Rodzaje materiałów odzieżowych – zobacz największy przewodnik po tkaninach i dzianinach
Data publikacji:
Spis treści:
- Tkaniny i dzianiny – co to jest, czym się różnią?
- Materiały odzieżowe – rodzaje splotu
- Materiały naturalne, sztuczne i syntetyczne – jakie są ich właściwości i zastosowanie?
- Skład materiałów – co warto o nim wiedzieć? Jak czytać metki ubrań?
- Rodzaje tkanin – poznaj wszystkie i zostań specjalistką!
- Bawełna
- Len
- Jedwab
- Wiskoza
- Lyocell/tencel
- Poliester
- Poliamid
- Elastan
- Tkaniny wełniane - rodzaje
- Inne znane rodzaje tkanin
- Rodzaje dzianin – sprawdź, czym się charakteryzują
- Wełna
- Alpaka
- Kaszmir
- Angora
- Moher
- Akryl
- Jakie materiały na sukienki, koszule i inne codzienne ubrania są najlepsze?
Tkaniny i dzianiny – co to jest, czym się różnią?>
Mimo że codziennie zakładamy na siebie co najmniej kilka rodzajów materiałów, a jeszcze większą ich ilością otaczamy się w domu, znajomość właściwości czy sposobów pozyskiwania poszczególnych tkanin i dzianin to dla większości z nas nieodkryty ląd wiedzy. Jednak bycie świadomym konsumentem zobowiązuje. A umiejętność czytania składów surowcowych tkanin i rozpoznawania różnic pomiędzy typami materiałów odzieżowych to wiedza, dzięki której kompletowanie funkcjonalnej garderoby na lata stanie się naprawdę proste. Zatem: co warto wiedzieć na temat rodzajów tkanin i dzianin? Zebraliśmy wszystkie, najważniejsze informacje w jednym miejscu!

Świat mody opiera się na dwóch podstawowych typach materiałów ubraniowych. Pierwszym z nich są oczywiście tkaniny, z których szyje się takie elementy garderoby, jak koszule, jeansy, t-shirty czy sukienki. Drugi to dzianiny - grupa materiałów włókienniczych wykorzystywanych do produkcji swetrów, czapek, szalików, itp. Na czym polega zasadnicza różnica pomiędzy tkaninami a dzianinami?
Na ich odmienność wskazują już same nazwy materiałów, które pochodzą od nazw sposobów ich pozyskiwania. Tkaniny powstają w procesie tkania, czyli przeplatania ze sobą nitek na krzyż. Z kolei dzianiny pozyskuje się poprzez dzianie – czynność, podczas której jedna nić tworzy rządki prostopadłych oczek, przypominająca robienie na drutach. Następstwem tych procesów jest uzyskanie materiałów ubraniowych o bardzo specyficznych właściwościach.
Tkaniny, ze względu na to, że ich włókna są tkane na krzyż, mają dość zwartą strukturę i z reguły są trwalsze od elastycznych, rozciągliwych dzianin. Jednak obydwa typy materiałów znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle odzieżowym. Uwielbiamy przecież zarówno trzymające fason koszule, jak i miękkie, przytulne, rozciągliwe swetry!
-
Reklama
-
Sinsay - Klasyczna koszula - Niebieski
Sprawdź opcje dostawy XS | S | M -
Spodnie kuloty
Sprawdź opcje dostawy 34 | 36 | 38 | 40 | 42 -
Bluzka bawełniana z krótkim rękawem
Sprawdź opcje dostawy S -
-7%
Komplet Olika
Darmowa dostawa od 250 zł M -
Spodnie wide leg z gładkiej tkaniny fioletowe - Fioletowy
Sprawdź opcje dostawy -
Sukienka szyfonowa z nadrukiem w kwiaty
Sprawdź opcje dostawy 38 -
Bluza damska beżowa ONLY casualowa
Darmowa dostawa od 149 zł L | XL -
La Compagnie Du Lin Lniane spodnie "Honas" w kolorze szarobrązowym
Sprawdź opcje dostawy XXL
Materiały odzieżowe – rodzaje splotu>
Nie trzeba być fashion-freakiem, by zauważyć różnice pomiędzy sztywnym jeansem a delikatnym jedwabiem, ale warto wiedzieć, że powstają one przez różne rodzaje splotów. W przemyśle modowym wyróżniamy 3 rodzaje splotów tkanin i 2 rodzaje splotów materiałów dzianych:
-splot płócienny - charakterystyczny między innymi dla flaneli czy szyfonu,
-splot atłasowy - znany dobrze miłośniczkom delikatnych materiałów, z których szyje się bluzki czy sukienki,
-splot skośny - charakterystyczny chociażby dla uwielbianego przez nas jeansu.
-splot rządkowy - to między innymi słynna dzianina ściągaczowa, z którą spotykasz się chociażby wtedy, gdy zakładasz bluzę czy czapkę,
-splot kolumienkowy - np. tiulowe spódnice.

