Tabela rozmiarów ubrań – jak sprawdzić rozmiarówkę ubrań damskich, męskich i dziecięcych [PORADNIK]

Nie wiesz, jak sprawdzać tabelę rozmiarów ubrań damskich, męskich i dziecięcych? Nie masz pojęcia, jak przeliczać rozmiarówkę brytyjską, włoską i chińską? Masz problem z mierzeniem poszczególnych długości sylwetki? Zajrzyj do naszego kompleksowego poradnika, w którym znajdziesz praktyczne tabele z rozmiarami ubrań i kilka sprawdzonych trików.

Tabela rozmiarów ubrań – jak sprawdzić rozmiarówkę ubrań damskich, męskich i dziecięcych [PORADNIK]
Jak sprawdzać tabelę rozmiarów? Źródło: Adobe Stock

Rozmiarówka ubrań, czyli jak czytać metki? Podstawowe informacje

Rozmiary z metek wszytych na ubraniach damskich, męskich czy dziecięcych mają jedno zadanie: informować, na jakie wymiary ciała poszczególne elementy garderoby zostały wyprodukowane. Mając wiedzę dotyczą tego, ile wynosi obwód klatki piersiowej czy szyi, ile centymetrów mamy w talii, jaki jest nasz wzrost lub jaki mamy obwód bioder czy obwód pasa, możemy łatwiej odnaleźć się podczas zakupów – wystarczy sięgnąć po odzież w naszym rozmiarze. Ale uwaga: tylko w teorii, bo stosowana przez producentów rozmiarówka ubrań często jest dość orientacyjna – bywa zawyżona lub zaniżona, różni się też niekiedy w zależności od szerokości geograficznej, bo oparta jest na średnich rozmiarach ciała w danym regionie. Nie zawsze wielkość sukienki damskiej XS uszytej w Stanach Zjednoczonych będzie odpowiadała rozmiarowi sukienki wyprodukowanej w Chinach.

Jeśli idziesz na zakupy do butiku, zawsze możesz zmierzyć ubranie w innym rozmiarze. Co jednak w przypadku zakupów online? To proste – w rozwianiu wątpliwości pomogą nam specjalne tabele z rozmiarami ubrań damskich, męskich i dziecięcych. Dzięki nim w prosty sposób sprawdzisz, jakie wymiary podane przez producenta odpowiadają poszczególnym rozmiarom. W celu ułatwienia ci tego zadania, przygotowaliśmy kilka infografik – tabeli z rozmiarówką. Pamiętaj jednak, żeby przed zakupem odzieży sprawdzić na stronie producenta, czy stosuje dokładnie taki sam przelicznik.

Zanim jednak zaczniesz korzystać z tabeli z rozmiarami ubrań, zacznij od podstaw, czyli mierzenia obwodów ciała za pomocą centymetra krawieckiego. Pamiętaj, żeby zawsze robić to w bieliźnie, a nie w ubraniu (nawet bardzo dopasowanym). Centymetr najlepiej przykładać do ciała swobodnie, bez nadmiernego ściskania, utrzymując go w pionie. Jak dokładnie mierzyć obwody, by dobrać właściwy rozmiar ubrania? Tłumaczymy krok po kroku.

  • rozmiar biustu: poprowadź centymetr krawiecki dookoła ciała, pod ramionami, w najszerszej części klatki piersiowej (czyli w najbardziej wypukłym miejscu biustu).

  • rozmiar talii: zmierz obwód talii, prowadząc centymetr dookoła najwęższej części talii

  • rozmiar bioder: poprowadź centymetr poziomo dookoła najszerszej części pupy.

Świetnym sposobem na zdjęcie miary jest też zmierzenie centymetrem krawieckim ubrań z naszej szafy, ułożonych swobodnie na płasko. Jak dokonać pomiarów, żeby wybrać odpowiedni rozmiar?

  • długość nogawki: zmierz nogawkę po wewnętrznej stronie od krocza do końca nogawki. Warto dodać około 2 cm ze względu na możliwość kurczenia się tkaniny w praniu.

  • szerokość sweterka, sukienki albo koszuli: zmierz szerokość od pachy do pachy, a następnie pomnóż ją przez dwa. Pamiętaj, by do wyniku dodać przynajmniej jeden centymetr, jeśli kupowane przez ubranie ma być zapinane na guziki i chcemy uniknąć efektu rozchodzenia się materiału na biuście.

Jak mierzyć wymiary ubrań

Tabela rozmiarów ubrań damskich – sprawdź, jaki rozmiar wybrać

Zastanawiasz się, jaki rozmiar ubrań damskich powinnaś wybrać? Zajrzyj do tabeli z rozmiarówką, która pozwoli ci dopasować zmierzone wcześniej obwody ciała do konkretnego rozmiaru odzieży. Za pomocą tego wygodnego przelicznika sprawdzisz, jaki rozmiar stosuje najwięcej producentów dla poszczególnych wielkości: wzrostu, obwodu klatki piersiowej czy długości nogawki spodni damskich wewnątrz. To zdecydowanie ułatwi ci dokonanie pomiarów i wybór odzieży.

