Co to jest dress code? Poznaj zasady dobierania stroju do okazji i rodzaje kodów ubioru

Jak dopasować ubiór do okazji? Pomocny okaże się dress code. Czym tak naprawdę jest i jak go czytać? Poznaj definicję i rodzaje dress code’u oraz uniwersalne zasady, dzięki którym bez problemu dopasujesz strój do okoliczności.  

Co to jest dress code? Poznaj zasady dobierania stroju do okazji i rodzaje kodów ubioru

Dress code – co to jest? Odpowiadamy, czym jest kod ubierania się

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, a jak na biznesowe spotkanie? Co oznacza termin „black tie dress code”? I czym tak naprawdę jest styl smart casual? To pytania, które zadajemy sobie często w obliczu szczególnej okazji. Jednak dopasowanie stroju do sytuacji to podstawa nie tylko w biznesie czy na przyjęciu, ale też na co dzień. W końcu „jak cię widzą, tak cię piszą”.

Zasady doboru ubrań i dodatków do okoliczności określa dress code. Co to jest? Dosłownie: kod ubierania się to zbiór norm wyznaczających pożądany strój w konkretnym miejscu i czasie. Dress code zależy nie tylko od okazji, ale też od takich czynników, jak państwo, kultura czy religia. Dlatego warto zapoznać się z nim zanim wybierzemy się na przyjęcie w innej części świata, np. na zagraniczne wesele znajomych, czy rozmowę kwalifikacyjną w danej firmie. Dzięki temu unikniemy niezręcznego faux pas i pokażemy się otoczeniu od najlepszej strony. 

Stylizacje do pracy – zawsze modne, ponadczasowe zestawy ubrań do biura

Rodzaje dress code – to warto wiedzieć

Dostosowanie stroju do dress code’u w biznesie podkreśli nasz profesjonalizm. Odpowiedni ubiór na przyjęciu black tie to symbol szacunku dla gospodarzy i uroczystego charakteru przyjęcia. A dobrze skompletowana stylizacja na rozmowę kwalifikacyjną to kluczowa kwestia wpływająca na to, jakie zrobimy pierwsze (często najważniejsze) wrażenie. Dress code jest częścią savoir vivre’u, dlatego dopasowanie do niego ubioru świadczy nie tylko o naszym wyczuciu estetyki, ale też o wychowaniu i manierach. To właśnie on jest punktem wyjścia do dobrego stylu. Warto jednak wiedzieć, że kod ubioru to nie tylko garnitur i koszula zapięta na ostatni guzik. Istnieją różne rodzaje dress code’u - od formalnych po bardziej swobodne, przydatne chociażby na co dzień. Poznaj je wszystkie i sprawdź, jak dobrać strój do okoliczności!

Czerń i beż to zawsze dobry pomysł na strój zgodny z dress codem
Czerń i beż to zawsze dobry pomysł na strój zgodny z dress codem Źródło: Adobe Stock

Casual dress code, czyli kod ubioru na co dzień

Dress code casual to najbardziej swobodna forma kodu ubioru, która pozwala na odrobinę modowego szaleństwa i wyrażenie siebie. Jak sama nazwa wskazuje, określa on zasady doboru ubrań na co dzień - w praktyce obowiązuje po pracy i w weekendy. Pamiętajmy, że “codzienny”, nie oznacza “przypadkowy”. Casual dress code w klasycznej wersji opiera się na wygodnych, ale schludnych ubraniach, najlepiej dopasowanych do sylwetki. Nie ukrywajmy jednak, że w ostatnim czasie zmienił się diametralnie pod wpływem streetwearowych trendów, w których noszenie dresu na co dzień jest czymś absolutnie normalnym. Normy casualowego dress code’u zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn zakładają jednak odrobinę więcej elegancji w sportowym wydaniu. Zastanawiasz się, w jakich okolicznościach sprawdzi się casual dress code? W szkole, na wakacjach, w sklepie, na spacerze - wszędzie tam, gdzie możemy czuć się swobodnie. A jakie ubrania i dodatki są dla niego charakterystyczne?

