Biżuteria handmade krok po kroku. Jak zacząć? Jakie akcesoria będą Ci potrzebne? [PORADNIK]

Masz ochotę wyróżnić się swoim stylem? Nie możesz znaleźć nic dla siebie w ofercie marek jubilerskich? Postaw na biżuterię handmade. Jakich akcesoriów i materiałów potrzebujesz do tworzenia ozdób DIY? Zajrzyj do naszego kompleksowego poradnika i sprawdź, jakie półfrabrykaty, narzędzia, zapięcia i inne rzeczy powinny się znaleźć na twojej liście zakupów.

Biżuteria handmade krok po kroku. Jak zacząć? Jakie akcesoria będą Ci potrzebne? [PORADNIK]
Własnoręczne tworzenie biżuterii. Źródło: Adobe Stock

Biżuteria handmade to fenomen! Skąd się wzięła moda na autorskie ozdoby?

Biżuteria handmade to prawdziwy hit. Własnoręcznie robionymi ozdobami chwali się w sieci coraz więcej ikon stylu, a na tworzenie autorskich kolczyków czy bransoletek decydują się nawet te kobiety, które wcześniej nawet nie podejrzewały się o artystyczne zacięcie. A jednak!

Tworzenie biżuterii DIY (Do It Yoursfelf, czyli z angielskiego zrób to sam”) to fantastyczna zabawa, która ma wiele plusów. Przede wszystkim może przerodzić się w hobby pozwalające zapomnieć o wszelkich kłopotach i problemach, na przykład w pracy. To świetny pomysł na relaks, ale też naukę koncentracji i cierpliwości, stymulację pomysłowości i kreatywności.

Własnoręcznie wykonana biżuteria gwarantuje też unikatowość naszego stylu – absolutnie nikt nie będzie miał takich samych ozdób jak wymyślone przez ciebie piękne kolczyki handmade, autorska bransoletka sznurkowa czy pierścionek, na kształt którego wpadłaś sama. Komu pasują ozdoby DIY? Wbrew pozorom nie tylko miłośniczkom folku, klimatów etno czy boho. Autorska biżuteria fantastycznie uzupełnia stylizacje minimalistyczne (wyobraź sobie tylko efektowne kolczyki handmade z metalu do czarnego garnituru damskiego), casualowe (na przykład eko biżuteria DIY ze sznurka do białej koszuli, jeansów i zamszowych botków) czy nawet sportowe (koraliki na elastycznej gumce noszone z podkoszulkiem i legginsami).

Biżuteria handmade w stylizacji
Zobacz propozycje najmodniejszej biżuterii na jesień i zimę 2022/2023.

Skąd się wzięła moda na biżuterię „zrób to sam” i powrót do starych, dobrze znanych metod tworzenia pięknych ozdób i świecidełek? Na pewno na popularność tego zjawiska wpływ miały… media społecznościowe i zakładane w oparciu o nie sklepy małych autorskich marek. Dzięki Facebookowi, a później Instagramowi wiele kobiet zaczęło docierać ze swoją ofertą biżuterii handmade do większej ilości potencjalnych odbiorców. Efekt był dwojaki: nie tylko ugruntowała się moda na noszenie autorskich kolczyków czy naszyjników, ale też na ich robienie w domowym zaciszu z użyciem półfabrykatów i narzędzi do wyrobu biżuterii.

Dziś pomysłowe i przedsiębiorcze dziewczyny chwalą się swoimi projektami na Instagramie, sprzedają je na różnego rodzaju platformach sprzedażowych, ale też noszą na co dzień i na specjalne okazje. Niezależnie od tego, czy chcesz po prostu poeksperymentować z wymyślaniem ciekawego designu biżuterii hand made i trochę się zrelaksować, czy planujesz otworzyć mały biznes i trochę zarobić na swojej pasji, koniecznie zajrzyj do dalszej części naszego poradnika.

Wytłumaczymy ci w nim, jak zrobić biżuterię handmade, jakich półfabrykatów do produkcji biżuterii potrzebujesz, jakie narzędzia ci się przydadzą i jakimi metodami możesz stworzyć biżuterię DIY z żywicy, drewna, koralików czy sznurka. Gotowa na nowe wyzwanie? Zaczynamy!

Biżuteria DIY krok po kroku. Jak zacząć przygodę z jej tworzeniem?

Tworzenie biżuterii handmade.
Tworzenie biżuterii handmade. Źródło: Adobe Stock

BIżuteria hand made to stylowy dodatek, który doda niepowtarzalnego charakteru twoim strojom. Jeśli lubisz się wyróżniać i słyszeć komplementy na temat swojego wyglądu, a najgorszym koszmarem jest dla ciebie spotkać na imprezie czy w pracy drugą osobę ubraną identycznie – wykonywanie i noszenie ozdób DIY będzie dla ciebie najlepszym pomysłem.