Materiały naturalne, sztuczne i syntetyczne – jakie są ich właściwości i zastosowanie?>
Informacji na temat rodzaju splotu na pewno nie znajdziemy na metce, ale pojawi się na niej na 100% skład surowcowy tkaniny lub dzianiny. Dowiemy się z niego, czy materiał ubraniowy jest naturalny, sztuczny czy syntetyczny.
W ostatnim czasie wiele mówi się na temat wyższości naturalnych materiałów nad syntetykami. Musisz jednak wiedzieć, że właściwości tkanin syntetycznych są bardzo doceniane w przemyśle modowym, i to nie tylko przy produkcji odzieży sportowej czy ubrań niższej jakości! Przykładowo domieszka syntetyku do rozciągliwej dzianiny przedłuży trwałość ubrania. Z kolei poliestrowa warstwa wierzchnia jest niezbędnym elementem kurtek czy płaszczy, odpornych na trudne warunki pogodowe.

Materiały naturalne są zdecydowanie najbardziej praktyczne i “zdrowe”, jeśli chodzi o codzienne ubrania noszone blisko skóry, np. swetry, t-shirty czy sukienki. Bawełna, len, wełna, angora czy jedwab to rodzaje oddychających tkanin i dzianin. Dlatego w koszuli z bawełny nie będziemy nadmiernie się pocić, a w tej z poliestru już tak.
Materiały sztuczne, choć ich nazwa nie brzmi zachęcająco, są pozyskiwane ze składników występujących w naturze, np. z celulozy czy bambusa. Wiskozy, lyocellu, tencellu czy włókien bambusowych zdecydowanie nie należy się bać! Tkaniny te są bowiem przyjazne dla naszej skóry i oddychające. To doskonałe maeriały na sukienki codzienne, koszule do pracy czy wygodne letnie spodnie.
Materiały syntetyczne są wytwarzane od początku do końca w procesach chemicznych. Charakteryzują się dużą trwałością, ale tak, jak w przypadku bawełny czy wiskozy, musimy wziąć pod uwagę fakt, że w przmyśle odzieżowym wykorzystuje się syntetyki różnej jakości. Przykładowo niedroga, sieciówkowa koszula z poliestru będzie mało praktycznym zakupem, bo szybko się zniszczy i nie zapewni nam komfortu noszenia. Ale sportowe tkaniny syntetyczne to zupełnie inna bajka - są trwałe, wygodne i doskonale sprawdzają się podczas intensywnego wysiłku fizycznego, bo w przeciwieństwie do bawełny nie wchłaniają wody. Najpopularniejsze przykłady tkanin syntetycznych to: poliester, poliamid, elastan i akryl.
Skład materiałów – co warto o nim wiedzieć? Jak czytać metki ubrań?>
Jak zatem nie pogubić się w składach materiałów i zostać specem od czytania metek na ubraniach? Wystarczy podstawowa wiedza na temat pochodzenia i właściwości różnych rodzajów tkanin i dzianin! Dzięki niej bez problemu rozpoznasz, czy ten miękki materiał swetra przepuszcza powietrze, czy przezroczysty materiał koszuli jest materiałem oddychającym i czy spódnica z dzianiny będzie inwestycją na lata, czy raczej jednosezonowym zakupem!
Przy czytaniu składów materiałów zwracamy uwagę nie tylko na występujące tam rodzaje tkanin i dzianin, ale też na ich procentową zawartość. Najważniejsza jest informacja o tym, jakie włókno dominuje w konkretnym ubraniu, ale znaczenie mają też domieszki, które mogą odpowiadać za delikatną elastyczność materiału (przydatną np. w jeansowych rurkach) czy większą trwałość (np. domieszka poliestru w płaszczu z wełny).
A z jakimi nazwami tkanin i dzianin możemy spotkać się podczas czytania metek?
-
Reklama
-
Sukienka midi z kimonową górą Pudrowy róż
Sprawdź opcje dostawy XS | S | M | L -
United Colors Of Benetton sukienka wielokolorowa na uczelnię w abstrakcyjnym wzorze midi koszulowa
Darmowa dostawa XS | S -
Rozkloszowana sukienka z podwójną falbaną DALIA - brudny róż
Sprawdź opcje dostawy one size -
Sukienka z szyfonu w kwiaty Biała
Sprawdź opcje dostawy XS | S | M | L -
Sukienka z kopertowym dekoltem Trinity
Sprawdź opcje dostawy 36 | 38 | 40 -
Sukienka Moe kopertowa z długim rękawem mini casualowa
Sprawdź opcje dostawy S | M | L | XL | 2XL -
Sukienka o luźnym, sportowym kroju w kratę
Sprawdź opcje dostawy 36 | 46 -
Niebieska Sukienka Deparia
Sprawdź opcje dostawy M | XL
Rodzaje tkanin – poznaj wszystkie i zostań specjalistką!>
Różnią się fakturą, połyskiem, grubością, właściwościami i gramaturą. Materiałów odzieżowych jest naprawdę sporo, ale rodzaje tkanin i dzianin, które warto znać to przede wszystkim:
Bawełna>

