Jak wygodnie nosić szpilki bez rajstop? Praktyczne porady, dzięki którym unikniesz otarć!

Późna wiosna oraz lato to okres, w którym chętnie pokazujemy nogi i jeśli możemy - rezygnujemy z rajstop. Niestety jednak, szpilki i inne buty na obcasie założone na gołe stopy mogą obcierać i powodować dyskomfort. Często pojawia się pytanie: nosić buty w cierpieniu, czy całkowicie je zdjąć? Są na szczęście sposoby, dzięki którym problem zniknie. Radzimy zatem, jak nosić szpilki bez rajstop, by nie spotkały cię żadne nieprzyjemności.

Jak wygodnie nosić szpilki bez rajstop? Praktyczne porady, dzięki którym unikniesz otarć!

Kiedy można pojawić się w szpilkach bez rajstop, by nie zaliczyć wtopy?

Zasadniczo największym przeciwwskazaniem, by nosić szpilki bez rajstop, jest dress code w sytuacjach formalnych. Zaliczają się do nich m.in. praca biurowa, bankiety oraz niektóre okoliczności, takie jak ślub cywilny i kościelny. Nie wypada pojawić się bez rajstop na rozmowie kwalifikacyjnej, na prezentacji firmowej, podczas spotkania biznesowego lub rodzinnych uroczystościach, typu chrzest, komunia lub stypa. Okazje te obejmuje specjalna etykieta, która wyraźnie wskazuje, że odsłanianie nóg jest wpadką.

Odnośnie ślubu, postaraj się mieć na sobie rajstopy w jego trakcie, a na weselu, gdy zaczyna się zabawa, możesz zdjąć rajstopy. Natomiast szpilki bez rajstop możesz spokojnie nosić w sytuacjach nieformalnych, czyli na niezobowiązującym przyjęciu, imprezie u znajomych a także na co dzień. Nie musisz się za to przejmować rajstopami na wakacjach, na randce lub w klubie.

Szpilki bez rajstop - na co zwracać uwagę wybierając buty na gołe stopy?

Mówi się, że szpilki są eleganckie, ale często niewygodne. Wcale tak nie musi być! Na wygodę noszenia szpilek, zwłaszcza bez rajstop wpływa również sam fason szpilek. Jasne jest również, że powinny mieć odpowiedni rozmiar. Na pewno nie powinny być za ciasne, ponieważ materiał butów ocierający się o skórę powoduje otarcia, a nawet bolesne rany, przez które żadne buty przez długi czas nie przyniosą ulgi. Co można zrobić, by buty nadawały się do noszenia na gołe stopy?

  • Buty na specjalne okazje lepiej kupować późnym popołudniem, gdy stopy są już opuchnięte po całym dniu chodzenia. Masz wtedy pewność, że będą dopasowane do stopy, nawet gdy spędzisz w nich długie godziny. Po zakupie buty warto rozbić, wystarczą do tego domowe sposoby.

  • Kupując buty z zamiarem noszenia ich bez rajstop, unikaj modeli z ozdobnymi paseczkami, klamrami czy zatrzaskami, ponieważ paski nie mają miękkiej wyściółki, jak wnętrze buta

  • Szpilki z cienką podeszwą mogą być na tyle cienkie, że podczas chodzenia będziesz odczuwała każdą, nawet najmniejszą nierówność podłoża. Może to być bolesne i spowodować pęcherze. Zwracaj zatem uwagę na grubość podeszwy.

  • Wąskie, spiczaste noski wyglądają elegancko, ale otarcie palce już nie. Aby tego uniknąć, wybieraj szpilki ze szpicem o pół rozmiaru lub nawet o rozmiar większe, gdyż wtedy palce będą miały więcej swobody i nie będą ściśnięte. Ewentualnie zdecyduj się na buty z okrągłymi lub kwadratowymi noskami.

  • Na otarcia i pęcherze wpływ na umiejscowienie obcasa. Najlepiej by umiejscowiony był w centralnym miejscu pod piętą. Dzięki temu zmienia się chód, jest bardziej miarowy i stabilny. Obcasy wysunięte aż na krawędź cholewki zdecydowanie częściej obcierają. 

  • Wysokość obcasa również ma znaczenie. Im wyższe, tym bardziej zaburzony jest naturalny chód, gdyż zmienia się środek ciężkości. Konsekwencją są obtarte pięty i palce. Optymalna wysokość obcasa, pozwalająca zachować równowagę i uniknięcie pęcherzy, to 5-8 cm, maksymalnie 10 cm. Powyżej 10 cm buty zdecydowanie częściej obcierają, a stopy bardziej puchną.

Jak przygotować stopy do noszenia butów bez rajstop?