Być może już dawno marzyłaś o zrobieniu samodzielnie bransoletki czy kolczyków, ale nigdy nie wiedziałaś, jak się do tego zabrać. Cóż, wbrew pozorom to wcale nie jest takie trudne! Jeśli nie wiesz, jak zrobić biżuterię handmade krok po kroku i dopiero zaczynasz swoją przygodę z jakimkolwiek rękodziełem, wsparciem dla ciebie mogę się okazać różnego rodzaju blogi z wpisami w temacie „biżuteria hand made  jak zacząć”.

Takich stron znajdziesz w internecie mnóstwo – zapalone miłośniczki własnoręcznego tworzenia ozdób chętnie się dzielą swoimi doświadczeniami, metodami czy recenzjami dotyczącymi konkretnych półfabrykatów czy innych materiałów. Tego, jak zrobić bransoletki, naszyjniki czy pierścionki dowiesz się też z tutoriali na temat biżuterii DIY, dostępnych zarówno w języku polskim, jak i na zagranicznych kanałach, które też warto odwiedzać na YouTube.

Jeśli nie wiesz, jak krok po kroku zrobić kolczyki handmade albo własną bransoletkę z muszelkami, pogrzeb w internecie, który jest nieocenioną skarbnicą wiedzy na ten temat. Sprawdź też, czy na grupach tematycznych na Facebooku lub na forum nie znajdziesz informacji o kursach robienia biżuterii DIY w formie online bądź stacjonarnej. Możliwości jest naprawdę dużo – pamiętaj, że nie jesteś jedyną osobą, która chętnie się dowie, jak wyczarować ręcznie piękne kolczyki czy inne ozdoby.

Szukaj podobnych pasjonatek jak ty i inspirujcie się wzajemnie, pokazujcie sobie efekty swoich twórczych poszukiwań czy wymieniajcie się zrealizowanymi projektami albo półfabrykatami do robienia biżuterii, jeśli akurat zachodzi taka potrzeba, bo na przykład zmieniłyście koncepcję. O tym, jak krok po kroku zrobić biżuterię DIY na kilka różnych sposobów, napiszemy też w dalszej części tego poradnika, więc zostań z nami koniecznie. 

Najważniejsze w rozpoczynaniu przygody z samodzielnym robieniem biżuterii handmade jest uzbrojenie się w cierpliwość. Oczywistym jest, że początki mogą Cię przerastać, a proste rzeczy, takie jak nanizanie koralika na sznurek może się wydać zadaniem ponad siły. Zdecydowanie warto dać sobie szansę, podobnie jak w przypadku każdej innej aktywności, jakiej podejmujemy się w życiu. Musisz wiedzieć, że trening czyni mistrza, a pierwsze zachwycające rezultaty dodadzą ci skrzydeł i sprawią, że twoją ulubioną rozrywką stanie się wymyślanie nowych wzorów i dokupowanie narzędzi czy półfabrykatów jubilerskich. A skoro o takich materiałach mowa, zastanówmy się wspólnie, czego możesz potrzebować na początek.

Półfabrykaty do biżuterii i inne elementy – jakie wybrać?

Półfabrykaty do produkcji biżuterii

Twoje pierwsze spotkanie z tematyką biżuterii indywidualnej DIY może wydać się nieco deprymujące. Ale wystarczy tylko odrobina rozeznania w tym, czego będziesz potrzebować do produkcji ozdób, a szybko dostrzeżesz w kreowaniu swoich projektów fantastyczną zabawę.

Producenci półfabrykatów jubilerskich wymyślają naprawdę kreatywne i praktyczne rozwiązania, które sprawiają, że tworzenie autorskich kolczyków bądź naszyjników staje się bardzo łatwe. Do wyboru są elementy posrebrzane, pozłacane, wykonane ze stali szlachetnej czy chirurgicznej. Jaki półfabrykatów do tworzenia biżuterii potrzebujesz?

