Najlepsze kosmetyki na zniszczone włosy. Jakie produkty uratują zrujnowaną fryzurę?

Suche, puszące się, łamiące, szorstkie w dotyku i bez blasku... Zniszczone włosy są problemem wielu kobiet. Mnóstwo czynników wpływa na wygląd i kondycję włosów, jednak skuteczna pielęgnacja jest w stanie przywrócić im świetność i zdrowie. Sprawdź, co szkodzi włosom oraz czego i w jaki sposób używać, by uratować nawet najbardziej zrujnowaną fryzurę!

Najlepsze kosmetyki na zniszczone włosy. Jakie produkty uratują zrujnowaną fryzurę?

Jak wyglądają zniszczone włosy? Określ stan swoich włosów

Pielęgnacja włosów ma teraz większe znaczenie niż kiedykolwiek, a jednak łatwo o zniszczone włosy. Przyczyną tego stanu rzeczy jest farbowanie, szczególnie rozjaśnianie; stylizacja na gorąco, zwłaszcza prostowanie prostownicą, suszenie gorącym nawiewem oraz kręcenie lokówką; keratynowe prostowanie włosów i trwała; szkodliwe nawyki, takie jak zasypianie z mokrymi włosami. Negatywny wpływ na włosy ma również pogoda, przede wszystkim w wakacje — wysokie temperatury oraz chlorowana woda basenów mocno wysuszają. Jednak kosmetyki do pielęgnacji zniszczonych włosów są w stanie przywrócić im dobrą kondycję.

Dziewczyna w blond włosach

Jak jednak rozpoznać, że fryzura potrzebuje ratunku? Zniszczone włosy objawiają się następującymi cechami: 

- są suche,

- matowe, bez blasku,

- szorstkie w dotyku,

- puszą się,

- mają rozdwojone końcówki,

- łamią się,

- nie układają się,

- elektryzują się,

- trudno je rozczesać, szybko się plączą.

Nie muszą występować wszystkie cechy, jednak często pojawienie się 2-3 objawów daje powody do zmartwień i warto wtedy wprowadzić kompleksową pielęgnację.

SOS dla zniszczonych włosów po lecie i farbowaniu — na jaką pielęgnację warto postawić?

Zaczynając odbudowę zniszczonych włosów, należy stworzyć nową rutynę pielęgnacyjną, której głównym zadaniem jest: nawilżenie, odżywienie i uelastycznienie

Olejowanie włosów zniszczonych

Konsekwencja i regularność pomoże przywrócić włosom miękkość, blask, łatwe rozczesywanie i układanie oraz zwiększoną odporność na działanie czynników zewnętrznych. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja włosów

- Mycie głowy — szampony o mocnych detergentach, tzw. rypacze z wysoką zawartością SLS i SLES mogą wysuszać włosy. Należy zmienić je na delikatne szampony zawierające delikatne składniki myjące.

- Olejowanie włosów — nakładanie olejków na wilgotne włosy mniej więcej 2 razy w tygodniu pozwala zamknąć nawilżenie i składniki odżywcze w łusce włosa. Dzięki temu będą dociążone, zniknie puszenie i tzw. siano, czesanie będzie łatwiejsze.

- Odżywianie włosów — po każdym myciu konieczna będzie >>odżywka do włosów<<, a ok. 2 razy w tygodniu warto nałożyć na włosy maskę, która zadziała na włosy jak odżywczy koktajl. Maska i odżywka będą potrzebne do usuwania oleju z włosów.

- Termoochrona i zabezpieczenie włosów — włosy narażone są na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę, więc potrzebują ochronnej powłoki, którą zapewnią sera i olejki do wcierania we włosy. Najbardziej narażone są końcówki i na nich należy się skupić. 

[Kosmetyki na zniszczone włosy]: delikatne szampony do włosów

Dobry >>szampon do włosów<< będzie oczyszczał skórę głowy bez podrażniania, regulował pracę gruczołów łojowych i uzupełniał brakujące składniki pielęgnacyjne. Warto zwracać uwagę na skład, który powinien zawierać: humektanty, emolienty, proteiny, ceramidy, lipidy, witaminę A i E oraz zioła. Szampony przeznaczone do zniszczonych włosów będą je nawilżać, dostarczą pierwszą dawkę składników odżywczych i zabezpieczą przed czynnikami. Szampony, na jakie warto zwracać uwagę, należą do marek:

- Klorane — wśród szamponów znajdą się produkty zawierające wysoki poziom nawilżających emolientów. Formuła kosmetyku dodatkowo nawilża i odżywia włosy.

