Jak wybrać buty do biegania? Sprawdzamy na co zwrócić uwagę przy zakupie obuwia biegowego [PORADNIK]

Wybór odpowiedniego obuwia do biegania jest istotny, ale i skomplikowany, zwłaszcza dla początkujących. Mając do wyboru masę modeli i funkcjonalności, trudno jest zdecydować się na dobór odpowiedniej pary. Jak wybrać buty do biegania? Dla ułatwienia tego zadania stworzyliśmy kompleksowy przewodnik po obuwiu sportowym, które spełni najważniejsze wymogi fanów sportu.

Jak wybrać buty do biegania? Sprawdzamy na co zwrócić uwagę przy zakupie obuwia biegowego [PORADNIK]

Jakie buty do biegania wybrać? Dowiedz się, co brać pod uwagę, wybierając obuwie

Na to, jakie buty do biegania wybrać, wpływają trzy podstawowe czynniki. Pierwszym jest nasza anatomia, czyli waga oraz kształt stopy. Podczas biegania największym obciążeniem obarczone są nogi, dlatego odpowiednie obuwie powinno stanowić dla nich wsparcie. Z tego względu buty powinny być lekkie, dopasowywać się do kształtu stopy, minimalizować ryzyko otarć, odparzeń i kontuzji. 

Drugą kwestią jest podłoże, czyli powierzchnia, na której będziemy biegać. Inaczej biega się na asfalcie, w parku, na łonie natury. Mają one różną twardość, ukształtowanie powierzchni, a nawet możliwości zabrudzenia. Kolejnym czynnikiem, niezwykle istotnym, jest budowa i cechy obuwia, które przekładają się na wygodę noszenia i funkcjonalność. 

Nie bez znaczenia jest również cel biegania oraz stopień zaawansowania. Jogging uprawiany jest z wielu powodów: rekreacyjnie, dla zachowania sprawnej kondycji, redukcji wagi lub do maratonów. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, łatwiej jest wybrać odpowiednie buty do biegania. W niniejszym artykule podpowiadamy, na jakie cechy obuwia zwracać uwagę i dopasować je do własnych potrzeb.

Zainspiruj się do wiosennej aktywności fizycznej!

Buty do biegania - dobieramy obuwie do kształtu stopy oraz wagi

Jak wybrać buty sportowe dopasowane do stopy? Do tego potrzebna jest obserwacja swojego sposobu chodzenia, czyli która część stopy styka się z powierzchnią jako pierwsza: pięta, palce czy śródstopie. Będzie to potrzebne w określeniu profilu podeszwy. Im więcej pracuje przedstopie, czyli przednia część stopy, tym mniejsza powinna być różnica między wysokością przedniej i tylnej części podeszwy. Jeśli natomiast bieg obciąża głównie tylną część stopy, czyli piętę, tym wyższa powinna być tylna część podeszwy i jej spadek.

Pronacja. Ten termin odnosi się kąta nachylenia stopy względem piszczeli, czyli o stronę, w którą stronę układają się stopy podczas biegu. W ten sposób określa się pronatorów a ich stopy układają się do wewnątrz, oraz supinatorów, których stopy układają się na zewnątrz. Mając te informacje, należy sprawdzić wzmocnienie butów po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie.

Buty sportowe do biegania

Przy wyborze butów do biegania ważna jest waga. Im wyższa, tym większą amortyzacją powinna cechować się podeszwa. Amortyzacja niweluje obciążenia w fazie lądowania stopy na ziemi i przy odbiciu. Ogranicza ryzyko kontuzji kolan, piszczeli i bioder. Wpływa na żywotność butów - niska amortyzacja przy dużej wadze niszczy podeszwy, które tracą swoje właściwości. Dobrą amortyzację łatwo poznać po tym, gdy po przebiegnięciu 20 kilometrów, nie będzie uczucia dyskomfortu.  

Ponadto, buty do biegania powinny mieć odpowiedni rozmiar, który odnosi się nie tylko do długości stopy, ale również szerokości stopy i wysokości podłoża. Za wąskie buty ze zbyt niskim śródstopiem sprawią, że buty będą wydawały się ciasne, stopy będą miały ograniczoną swobodę ruchów. Z kolei zbyt luźne obuwie będzie niestabilne i zwiększy ryzyko zwichnięć. Zawsze jednak należy dobierać obuwie o rozmiar większe, gdyż podczas biegania stopy puchną i wtedy nawet najlepsze buty do biegania mogą doprowadzić do uszkodzeń paznokci i starcia skóry z pięt .