  • Podstawowym półfrabrykatem do wyrobu biżuterii są szpilki jubilerskie, które pozwolą ci nawlec różne elementy czy podwiesić koraliki na bigle. Charakteryzują się maleńką główką w formie kulki. 
  • Bigle i sztyfty, zarówno srebrne, posrebrzane, pozłacane, jak i wykonane ze stali szlachetnej, to rodzaje zapięć do kolczyków dousznych oraz wiszących. Bigle do kolczyków mogą mieć formę zamkniętą lub otwartą. Do wyboru są także bigle do wklejania, umożliwiające zamocowanie kamieni. Sztyfty to, jak wskazuje sama nazwa, rodzaj zapięcia do kolczyków-sztyftów noszonych przy uchu. Warto też zaopatrzyć się w specjalne baranki, które zabezpieczają bigle i sztyfty – z metalu lub srebra, silikonowe, metalowe z silikonowym talerzykiem bądź metalowe z silikonowym wnętrzem. Do klipsów potrzebować będziesz specjalnego rodzaju zapięcia, które zaciska się na uchu.
  • Bazy pierścionków z różnych materiałów pozwalają tworzyć pierścionki handmade bez konieczności modelowania obwodu. Do podstawy pierścionka możesz przyklejać dodatkowe elementy, na przykład kamienie. Dokładnie na takiej samej zasadzie działają bazy broszek lub bransoletek z gotowym zapięciem i miejscem do wklejenia kaboszonu czy innych elementów dekoracyjnych.
  • Drut pamięciowy służy do wyrobu biżuterii handmade. Nawet po rozciągnięciu wraca do pierwotnego kształtu. Na rynku dostępne są druty z pamięcią najróżniejszych średnicach i z rozmaitych materiałów. Możesz zakupić drut pamięciowy do biżuterii twardy bądź miękki.
Co jest potrzebne do robienia biżuterii?
Co jest potrzebne do robienia biżuterii? Źródło: Adobe Stock
  • Wśród elementów jubilerskich, których nie może zabraknąć w twojej pracowni biżuterii hand made, znajdują się też łańcuszki i ogniwa, zarówno lutowane, jak i sprężynkowe. Są niezbędne, jeśli chcesz sama stworzyć, chociażby naszyjnik łańcuch. Koniecznie zainwestuj też w kółeczka zaciskowe lub sprężynkowe, pozwalające ci łączyć różne elementy biżuterii. 
  • Co jeszcze potrzebujesz, żeby zrobić biżuterię samodzielnie? Różnego rodzaju rurek dystansowych, najlepiej antyalergicznych, a także zacisków oraz tak zwanych łapaczek.
  • Jakie końcówki będą potrzebne do biżuterii robionej ręcznie? Warto postawić na tulejki, najczęściej służące do wklejania, zakończenia zaciskowe, wsuwane.
  • Do robienia biżuterii przydadzą ci się też karabińczyki i inne zapięcia, na przykład zahaczane (w kształcie litery „s”), magnetyczne, szufladkowe, typu toggle oraz zapięcia federing (charakterystyczne, w kształcie kółka). Takie elementy do biżuterii handmade pozwolą ci perfekcyjnie wykończyć projekt i nadać mu bardziej profesjonalnego wyglądu. 
  • Na początek swojej przygody z tworzeniem biżuterii hand made przydadzą ci się także krawatki łapiące kamień, do naklejania i do podwieszania. To drobne elementy, które wykorzystuje się do tworzenia zawieszek.
  • Czapeczki ze stali (również posrebrzanej bądź pozłacanej) albo ze srebra to rodzaj dekoracyjnej osłonki na koraliki, a nawet chwosty.
  • Ważnym półfabrykatem to wyrobu biżuterii DIY są także kulki, również wykonane z rozmaitych materiałów, najczęściej o średnicy od 1,8 mm do 3 mm. Służą jako separatory do oddzielania koralików w bransoletce czy naszyjniku. Kulki zaciskowe są przeznaczone do zabezpieczania linki przed rozwiązaniem się – zazwyczaj  ukrywane są w łapaczce lub crimp coverze.
  • Niezbędnym zakupem przed rozpoczęciem przygody z tworzeniem biżuterii handmade będą różnego rodzaju nici, żyłki jubilerskie, sznurki, gumki.
  • Oczywiście zainwestuj też we wszystkie materiały, z których powstanie twoja biżuteria: kaboszony, kamienie, masy perłowe, sznurki do sutaszu, koraliki. Warto też mieć arkusze filcu w różnych kolorach.

Co będzie lepsze – srebrne półfabrykaty do biżuterii czy elementy wykonane ze stali chirurgicznej, czy stali szlachetnej? Odpowiedź jest dość względna, bo wszystko zależy od tego, jakiego efektu oczekujesz i na jaki budżet możesz sobie pozwolić. Srebrne czy złote (oraz posrebrzane i pozłacane) elementy do biżuterii handmade prezentują się elegancko, ale mogą się szybciej utleniać (czernieć), mają też wyższe ceny. Stal chirurgiczna jest trwała, odporna na działanie wody i właśnie dlatego wiele osób tworząc biżuterię DIY, stawia półfabrykaty stalowe na równi (jeśli nie wyżej) jak półfabrykaty ze srebra.

Od rodzaju materiału uzależniona jest też cena jubilerskich półfabrykatów do wyrobu biżuterii. Oczywiście te złote i srebrne są dużo droższe od stalowych, ale koszt zakupów tego rodzaju elementów może cię pozytywnie zaskoczyć – często to dosłownie kilka-kilkanaście złotych, które trzeba zainwestować w piękne, ręcznie robione kolczyki. 

Gdzie kupić półfabrykaty do biżuterii najbardziej zadowalającej jakości? Ogromny wybór znajdziesz w profesjonalnych hurtowniach w wielu miastach w Polsce. Stacjonarnie elementy do wyrobu biżuterii możesz też znaleźć w takich miejscach, jak pasmanterie, sklepy plastyczne czy takie dedykowane rękodziełu. Jeśli chcesz uprościć sobie zadanie, poszukaj półfabrykatów do biżuterii online. Dostępne są w wielu miejscach, począwszy od tematycznych sklepów internetowych, przez aukcje internetowe typu Allegro, AliExpress i OLX, aż po… Domodi.pl, czyli serwis, w którym czekają na ciebie między innymi elementy do bransoletek typu charms, w tym bazy, koraliki i zawieszki.