- Sylveco — szampony Sylveco do zniszczonych włosów zawierają wyciągi z roślin i olejki, które wzmacniają cebulki włosów oraz zabezpieczają przed utratą wilgoci. 

- Alfaparf Milano — szampony wygładzające i regenerujące zapewniają odżywienie oraz zdrowy wygląd włosów, ułatwiają rozczesywanie i dodają blasku.

- Stapiz — szampony polskiej marki Stapiz z linii Sleek Line to doskonała opcja dla włosów przesuszonych i zniszczonych. Formuła oparta na proteinach jedwabiu odżywia i zmiękcza włosy od nasady po końce.

[Kosmetyki na zniszczone włosy]: odżywki regenerujące i nawilżające

Odżywki do włosów stanowią drugi krok pielęgnacyjnej rutyny. Nakładane są po zmyciu szamponu na mokre włosy. Wystarczy pozostawić je na chwilę i spłukać letnią wodą. Przy zakupie odżywki należy wybierać produkty dedykowane włosom zniszczonym, ponieważ wykazują mocniejsze, bardziej zaawansowane działanie. 

Kobieta nakłada odżywkę do włosów zniszczonych

Włosy zniszczone mają również wysoką porowatość (tzn. szeroko rozchylone łuski), dlatego warto zwrócić uwagę na odżywki na tzw. wysokopory i przywracające równowagę PEH. Wypełniają one ubytki we włosach i uzupełniają niezbędne składniki. Odżywki do włosów powinny zawierać wysoki poziom regenerujących ceramidów i polimerów. Nawilżenie i miękkość przyniosą np. aloes, pantenol. Marki oferujące wysokiej jakości odżywki regenerujące i nawilżające, to:

- Anwen — marka posiada rozbudowane linie dla włosów o każdej porowatości, w tym odżywki humektantowe, emolientowe i proteinowe dla włosów wysokoporowatych. Warto wybrać zestaw >>odżywek Anwen<< dla kompleksowego odbudowania struktury włosów.

- Bania Agafii — rosyjska marka specjalizująca się w naturalnych kosmetykach opartych na ziołowych recepturach zawierających olejki i ekstrakty z roślin. Odżywki do włosów zniszczonych Bani Agafii naprawiają uszkodzenia włosów, dogłębnie odżywiają i nie uszkadzają kosmyków. 

- Matrix — odżywki do włosów zniszczonych marki Matrix uznawane są za profesjonalne, mające zaawansowane działanie. Składniki odżywek wnikają we włosy, regenerując je od środka i wygładzając łuski, co zapobiega przesuszaniu włosów, niweluje problem puszenia. Jednocześnie produkty nadają się do delikatnej skóry głowy.

- Ziaja — w ofercie polskiej marki znajdują się niedrogie, ale skuteczne odżywki regenerujące i nawilżające. Najpopularniejsze pochodzą z linii ananasowej i koziego mleka. Warte uwagi są odżywki bez spłukiwania, które dodatkowo tworzą warstwę chroniącą przed wysokimi temperaturami, ułatwiają rozczesywanie, przywracają miękkość i elastyczność.

[Kosmetyki na zniszczone włosy]: maski do włosów

Uzupełnieniem pielęgnacji są >>maski do włosów<<, które działają jak zastrzyk witaminowy. Dodatkowo maski lekko dociążają włosy (ale nie obciążają — to subtelna różnica), dzięki czemu stają się gładkie, nie plączą się i nie puszą pod wpływem wilgoci czy czesania. Warto nakładać je ok. 2-3 razy w tygodniu na mniej więcej 40 minut i zawinąć folią lub nakryć czepkiem. Folia lub czepek podniosą temperaturę maski, co ułatwi wniknięcie składników w głąb włosów. Maski ułatwiają również emulgowanie olejków, czyli ich zmywanie. Jakie warto kupić?

Kobieta nakłada maskę na włosy zniszczone

- Kallos — marka Kallos oferuje szeroki wybór różnego rodzaju masek różniących się składnikami aktywnymi. Rekomendowane maski do włosów zniszczonych, to Hair Pro-Tox, Latte, Avocado, Vanilla i Chocolate.

