Smoking a garnitur – na czym polega różnica? Wszystko, co musisz wiedzieć

Chociaż na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, w rzeczywistości znacznie się od siebie różnią. Smoking a garnitur – jak rozpoznać każdy z nich? Na jakie okazje założyć smoking, a na jakie garnitur? I jak dobrać do nich pasujące dodatki? Odpowiadamy.

Smoking a garnitur – na czym polega różnica? Wszystko, co musisz wiedzieć

Smoking a garnitur – czym się różnią? Podpowiadamy, jak wygląda smoking i co odróżnia go od garnituru

Obydwa nosimy na wyjątkowe okazje. Każdy z nich kojarzy się z męską elegancją. Jednak smoking i garnitur to dwa odmienne elementy garderoby, które rozpoznamy po pozornie niewielkich detalach. Zastanawiasz się, jak wygląda smoking i czym różni się od garnituru? Zacznijmy od początku. 

Smoking to półformalny męski strój wieczorowy, który zgodnie z dress codem nosimy na uroczyste okazje po zmroku. Zwykle składa się z dwóch lub trzech części: marynarki, spodni i opcjonalnie – kamizelki. W hierarchii formalności stoi wyżej niż garnitur, a niżej niż frak.

Smoking

Kiedy nosimy smoking? Gdy na zaproszeniu na wydarzenie znajdzie się napis „black tie”. W przeciwieństwie do garnituru, smoking nie sprawdzi się w dzień czy na weselu, ale te dwa męskie stroje odróżniają nie tylko okazje, na które możemy je nosić. To przede wszystkim różnice w budowie: 

  • Klapy marynarki – w smokingu są pokryte połyskującym materiałem, najczęściej satyną lub jedwabiem. W garniturze zwykle są wykonane z tej samej tkaniny co pozostała część marynarki. Różni je również kształt. Smoking ma klapy szalowe (shawl collar) lub o kroju w szpic, a garnitur otwarte (notch lapel) lub zamknięte (peak lapel). 

  • Spodnie – podstawową różnicą między smokingiem a garniturem jest lampas na nogawce spodni smokingowych, którego nie mają spodnie od garnituru. Zazwyczaj jest on wykonany z tej samej tkaniny co klapy marynarki. Dodatkowo do spodni z lampasem zakładamy pas smokingowy, a do garniturowych: skórzany pasek. 

  • Kamizelka – smokingowa ma większe wycięcie z przodu, a garniturowa jest bardziej zabudowana i zakrywa większą część klatki piersiowej. Wyłogi kamizelki smokingowej mogą być też pokryte połyskującym materiałem. 

  • Kolorystyka – podczas gdy garnitury występują we wszystkich możliwych wariantach kolorystycznych: od czerni po jasny błękit, w przypadku smokingów paleta barw ogranicza się do czerni i granatu, a materiał zawsze jest gładki.  

Garnitur smokingowy a smoking – podstawowe różnice

Różnice między smokingiem a garniturem z reguły są widoczne gołym okiem. Wyjątkiem jest garnitur smokingowy, czyli połączenie klasycznego garnituru z eleganckim smokingiem. Łudząco podobne są marynarki tych dwóch męskich strojów. Mają klapy wyłożone czarnym jedwabiem lub satyną, przedłużony krój i zwykle są zapinane na jeden guzik. Taka sama jest też kolorystyka ograniczona w przypadku obydwu rozwiązań do czerni i ciemnego granatu. 

Na czym więc polega różnica między smokingiem a garniturem smokingowym? Pierwszy ma spodnie z lampasem, bez szlufek, a drugi klasyczne spodnie garniturowe, które nosimy z paskiem. Z tego względu garnitur smokingowy jest pod względem formalności o stopień niżej od smokingu i często poleca się go jako alternatywę, np. na wesele czy na strój dla pana młodego. 

Na jakie okazje założyć smoking, a na jakie garnitur? Poznaj zasady dress code’u

A kiedy powinniśmy założyć smoking? Ten półformalny strój wieczorowy zgodnie z dress codem nosimy po zmroku, czyli zwyczajowo po godzinie 18. Idealnie nadaje się on na bale sylwestrowe, bale karnawałowe, eleganckie bankiety, premiery w operze, filharmonii czy teatrze

Smoking coraz częściej jest również wybierany przez panów młodych. Warto jednak pamiętać, że ten rodzaj ubioru zda egzamin na ślubach w stylu klasycznym lub glamour odbywających się w późnych godzinach popołudniowych. Założenie go na uroczystość w urzędzie w świetle dnia będzie błędem. 

O wiele bardziej uniwersalny jest pod tym względem garnitur męski. Czarny czy granatowy z powodzeniem możemy ubrać nie tylko na bal czy wieczorne przyjęcie, ale też na wesele czy inną rodzinną uroczystość

Garnitur a smoking – różnice w doborze dodatków. Jak nosić każdy z nich? Odpowiadamy

Różnice między smokingiem a garniturem obejmują także dobór odpowiednich dodatków. O ile w przypadku klasycznego garnituru możemy pozwolić sobie na ekstrawagancję, o tyle smoking powinno się nosić zawsze według ściśle określonych reguł. I tak:

  • koszula do smokingu – musi mieć kolor biały, kołnierzyk kent i mankiety zapinane na spinki. Guziki powinny być niewidoczne, zakryte listwą guzikową. 

  • pas smokingowy – zwany też pasem hiszpańskim, jest obowiązkowym dodatkiem do smokingu. Rezygnujemy z niego tylko wtedy, gdy zakładamy kamizelkę. 

  • czarna mucha – nieodłączny element stylizacji ze smokingiem. Krawat będzie uważany za faux pas. 

  • biała poszetka – podkreśli elegancki charakter ubioru. 

Zdecydowanie więcej możliwości daje garnitur smokingowy. Z powodzeniem możemy założyć do niego zarówno muchę, jak i krawat w stonowanym kolorze, a zamiast pasa smokingowego: skórzany pasek.

Znając różnice między smokingiem a garniturem, bez problemu dobierzesz strój do okazji. Jeśli właśnie kompletujesz stylizację na wyjątkową okoliczność, sprawdź ofertę Domodi.pl!

Odkryj więcej stylowych porad dla mężczyzn:

Wybierz elegancki smoking lub garnitur na Domodi.pl:

Stylizacja z kowbojkami na jesień 2022? Zobacz, jak stworzyć najmodniejszą! Te 3 pomysły zaskakują Stylizacja z kowbojkami na jesień 2022? Zobacz, jak stworzyć najmodniejszą! Te 3 pomysły zaskakują Stylizacje do szkoły na jesień i zimę 2022/2023 – jak ubrać się modnie w liceum i podstawówce? Stylizacje do szkoły na jesień i zimę 2022/2023 – jak ubrać się modnie w liceum i podstawówce?