Kamienie do biżuterii DIY– rodzaje

Kamienie do biżuterii DIY.

Od zarania dziejów biżuterię zdobiło się różnego rodzaju kamieniami. Niektóre symbolizowały władzę, inne chroniły przed złymi mocami. Od XIX wieku zdobione nimi ozdoby zaczęły pełnić wyłącznie estetyczną funkcję, podkreślając urodę i… prestiż osoby, która je nosi. W XX wieku Gabrielle Coco Chanel wylansowała trend na noszenie biżuterii ze sztucznymi perłami – ten moment w historii mody był przełomowy i jemu zawdzięczamy popularność dodatków, które może nie kosztują fortuny, za to wyglądają obłędnie. Dziś, tworząc biżuterię handmade, możesz sięgnąć po najróżniejsze kamienie w formie kaboszonów czy koralików. Jakie warto wybrać?

  • Kamienie naturalne  szlachetne. To wysoko cenione twory organiczne, które spełniają trzy cechy: są piękne, trwałe, rzadko spotykane. Dodatkowo są też bardzo twarde (twardość powyżej 7 na skali Mohsa). Kamieniami szlachetnymi są: diament, szmaragd, rubin, szafir, topaz, aleksandryt, akwamaryn, heliodor, morganit, turmalin, beryl, spinel, opal. Do kamieni szlachetnych zalicza się też substancje organiczne, takie jak: perły naturalne, koral, szylkret, kość słoniową i bursztyn.
  • Kamienie naturalne – półszlachetne. To kamienie mniej cenne i twarde niż kamienie szlachetne. Zazwyczaj poprawia się ich wygląd nadaniem im odpowiedniej formy, na przykład koralik czy kaboszona. Do tej grupy kamieni zaliczyć możemy: agat, jaspis, malachit, lapis lazuli, labradoryt, onyks, kamień księżycowy, rodonit, sodalit, granat, amazonit, jadeit, turkus.
  • Kamienie syntetyczne. To kamienie, które do złudzenia przypominają kamienie szlachetne czy półszlachetne, ale w całości wytworzone w laboratorium. Do tej grupy należy między innymi szkło awenturynowe, sprzedawane w różnych wersjach kolorystycznych jako noc Kairu (w odcieniu ciemnego granatu) albo piasek pustyni (w kolorze czerwono-złotym), a także cyrkonia.

Co warto wiedzieć na temat kamieni do biżuterii handmade? Przede wszystkim zwróć uwagę, że podział na kamienie szlachetne i półszlachetne jest dość płynny. Wiele kamieni półszlachetnych dawniej występowała w przyrodzie w bardzo dużych ilościach, a dziś staje rzadkością – przykładem może być ametyst, którego wydobycie zdecydowanie się zmniejsza, przez minerał ten zaczyna być traktowany jak cenny kamień szlachetny. 

Narzędzia do wyrobu biżuterii – tego będziesz potrzebować

Narzędzia do robienia biżuterii.
Narzędzia do robienia biżuterii. Źródło: Adobe Stock

Masz już wszystkie półfabrykaty do wyrobu biżuterii? Teraz pora rozejrzeć się za narzędziami, które pomogą ci stworzyć twoje autorskie projekty. Jakie narzędzia jubilerskie będą niezbędne na początek?

  • Podstawowym narzędziem do wyrobu biżuterii są szczypce wielofunkcyjne. Pozwalają przytrzymać małe elementy, zrobić oczka z drutu czy spiralek. Warto też wybrać tak zwane szczypce-bociany z płaską, gładką albo rowkowaną wewnętrzną stroną. Do zaginania i trzymania przydadzą się też szczypce płaskie szerokie oraz szczypce wydłużone okrągłe, idealne do robienia oczek o różnych średnicach (wystarczy w tym celu przesunąć dalej lub bliżej czubek szczypiec). Jakie szczypce do wyrobu biżuterii wybrać? Absolutnym must havem będą te wielofunkcyjne, ale najlepiej jest zainwestować w różne rodzaje szczypiec jubilerskich, które przydadzą się przy innych pracach. 
  • Przydatna w pracy artysty rękodzielnika może być też pęseta, która zastąpi szczypce w bardziej precyzyjnych pracach.
  • Kolejnym narzędziem jubilerskim, jakie koniecznie musisz mieć w swojej szufladzie z akcesoriami, są szczypce tnące lub nożyczki, koniecznie ostre i precyzyjne, najlepiej takie przeznaczone do prac jubilerskich. 
  • Jeśli chcesz tworzyć swoją biżuterię hand made, nie możesz zapomnieć o zakupie igieł i szydełek, które są niezbędne do prac jubilerskich z użyciem koralików, do haftu sutasz czy beadingowych plecionek. Grubsze igły warto wybrać do nawlekania koralików w pracach na krośnie.
  • Mały precyzyjny młotek do metalu (lub po prostu młotek jubilerski) przyda ci się do tworzenia biżuterii handmade z elementów wymagających solidnego zaciskania czy w przypadku techniki wire wrappingu.
  • Dokładne cięcia metalu wykonasz za pomocą specjalnej piłki jubilerskiej. Najlepiej kupić taką z wymiennymi ostrzami.
  • „Narzędziem”, które podczas tworzenia biżuterii hand made jest absolutną koniecznością to specjalny klej, najlepiej mocny i gęsty (takie nie zaleje przypadkiem twojego projektu), zamknięty w opakowaniu z precyzyjnym aplikatorem. Idealny będzie popularny w szkołach klej Magic, Hasulith, epoksydowy dwuskładnikowy oraz cyjanoakrylowy żel. 
  • Jeśli chcesz rozwijać swój talent jako twórczyni biżuterii Do It Yourself, powinnaś mieć pod ręką także naparstki, specjalne otwieracze (pierścienie) do kółeczek, łopatki i tacki do koralików, reamery do regulowania dziurek.
  • Ułatwieniem w pracy z biżuterią hand made są specjalne narzędzia, które wcale nie muszą kosztować dużo. Należą do nich chociażby: specjalna maszynka do supełków, młynek do nawlekania koralików, profesjonalne narzędzie do prostowania drutu, do robienia chwostów.

