Jak przechowywać torebki damskie? Porady oraz polecenia akcesoriów

Jak często kupujesz nową torebkę? Ile czasu mija od nabycia torebki do momentu, aż pojawią się na niej nieestetyczne zagniecenia? Niestety, akcesoria zużywają się z czasem. Życie torebki zależy w dużej mierze od sposobu jej konserwacji i przechowywania. Radzimy więc, jak przechowywać torebki, by cieszyły się dobrym wyglądem przez lata.

Jak przechowywać torebki damskie? Porady oraz polecenia akcesoriów 

Dlaczego warto wiedzieć, jak przechowywać torebki?

Torebki to niezwykle istotne elementy garderoby i żadna z nas nie chce, by zalegały w szafie i z czasem ulegały zniszczeniu. Właśnie dlatego wiedza na temat tego, jak przechowywać torebki, jest tak ważne. Ściślej mówiąc, sposób w jaki praktykujemy przechowywanie torebek jest bardzo istotny.

Dbając o torebki, możesz znacząco przedłużyć ich żywotność, zachować o niezmienny wygląd, chronić przed kurzem i innymi zabrudzeniami lub zapobiec zniszczeniom. Nie ma w tym wypadku znaczenia kwota wydana na torebkę. Właściwie konserwowana (czyszczona i przechowywana) tania, ale ulubiona torebka pozostanie z Tobą przez długi czas. Zwłaszcza, że niektóre modele nie jest tak łatwo kupić. 

Natomiast odpowiednie przechowywanie drogiej torby premium jest także pewnego rodzaju ochroną kapitału. Nieskazitelna torebka bez żadnych nieestetycznych zagnieceń zyska ogromną wartość w przyszłości. Oczywiście, wcale nie musisz wiązać z torebką takich planów, tylko po prostu dbać o markową torebkę, by służyła Ci jak najdłużej.

Przechowywanie torebek – o czym musisz pamiętać?

Torebki przechowywane w szafie

W przechowywaniu toreb nie chodzi o to, by włożyć je do szafy i o nich zapomnieć. Po pewnym czasie mogłabyś się zdziwić wyglądem torebki, na której pojawiłyby się odkształcenia. Najgorszym scenariuszem byłyby trwałe zniszczenia, np. z powodu wilgoci. Możesz im łatwo zapobiec pamiętając o kilku ważnych zasadach.

Pamiętaj o tym, kiedy planujesz przechowywanie torebek:

  • Miejsce przechowywania torebek musi być ciepłe i suche.

  • Należy przechowywać torebki spakowane w pudełko lub materiał.

  • Niezbędne jest wypełnienie torebki, by nie traciła swojego kształtu. 

  • Na torebkach nie może leżeć żaden ciężki przedmiot.

  • Torebki nie powinny leżeć na sobie bezpośrednio jedna na drugiej.

Przechowywanie torebek w kilku krokach: przygotowanie 

Przed schowaniem torebki ważne jest ich przygotowanie. Z pewnością nie włożysz do pudełka butów z zakurzoną podeszwą, plamami na cholewkach, rozpiętym zamkiem lub rozwiązanymi sznurówkami. Dlaczego więc miałabyś schować tak swój ulubiony model torebki? Zobacz, jak przygotować ją krok po kroku.

Krok 1: wyczyszczenie torebki od wewnętrznej strony

Pozbądź się zawartości torebki, czyli wszelkich rachunków, papierków, osobistych przedmiotów, pieniędzy, kosmetyków, chusteczek lub... opakowania starej gumy do żucia (nic nie sugerujemy, ale torebki damskie to niekiedy prawdziwa jaskinia „skarbów"). Wytrzep torebkę z okruchów i opróżnij kieszenie. Koniecznie odwróć podszewkę na zewnątrz, by dokładnie pozbyć się zabrudzeń. 

Krok 2: czyszczenie toreb od zewnątrz

Za pomocą wilgotnej ściereczki przetrzyj całą powierzchnię torebki, by pozbyć się kurzu i plam. Trudniejsze zabrudzenia potraktuj płynem do mycia naczyń i delikatnie pocieraj. Jeżeli to nie pomaga, spróbuj użyć gumki do mazania, by zetrzeć plamę (patent ten działa w przypadku skórzanych torebek).