Przy wyborze butów do biegania ważne jest sprawdzanie, czy buty przeznaczone są na wąską lub szeroką stopę. Biegacze o szerokich stopach mogą rozważyć zakup obuwia większego o rozmiar. Czasem wystarczy jedynie poluzować sznurowadła. Do stóp o wysokim śródstopiu dobrze sprawdzą się modele, w których język nie jest zintegrowany z cholewką, gdyż może pojawić się problem z ich wkładaniem.  

Sprawdź też, jak kupować buty przez internet!

Buty do biegania po asfalcie, w terenie czy w górach - zobacz czym się różnią te modele

Kobieta biegnąca w górach

Rodzaj podłoża ma bardzo duże znaczenie dla tego, jakie obuwie do biegania wybrać. Buty do biegania po asfalcie powinny być przeznaczone do kontaktu z twardą nawierzchnią. Te same cechy będą pożądane podczas biegania na profesjonalnej bieżni. Z kolei w terenie, podczas biegania w parku, w lesie lub ścieżce, powinny być elastyczne i amortyzujące na tyle, by stopa była w stanie układać się zgodnie z kształtem podłoża i odbijać od miękkiej nawierzchni.  

Jakie buty do biegania po asfalcie wybrać? Takie buty powinny mieć wysoką amortyzację, by absorbować wstrząsy. W trakcie biegu uderzanie stopami o podłoże zwiększa masę ciała aż kilkukrotnie, co z czasem odbija się na kondycji kolan, piszczeli i stawu skokowego. Podeszwa powinna mieć gładszy bieżnik, czyli bez żłobień, ponieważ szybciej ściera się w kontakcie z asfaltem.

Szukając butów przeznaczonych do biegania w terenie, należy zwrócić uwagę na rodzaj bieżnika i przyczepność. Buty powinny odbijać stopy tak, by podczas lądowania i odbicia nie zapadały się w grunt. Odpowiada za to funkcja soft ground, która podtrzymuje stopy, zapobiega poślizgom, a jednocześnie stabilne odbicie. Właściwości te posiadają buty przełajowe, dostosowane specjalnie do biegania w terenie.  

Buty do biegania w górach powinny charakteryzować się wysoką przyczepnością i stabilnością. Obuwie powinno trzymać stopę pewnie, a jednocześnie pozwalać układać się jej zgodnie z kształtem podłoża. Warto szukać funkcji hard ground, która dopasowuje się do niestabilnej, zróżnicowanej powierzchni, na której występują miękkie fragmenty ziemi oraz kamienie i skały. Funkcja hard ground posiada wzmocnienie rock plate protection, które chroni podeszwę oraz toe protection chroniące palce przed uderzeniami.  

Z jakiego materiału buty do biegania, czyli wygoda, wentylacja i funkcjonalność

Buty do biegania w istotnie nie zmieniły swojej formy - nadal są to cholewki połączone z podeszwą, jednak konstrukcje wyposażone są w zaawansowane technologie, które realnie wpływają na jakość uprawianego sportu. Jak połapać się wśród wszystkich innowacyjnych funkcjonalności i wybrać odpowiednie buty do biegania?  

Na komfort noszenia obuwia wpływa materiał cholewki. Nowoczesne obuwie posiada wysokiej jakości cholewkę wykonanej z tkaniny dzianinowej, która jest bezszwowa i dopasowuje się do stopy jak skarpetka, wręcz ją otula. Takimi materiałami są flyknit (wyposażone są nią buty do biegania Nike) oraz primeknit (buty biegowe adidas). Tkaniny te stały się przełomowe w produkcji obuwia i wiele marek wykorzystało ten pomysł w swoich projektach. Materiał ten zapewnia doskonałą wentylację, zapobiega potliwości stóp, zwiększa komfort noszenia i pozwala kontrolować uderzenia stopy. Sprawdzą się dla problematycznych stóp, np. z haluksami. 