Narzędzia do wyrobu biżuterii dostępne są w tych samych miejscach, co półfabrykaty jubilerskie: hurtowniach, sklepach rękodzielniczych czy w internecie. Podczas zakupów tego typu akcesoriów warto kierować się przede wszystkim jakością – tak precyzyjne przyrządy powinny w 100% spełniać swoją rolę, nie niszcząc cennych półfabrykatów i ułatwiając ci pracę. 

Jak zrobić biżuterię z żywicy epoksydowej?

Jak zrobić biżuterię z żywicy, która cieszy się ogromną popularnością od wielu sezonów? Stworzenie pięknego i przyciągającego wzrok naszyjnika z takiego materiału jak żywica, na przykład z zatopionymi w niej suszonymi kwiatami, wcale nie jest trudne. Jak zrobić krok po kroku naszyjnik z żywicy?

  • Żeby stworzyć biżuterię z żywicy z kwiatami potrzebujesz żywicy epoksydowej do odlewów, formy silikonowej do żywicy (żywica nie przywiera do silikonu), dekoracji w postaci suszonych kwiatów, dwóch strzykawek do odmierzania ilości żywicy, pojemniczka do mieszania składników oraz drewnianej bądź plastikowej szpatułki do mieszania. Warto też zaopatrzyć się w wykałaczkę do usuwania bąbelków powietrza, ręczniki papierowe oraz rękawice chroniące skórę dłoni.
  • Żywicę epoksydowę kupisz w postaci dwóch składników: żywicy oraz utwardzacza. Nabierz odpowiednią ilość za pomocą strzykawki i połącz w pojemniku do mieszania. Pamiętaj o tym, żeby użyć preparatów dokładnie w takich proporcjach, jakie przewidział producent (informację znajdziesz na opakowaniu bądź w internecie).
  • Mieszaj żywicę z utwardzaczem kilka minut tak, żeby przy okazji nie powstały pęcherzyki powietrza. 
  • Teraz wlej żywicę do foremek i zatop w niej suszone kwiaty. Podczas układania suszonek pamiętaj o tym, że spód foremki to przednia strona wisiorka.
  • Jeśli chcesz, żeby żywica epoksydowa w twojej biżuterii hand made idealnie pokryła wszystkie kwiatki, możesz wykonać dwukrotne zalanie foremek. To wydłuża czas pracy, ale bardzo korzystnie działa na efekt końcowy.
  • Osłoń żywiczne formy biżuterii DIY (na przykład przed kurzem) i pozostaw je na 36 godzin. Po tym czasie żywica stwardnieje, a ty będziesz mogła wykonać otworek w zawieszce do zawieszenia sznurka czy łańcuszka. Piękna biżuteria handmade z żywicy gotowa!

Jak zrobić biżuterię DIY z filcu – podstawowe wskazówki

Zastanawiasz się, jak zrobić biżuterię handmade z filcu? To również nie jest takie trudne, jak może się początkowo wydawać. Możesz zrobić takie ozdoby na dwa sposoby. Pierwszy (najprostszy) to wykorzystanie gotowych arkusików filcu, który możesz pociąć na drobne kawałki o dowolnej formie, połączyć za pomocą nitki albo skleić, tworząc przykładowo formę kwiatu, który dokleisz do bazy do pierścionka. Fantastycznym pomysłem jest także wycięcie bazy naszyjnika z arkusza filcu i doszycie do niego pomponów, kaboszonów czy koralików i zawieszenie całości na pięknej satynowej wstążce. W ten sposób wyczarujesz niepowtarzalny „etniczny” naszyjnik, którego inni będą ci zazdrościć.

