Rozmiary dziecięce butów – jak dobrać rozmiar butów dla dziecka? Sprawdź! [PORADNIK]

Wybór obuwia przez internet może być nie lada wyzwaniem, gdy w grę wchodzą rozmiary dziecięce. Buty idealne? Dopasujesz je, porównując wymiary stopy numeracją wybranej marki. Podpowiadamy, jak mierzyć stopę dziecka i jak dobrać rozmiar butów dziecięcych, by mieć pewność, że będą leżeć jak ulał. 

Rozmiary dziecięce butów – jak dobrać rozmiar butów dla dziecka? Sprawdź! [PORADNIK]

Jak dobrać buty dziecięce? Odpowiedni rozmiar to podstawa! Podpowiadamy, jak sprawdzać rozmiary dziecięcych butów

Kupując buty dziecięce, każdy rodzic myśli przede wszystkim o komforcie i zdrowiu stóp. Zwracamy uwagę na konstrukcję obuwia, materiały, z których jest wykonane czy elastyczność podeszwy, ale kluczową kwestią jest też odpowiednie dopasowanie rozmiaru. Buty dziecięce nie powinny uwierać, uciskać ani spadać, a niewłaściwie dobrane będą nie tylko niewygodne, ale też mogą przyczynić się do powstawania wad postawy czy nieprawidłowego rozwoju stóp. 

Nie mamy wątpliwości, że dobór rozmiaru dziecięcych butów to sprawa arcyważna. Ale jak to zrobić, gdy kupujemy przez internet? Najlepiej zacząć od prawidłowego zmierzenia stopy dziecka. 

Jak zmierzyć stopę dziecka? Podpowiadamy

Poproś dziecko, by stanęło prosto i swobodnie na płaskiej powierzchni. Możesz wykorzystać czystą kartkę papieru, kawałek sznurka lub tasiemki. Pisakiem zaznacz najbardziej wystające punkty: koniec dużego palca u nogi i piętę. Powtórz czynność z drugą stopą dziecka, a następnie zmierz odległości pomiędzy zaznaczonymi punktami. Pomiar będzie najbardziej wiarygodny po południu, gdy stopy dziecka po całym aktywnym dniu są trochę większe niż rano.

Uwaga: nie mierz stopy dziecka przez obrysowanie jej na kartce papieru. Obrys stopy dziecka zawsze jest większy niż jej rzeczywisty rozmiar, co może powodować błędy w dopasowaniu obuwia. 

Mierzenie rozmiaru dziecięcych butów

Buty dla dziecka – jak dobrać rozmiar? Sprawdź

Pamiętajmy, że stopy malucha rosną szybko, a w ciągu roku ich długość może zwiększyć się nawet o 1 centymetr. Dlatego przy doborze rozmiaru dziecięcych butów warto założyć zapas nie tylko na wzrost, ale też na swobodne poruszanie palcami w bucie. Jak to zrobić? Wystarczy do rzeczywistej długości stopy dziecka dodać 0,5-1cm, a następnie porównać wymiary z tabelą rozmiarów konkretnej marki. 

Sprawdź też: jak dobrać rozmiar butów damskich i męskich!

Rozmiary dziecięce butów a wiek – czy warto się nim sugerować? Odpowiadamy

W tabelach rozmiarów butów dziecięcych poza wymiarami często pojawia się wiek. Przykładowo: buty dziecięce 35 – 9-10 lat, buty dziecięce 27 – 4-5 lat. Ta informacja może być cenną wskazówką, ale też… wprowadzać w błąd. Dlatego najlepiej traktować ją jedynie orientacyjnie, a przy czytaniu rozmiarówki kierować się przede wszystkim długością stopy, szczególnie jeśli Twoja pociecha jest większa lub mniejsza niż rówieśnicy.

Czerwone trampki dziecięce

Buty dziecięce – rozmiary najpopularniejszych marek. Jak dobrać rozmiar butów dla dziecka w Geox, CCC czy Reserved?

