Masz ciągle podpuchnięte oczy? Zamiast nakładać krem, lepiej pędem do lekarza

Kolejny drogi krem nie dał rady z podpuchniętymi oczami? Zamiast inwestować w nowe kosmetyki, pomyśl o przyczynie powstawania obrzęku. Może być wynikiem niewłaściwego trybu życia, a gdy nie znika przez dłuższy czas – oznaką schorzenia. Dowiedz się, jak uniknąć podpuchniętych oczu i kiedy warto udać się po diagnozę do lekarza. 

Masz ciągle podpuchnięte oczy? Zamiast nakładać krem, lepiej pędem do lekarza
Przyczyny podpuchniętych oczu Żródło: Adobe Stock

Mimo codziennej pielęgnacji nadal budzisz się z podpuchniętymi oczami? To moment, w którym musisz rozważyć, czy problem nie leży głębiej. Skóra pod oczami jest bardzo cienka, nie ma gruczołów łojowych, a poduszka tłuszczowa pod spodem jest cieńsza niż na reszcie twarzy. Z tego względu skóra pod oczami ma tendencje do przesuszania i pojawiają się na niej pierwsze oznaki starzenia. Zmiany w strefie pod oczami świadczą często o przemęczeniu i niezdrowym trybie życia, ale mogą być również sygnałem informującym o rozwijających się schorzeniach lub chorobach. Sprawdź, co może powodować opuchliznę pod oczami. Część z czynników jesteś w stanie sama wyeliminować, ale inne wymagają konsultacji z lekarzem.  

Poznaj ten trik: Zastosuj tę metodę nakładania kremu z filtrem, a szybko sobie podziękujesz. Ten sposób stosują ekspertki
Co powoduje obrzęk pod oczami?
Co powoduje obrzęk pod oczami? Źródło: Adobe Stock

Podpuchnięte oczy – najczęstsze problemy, które rozwiążesz sama

Zazwyczaj obrzęk pod oczami jest wynikiem zmęczenia oraz niezdrowego trybu życia. Stres, nieregularny sen i niewłaściwa dieta od razu rysują się na twarzy. Zobacz, jak sobie z nimi radzić: 

  • Nieregularny, krótki sen oraz zarywanie w nocy szybko odbijają się na strefie pod oczami. Duży wpływ na kondycję skóry ma również stres, zwłaszcza gdy utrzymuje się przez długi czas. Powoduje on wzrost kortyzolu, który zmniejsza jędrność skóry, zaburza pracę limfy i naczyń krwionośnych, co skutkuje nieestetycznymi „workami" pod oczami. Zadbaj o regularny sen i wypoczynek. Zacznij zasypiać o ustalonej godzinie i przestrzegaj czasu snu – min. 7-9 godz. Obniż stres, realizując swoje hobby oraz rozpocznij aktywność fizyczną. 

  • Ogromne znaczenie dla kondycji skóry wokół oczy ma dieta. Jeżeli dominują w niej produkty wysoko przetworzone zawierające dużo cukru, soli, kofeiny oraz alkoholu, efektem jest zatrzymanie wody w organizmie i powstawanie obrzęków, również pod oczami. Zmień dietę na lżejszą, bogatą w warzywa i owoce, a od razu zauważysz różnicę. 

  • Niekiedy za podpuchnięte powieki odpowiada...brak wody. Odwodnienie organizmu zdarza się częściej niż się wydaje. Wiele osób nie ma nawyku częstego picia wody i nawet jeśli nie odczuwa pragnienia, skóra od razu informuje o braku nawodnienia, choćby w postaci opuchlizny. W takim wypadku obrzęk stanowi próbę magazynowania wody, której tak brakuje. Masz problem z piciem wody? Rozważ bidony i butelki z miarką motywacyjną, która pokazuje, ile wody udało ci się wypić. Pomocne może być dodanie kawałków owoców, które poprawią smak wody. 

  • Podpuchnięte oczy mogą być spowodowane niedokładnym demakijażem. Zdarza ci się zasypiać w makijażu? Czy domywasz tusz z rzęs? Ograniczasz demakijaż tylko do płynu micelarnego? To są błędy pielęgnacyjne pozostawiające zanieczyszczenia, które powodują podrażnienia skóry. Wprowadź dwuetapowe oczyszczanie: demakijaż oraz właściwe mycie skóry żelem bądź pianką. 

Podpuchnięte oczy są wynikiem niezdrowego trybu życia.
Podpuchnięte oczy są wynikiem niezdrowego trybu życia. Źródło: Adobe Stock

Podpuchnięte oczy jako objaw stanu zapalnego. Z tym musisz iść już do lekarza

Jesteś wyspana, pozbyłaś się stresu, masz najlepsze kremy pod oczy, rollery oraz masażery, ale obrzęk i tak się pojawia? Może to oznaczać rozwijający się stan zapalny lub początek chorób. O czym świadczą długo utrzymujące się podpuchnięte oczy?