Możesz też sama zająć się filcowaniem – to nie jest trudne, a daje naprawdę sporo satysfakcji. Jak stworzyć filcową biżuterię z naturalnej wełny?

  • Kup specjalną naturalną wełnę w kłębkach (czesankową) bądź pozyskaj ją, na przykład odcinają futro od skóry w starym kożuchu. Rozdziel ją palcami tak, żeby stworzyć puch. 
  • Garść rozczesanej wełny zwilż wodą i potrzyj o kostkę mydła, a następnie formuj palcami w kulkę, bądź płaską formę. Cała zabawa polega na „tarmoszeniu” kłębków wełny tak, żeby ich włókna się o siebie zaczepiały. W pocieraniu, wygniataniu i wałkowaniu może ci pomóc… folia bąbelkowa - wystarczy, że między dwa arkusze (bąbelkami do góry) włożysz namydloną wełnę czesankową. 
  • Na koniec przepłucz uzyskany materiał i odwieś do wyschnięcia. Teraz możesz działać, na przykład tworząc z uzyskanego filcu kwiaty, które nawleczesz na sznur koralików bądź połączysz z biglami, tworząc spektakularne kolczyki z filcu hand made.

Jak zrobić domową biżuterię z koralików?

Tworzenie biżuterii z koralików.
Tworzenie biżuterii z koralików. Źródło: Adobe Stock

Szukasz odpowiedzi na to, jak zrobić biżuterię z koralików? Musisz wiedzieć, że koraliki to jeden z najbardziej wdzięcznych i uniwersalnych materiałów do tworzenia biżuterii handmade, który daje dosłownie nieograniczone możliwości. Możesz na przykład zrobić najprostszą bransoletkę z koralikami na gumce, na którą nawleczesz koraliki z kamieni szlachetnych czy półszlachetnych albo bardziej zaawansowaną wersję takiej ozdoby, z linką stalową.

Jak zrobić taki dodatek? Wystarczy zacisnąć linkę (bądź kilka linek) w końcówce zaciskowej i zabezpieczyć zakończenie kulką zaciskową. Następnie nawlekasz duże koraliki, przykładowo drewniane, unieruchamiając każdą z nich po obu stronach kuleczkami zaciskowymi. Następnie zabezpieczasz całą bransoletkę końcówką zaciskową i mocujesz wybrane zapięcie, na przykład baryłkę. I gotowe!

Z pomocą koralików możesz też stworzyć choker handmade albo bransoletkę na nogę – wystarczy, że nawleczesz na nici nylonowe koraliki w odpowiedniej sekwencji i tworząc symetryczne pętelki. Pomyśl od razu o wyczarowaniu modnego kompletu biżuterii, który doda charakteru twoim stylizacjom na co dzień i na specjalne okazje.

Proste pomysły na to, jak zrobić biżuterię z papieru

Ciekawym pomysłem na inspirującą biżuterię DIY są koraliki… z papieru. Zrobisz je w prosty sposób – wycinając z kolorowych magazynów długie trójkąty (na przykład o wymiarach: szerokość ok.1,2 cm w podstawie oraz długość ok. 30 cm) – warto wiedzieć, że im mniejsza długość, tym finalny koralik będzie bardziej płaski, a większa – nada mu bardziej okrągłego kształtu. Teraz nanieś na lewą stronę papierowego trójkąta klej i owiń je ciasno wokół drewnianej wykałaczki. Cienka końcówka paska ma się znaleźć dokładnie w środku koralika, dlatego owijać należy precyzyjnie i uważnie. Na koniec dodaj jeszcze nieco kleju, a kiedy koralik wyschnie, zsuń go z wykałaczki i pomaluj. Materiał gotowy do nawlekania!

  • Inny pomysł na biżuterię handmade z papieru? Koraliki, które przypominają nieco piękny łańcuch choinkowy bądź afrykańskie rękodzieło. Jak to zrobić krok po kroku? 
  • Wytnij po cztery paski papieru na każdy „koralik” i połącz końce dwóch pasków, układając je na jednej linii. 
  • Teraz sklej powstałe pary pasków, koniecznie układając je prostopadle do siebie, czyli dokładnie w tym miejscu, w którym dwa paski były sklejone. Górny pasek przełóż w dół po prawej stronie dolnego paska, a dolny pasek przełóż do góry po lewej stronie górnego paska. 
  • Teraz pasek papieru znajdujący się poziomo po lewej stronie przełóż przez pętelkę u góry, a ten po prawej stronie przełóż przez pętelkę na dole. Pociągnij delikatnie za wszystkie paski, aż znajdą się najbliżej siebie i delikatnie rozpłaszcz powstały splot. 
  • Cały proces powtórz od początku, aż skończą się paski. Teraz posmaruj je mocnym klejem do papieru i sklej tak, jak wskazują zgięcia poszczególnych pasków w koraliku. Papier wystający poza koralik odetnij precyzyjnymi nożyczkami. Możesz rozszerzyć koralik.
  • Na środku koralików zrób dziurkę, na przykład pinezką albo szpilką. Na żyłkę nawlecz jeden koralik, zawiąż poniżej supeł, a następnie nawlecz pozostałe koraliki, zostawiając jeden na koniec. Sklej wszystkie nawleczone koraliki ze sobą poza ostatnim. 
  • Dodaj ostatni koralik i sklej go z przedostatnim. Na jednym końcu z żyłki zawiąż pętelkę i dowiąż do niej drugi koniec.