Casual dress code dla kobiet

Jeansy to bazowy element stylizacji casual i idealna podstawa wygodnych outfitów. Możesz nosić je do t-shirtów, swetrów czy prostych longsleeve’ów. Doskonałą inspiracją do tworzenia typowo casualowych zestawów będzie french chic! Trencze, baleriny, sweterki w paski, spodnie kuloty to ubrania komfortowe, a zarazem ponadczasowe i bardzo szykowne. Klasy stylizacjom dopasowanym do zasad dress code’u casual dodadzą z kolei akcesoria. Solidna torebka ze skóry czy delikatna złota biżuteria to zawsze dobra inwestycja! 

Casual dress code dla mężczyzn

Na prostocie, wygodzie i elementach sportowych opiera się też męski casual dress code. Tu do jeansów można założyć buty sportowe, najlepiej jednak utrzymane w neutralnej kolorystyce i estetyce sportowej elegancji. Przydadzą się też proste swetry, t-shirty, koszulki z długim rękawem czy koszule w kratę. Te ostatnie przydadzą się szczególnie przy oficjalnych spotkaniach, na których obowiązuje dress code casual. Do koszuli w kratę możesz wtedy dobrać blezer, spodnie chinos i mokasyny zamiast półbutów.

Smart casual dress code - między strojem swobodnym a formalnym

Bardziej elegancki od casualowego, ale wciąż bazujący na wygodnych rozwiązaniach - smart casual dress code zwany jest często sportową elegancją. Nieprzypadkowo, bo pożądane jest w nim łączenie elementów kojarzonych z klasycznym, ponadczasowym szykiem (np. marynarki czy koszuli) ze sportowymi i casualowymi akcentami (np. obuwiem sportowym czy koszulką polo). Dress code smart casual pozwala dobrze wyglądać, a zarazem doskonale czuć się w tym, co mamy na sobie. Nic dziwnego, że coraz częściej obowiązuje w miejscach pracy, np. w branży kreatywnej czy na półformalnych przyjęciach, np. na rodzinnych spotkaniach. Gdzie jeszcze możemy założyć ubiór zgodny z zasadami smart casual dress code?

-na imprezę ze znajomymi, 

-na rodzinne uroczystości, np. chrzciny czy poprawiny po weselu, 

-na wernisaż, do kina czy teatru, 

-na randkę

A jak skompletować tego typu look?

Smart casual dress code dla kobiet

Doskonałą bazą smart casualowych zestawów dla kobiet są marynarki. Chociaż nie są nieodłącznym elementem stroju określanego zasadami kodu ubioru, warto je wykorzystać, by nadać stylizacjom klasy. Przykładowo marynarkę w kratę możesz połączyć z jeansami, sweterkiem i botkami. Marynarka oversize stworzy dobry duet ze spodniami do kompletu (zwróć tylko uwagę na to, by nie miały kantów!) oraz prostymi, klasycznymi sneakersami, np. skórzanymi trampkami. W zasady dress code’u smart casual dla kobiet wpisują się też sukienki, np. szmizjerki czy proste kreacje ołówkowe. Nie musimy ograniczać się do neutralnych kolorów, dlatego warto wyrazić siebie i podkreślić swój typ urody!

Smart casual dress code dla mężczyzn

Styl smart casual to jeden z najpopularniejszych wśród mężczyzn w różnym wieku, głównie ze względu na możliwość połączenia wygody z dobrym wyglądem. W przypadku panów koniecznym elementem stylizacji jest marynarka (może być półformalna, a nawet sportowa). Zamiast jeansów do męskich stylizacji smart casual wybieramy spodnie chinos (eleganckie, ale bez kantów). Przydadzą się też koszule w kratę, koszulki polo, golfy, proste swetry z wycięciem V. A najlepszym wykończeniem każdego outfitu będą skórzane dodatki - półbuty, np. oksfordki lub brogsy oraz pasek!

Smart casual dla mężczyzn - sprawdź więcej szczegółów!