Materiał naturalny, wytwarzany z kwiatów rośliny o tej samej nazwie. Zdecydowanie najpopularniejsza tkanina odzieżowa, wykorzystywana chętnie zarówno przez marki premium, jak i przez sieciówki. Właściwości bawełny w czystej postaci to: przewiewność, delikatność i miękkość. Za to kochamy stuprocentowo bawełniane t-shirty czy koszule! Warto jednak wiedzieć, że bawełnę znajdziemy także na metce… jeansów czy aksamitnej sukienki. Z włókien bawełnianych pozyskuje się bowiem takie tkaniny, jak denim (sztywny materiał na spodnie, koszule i kurtki), popelina czy właśnie aksamit. Codzienne ubrania z bawełny to zawsze dobra inwestycja, a w sieciówkach pojawia się coraz więcej odzieży z oznaczeniem Eco Aware - wytwarzanej z organicznej bawełny z upraw ekologicznych, oszczędzających wodę. Niezależnie od tego, czy mówimy o „zwykłej" czy o organicznej bawełnie, to znakomity materiał na sukienki, koszulki, koszule i inne codzienne ubrania.
Domieszka syntetyków w ubraniach z bawełny? Bez paniki! W ten sposób producenci odzieży próbują sprostać naszym oczekiwaniom, np. dotyczącym gniecenia się tkaniny czy jej elastyczności. Jako że bawełna jest materiałem, który mocno się gniecie i nie jest rozciągliwy, w bawełnianych bluzach czy jeansach bardzo często pojawia się domieszka poliestru czy elastanu, której zdecydowanie nie należy się bać.
Len>
Ten rodzaj naturalnej tkaniny rewelacyjnie sprawdza się latem, nawet w upalne dni. Len jest bowiem najbardziej przewiewnym i lekkim materiałem włókienniczym. Lniane sukienki i koszule biją rekordy popularności w sezonie wiosna-lato, ale jeśli decydujemy się na tego typu zakup, musimy pamiętać o jednym: len bardzo mocno się gniecie. Jeśli więc nie masz czasu na ciągłe prasowanie, szukaj ubrań z lnem, bawełną i niewielką domieszką syntetyku.
Jedwab>