Wiele modeli butów do biegania męskich i damskich posiada specjalne wzmocnienia, np. zapiętki. Tego typu buty sprawdzą się u osób, które mogą mieć problemy ze stawem skokowym, gdyż zapiętek stabilniej utrzyma kostki. Często spotykane, boczne panele z tworzywa sztucznego umieszczone po bokach butów, w znaczący sposób wpływają na trwałość obuwia, utrzymując fason w niezmiennej formie na długi czas i stanowią duże wsparcie dla stóp. 

Warto zwrócić uwagę, czy buty do biegania posiadają właściwości wodoodporne. Sportowe buty pokryte są membraną Gore-Tech, która chroni stopę przed kontaktem z wilgocią z zewnątrz. Technologia ta pozwala utrzymać buty w czystości, ułatwia usuwanie zabrudzeń i przedłuża trwałość obuwia. Zapewnia wyższy komfort podczas biegania, a stopy nie są narażone na kontakt z wilgocią

Właściwości podeszwy butów do biegania - na jakie parametry zwrócić uwagę?

Para rozciągająca się przed biegiem na moście

Spadek podeszwy należy dobierać do sposobu chodzenia. W nawiązaniu do pierwszego akapitu o dobieraniu obuwia wiadomo już, że buty posiadające wysoką podeszwę z tyłu a niską z przodu, sprawdzą się u osób stawiających stopy od pięty przez śródstopie i palce. Analogicznie, gdy z powierzchnią stykają się najpierw palce, a następnie śródstopie i pięta, należy dobierać podeszwy o równej grubości.  

Na amortyzację i przyczepność obuwia wpływ ma materiał wykonania podeszwy. Jedną z technologii zapewniających najlepsze parametry, jest zastosowanie pianki. Wykonana jest z kapsułek poliuretanowych, które zwiększają trwałość i wytrzymałość podeszwy, amortyzują siłę uderzenia stopy w nawierzchnię, oddają energię w chwili odbicia. Podeszwa z tego tworzywa jest odporna na działanie temperatur, sprawdza się podczas biegania na rozgrzanym asfalcie oraz w trakcie zimy. Tego typu podeszwa polecana jest osobom, które lubią biegać szybko i posiadają wysoki stopień zaawansowania, np. maratończyków. 

Podeszwa z pianki występuje w kilku wersjach, w zależności od marki. Jako pierwsza była pianka w systemie boost, zastosowana w butach biegowych adidas. Kolejnym jest pianka react oraz system zoom-x stworzone przez markę Nike. W butach do biegania często stosuje się również bardzo lekkie gumy, które sprawnie pracują z ruchami stopy. Często wspierane są specjalnymi funkcjami, jak np. wbudowane żelowe wkładki działające jak dodatkowy amortyzator. Jednym z podobnie funkcjonujących pomysłów jest zastosowanie poduszeczek z powietrzem, co wprowadziła marka Nike w butach z serii Air.

Dodatkowe przyspieszenie zapewnia zastosowanie płytki karbonowej z tworzywa węglowego, które zwiększa trwałość obuwia i przyspiesza dynamikę biegu. Płytka jednocześnie zwiększa twardość podeszwy, co jednocześnie zmniejsza amortyzację. Z tego względu osoby, którym nie zależy na szybkości, powinny postawić na obuwie pozbawione płytki karbonowej. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się buty z podeszwą piankową lub gumową.

Najlepsze buty damskie do biegania

Buty do biegania adidas Galaxy 5 

Buty do biegania damskie adidas Galaxy 5 są wykonane z lekkiej tkaniny, zapewniającej dopasowanie i wentylację. Posiadają wstawki z zamszu wzmacniające zapiętek oraz nosek. Sprawdzą się do biegania na długie i krótkie dystanse. Podeszwa zapewnia stabilizację i wysoki poziom amortyzacji. Nadają się do biegania na twardym podłożu. Dodatkową zaletą jest wkładka Ortholite® odprowadzająca wilgoć z wnętrza buta.

Buty do biegania Nike React Infinity Run Flyknit 2

Bestsellerowe klasyki w kategorii butów biegowych! Zastosowanie tekstylnej cholewki flyknit w butach do biegania damskich Nike React Infinity Run Flyknit 2 zapewnia doskonałe dopasowanie do stopy i wentylację. Podeszwa wykonana z grubej pianki zwiększa dynamikę biegu, elastyczność oraz płynność ruchów. Zapewnia wsparcie na każdej fazie ruchu. Buty są niezwykle lekkie i sprawdzą się u osób o średniozaawansowanym i zaawansowanym.