Business dress code w pracy - zasady komponowania ubioru w biznesie

O wiele bardziej formalny jest zdecydowanie dress code w biznesie, szczególnie ten określany mianem business dress code (ang. business formal dress code) . W przeciwieństwie do jego mniej oficjalnej odmiany zwanej business casual, kod ubioru business opiera się na elementach klasycznej elegancji i stonowanych, bazowych kolorach. Noszenie szarości, czerni, granatów, błękitów i bieli w pracy ma jednak swoje uzasadnienie. Tak ściśle określony jest bowiem między innymi dress code w banku czy instytucjach państwowych, w których pożądane jest ujednolicenie stroju pracowników oraz podkreślenie wizerunku organizacji.

Stylizacje do pracy na jesień 2020 - jak się modnie ubrać do biura w chłodne dni?

Mniej formalny business casual dress code (zwany też semi formal dress code) obowiązuje z kolei często w branży kreatywnej, np. w agencjach marketingowych czy show-biznesie, gdzie liczy się nie tylko elegancja, ale też wyrażenie siebie poprzez ubiór. Zatem: jak ubierać się zgodnie z zasadami dress code’u business i business casual?

Business dress code damski

Ołówkowe sukienki i spódnice sięgające tuż przed lub tuż za kolano to obowiązkowe elementy garderoby każdej kobiety, która na co dzień ma ubierać się według norm biznesowego dress code’u. Niezbędne będą też żakiety, koszule, spodnie cygaretki na kant oraz szpilki! W przypadku zasad ubioru obowiązujących w miejscach pracy bardzo ważne są też kolory i tkaniny. Dress code business i business casual bazują na matowych materiałach (to bardzo ważne, gdy chodzi o dodatki. Kiepskim pomysłem są np. lakierowane szpilki) oraz neutralnych, spokojnych kolorach: granatach, szarościach, czerni czy beżach oraz bieli, błękicie czy jasnym różu (głównie na koszulach). 

Business dress code męski

Ta sama paleta barw obowiązuje w męskim dress codzie biznesowym. Jego podstawą jest zawsze pełny garnitur, najlepiej granatowy, czarny lub szary. Zestawiamy go z koszulą w bieli lub błękicie, ewentualnie różu lub w drobne, delikatne wzory, jeśli dopuszczają je normy w danym miejscu pracy. Ogromne znaczenie w ubiorze tego typu mają dodatki. Mężczyźni powinni nosić krawat, skórzany pasek i skórzane półbuty w czerni lub brązie. Na większą swobodę mogą pozwolić sobie panowie pracujący w branżach kreatywnych. Tu jak najbardziej wskazane będą marynarki w kratę, wzorzyste poszetki czy lżejsze tkaniny, takie jak len, na lato. Pamiętajmy jednak, że najbardziej profesjonalnie prezentujemy się wtedy, gdy strój jest schludny, elegancki i kolorystycznie spójny!

Cocktail dress code - ubiór idealny na wesele i nie tylko

Elegancja + glamour = dress code koktajlowy (ang. cocktail attire dress code), czyli ten obowiązujący na większości popołudniowych przyjęć zaczynających się ok. godziny 16. W grę wchodzą więc śluby, wesela czy inne imprezy określane mianem cocktail party. Jaki strój będzie odpowiadał zasadom ubioru przy tego typu okazjach?

 

Cocktail dress code dla kobiet

Elegancka sukienka przed lub za kolano w kolorze dopasowanym do typu urody to najczęściej wybierany damski strój koktajlowy. Jeśli wybierasz się na ślub, pamiętaj jednak o zakryciu ramion i rezygnacji z czerni (oznaka żałoby) i bieli (kolor zarezerwowany dla panny młodej)! W dobrym tonie są także cienkie, przezroczyste rajstopy oraz klasyczne, zabudowane szpilki. Alternatywy? W normach cocktail attire dress code mieszczą się też damskie garnitury, które w ostatnim czasie biją rekordy popularności wśród pań. Jeśli jednak wybierasz taki elegancki komplet na wesele czy koktajlową imprezę, zapomnij o czerni, granacie i bieli. Świetnym wyborem będzie z kolei czerwień, pudrowy róż czy inne odcienie pastelowe.