Sama jego nazwa brzmi szlachetnie, a gdy poznamy sposób pozyskiwania jedwabiu, wysoka cena ubrań uszytych z tej tkaniny naturalnej staje się jak najbardziej uzasadniona. Jedwab jest materiałem pochodzenia zwierzęcego, który wytwarza się z kokonów jedwabnika (owada). Historia tej miękkiej, śliskiej, niewiarygodnie przyjemnej w dotyku tkaniny sięga około 3600 roku p.n.e.! Dziś jednak trzeba zapłacić za nią niemałą kwotę. Warto, bo ubrania z jedwabiu są przewiewne, lekkie, wiotkie, a zarazem trwałe. Jedwab jest synonimem luksusu – to tkanina na sukienki, które będą Ci służyć latami, zawsze dodając klasy i elegancji.
Wiskoza>
To rodzaj gładkiej tkaniny wytwarzanej z celulozy. Jej właściwości to między innymi przewiewność, lekkość i miękkość, ale zdecydowanie największą zaletą wiskozy jest fakt, że doskonale układa się w ruchu. Koszule, sukienki czy spodnie z wiskozy są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach, więc jeśli tylko zobaczysz coś wyjątkowego z wiskozą w składzie, nie wahaj się przed zakupem!
Lyocell/tencel>
Z tymi obco brzmiącymi nazwami tkanin sztucznych warto się zaprzyjaźnić. Lyocell i tencel są bowiem bardzo podobne do wiskozy, z jedną różnicą – ich wytwarzanie jest mniej szkodliwe dla środowiska.
Poliester>

Najpopularniejszy rodzaj tkaniny syntetycznej, który wytwarza się w procesach chemicznych z ropy. Jego zalety to między innymi ponadprzeciętna trwałość czy szybkie wysychanie, ale poliester w ubraniach codziennych ma zdecydowanie więcej minusów, niż plusów. Przede wszystkim tkaniny poliestrowe nie przepuszczają powietrza, dlatego noszenie ich może powodować dyskomfort. Jeśli więc koszula, t-shirt czy bluza z poliestrem, to tylko w domieszce! Dodatek tego syntetyku w bawełnie, lnie czy wełnie zwiększy odporność i trwałość ubrania, a poza tym zapobiegnie szybkiemu gnieceniu się tkanin.
Wyjątki? Mimo że z ubrań z czystego poliestru do noszenia na co dzień zdecydowanie warto zrezygnować, tkanina ta jest niezastąpiona, jeśli chodzi o odzież sportową. W przypadku treningowych ubrań poliester doceniamy za to, że nie wchłania wody, jest sprężysty i zapewnia pełną swobodę ruchów.
Poliamid>
Materiał syntetyczny, znany również pod nazwą Nylon. Wytwarza się go z ropy naftowej, a jego właściwości są bardzo zbliżone do poliestru. Nylon jest bardzo sprężysty, szybko wysycha, nie wchłania wody. Dlatego doceniany jest przede wszystkim przez producentów odzieży sportowej. I jeszcze jedno: poliamid jest materiałem, który bardzo łatwo zafarbować na intensywne, mocno nasycone kolory. Stąd charakterystyczne dla ubrań sportowych neony i głęboka czerń!
Elastan >
Materiał syntetyczny zwany inaczej spandexem czy lycrą. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo duża rozciągliwość i plastyczność, uzyskiwana oczywiście w procesach chemicznych z poliuretanu i glikolu polietylowego. Co ciekawe, elastan - spandex to materiał, który rzadko występuje w składzie tkaniny w pojedynkę. Zazwyczaj jest dodawany do bawełny czy poliestru w celu uzyskania większej elastyczności ubrania. A jako że procentowa zawartość elastanu, spandexu czy lycry w odzieży wynosi z reguły od 2 do 30%, zdecydowanie nie należy się jej bać. Wręcz przeciwnie! Która z nas nie kocha rozciągliwych jeansowych rurek, legginsów czy dopasowanych koszulek z bawełny z elastanem?
Tkaniny wełniane - rodzaje>