Krok 3: wypełnienie torebki i usztywnienie jej

Jeśli torebka ma być przechowywana przez dłuższy czas w odosobnieniu, na przykład w szafie na ubrania czy na półkach w garderobie, należy ją wypełnić. Inaczej z upływem czasu straci kształt. Do wypełnienia i usztywnienia ścianek torebki, uzupełnij jej wnętrze zgniecionymi gazetami lub szarym papierem. W torebce możesz też trzymać nieużywane szaliki lub ręczniki (oczywiście suche). Zbierasz foliowe lub tekturowe wypełnienia dodawane do paczek zamówionych online? Wykorzystaj je i włóż do torebki. W ten sposób folia bąbelkowa lub karton znajdzie nowe zastosowanie!

Ważne: zwróć uwagę na wszelkie detale, które możesz odczepić. Damska torebka często posiada długi odpinany pasek. Odepnij go, zwiń i owiń papierem, następnie schowaj do torebki. Ważne jest to szczególnie w przypadku torebek z grubszym paskiem, który ma tendencję do odkształcania. Breloki potraktuj dokładnie tak samo. W przeciwnym razie mogą uszkodzić torbę.

Miejsce przechowywania torebek – gdzie i jak je pochować?

Miejsce przechowywania torebki jest bardzo istotne. Idealna do tego celu byłaby duża garderoba w osobnym pomieszczeniu, w którym masz do dyspozycji osobne półki. Jednak w większości przypadków garderobę komoda w sypialni. W przypadku dużej ilości torebek, warto zrobić miejsce w szafie. Jak w przypadku takich rozwiązań bezpiecznie przechowywać torby, zarówno duże modele, jak i małe kopertówki? Podpowiemy Ci, na co zwrócić szczególną uwagę, by damska torebka mogła stać bezpiecznie i była na wyciągnięcie ręki.

W ostateczności możesz przechowywać torebkę w piwnicy, na strychu lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Pamiętaj jednak, by solidnie zabezpieczyć torebki, by nie dostał się do nich kurz lub inne zanieczyszczenia.

Praktyczne akcesoria do przechowywania torebek – konkretne produkty 

Dobra organizacja to podstawa, więc jeżeli planujesz miejsce do przechowywania dużej liczby torebek, dokładnie je zaplanuj. Zadanie ułatwią Ci różnorodne akcesoria. Dopasujesz je do swoich potrzeb, warunków swojego pomieszczenia oraz rodzaju toreb. Sprawdź, co masz do wyboru i znajdź dla siebie najlepsze rozwiązanie.

Materiałowe pokrowce i woreczki na torebki

Przy zakupie torebek otrzymujesz niekiedy materiałowe worki ochronne. Nie wyrzucaj ich, tylko wykorzystaj do przechowywania. Nie dostałaś takiego woreczka? Bez problemu kupisz go osobno. Ewentualnie przechowuj torebki w specjalnych pokrowcach zapinanych na zamek. Tak zapakowane torebki możesz postawić na osobną półkę. Nie rezygnuj z nich także wtedy, gdy postanowisz umieścić torebki w innym miejscu, np. w kartonowym pudle.

Osobna gablota lub szafka do przechowywania torebek

Choć wiąże się to z dodatkowym wydatkiem, osobna szafka lub gablota z otwieranymi drzwiczkami jest doskonałym sposobem przechowywania torebek. Mebel da Ci pewność, że skutecznie ochroni trzymane w nim przedmioty (takie jak Twoja cenna torba) przed działaniem czynników zewnętrznych i są w pełni bezpieczne. Do tego, w specjalnej gablocie możesz wyeksponować swoje galanteryjne skarby! 

Haczyki do przechowywania torebek

Czasem nie masz możliwości wygospodarowania dodatkowej półki na torebki, więc wykorzystaj drążek. Powieś na nim kilka haczyków, a na nich torebki. Haczyki możesz powiesić także na wewnętrznej stronie drzwi szafy. W ten sposób zmieścisz sporą ilość torebek, które będą w miejscu łatwo dostępnym.

Wieszak na torebkę

Wieszaki na drzwi – pomysł na przechowanie torebek

Zaopatrz się w tradycyjny wieszak na drzwi (taki, na którym wieszasz kurtki i płaszcze) i umieść np. na drzwiach szafy. Wieszak może wisieć od wewnątrz lub na zewnątrz. Ewentualnie zamontuj go na ścianie.

Kartonowe pudełka na torebki damskie 

Najlepsze sposoby to proste sposoby: zwykłe kartonowe pudełka okazują się czasem skuteczniejsze niż jakiekolwiek inne metody. Kupisz je tanio, już za kilka złotych, więc Twój portfel na tym nie ucierpi. Bez problemu dopasujesz ich wielkość do wymiarów torby, ułożysz na dnie szafy, w garderobie, szafce na buty lub w innym miejscu. Dzięki temu rozwiązaniu, damska torebka nie będzie się nieestetycznie odkształcać i zarysowywać.