Cocktail dress code dla mężczyzn

Na granatowy garnitur mogą z kolei postawić panowie! Koktajlowy dress code zakłada bowiem dużą swobodę, jeśli chodzi o kolory garniturów. Na weselach czy firmowych imprezach popołudniowych egzamin zdadzą marynarki i spodnie w szarościach, brązach, a nawet w kratę. Na modowe akcenty możemy pozwolić sobie także przy wyborze koszuli i dodatków. Co prawda obowiązkowym elementem męskiego stroju na cocktail party będą skórzane półbuty (np. oksfordki, derby czy brogsy), ale wskazane są: wzorzyste poszetki, krawaty i muchy w pastelowych kolorach, a w stylizacjach retro szelki czy modne w ostatnim czasie kamizelki do garnituru!

Black tie i white tie - dress code wieczorowy

A co założyć na bankiet czy galę? Jaki obowiązuje dress code w operze czy na uroczystym balu? Odpowiednie będą stroje zgodne z dwoma najwyższymi szczeblami w hierarchii kodów ubioru - black tie i white tie. Bardzo często określa się je mianem wieczorowego dress code’u, bo stopień ich formalności pasuje przede wszystkim do przyjęć i uroczystości odbywających się po godzinie 18. o bardzo wytwornym charakterze. Jak je rozróżnić? Na jakie stylizacje zgodne z zasadami black tie i white tie może postawić kobieta, a jakie będą właściwe dla mężczyzny? Podpowiadamy!

Black tie i white tie - zasady dress code’u dla kobiet

Na uroczystym przyjęciu, na którym obowiązuje dress code black tie lub white tie powinnaś wystąpić w długiej, wieczorowej sukience, najlepiej uszytej z bardzo eleganckiej tkaniny, takiej, jak satyna, jedwab czy tiul. Koniecznie zadbaj o dodatki - szpilki, dobrej jakości biżuteria oraz kopertówka powinny współgrać z suknią i podkreślać charakter okoliczności. Na długość midi możesz pozwolić sobie np. przy wyjściu do opery. Ciekawą alternatywą dla sukienki są też coraz częściej wybierane damskie garnitury w czerni i kombinezony z szeroką nogawką wykonane z najwyższej jakości tkanin. Zawsze zestawiajmy je ze szpilkami i efektowną biżuterią. 

Black tie i white tie - zasady dress code’u dla mężczyzn

Ściśle i jasno określone są wymogi eleganckiego dress code’u black tie i white tie w męskim wydaniu. Tu black tie wiąże się z koniecznością włożenia czarnego smokingu, białej koszuli smokingowej i czarnej muchy. White tie bazuje z kolei na fraku, białej muszce i białej kamizelce. Dobór stroju do okazji zazwyczaj sugeruje zaproszenie, ale szczególną uwagę warto zwrócić na dodatki. Efektowne spinki do mankietów koszuli, półbuty z lakierowanej skóry czy biała poszetka to detale, dzięki którym zadasz szyku w naprawdę dobrym stylu!

fot. Adobe Stock

Ubierz się zgodnie z dress codem w Domodi:

Dostosowanie stroju do dress code’u w biznesie podkreśli nasz profesjonalizm. Odpowiedni ubiór na przyjęciu, na którym obowiązuje white tie dress code to symbol szacunku dla gospodarzy i uroczystego charakteru przyjęcia. Z kolei dobrze skompletowana stylizacja na rozmowę kwalifikacyjną to kluczowa kwestia wpływająca na to, jakie zrobimy pierwsze (często najważniejsze) wrażenie. Dress code jest częścią savoir vivre’u, dlatego dopasowanie do niego ubioru świadczy nie tylko o naszym wyczuciu estetyki, ale też o wychowaniu i manierach. To właśnie on jest punktem wyjścia do dobrego stylu. Warto jednak wiedzieć, że kod ubioru to nie tylko garnitur i koszula zapięta na ostatni guzik. Istnieją różne rodzaje dress code’u – od formalnych po bardziej swobodne, przydatne chociażby na co dzień. Poznaj je wszystkie i sprawdź, jak dobrać strój do okoliczności. 

„Znowu są hot”. Woźniak-Starak nie rozstaje się z tym modelem butów. Są wygodne i piękne „Znowu są hot”. Woźniak-Starak nie rozstaje się z tym modelem butów. Są wygodne i piękne