Tkanina wełniana to zdecydowanie jeden z najciekawszych rodzajów materiałów włókienniczych. Jej nazwa nie jest przypadkowa, bo stanowi ona skrzyżowanie tkaniny z dzianiną. Materiały te pozyskuje się z wełny (najczęściej czesankowej), ale nie w procesie dziania, lecz podczas tradycyjnego tkania! Efekty są doskonałe, bo tkaniny wełniane są ciepłe, przewiewne i trwałe, więc rewelacyjnie nadają się do szycia garniturów, garsonek czy płaszczy. Najpopularniejsze rodzaje tkanin wełnianych to między innymi tweed, flanela, flausz, tenis, serża czy jodełka!
-
Reklama
-
-25%
Płaszcz damski Goodlookin.pl szary
Darmowa dostawa uniwersalny -
Sweter z domieszką wełny
Sprawdź opcje dostawy L -
Sukienka Liu Jo wielokolorowa z długim rękawem casual dopasowana
Darmowa dostawa XS -
Mustang Kardigan z domieszką wełny damski kolor szary
Sprawdź opcje dostawy XS | L | XL -
Ciriana Płaszcz przejściowy w kolorze karmelowym
Sprawdź opcje dostawy 48 -
numinou Sweter w kolorze jasnoróżowym
Sprawdź opcje dostawy onesize -
Tommy Hilfiger Golf | Relaxed fit | z dodatkiem wełny
Sprawdź opcje dostawy S -
Kardigan w kolorze czarnym
Sprawdź opcje dostawy onesize
Inne znane rodzaje tkanin >
Świat materiałów krawieckich jest dziś naprawdę ogromny, dlatego wymienienie i charakteryzowanie wszystkich rodzajów tkanin graniczy z cudem, szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę nie tylko tkaniny z czystym składem, ale też różne rodzaje bawełny czy poliestru. Nie możemy jednak pominąć nazw, które bardzo często pojawiają się w przemyśle modowym:
Szyfon – to zwiewna, miękka, pięknie układająca się w ruchu tkanina wykorzystywana do szycia sukienek, spódnic i bluzek. Szyfon może występować w wersji naturalnej, jedwabnej, albo syntetycznej (poliestrowej). Dlatego zanim kupisz ubranie z szyfonu, koniecznie przeczytaj metkę!
Rayon – materiał, który przypadnie do gustu fanom wiskozy. Nazywany bardziej luksusową wersją tkaniny sztucznej pozyskiwanej z celulozy. Zalety rayonu to przewiewność, komfort noszenia i trwałość. Uwaga: może farbować w praniu!
Pamuk – jeden z rodzajów bawełny.
Rodzaje dzianin – sprawdź, czym się charakteryzują>
Są ciepłe, rozciągliwe i niesamowicie wygodne! Hashtag #sweaterweather bije rekordy popularności na Instagramie, a do modnych ubrań z dzianiny co sezon dołączają kolejne elementy garderoby - od spódnic, po dresowe spodnie. Aby jednak móc cieszyć się nimi przez dłuższy czas, musimy wiedzieć, czego szukać na metkach. Oto najsłynniejsze rodzaje dzianin i ich charakterystyczne właściwości!

Wełna >
Najpopularniejsza dzianina pochodzenia naturalnego, którą pozyskuje się z sierści owiec, lam czy wielbłądów. Charakteryzuje się między innymi przewiewnością i właściwościami termoizolacyjnymi, dlatego swetry i płaszcze z dużą zawartością wełny to najbardziej pożądane ubrania na sezon jesienno-zimowy. Musimy jednak pamiętać o tym, że czysta wełna nie jest do końca przyjemna w dotyku, dlatego warto stawiać na skład z domieszką kaszmiru, bawełny czy akrylu. Taki materiał na sukienki czy swetry, łączący wełnę z akrylem, to dobry pomysł w przypadku codziennej garderoby, która ma być przede wszystkim wygodna.
Alpaka>
Specyficzny rodzaj naturalnej dzianiny, który zawdzięczamy uroczym zwierzętom hodowlanym - alpakom. Sierść alpaki okazała się doskonałym surowcem do wytwarzania przewiewnej i bardzo ciepłej wełny, która bardzo często pojawia się dziś na metkach swetrów z sieciówek.
Kaszmir>