 

Buty do biegania adidas NMD Runner 

Buty damskie NMD Runner to obuwie inspirowane stylistyką lat 80. Konstrukcja obuwia wyposażona jest w innowacyjną technologię boost, zapewniającą doskonałą amortyzację. Dobrze sprawdzą się na długodystansowe treningi. Tekstylna cholewka jest elastyczna, układa się zgodnie z kształtem i stopy, a jednocześnie poprawia jej stabilność. Elastyczna podeszwa zapewnia przyczepność i równoważy dynamikę ruchu.

Buty do biegania Puma Flyer

Nazwa modelu butów damskich do biegania Puma Flyer nie jest przypadkowa - buty mają zapewnić lekkość i najwyższy komfort biegania. Ich bardzo niska waga zapewniona została poprzez zastosowanie tekstylnej cholewki, która dzięki swojej elastyczności oraz możliwości regulacji otula stopę, tworząc rodzaj skarpetki. Lekka, gumowa podeszwa amortyzuje wstrząsy nawet na twardym podłożu. Brand gwarantuje butom długotrwałość, nawet po przebiegnięciu wielu kilometrów.

Najlepsze męskie buty do biegania

Męskie buty do biegania przeznaczone są do szerokiego grona odbiorców - zarówno zaawansowanych, jak i uprawiających jogging jedynie amatorsko. Dobór odpowiedniego modelu pozwoli zoptymalizować wyniki treningów do maksimum, przynosząc przy tym masę satysfakcji. Przedstawiamy sprawdzone i rekomendowane propozycje butów do biegania, które spełnią wszelkie potrzeby.

Buty do biegania adidas Runfalcon

Lekkie i wygodne buty do biegania męskie adidas Runfalcon znakomicie dopasowują się do kształtu stopy. Cholewka wykonana jest z tekstylnego materiału zapewniającego wentylację. Strategiczne miejsca wzmocniono wstawkami z syntetycznego materiału, co pozwala zachować stopom odpowiednią stabilizację. Lekka podeszwa z pianki amortyzuje wstrząsy, dzięki czemu pozwala biegać na twardym podłożu.

Buty do biegania Asics Gel-Kayano

Asics Gel-Kayano to uniwersalne buty do biegania, ale również ciekawy dodatek do codziennych stylizacji. Model ten nie posiada języka, a jedynie elastyczny otwór pozwalający łatwo wsunąć buty na stopy. Cholewka jest bardzo przewiewna, lekka ale jednocześnie bardzo trwała. Boki butów posiadają panele z tworzywa sztucznego, które stabilizują stopę. Podeszwę wyposażono w specjalny, żelowy system amortyzacji. Wyżłobienia pozwalają na lekki trening w terenie.

Buty do biegania Nike Zoom Pegasus

Nike Zoom to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych męskich modeli sportowych tej marki. Obuwie stworzono z myślą o potrzebach wielu użytkowników - amatorów oraz zaawansowanych biegaczy. Wysoki zapiętek wspiera pracę stawu skokowego, tekstylna cholewka zapewnia odpowiednią wentylację i odprowadzanie wilgoci, a elastyczna podeszwa nadaje się do biegania na zróżnicowanym podłożu.

Buty do biegania Nike Quest

Buty do biegania męskie Nike Quest to bardzo dobra propozycja dla osób ze stopami o wysokim podbiciu. Cholewka odznacza się wysokim poziomem wentylacji, co zapewnia stopom suchość przez długi czas. W podeszwie zastosowano większą ilość pianki zapewniającej wysoką amortyzację, co sprawdzi się na długich dystansach oraz u osób z niskim i średnim poziomem zaawansowania. Dodatkowa zaletą jest duża przyczepność dzięki bieżnikowi.

Zobacz buty do biegania dostępne na Domodi:

Sportowy maj. Sprawdź, jakie ubrania do ćwiczeń wybierają influencerki! Sportowy maj. Sprawdź, jakie ubrania do ćwiczeń wybierają influencerki! Jak dobrać szorty do figury? Modne krótkie spodenki dla gruszki, jabłka, klepsydry i kolumny Jak dobrać szorty do figury? Modne krótkie spodenki dla gruszki, jabłka, klepsydry i kolumny