Niebieskie czółenka szpilki

Możesz przygotować stopy na noszenie szpilek bez rajstop. Wystarczy kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych i sprawdzone produkty do stóp. Na początek zafunduj stopom kąpiel z dodatkiem mięty. Mięta działa na skórę odświeżająco, a do tego chłodzi i posiada właściwości ściągające. Po kąpieli, gdy osuszysz stopy, wetrzyj w nie krem bądź żel do stóp na bazie mięty lub kasztanowca, który zapobiega potliwości stóp i podtrzyma efekt schłodzenia. W ten sposób nie będą przesuszone, ale zmniejszy się ich skłonność do pocenia się i będą bardziej zrelaksowane. Dobrze będzie zaaplikować antyperspirant (w niewielkiej ilości), który będzie stanowił warstwę ochronną przed materiałem obuwia.

Kolejnym krokiem będzie wtarcie talku na stopy. Zrób to wtedy, gdy krem i dezodorant całkowicie się wchłonie. Poczekaj, aż talk przylgnie do skóry, a nadmiar delikatnie otrzep, by nie pozostawić białych śladów na butach podczas ich zakładania.

Wskazówka: podczas chodzenia w obcasach posmaruj żelem chłodzącym łydki, by zmniejszyć napięcie mięśni i je rozluźnić. Jeśli możesz sobie pozwolić, zdejmij buty raz na jakiś czas, by skóra stóp mogła odetchnąć. Dodatkowo, domowym sposobem na walkę z otarciami stóp w butach jest spryskanie wnętrza obuwia lakierem do włosów. Działa on podobnie jak dezodorant, czyli tworzy warstwę ochronną.

Wsparcie dla stóp, czyli wkładki i poduszeczki do butów na gołe stopy

Newralgiczne punkty na stopie, na których najczęściej pojawiają się otarcia i pęcherze, to pięty, palce oraz poduszki stóp. Pięty ocierają zwykle twarde i wysokie zapiętki, palce ociera zbyt wąska cholewka lub spiczasty nosek, a poduszki puchną z powodu dźwigania ciężaru ciała. Pomocne wcale z tymi problemami będą specjalistyczne wkładki do butów.

Zalecane są żelowe wkładki do butów. Są to produkty samoprzylepne, które w razie potrzeby można zdjąć i umieścić w innych butach. Żel nie powoduje podrażnień, a same wkładki, ze względu na swój kształt i miękkość, stanowią często podporę dla stóp i ochronę przed ocierającym materiałem. Drugą opcją są skórzane wkładki do butów, jednak raz przyklejone w bucie, nie dają się już zdjąć. Ponadto szybciej się zużywają, choć są bardzo miękkie i przyjemne dla stopy. To rozwiązanie do butów, które nosisz często i takie wkładki będą już znajdować się w nich na stałe.

Warto zakupić wkładki na wszystkie trzy wrażliwe miejsca. Dodatkowym ułatwieniem może być wkładka do butów pod pięty. Mogą one mieć grubość od kilku milimetrów do centymetra. Takie podwyższenie pięty sprawia, że pięty nie leżą tak nisko w obuwiu, a brzegi zapiętka nie trą skóry.

Co możesz założyć do szpilek, zamiast rajstop?

Jeśli jednak mimo wszystkich porad buty nadal cię obcierają, chodzenie w szpilkach jest niewygodne i powoduje dyskomfort, ale nadal nie chcesz zakładać rajstop, rozważ alternatywne rozwiązania. Mogą być nimi specjalne skarpetki-stopki, które skonstruowane są tak, by zakładane są na piętę i palce, podczas gdy wierzchnia część stopy pozostaje odkryta. Zwróć jednak uwagę na to, by były niskie, mocno wycięte i nie wystawały poza krawędź cholewki. W ten sposób masz pewność, że nie będą widoczne, za to stopy będą chronione przed urazami.

Innym, nieco dyskusyjnym, ale sprawdzonym sposobem, są podkolanówki lub skarpetki nylonowe, wykonane z tego samego materiału, co tradycyjne rajstopy. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy do szpilek planujesz ubrać spodnie, ponieważ wtedy staną się niewidoczne. Z tego względu też nie zawsze są praktyczne, ponieważ nie sprawdzą się do sukienek lub gdy nosisz letnie szpilki z mocnymi wycięciami. Za to wiosną, gdy nosisz jeszcze długie spodnie, mogą okazać się trafnym wyborem.

Szukasz modowych inspiracji? Zobacz też:

Zobacz sprawdź propozycje modnych szpilek do noszenia bez rajstop:

Stylizacje Julii Wieniawy w legginsach. Wybrałyśmy najmodniejsze inspiracje na lato 2022! Stylizacje Julii Wieniawy w legginsach. Wybrałyśmy najmodniejsze inspiracje na lato 2022! Jak nosić spodnie do butów za kostkę - w środku czy na wierzchu? Praktyczne porady stylistki Jak nosić spodnie do butów za kostkę - w środku czy na wierzchu? Praktyczne porady stylistki