz mieć mocne włosy? Unikaj tych błędów

Nawet pomimo wielu zabiegów, kosmetyków i właściwej diety, włosy nadal mogą być osłabione. Zwróć uwagę na swoje nawyki ponieważ mogą one działać negatywnie na kondycję włosów. Co osłabia włosy? 

1. Nie rozczesuj włosów od nasady - rozczesywanie splątanych kosmetyków rozpoczynaj od dołu i stopniowo przechodź wyżej. Czesanie włosów od nasady, gdy szczotka napotyka skołtunienia, splątania, łatwo o szarpanie. 

2. Nie myj ich zbyt często - jeśli włosy nie przetłuszczają się, wystarczy im mycie kilka razy w tygodniu. Zbyt częste mycie powoduje zmniejszenie sebum, które działa na włosy ochronnie. 

3. Nie śpij z mokrymi włosami - mokre włosy są podatne na uszkodzenia, a podczas snu, gdy głowa opiera się o poduszkę, mogą się łamać.

4. Zrezygnuj z suszenia suszarką - ciepły strumień powietrza przesusza włosy, przez co stają się kruche i łamliwe. Używaj suszarki jedynie w wyjątkowych momentach.

5. Nie pal papierosów - palenie nie sprzyja żadnej sferze, w tym również wzmacnianiu włosów. 

6. Ogranicz stres - chroniczny stres powoduje osłabienie organizmu, a jednym z pierwszych objawów jest wypadanie włosów.

Sprawdź najlepsze produkty do włosów na Domodi:

Jeansowe szorty w stylizacjach na wiosnę i lato 2021. Modne fasony, dodatki i pomysły na outfit Jeansowe szorty w stylizacjach na wiosnę i lato 2021. Modne fasony, dodatki i pomysły na outfit Mohito - sukienki, które podkreślą sylwetkę. Sprawdź je w stylizacjach dla kobiet w każdym wieku! Mohito - sukienki, które podkreślą sylwetkę. Sprawdź je w stylizacjach dla kobiet w każdym wieku!