  • Alergia – jedna z najczęstszych przyczyn opuchlizny pod oczami. Obrzęk występuje zwykle wraz ze swędzeniem powiek. Powoduje je reakcja alergiczna na kosmetyk, sierść zwierząt, kurz, pyłki. Konieczne jest wtedy wyeliminowanie alergenu.  

  • Higiena soczewek kontaktowych – za długo noszone bądź niewłaściwie przechowywane soczewki mogą powodować podrażnienia i opuchliznę skóry pod oczami.  

  • Zapalenie spojówek – temu problemowi towarzyszy także swędzenie, łzawienie oraz zaczerwienienie oczu. Jest to stan zapalny będący wynikiem zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Bywa następstwem niedoboru snu, spadku odporności, przemęczenia, kontaktu z dymem (np. tytoniowym).  

  • Jęczmień – obrzęk pod oczami może świadczyć o rozwijającej się chorobie bakteryjnej, jaką jest zapalenie gruczołów powiekowych, potocznie zwanej jęczmieniem. Objawia się miejscową opuchlizną, swędzeniem i powstawaniem charakterystycznego guzka na powiece.  

W każdej z wymienionych sytuacji należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Najczęściej lekarz jest w stanie od razu postawić diagnozę i zaproponować skuteczne leczenie.  

Podpuchnięte oczy mogą świadczyć o chorobie.
Podpuchnięte oczy mogą świadczyć o chorobie. Źródło: Adobe Stock

Podpuchnięte oczy jako objaw choroby – o czym mogą świadczyć?

W przypadku, gdy masz podpuchnięte oczy od dłuższego czasu, zwróć uwagę, czy nie pojawiają się inne nietypowe dla ciebie objawy. Brak energii, szybkie męczenie się, chwiejne nastroje, zmiana wagi, obrzęki w innych partiach ciała, zaburzenia apetytu – to tylko kilka z nich. Odwiedź lekarza i zrób komplet badań. Istnieje ryzyko, że skóra pod oczami daje znać o rozwijającej się chorobie.  

Choroby, których objawem są podpuchnięte oczy, to m.in.: 

  • zaburzenia pracy nerek; 

  • choroby wątroby; 

  • choroby serca; 

  • nadczynność lub niedoczynność tarczycy; 

  • zapalenie oczodołu; 

  • cukrzyca; 

  • zaburzenia hormonalne; 

  • zastój limfy; 

  • zapalenie oczodołu. 

Porozmawiaj z lekarzem o swoich objawach i ewentualnych przypuszczeniach. Otrzymasz skierowanie na dalsze badania i konsultacje ze specjalistami, którzy pomogą ci rozwiązać problem jeszcze zanim rozwinie się w pełni. 

Podpuchnięte oczy jako sygnał choroby.
Podpuchnięte oczy jako sygnał choroby. Źródło: Adobe Stock

Podpuchnięte oczy mogą być jedynie małym defektem na urodzie, ale niekiedy alarmują o negatywnych zmianach organizmu. W każdym wypadku obrzęk pod oczami powinien skłonić cię do zadbania o siebie. Podstawą jest zdrowy tryb życia oraz odpowiednia pielęgnacja. W tę drugą zaopatrzysz się z pomocą Domodi.pl. 

Pytania i odpowiedzi

Co powoduje powstawanie opuchlizny pod oczami?

Podpuchnięte oczy najczęściej są wynikiem niezdrowego trybu życia – zaburzonego snu, stresu, nieprawidłowej diety pełnej cukru, soli, kofeiny i alkoholu. Przyczyną może być także niedokładny demakijaż. Należy zadbać o zdrowy sen, wyeliminować stres, rozpocząć dwuetapowe oczyszczanie cery i wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe.

Czy podpuchnięte oczy mogą świadczyć o chorobie?

Tak, obrzęk wokół oczu w niektórych przypadkach świadczy o rozwoju choroby, np. nerek, zaburzeniach hormonalnych, tarczycowych, rozwoju cukrzycy. Należy obserwować swój organizm i odnotować, czy nie pojawiają się inne objawy, np. zmęczenie i brak energii.

Co zrobić na podpuchnięte oczy?

Aby zniwelować obrzęk pod oczami, często wystarczy zadbać o wypoczynek, regularny sen oraz zdrową dietę. W przypadku, gdy opuchlizna pod oczami nie ustępuje, warto udać się do lekarza.

Odkryj więcej porad urodowych od Domodi.pl:

Kosmetyki i akcesoria pielęgnacyjne – zadbaj o swoją skórę z Domodi.pl

Leć do Reserved, zanim skończy się karnawał. Te sukienki z wyprzedaży wpadną w oko 50-latkom Leć do Reserved, zanim skończy się karnawał. Te sukienki z wyprzedaży wpadną w oko 50-latkom Tego triku mogłaś nie znać. Pozwoli ci zaoszczędzić setki złotych na zakupach Tego triku mogłaś nie znać. Pozwoli ci zaoszczędzić setki złotych na zakupach