Jak zrobić biżuterię z drewna? Zainspiruj się!

Biżuteria handmade z drewna.
Biżuteria handmade z drewna. Źródło: Adobe Stock

Jeśli szukasz pomysłu na wykonanie ciekawej biżuterii handmade, która będzie i modna, i ekologiczna, możesz sięgnąć po drewno. Fantastycznie wyglądają zwłaszcza ozdoby z drewna i żywicy epoksydowej, do której można dodać na przykład barwnika w wybranym odcieniu. Żywicę rozrabia się tak, jak opisaliśmy to wcześniej i zalewa drewnianą, oszlifowaną formę w pojemniku. Po wyschnięciu żywicy, najlepiej po upływie 48 godzin, użyj piły, za pomocą której nadasz biżuterii DIY kształt oraz papieru ściernego, który wygładzi brzegi i nada ozdobie odpowiednią fakturę. Oczywiście możesz też wykonać na przykład bransoletki czy wisiorki z samego drewna, nadając jego kawałkom odpowiedniego kształtu, tworząc w nich otwór i zawieszając na przykład na rzemyku czy sznurku zakończonym specjalną końcówką okrągłą wklejaną, płaską wklejaną bądź zaciskową.

Technika sutasz krok po kroku – jak zrobić modny haft sutaszowy?

Co to jest sutasz? W języku francuskim słowem soutache określa się rodzaj sznurkowych dekoracji, którymi ozdabia się wojskowe mundury, a w języku węgierskim sujtas oznacza plecionkę. Haft sutaszowy był znany już w starożytnych Chinach, a od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem miłośniczek biżuterii handmade. Jak zrobić haft sutasz krok po kroku? 

  • Potrzebujesz odpowiednich materiałów i narzędzi: sznurków do sutaszu, najlepiej tych świetnej jakości, czeskiej marki PEGA (acetatowo-wiskozowe lub acetatowe, czyli ze sztucznego jedwabiu), cienkie nici i specjalne cienkie igły, arkusze filcowe, koraliki toho bądź kryształki Swarovski oraz formę, którą chcesz ozdobić sznurkami, na przykład kaboszon, masę perłową czy kamienie półszlachetne.
  • Odmierz kilka sznurków tej samej długości, ułóż je tę samą stroną i kierunkiem jodełki. Wyznacz połowę i od tego punktu zszywaj ze sobą drobnym ściegiem. 
  • Kiedy częściowo zszyjesz sznurki do sutaszu, dodaj kaboszon albo formę z masy perłowej i dokończ szycie tak, żeby sznurki oplatały kamień i łączyły się symetrycznie na dole. 
  • Teraz stwórz „zakole” wokół jednego większego koralika lub wielu koralików toho, zawsze wbijając igłę pod kątem 90 stopni. 
  • Po zakończeniu zakola po lewej i prawej stronie głównego kaboszona/kamienia stwórz kolejne zakola, odwijając sznurki w drugą stronę i tworząc kolejny rząd obszytych sznurkami koralików bądź zakończ tworzenie biżuterii z haftem sutasz na pojedynczym „zawijasie”. 
  • Odetnij nadmiar sznurków, a na tylnej stronie przygotowanej w ten sposób biżuterii przyklej odpowiednio docięty arkusz filcu (dopasowanego kolorystycznie do projektu). Użyj do tego kleju Magic albo specjalnego kleju Hasulith do biżuterii.
  • Biżuteria handmade wykonana techniką sutaszu jest bardzo efektownym dodatkiem do stylizacji na co dzień, na wielkie wyjścia, a nawet na ślub. Naszyjniki stworzysz dokładnie w taki sam sposób, za pomocą sznurków do sutaszu acetatowych czy wiskozowych, musisz tylko pamiętać, że w przypadku kolczyków wymagana będzie idealna precyzja – tylnej części biżuterii sutasz nie ukryjesz pod filcem. 
Jak stworzyć haft sutaszowy? 1 etap
Jak stworzyć haft sutaszowy? 2 etap
Jak stworzyć haft sutaszowy? 3 etap
Jak stworzyć haft sutaszowy? 4 etap

Biżuteria ślubna handmade i inne trendy w jubilerstwie DIY

Biżuteria ślubna hand made.

Moda na biżuterię handmade też rządzi się swoimi prawami, podlegają sezonowym zmianom trendów. Co jest na topie aktualnie? Jakie zjawiska wydają się najciekawsze w kontekście autorskiego tworzenia rękodzieła? Sprawdź, obok jakich pomysłów nie sposób przejść obojętnie! Może zainspirują cię do zamówienia nowych półfabrykatów jubilerskich czy narzędzi i... większej odwagi w projektowaniu.