Kartonowe segregatory do przechowywania

Wykorzystaj kartonowe segregatory biurowe do przechowywania małych lub płaskich torebek. Segregatory nie kosztują wiele, a zarazem są bardzo ustawne. Łatwo ustawić je w szafie, na regale lub półce bez obaw, że zaburzą estetykę wnętrza. Jednocześnie świetnie przechowają torebki w niezmiennym stanie.

Przezroczyste plastikowe pudła na torebki 

Gdzie Twoja ulubiona torba po sezonie będzie się czuła najlepiej? Możesz wybrać alternatywę dla kartonowych pudełek – te wykonane z plastiku. Są zdecydowanie bardziej trwałe i jeśli nie zechcesz już wypełniać ich torebkami, wykorzystasz je w dowolny sposób. Przezroczyste ścianki pudełek ułatwią Ci także segregację torebek lub ułatwią poszukiwania, gdy zechcesz wyjąć konkretny model na specjalne okazje. Możesz je wygodnie ustawić w szafie. Dzięki nim będziesz mieć idealny ład i nie zagracisz półek szafy nadmierną ilością przedmiotów.

Materiałowe separatory 

Znasz na pewno materiałowe separatory do segregowania koszulek, bielizny i skarpetek. Ułatwią także przechowywanie torebek w szafie i nie tylko. Miękki materiał zapewni dodatkowe bezpieczeństwo i unikniemy nieestetycznych zagnieceń. Separatory możesz umieścić w szufladzie lub na półce bądź na dno szafy. Oprócz torebek w bezpieczny sposób przechowasz w nim także portfel, parę drobnych saszetek, kosmetyczkę lub inne delikatne akcesoria.

Wisząca szafa na torebki

Pomocna z przechowywaniem torebek będzie materiałowa szafa wisząca z osobnymi półkami. Można zawiesić ją w szafie na drążku, tuż obok ubrań – może być montowana na haczyki lub rzepy. Zaletą szafy materiałowej jest fakt, że pomieści duże ilości torebek. Każdy egzemplarz będzie miał swoje osobne miejsce, więc nie grozi mu żadne zarysowanie ani odkształcenie. Możesz też wybrać specjalne organizery w formie wiszących szafek i powiesić je na przykład na drzwiach czy poziomym wieszaku na ubrania.

Wieszak na torebkę

Stojący wieszak – idealny na torebki 

Lubisz mieć torebki na oku? Spraw sobie stojący wieszak na ubrania. Dzięki licznym haczykom będziesz mogła poukładać swoje torebki i mieć je zawsze pod ręką. Stojący wieszak może stać w sypialni, garderobie lub w przedpokoju. Tego typu organizery znajdziesz w wielu różnych sklepach z elementami wyposażenia wnętrz.

Razem czy osobno? Jak przechowywać torebki bez szkód?

Zastanawiasz się, czy możesz umieścić kilka torebek w jednym pudełku? Czy powinny być osobno w kartonach i na półkach? Odpowiadamy: zdecydowanie lepiej, gdy torebki pakowane są osobno. Bywa jednak tak, że nie masz garderoby z prawdziwego zdarzenia lub inne rzeczy, które musisz w niej trzymać, zmuszają do schowania Twojej kolekcji do jednego pojemnika – i to bez separatorów. Może to być duży karton lub pojemnik. Wtedy każdą torebkę owiń papierem do pakowania bądź gazetami, zapakuj w woreczek lub pokrowiec i poukładaj pionowo. Nie należy przechowywać torebek na leżąco, jedna na drugiej. W przeciwnym razie może wtedy dojść do zniekształcenia dna torebek.

Szukasz więcej sprawdzonych wskazówek? Zobacz też: 

Nie udało Ci się zapobiec zniszczeniom? Znajdź nową torebkę na Domodi.pl:

Cichopek, Racewicz i Sieklucka noszą spodnie, które dodają szyku i pewności siebie. Są nowoczesne i z pazurem, a ich cena zachwyca Cichopek, Racewicz i Sieklucka noszą spodnie, które dodają szyku i pewności siebie. Są nowoczesne i z pazurem, a ich cena zachwyca Jakie sukienki wieczorowe dla puszystych? Idealne kroje w rozmiarze plus size Jakie sukienki wieczorowe dla puszystych? Idealne kroje w rozmiarze plus size