Tkanina na płaszcze – z jakich materiałów szyje się modne okrycia wierzchnie? Sprawdź!

Tkanina na płaszcze – to ona odpowiada za komfort termiczny, nieprzemakalność i przewiewność okrycia wierzchniego. Jaką wybrać w zależności od pory roku i stylu? Podpowiadamy. Poznaj materiały na płaszcze zimowe, wełniane, nieprzemakalne i trencze! Ta wiedza pozwoli Ci bezbłędnie dobierać okrycia wierzchnie, które nie tylko wyglądają modnie, ale też idealnie leżą i zapewniają komfort w każdych warunkach.

Tkanina na płaszcze – z jakich materiałów szyje się modne okrycia wierzchnie? Sprawdź!

Tkaniny na płaszcze – jakie materiały to zawsze dobry wybór? Podpowiadamy

Wybierając okrycie wierzchnie, zwracamy uwagę nie tylko na krój i kolor, ale też skład materiału. Tkanina na płaszcze ma być ciepła, otulająca i miękka w dotyku albo wręcz przeciwnie: nieprzemakalna i odporna na chłód. Jedno jest pewne: jeśli chcesz cieszyć się komfortem noszenia, odpowiedni dobór materiału to podstawa! Jak rozpoznać, że tkanina na płaszcz ochroni przed zimnem i zda egzamin w jesienną słotę? Po grubości, fakturze i, co najważniejsze, po właściwościach materiału! Dziś pod lupę bierzemy tkaniny na płaszcze, które wiodą prym w przemyśle modowym. Jaki skład na metce daje zielone światło do zakupu? Z jakiego materiału płaszcz wybrać na zimę, a jaki będzie najlepszy na wiosnę? Już odpowiadamy. 

Sprawdź też: przewodnik po materiałach odzieżowych. Ta wiedza to klucz do udanych zakupów!

Najlepsza tkanina na płaszcze z grubej nieprzemakalnej wełny: loden i jego pochodne

Płaszcz z tkaniny wełnianej

Elegancki, wełniany płaszcz to must have w kobiecej garderobie. Doskonale sprawdza się w sezonie jesień-zima i skutecznie chroni nie tylko przed chłodem, ale też przed wilgocią! Zastanawiasz się, z czego tak naprawdę szyje się uwielbiane przez minimalistki wełniane płaszcze? Ta gruba włochata tkanina wełniana na płaszcze to zazwyczaj loden. Ma ścisłą, gęsto tkaną strukturę, która odpowiada za wysoką wytrzymałość materiału, a przy tym jest miękka i przyjemna w dotyku. Wbrew pozorom rzadko bywa to stuprocentowa wełna owcza. Jeśli szukasz okrycia, które posłuży przez lata, będzie trzymać fason i zda egzamin nawet w mroźne dni, na metce szukaj połączenia wełny z wiskozą, wełny z kaszmirem lub… wełny z poliestrem czy poliamidem. Takie mieszanki włókien sprawiają, że tkanina na płaszcze z grubej nieprzemakalnej wełny jest trwalsza, łatwiejsza w obróbce i lepiej układa się na sylwetce. 

Miękka tkanina na wełniane płaszcze: alpaka. Poznaj jej wyjątkowe właściwości

Płaszcz z ciepłej tkaniny wełnianej alpaki

Alternatywą dla klasycznego wełnianego płaszcza jest płaszcz z alpaki – materiału powstającego z włosia zwierząt o tej samej nazwie. Ta miękka gruba tkanina wełniana na płaszcze zimowe zatrzymuje ciepło skuteczniej niż wełna owcza, a zarazem jest niewiarygodnie delikatna i przyjemna w dotyku. Dodatkowo:

– jest hipoalergiczna, więc sprawdzi się nawet u alergików, 

– nie wchłania zapachów otoczenia i jest odporna na zabrudzenia,

– dzięki przewiewnej strukturze płaszcze z alpaczej wełny zdają egzamin nie tylko zimą, ale też wiosną i jesienią. 

Minusy? Ta ciepła tkanina na płaszcze nie jest wodoodporna. Za to rewelacyjnie chroni przed zimnem w słoneczne, choć zimne dni. 

Sprawdź opinie o płaszczu z alpaki! Czy warto w niego zainwestować?

Tweed – szkocka tkanina wełniana na ubrania i płaszcze. Nie tylko w szkocką kratę

Płaszcz ze szkockiej tkaniny wełnianej typu tweed

Ulubiony materiał Coco Chanel i angielskich gentlemanów do dziś robi furorę w świecie mody. Nic dziwnego. Tweed, czyli szkocka tkanina wełniana na garnitury i płaszcze pochodząca z obszarów nad rzeką o tej samej nazwie, kusi przede wszystkim charakterystyczną, melanżową fakturą. Warto jednak wiedzieć, że wyróżnia się także wysoką wytrzymałością, a gęsto tkana jest też wodoodporna! Dodatkowo tweedowe materiały wełniane na płaszcze mają przepiękne wzory i mowa tu nie tylko o szkockiej kracie, ale też o pepitce, kratce glencheck czy jodełce. Okrycie wierzchnie z tweedu nie będzie tak ciepłe jak wełniane, ale świetnie sprawdzi się jesienią i wczesną wiosną!