- Only Bio — marka równie popularna, jak Anwen, gdyż oferuje kosmetyki dopasowane do typu i porowatości włosów. W przypadku włosów zniszczonych sprawdzą się maski dla włosów wysokoporowatych oraz maski odbudowujące do włosów suchych i zniszczonych.

- Kérastase — maski Kérastase należą do produktów profesjonalnych, które zyskały ogromną popularność i renomę. Z szerokiej oferty warto wybrać maski z linii Densifique, Resistance Therapiste lub Resistance Masque Force Architecte, czyli maskę do bardzo zniszczonych włosów.

- Wella Professionals — jest siostrą marki Wella, która wykazuje mocniejsze i bardziej zaawansowane działanie. Do włosów zniszczonych poleca się kosmetyki z linii Invigo Brilliance oraz Fusion.

[Kosmetyki na zniszczone włosy]: olejki do włosów

Olejowanie włosów stało się jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Istotny jest przy tym dobór odpowiedniego olejku. W przypadku zniszczonych włosów sprawdzą się m.in. olejki arganowe, z bawełny, awokado, malin, migdałów, czarnuszki. Ich działanie polega na zatrzymaniu nawilżenia oraz składników odżywczych wewnątrz włosa i domknięciu łusek, co zapobiega utracie wilgoci i witamin. >>Olejki do włosów<< nakłada się na ok. 40-60 minut na wilgotne pasma, a następnie emulguje maską lub odżywką. Sprawdzone produkty do olejowania posiadają:

- Nacomi — lider wśród olejków do włosów. Marka posiada w ofercie ogromny wybór rodzajów olejów dopasowanych do każdego rodzaju włosa. Olejki można dodawać do masek do włosów, a także do kremów i balsamów lub wykonać nimi masaż i demakijaż!

- Mexmo — marka szturmem weszła na rynek kosmetyczny z pomocą youtuberki Andzia There, a także dzięki skutecznym produktom. Na uwagę zasługuje szczególnie olejek z czarnuszki, arganowy i z malin.

- Anwen — marka ponownie pojawia się w zestawieniu dzięki bardzo szerokiej ofercie olejków z rzadko spotykanych surowców. Te, które sprawdzą się na zniszczonych włosach, to: olejek z wiesiołka, marakuja, z pestek czarnego bzu.

- l'Oreal Paris — choć jest to marka drogeryjna, to jednak znalazła uznanie zarówno wśród fryzjerów, jak i włosomaniaczek. Najskuteczniejsze olejki do włosów pochodzą z linii Elseve, przeznaczonej do bardzo zniszczonych włosów.

Sprawdź, jak olejować włosy!

[Kosmetyki na zniszczone włosy]: serum na końcówki

Najważniejszymi właściwościami ser do włosów jest wygładzanie i ochrona. W tym zakresie serum do włosów spełnia kilka ról: chroni przed czynnikami zewnętrznymi, w tym przed wysokimi temperaturami; ułatwia rozczesywanie; zapobiega puszeniu i rozdwajaniu końcówek; dyscyplinuje włosy; pomaga w układaniu. Zatem >>serum do włosów<< jest jednocześnie produktem pielęgnacyjnym i stylizatorem. Można nakładać je po umyciu na suche i mokre włosy, przed stylizacją lub po. Ilość zależy od potrzeb włosa, jednak najczęściej wciera się je w niewielkiej ilości na same końcówki lub maksymalnie do ⅓ włosów. Jakie serum warto wybrać?

- Joanna — formuła kosmetyków Joanna oparta jest na naturalnych składnikach, które nie obciążają kosmyków. Do zniszczonych włosów najlepiej sprawdzą się sera do włosów z dodatkiem jedwabiu i oleju arganowego.

- Anwen — sera do włosów od Anwen zamknięte są w metalowych pojemnikach, co ułatwia nakładanie produktu i jest jednocześnie rozwiązaniem wydajnym oraz ekonomicznym. Formuły oparte na naturalnych składnikach delikatnie otulają włosy, ale bez sklejania. Wszystkie sera do włosów Anwen nadają się do zniszczonych włosów.