Biżuteria ślubna handmade, pierścionki zaręczynowe handmade

Biżuteria ślubna handmade? Tak! Coraz więcej pań stawia przy tej naprawdę szczególnej okazji na stylizacje z duszą”. Nie tylko chcą pojawić się przed ołtarzem w sukni własnego projektu, ale też z ozdobami, które same wymyśliły. Jeśli planujesz niebawem zawarcie związku małżeńskiego i już planujesz stylizację na tej wyjątkowy dzień, zaprojektuj i stwórz sama ślubny naszyjnik DIY czy bransoletkę, która najlepiej podkreśli styl kreacji.

Oczywiście forma biżuterii ślubnej handmade musi pasować do twojego pomysłu na look, ale też do dress code’u. Efektowny choker z kryształków, kolczyki ślubne wykonane metodą sutasz czy bransoleta z koralików w odcieniach perłowej bieli i różu będzie pięknie korespondowała z suknią ślubną. Co ciekawe, coraz większą popularnością cieszą się też… pierścionki zaręczynowe handmade. To jednak bardziej zdecydowanie „wyższa szkoła jazdy” – do zrobienia złotego czy srebrnego pierścionka potrzebujesz specjalistycznej pracowni wyposażonej między innymi w walcarkę czy cajzyny. Możesz zawsze pokusić się o skromniejszą realizację, na przykład pierścionek zaręczynowy z drutu, który możesz formować za pomocą kleszczy jubilerskich albo z koralików toho. 

Handmade biżuteria męska

Dużą popularnością cieszy się biżuteria męska handmade, zwłaszcza ta w duchu etno czy boho. Naszyjniki przypominające szamańskie amulety, bransolety ze skórzanych rzemyków, zdobione sygnety, a dla odważnych – pojedyncze kolczyki z koralikami… Dokładnie na takie ozdoby stawiają teraz trendsetterzy. Coraz więcej mężczyzn odnajduje przyjemność w tworzeniu autorskiej biżuterii DIY.

Złota biżuteria handmade

Lubisz styl glamour? Idealnym trendem dla ciebie jest biżuteria złota DIY. Nie musisz od razu zamieniać salonu w profesjonalną pracownię złotniczą. Ekskluzywne w charakterze bransoletki czy kolczyki handmade ze złota możesz zrobić prostymi sposobami. Przykładowo, łącząc ze sobą pozłacane ażurowe łączniki, inaczej rozgałęźniki bądź wklejając perłę w gotową bazę i zawieszając ją na pozłacanym biglu. Jak zrobić złoty pierścionek? Użyj pozłacanej bazy pierścionka z płaskim talerzykiem, do której możemy przykleić dowolne oczko czy kamień za pomocą specjalnego kleju Hasulith do biżuterii.

Biżuteria hand made – gdzie sprzedawać autorskie projekty?

Zastanawiasz się, gdzie sprzedawać swoją piękną biżuterię handmade, która z pewnością zachwyciłaby niejedną miłośniczkę mody, jeśli tylko miałaby szansę zobaczyć twoje projekty? Jak już wspominaliśmy na początku tego poradnika, wiele autorek biżuterii DIY sprzedaje swoje dzieła na Facebooku, na przykład na założonych przez siebie fanpage’ach czy na grupach tematycznych. Dobrym miejscem do zaprezentowania autorskich wzorów jest też Instagram. Jeśli o sprzedaży biżuterii DIY myślisz na poważnie, skorzystaj z jednego ze sklepów z rękodziełem, takich jak Pakamera, ale też na Allegro, OLX czy Etsy – wszędzie tak, gdzie regularnie zaglądają potencjalne fanki twojej biżuteryjnej marki.

Nie chcesz sprzedawać biżuterii DIY online? Własnoręcznie tworzone kolczyki, naszyjniki, pierścionki czy broszki możesz też pokazać światu na targach designu, rękodzieła czy na przykład takich z prezentami świątecznymi w duchu eko. Zainteresuj się, czy w twojej okolicy nie ma takich imprez i sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, żeby wziąć w nich udział. Pamiętaj też, że tworzenie biżuterii handmade, z kursem czy bez niego, ma być przede wszystkim fantastyczną zabawą, która sprawi ci przyjemność. Tworzone z takim podejściem ozdoby będą miały niezwykłą moc i z pewnością ucieszą każdą osobę, którą je sprzedasz czy podarujesz. 

Czarne ubrania – jak prać, żeby nie płowiały? Jak przywrócić kolor czarnym ubraniom? [PORADNIK] Czarne ubrania – jak prać, żeby nie płowiały? Jak przywrócić kolor czarnym ubraniom? [PORADNIK] Jak ukryć brzuch i boczki? Odkryj stylizacyjne triki, które pomogą Ci zamaskować oponkę! Jak ukryć brzuch i boczki? Odkryj stylizacyjne triki, które pomogą Ci zamaskować oponkę!