Najmodniejszy materiał na trencz: gabardyna. Z tej tkaniny są kultowe płaszcze Burberry

Jeśli mowa o angielskiej elegancji, nie sposób nie wspomnieć o trenczu Burberry. Absolutnie kultowy model w beżowym kolorze pierwotnie służył żołnierzom na frontach, dlatego miał przede wszystkim osłaniać przed wiatrem i deszczem. W tym celu projektant i legenda świata mody – Thomas Burberry wynalazł materiał zwany gabardyną. Ta nieprzemakalna tkanina używana dawniej na płaszcze brytyjskiego domu mody wykorzystywana jest przez projektantów po dzień dzisiejszy. Gęsto, ściśle tkana z włókien wełnianych, bawełnianych i poliestrowych wyróżnia się odpornością na warunki atmosferyczne, nie gniecie się i doskonale trzyma fason. Stąd też wysoka cena ikonicznych płaszczy i fakt, że nawet po wielu latach noszenia wyglądają jak nowe!

Płótno bawełniane – tkanina na płaszcz, który ma w szafie każda fanka mody

Oryginalny >>trencz<< z gabardyny to niemały wydatek, ale przemysł modowy znalazł równie dobrą alternatywę: płótno bawełniane. Ten materiał na płaszcze ma charakterystyczny szorstki i sztywny chwyt, przez co trencze z bawełny doskonale trzymają formę. Są też wiatroodporne, niebywale mocne i trwałe. Inwestując w płaszcz z tej tkaniny, masz pewność, że posłuży Ci w świetnym stanie przez wiele sezonów. I rewelacyjnie sprawdzi się w wietrzne, słoneczne dni: od wczesnej wiosny po późną jesień. Dobrym zakupem będzie też uszyta z płótna parka czy sportowa kurtka. 

Materiał powlekany – nieprzemakalna tkanina na płaszcze przeciwdeszczowe

Płaszcz z nieprzemakalnej tkaniny powlekanej

Coraz częściej spotykane są również trencze i płaszcze z płótna powlekanego, czyli materiału pokrytego środkiem impregnującym. W procesie powlekania naturalnym woskiem, lateksem lub pianką tkanina na płaszcze staje się sztywniejsza, ale przede wszystkim: wodoodporna. Po czym ją rozpoznać, gdy wybieramy okrycie wierzchnie na trudne warunki pogodowe? Przede wszystkim po fakturze. Płaszcze z nieprzemakalnych materiałów powlekanych zwykle mają mocny połysk lub przypominają w dotyku gumę.

Tkaniny na płaszcze zimowe: pikowane, z membraną i wodoodporne. Materiały do zadań specjalnych

A z jakich materiałów szyje się niezastąpione zimowe puchówki i parki? Z reguły są to nieprzemakalne tkaniny na płaszcze zimowe o wielowarstwowej strukturze. Głównie: 

– materiały z membranami – wodo- i wiatroodporne, a zarazem przewiewne. Idealne dla miłośników aktywności. 

– materiały pikowane – czyli dwie warstwy tkaniny rozdzielone ocieplającym wkładem. Za komfort termiczny w tym przypadku odpowiada ilość i rodzaj wkładu (puch, pierze, puch syntetyczny), a za nieprzemakalność: materiał wierzchni – zazwyczaj płótno powlekane impregnatem.

Modna tkanina na płaszcze: skóra i materiały skóropodobne. Okrycia z nich uszyte są ponadczasowe

Jedną z najczęściej wykorzystywanych tkanin na płaszcze damskie jest również niezmiennie garbowana skóra. Ten naturalny materiał wyróżnia się elastycznością i giętkością, jest niezwykle wygodny w noszeniu i przepuszcza powietrze. Jego pozyskiwanie ze względów etycznych i ekologicznych budzi jednak sporo kontrowersji. Stąd w przemyśle modowym pojawiła się alternatywa: skóropodobne tkaniny na płaszcze. Fakturą i chwytem do złudzenia przypominają naturalną skórę, ale nie przepuszczają powietrza, dlatego sprawdzają się głównie w chłodniejsze dni. 

Zamsz – miękki materiał na płaszcze idealne na wiosnę i jesień. Za co kochają go projektanci?

Swój syntetyczny odpowiednik ma również zamsz – miękka tkanina na płaszcze o delikatnej, bardzo przyjemnej w dotyku fakturze. Zarówno naturalny, jak i sztuczny może wyglądać szlachetnie, wręcz luksusowo. Dodatkowo pięknie układa się na sylwetce i dobrze zachowuje formę nawet przy częstym noszeniu. Jedyna różnica: naturalny zamsz przepuszcza powietrze, a zamszopodobne materiały na płaszcze – nie. Te drugie są jednak znacznie tańsze i bardziej ekologiczne. I doskonale sprawdzają się wczesną wiosną czy jesienią.

Z jakiej tkaniny płaszcz wybrać w zależności od pory roku i stylu? Stylistka radzi

Płaszcz z materiału skóropodobnego

Znasz już najpopularniejsze tkaniny na płaszcze najczęściej wykorzystywane przez projektantów i marki modowe. Zastanawiasz się, na jaki materiał postawić? Jeśli chodzi o gruby materiał na płaszcze zimowe, doskonale sprawdzi się tkanina wełniana typu loden, tkaniny z membraną czy pikowane. Wiosną strzałem w dziesiątkę będzie trencz z płótna bawełnianego albo modny płaszcz z materiału skóropodobnego. W jesienną słotę egzamin zda z kolei nieprzemakalny płaszcz z ortalionu czy tkaniny hydrofobowej. Dobra wiadomość: każdy z nich znajdziesz na Domodi.pl!

Fot.: Gettyimages.com

Zobacz najmodniejsze płaszcze damskie na Domodi.pl:

5 rzeczy, które powinna mieć w szafie każda minimalistka 5 rzeczy, które powinna mieć w szafie każda minimalistka Jak nosić różowy płaszcz? Stylizacje, na punkcie których oszalały influencerki. Zainspiruj się! Jak nosić różowy płaszcz? Stylizacje, na punkcie których oszalały influencerki. Zainspiruj się!