Zamiast po wosk do depilacji, sięgają po skalpel. Efekt? Makijaż wygląda lepiej, a cera jest zdrowsza

W poszukiwaniu metod na osiągnięcie gładkiej, zdrowo wyglądającej skóry, wiele osób decyduje się na innowacyjne rozwiązania. Dermaplaning, bo o nim mowa, to zabieg kosmetyczny, który zyskuje w ostatnich latach na popularności. Na czym polega i kto powinien się na niego zdecydować? Za chwilę wszystkiego się dowiesz. 

Zamiast po wosk do depilacji, sięgają po skalpel. Efekt? Makijaż wygląda lepiej, a cera jest zdrowsza
Dermaplaning - co to za zabieg? Czy warto? Źródło: Adobe Stock

Od czasu do czasu wszystkie zmagamy się z niedoskonałościami, które chcemy zniwelować za pomocą odpowiednich zabiegów kosmetycznych. Jednym z nich jest właśnie dermaplaning, który w ostatnich latach przeżywa prawdziwy renesans. Jego historia sięga lat 70. – wtedy ten zabieg był jednak jedną z metod... leczenia trądziku, a dziś doceniamy go za złuszczanie, wygładzenie i rozjaśnienie skóry twarzy, a także za możliwość pozbycia się niechcianego meszku.  

Zobacz też: Już znamy najmodniejszy kolor włosów na wiosnę. Chodzi o „herbatę z mlekiem”

Dermaplaning – co to takiego? Na punkcie tego zabiegu oszalał świat

Dermaplaning to manualna metoda depilacji i złuszczania skóry, która polega na delikatnym skrobaniu jej powierzchni specjalnym chirurgicznym skalpelem. Celem tego zabiegu jest usunięcie martwych komórek skóry, drobnych włosków i meszku, co ma prowadzić do wygładzenia cery, zwiększenia jej zdolności do absorbowania produktów pielęgnacyjnych oraz poprawy wyglądu i trwałości nakładanego na co dzień makijażu. Po takim zabiegu skóra odzyskuje naturalny blask, staje się promienista i „‬młodsza”. Brzmi dobrze, prawda? 

Dermaplaning otwiera nowe możliwości w pielęgnacji skóry, oferując alternatywę dla tradycyjnych metod depilacji. Dzięki niemu makijaż może wyglądać lepiej, a cera zyskać na zdrowiu. Jednak, jak każda procedura kosmetyczna, wymaga ostrożności i świadomego podejścia. Decydując się na ten zabieg, warto zasięgnąć opinii i usług doświadczonych specjalistów, aby cieszyć się wszystkimi jego korzyściami przy minimalnym ryzyku. 

Dla kogo dermaplaning będzie najlepszy?

Dermaplaning - na czym polega?
Dermaplaning - na czym polega? Źródło: Adobe Stock

Dermaplaning jest szczególnie polecany osobom o matowej, tłustej czy poszarzałej cerze, która potrzebuje prawdziwego odżywienia. Podczas zabiegu usuwana jest martwa warstwa naskórka, a to bezpośrednio przekłada się na lepsze wchłanianie kosmetyków ze składnikami aktywnymi. To również dobry zabieg dla osób, które chcą zminimalizować widoczność drobnych zmarszczek, a przy okazji usunąć z twarzy meszek. Znaną fanką dermaplaningu jest między innymi aktorka Eva Mendes, która nawet swego czasu pokazywała fanom, jak wygląda proces „golenia” twarzy skalpelem. 

Jakie są wady dermaplaningu? O tym warto wiedzieć

Choć wszystko to brzmi bardzo zachęcająco, dermaplaning nie jest niestety zabiegiem dla każdego. Stanowczo nie powinny decydować się na niego osoby z aktywnymi stanami zapalnymi (takimi jak trądzik), ale także te uczulone na nikiel czy chorujące na nowotwory. To bardzo ważne, by przed każdym zabiegiem przeczytać o przeciwwskazaniach i w razie niepewności skonsultować się ze swoim lekarzem czy kosmetologiem, który przeprowadza dermaplaning. 

Dermaplaning w domu – tak czy nie? Odpowiadamy

Zabieg dermaplaning w domu
Zabieg dermaplaning w domu Źródło: Adobe Stock

Jak się okazuje, dermaplaning na przestrzeni lat tak ewoluował, więc obecnie możemy bezpiecznie wykonać go także w domu – trzeba się jednak do tego porządnie przygotować. Jeśli czujesz, że podołasz temu zadaniu, śmiało spróbuj. Wcześniej jednak obejrzyj kilka filmów instruktażowych i zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Jak wykonać zabieg dermaplaningu samodzielnie w domu? 

  1. Dokładnie oczyść i osusz skórę twarzy, a następnie włącz elektroniczne urządzenie lub skorzystaj ze specjalnego skalpela do dermaplaningu. 

  1. Jedną ręką napinaj twarz, a drugą delikatnie przesuwaj ostrze po skórze pod kątem 45 stopni, usuwając naskórek i włoski. 

  1. Ruchy wykonuj zawsze w dół, by nie podrażnić skóry. 

  1. Unikaj miejsc, w których pojawił się jakiś stan zapalny lub podrażnienie. 

  1. Delikatnie przemyj twarz i nałóż nawilżający krem, który wesprze barierę hydrolipidową skóry. 

Zalecenia. Czego unikać po dermaplaningu?

Po wykonanym dermaplaningu przez minimum dwa tygodnie nie możesz się opalać, a później przez co najmniej 30 dni musisz stosować kremy z filtrem UVA i UVB. To jednak nie powinno być dużą przeszkodą – dla własnego zdrowia, spłycenia zmarszczek i zapobiegania powstawania nowych, zalecamy korzystanie z kremów przeciwsłonecznych do twarzy przez cały rok. W taki sposób zbudujesz nawyk i zdecydowanie zadbasz o swoją cerę. A efekty? Widoczne gołym okiem. 

Dermaplaning – cena. Ile kosztuje ten zabieg?

Jeżeli zdecydujesz się na wykonanie dermaplaningu w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, zapłacisz od 100 do 300 złotych w zależności od stopnia zaawansowania, zastosowanych kosmetyków czy nawet renomy osoby wykonującej zabieg.  

Czujesz, że poradzisz sobie samodzielnie z dermaplaningiem w domu? Specjalistyczne urządzenie do wykonywania tego typu zabiegu kosztuje maksymalnie 100 złotych, a posłuży ci na pewno przez długi czas. Wszystko więc zależy od ciebie i twoich preferencjach. Zalecamy jednak, by pierwszorazowo skorzystać ze specjalistycznej usługi, a dopiero później próbować działać na własną rękę. 

Najlepsze podukty do pielęgnacji twarzy znajdziesz na Domodi.pl

Nie musi się specjalnie stroić. Pierwsza dama wygląda elegancko nawet w „‬zwykłej” sukience. To hit dla 50-latek Nie musi się specjalnie stroić. Pierwsza dama wygląda elegancko nawet w „‬zwykłej” sukience. To hit dla 50-latek Markowska poszła na siłownię w ciemnych okularach. Do sieci trafiło wideo Markowska poszła na siłownię w ciemnych okularach. Do sieci trafiło wideo