- Kallos — sera do włosów Kallos mogą być uzupełnieniem pielęgnacji składającej się z maseczki i szamponu Kallos. Najpopularniejsze jest serum do włosów z keratyną, która wygładza końcówki i zapobiega plątaniu

- Kérastase — marka oferuje sera do włosów o bardzo zróżnicowanym działaniu: do wyboru są preparaty wzmacniające, aktywujące, na noc oraz wygładzająco-ochronne. Należy dobierać je indywidualnie, zgodnie z potrzebami włosów.

Dziewczyna nakłada serum do włosów zniszczonych

Domowe sposoby na zniszczone włosy - sprawdź pomysły na regenerujące maseczki

Jeśli w łazience nagle zabraknie odżywki lub maski do włosów, można wykorzystać domowe sposoby i sporządzić maseczki do włosów na bazie składników znajdujących się w kuchni. Jak je przygotować?

Ekspresowa domowa maseczka na zniszczone włosy:

Wymieszaj w miseczce 4 łyżki miodu i 1,5 łyżki oliwy z oliwek. Zaaplikuj na wilgotne włosy, owiń głowę folią spożywczą i pozostaw na godzinę.

Domowa maseczka do włosów zniszczonych, przesuszonych i matowych:

Połącz ze sobą 2 łyżki oleju roślinnego, 1 łyżkę soku z cytryny, 1 łyżkę miodu oraz żółtko. Nałóż na wilgotne włosy, owiń folią i pozostaw na godzinę. Dla lepszego efektu możesz lekko podgrzać głowę suszarką.

Odżywiająca maseczka do włosów z jogurtem:

Zmieszaj 2 łyżeczki jogurtu naturalnego, płatki owsiane oraz rozgniecionego banana. Wmasuj we włosy, owiń folią i pozostaw na godzinę. Maseczki domowe łatwo się spłukują, więc nie wymagają emulgowania.

Sprawdź więcej przepisów na domowe maski do włosów zniszczonych!
Domowa maska do włosów zniszczonych z awokado

Czego unikać, by uratować zniszczone włosy? Zmień złe nawyki na dobre

Odbudowa włosów może potrwać dłużej albo stać się nieefektywna, jeśli nie wyeliminujesz niekorzystnych nawyków, kosmetyków i akcesoriów do włosów. Pozbądź się z codziennej rutyny tych przyzwyczajeń: 

1. Nie śpij z mokrymi włosami — wilgotne włosy są bardziej narażone na uszkodzenia niż suche. Spanie z głową na poduszce powoduje łamanie i przesuszanie się włosów. Jeśli dodatkowo pościel wykonana jest z poliestru, mogą zacząć się elektryzować.

2. Nie susz włosów ciepłym powietrzem — susz włosy chłodnym nawiewem, by ich nie przesuszać. Najlepiej jednak pozostawiać włosy do naturalnego wyschnięcia.

3. Unikaj prostownicy — prostuj włosy poprzez pielęgnację oraz suszenie włosów na chłodno i na dużej, kwadratowej szczotce do włosów.

4. Odstaw lokówkę — znajdź alternatywne metody kręcenia, np. nawijanie włosów na pasek od szlafroka.

5. Wymień szczotki do włosów — najlepsze szczotki do włosów są wykonane z drewna lub bambusa i posiadają grube, szeroko rozstawione ząbki, które nie wyrywają włosów z cebulek.

6. Zrezygnuj z ręczników — ręczniki mogą łamać i tępić włosy. Lepszym rozwiązaniem jest turban z mikrofibry lub zwykła, bawełniana koszulka.

7. Farbowanie włosów — koloryzacja jest jednym z najbardziej wyniszczających zabiegów, szczególnie rozjaśnianie. Jeśli jest taka możliwość, zrezygnuj z niej.

Zaopatrz się w kosmetyki na zniszczone włosy z Domodi:

Przerabianie ubrań krok po kroku. Zobacz najlepsze pomysły, zdjęcia i instrukcje DIY! Przerabianie ubrań krok po kroku. Zobacz najlepsze pomysły, zdjęcia i instrukcje DIY! Najmodniejsze marynarki damskie na jesień i zimę 2021/2021. Zobacz TOP 7 modeli!
Najmodniejsze marynarki damskie na jesień i zimę 2021/2021. Zobacz TOP 7 modeli!