Tabela rozmiarów ubrań damskich

Rozmiary ubrań męskich – tabela rozmiarów

Jak czytać tabele rozmiar ubrań męskich? Za pomocą tego prostego przelicznika sprawdzisz, jak dopasować zmierzone wcześniej obwody ciała do konkretnego rozmiaru odzieży. Dzięki temu unikniesz wpadek przy kupowaniu koszuli, spodni bądź bluzy męskiej.

Tabela rozmiarów ubrań męskich

Tabela rozmiarów ubrań dla niemowląt – odzież dla dzieci 0-24 miesiące

Niemowlęta szybko rosną i często trudno nadążyć za tym, jaki rozmiar ubranek powinniśmy im kupować. Pomocą dla każdego będzie sprytna tabelka z rozmiarami ubrań dla dzieci do 2. roku życia, która pozwoli przełożyć takie wartości, jak obwód głowy czy waga na konkretny rozmiar body, bluzeczki czy kombinezonu na zimę.

Tabela rozmiarów ubrań dla niemowląt

Rozmiary ubrań dla dzieci 2-14 lat – tabela

Jaki rozmiar ubrań dla swojego dziecka powinnaś wybrać? Jeśli robisz zakupy online, po prostu sprawdź tabelę z rozmiarówką dziecięcą, która pozwoli ci przeliczyć wzrost i wiek pociechy na uśredniony rozmiar. Pamiętaj, że rozmiary dziecięce warto traktować jako orientacyjne: niekiedy rozmiary ubrań dla dziewczynek (wiek 13-14 lat, wzrost około 160 cm) mogą być jak najbardziej dobre również dla dorosłych kobiet i odwrotnie – ubrania damskie mogą z powodzeniem nosić nastolatki.

Tabela rozmiarów ubrań dla dzieci

Rozmiary ubrań dla kobiet i mężczyzn z różnych krajów – porównanie

Sprawa z rozmiarami ubrań damskich, męskich i dziecięcych może się wydawać dość skomplikowana. Różnią się nie tylko wymiary, z jakich korzystają poszczególni producenci czy projektanci, ale też… rozmiary w różnych krajach. W samej Europie istnieje kilka różnych rozmiarówek, opierających się na statystycznych wymiarach mieszkańców, a do tego dodać należy też chociażby rozmiary chińskie czy rozmiary amerykańskie.  Przykładowo włoski rozmiar 38 jest mniejszy od francuskiego, z kolei zaś niemiecki – zdecydowanie większy. W Wielkiej Brytanii stosuje się oznaczenia liczbowe od 4 do 28, a w Niemczech – od 30 do 54. Czy da się w tym połapać? Oczywiście  służą do tego tabele rozmiarów ubrań, które pozwolą szybko skontrolować, czy powinniśmy kupić odzież w rozmiarze XS czy M.

Ciekawostka? Unia Europejska sporządziła dokładnie opracowaną normę ometkowania i orozmiarowania ubrań. Korzystają z niej jednak przede wszystkim producenci, którzy opracowują rozmiary ubrań roboczych i ochronnych.

Rozmiary ubrań damskich:

Rozmiarówka damska

Rozmiary ubrań męskich:

Rozmiarówka męska

Potrzebujesz więcej modowych inspiracji? Sprawdź też:

Pytania i odpowiedzi

Jak prawidłowo zmierzyć obwody ciała, aby dopasować ubranie do swojej sylwetki?

Aby prawidłowo zmierzyć obwody ciała, potrzebujesz centymetra krawieckiego. Mierzenie powinno odbywać się na bieliźnie dla najbardziej dokładnych wyników. Obwód biustu najlepiej mierzyć dookoła klatki piersiowej w najszerszym miejscu, talii w najwęższej części, a bioder dookoła najszerszej części pupy. Pamiętaj, aby centymetr był przyłożony do ciała swobodnie, bez nadmiernego ciągnięcia, by wyniki były dokładne.

Czy tabele rozmiarów ubrań są wiarygodne i jak je interpretować?

Tabele rozmiarów ubrań niekiedy są orientacyjne. Różni producenci stosują inne standardy rozmiarów, dlatego zawsze warto sprawdzić tabelę rozmiarów danej marki przed zakupem.

Znajdź modne ubrania w swoim rozmiarze na Domodi.pl

Izabela Trojanowska nie do poznania. Jej krótka fryzura to hit 60-latek Izabela Trojanowska nie do poznania. Jej krótka fryzura to hit 60-latek To najlepsze sukienki ciążowe. Niedawno sama je nosiłam i mogę szczerze polecić To najlepsze sukienki ciążowe. Niedawno sama je nosiłam i mogę szczerze polecić