A jak dobrać obuwie dla dziecka konkretnej marki, np. Geox? Tabela rozmiarów butów dziecięcych tej chętnie wybieranej, włoskiej firmy jest wyjątkowo łatwa do odczytania. Podano w niej maksymalną długość stopy w stosunku do rozmiaru. Przykładowo: buty dziecięce 28 w Geox może swobodnie nosić maluch o maksymalnej długości stopy 17,7 cm. Podobnie wygląda tabela rozmiarów dziecięcych butów w CCC. Z tym, że poza długością stopy mamy informację o długości wkładki w bucie. 

A co jeśli mamy do czynienia z rozmiarówką podwójną, np. 20/21, 22/23, itd.? Taką numerację butów dziecięcych spotykamy często w sieciówkach, np. Reserved czy Sinsay. Warto wtedy sprawdzić długość stopy i kupić buciki większe, z niewielkim zapasem – dla komfortu i zdrowia stóp malucha. 

Sportowe buty dla dziecka – jak czytać tabele rozmiarów butów dziecięcych Nike, adidas czy New Balance?

Buty dziewczęce trampki

W przypadku Nike tabela rozmiarów butów dziecięcych obejmuje rozmiarówkę amerykańską, brytyjską i europejską. Możemy zobaczyć chociażby rozmiar 8. Buty dziecięce o tym numerze to odpowiednik europejskiego rozmiaru 25,5 (14,5 cm). Aby nie popełnić błędu, pod uwagę bierzemy wyłącznie rozmiary EU i długość stopy dziecka. 

W adidas rozmiarówka butów dziecięcych jest zaniżona. Przykładowo buty dziecięce 27 w adidas odpowiadają długości stopy 16,1 cm, podczas gdy u innych marek ok. 17 cm. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze adidasów dla malucha czy starszaka. Podobnie wygląda numeracja butów dla dzieci w New Balance. Z jednej strony połówki rozmiarów umożliwiają lepsze dopasowanie obuwia, z drugiej – trzeba dokładnie sprawdzić tabelę, ponieważ rozmiarówka różni się od tej spotykanej w sieciówkach czy u marek obuwniczych. 

Buty zimowe dziecięce – jak dobrać rozmiar? Sprawdź porady

Wybieracie śniegowce, kozaczki lub botki? W tym przypadku szczególnie ważny jest zapas. Dziecięce buty zimowe bardzo często mają w środku futerko lub zakładamy je na grubszą skarpetę, co nie powinno ograniczać swobodnego poruszania paluszkami w bucie. Dodatkowo w naszym klimacie zimowe obuwie dziecko nosi długo, często od listopada do marca. W tym czasie jego stopy mogą urosnąć. Jeśli chcemy uniknąć kupowania drugiej pary w trakcie sezonu, przy wyborze rozmiaru butów dziecięcych załóżmy zapas 1,2 cm – dla większego komfortu noszenia.

Rozmiary bucików niemowlęcych. Podpowiadamy, jak dobrać rozmiar butów dla rocznego dziecka

Mierzenie rozmiaru butów dla dziecka

Założony zapas nie może być zbyt duży, gdy w grę wchodzi wybór bucików dla najmłodszych. Maluchy, które właśnie nabierają wprawy w poruszaniu się, w za dużych bucikach mogą czuć się niekomfortowo, tracić równowagę i przewracać się. W tym przypadku wystarczy do długości stopy dodać 0,5-0,7 cm i koniecznie postawić na renomowaną markę projektującą buty na pierwsze kroki!

Rozmiary dziecięcych butów różnią się w zależności od marki, dlatego przed zakupem zmierz stopę dziecka i porównaj z konkretną tabelą rozmiarów. Jeśli nie jesteś pewna, zamów dwa rozmiary, przymierz i zwróć jedną z par lub zostaw na przyszłość! Najwygodniejsze buty dla dzieci znajdziesz na Domodi.pl. 

Odkryj najwygodniejsze buty dziecięce na Domodi.pl:

Reserved – moda damska: TOP 5 najfajniejszych ubrań na lato do 100 zł
Reserved – moda damska: TOP 5 najfajniejszych ubrań na lato do 100 zł Jak dobierać buty damskie do sukienki? Poznaj najważniejsze zasady stylizacji [KOMPLEKSOWY PORADNIK] Jak dobierać buty damskie do sukienki? Poznaj najważniejsze zasady stylizacji [KOMPLEKSOWY PORADNIK]