To zdecydowanie najbardziej szlachetny rodzaj dzianiny pochodzenia naturalnego. Do jego wytwarzania służy sierść kóz kaszmirskich, z której uzyskuje się niezwykle przyjemny w dotyku, miękki materiał idealnie nadający się do produkcji swetrów jakości premium. Jak można się jednak domyślić, za ubrania z kaszmiru trzeba zapłacić więcej, niż za te z wełny czy alpaki. A jeśli zdecydujemy się na tego typu wydatek, pamiętajmy, by wyroby z kaszmiru prać rzadko i najdelikatniej, jak to tylko możliwe! Dzięki temu przez wiele lat zachowają swój kształt, kolor i wyjątkową fakturę.
Angora>
Niewiarygodnie miękka dzianina, którą przędzie się z delikatnych włosów królików angorskich. Wspominamy o niej, choć w świecie mody jest jej coraz mniej, ponieważ sposób jej pozyskiwania budził sporo kontrowersji.
Moher>
To kolejny rodzaj naturalnej dzianiny, wykorzystywany w przemyśle włókienniczym do produkcji swetrów, czapek czy słynnych beretów. Podobnie, jak pozostałe gatunki wełny, moher ma właściwości termoizolacyjne, jest niezwykle miękki, delikatny i puszysty. Jeśli jednak decydujemy się na zakup ubrań z moheru, musimy wziąć pod uwagę, że należy im się odpowiednia konserwacja - zgodna z instrukcją na metce. Moher może bowiem szybko się mechacić, a niewłaściwie prany zwyczajnie się skurczy!
Akryl>

Ciesząca się ogromną popularnością wśród producentów odzieży dzianina syntetyczna, zwana inaczej anilaną. Mimo, że akryl to z reguły delikatny i miękki materiał, swetry dziergane z jego włókien charakteryzują się bardzo słabą trwałością, szybko się mechacą i nie są przewiewne. Akryl nie ma też właściwości termoizolacyjnych, więc nawet gruby sweter z akrylu nie ogrzeje nas tak, jak ten z wełny, alpaki czy kaszmiru. Nie zmienia to jednak faktu, że 90% swetrów z sieciówek wykonywana jest właśnie z anilany. Jak znaleźć złoty środek pomiędzy ceną a jakością? Najlepiej wyszukując w sklepach swetry z akrylu i dzianin naturalnych. Takie mieszanki są dostępne w dobrych cenach, a ich jakość jest nieporównywalnie wyższa od jakości swetrów ze stuprocentowego, czystego akrylu!
Jakie materiały na sukienki, koszule i inne codzienne ubrania są najlepsze?>
Jak widzisz, rodzaje materiałów krawieckich to temat rzeka, a ilość odmian bawełny, poliestru czy wełny przyprawia o zawrót głowy. Jeśli jednak chcesz świadomie wybierać ubrania, które zapewnią Ci komfort noszenia i będą służyć przez wiele lat, podstawowa znajomość rodzajów tkanin i dzianin będzie niezastąpionym narzędziem! A żeby ułatwić Ci zakupy, przygotowaliśmy krótkie zestawienie materiałów odzieżowych, którym dajemy zielone światło. Jaki materiał na sukienki, koszule i swetry będzie przyjazny dla ciała i planety? Sprawdź naszą listę.


Może Cię zainteresuje
-
Co to jest dress code? Poznaj zasady dobierania stroju do okazji i rodzaje kodów ubioru
-
Pięć modeli klapków damskich dla 40-latek na lato 2024. To gotowa lista zakupów
-
Ekskluzywne sukienki wieczorowe dla 50-latek – przegląd 2024 na wielkie wyjścia
-
Timberki w stylizacjach damskich i męskich. Jak modnie nosić buty Timberland i trapery innych marek?
-
Wybrałam plecaki damskie z wyprzedaży. „Perełki” na lato za mniej niż 100 zł
-
Kupuję kurteczki wiosenne damskie z wyprzedaży teraz i mam z głowy na kilka sezonów