Jak wyczyścić złote kolczyki? 6 skutecznych sposobów na czyszczenie złotej biżuterii [PORADNIK]

Twoja złota biżuteria straciła dawny blask? Chcesz, by znów wyglądała jak nowa? Sprawdź, jak wyczyścić złote kolczyki domowymi sposobami! Te patenty są proste, skuteczne i bezpieczne.

Jak wyczyścić złote kolczyki? 6 skutecznych sposobów na czyszczenie złotej biżuterii [PORADNIK]

Czyszczenie złotych kolczyków – kiedy i jak często należy czyścić złotą biżuterię? Podpowiadamy

>>Złota biżuteria<< w trendach króluje od lat. Sprawdza się zarówno na co dzień, jak i na wielkie wyjścia. Zdarza się jednak, że długo nie noszona traci swój kolor i lśniące wykończenie. Właśnie wtedy zaczynamy szukać sposobów na to, czym wyczyścić złoto w domu, by przywrócić mu szlachetny wygląd i nie uszkodzić jego delikatnej struktury. 

Sygnałem mówiącym o konieczności czyszczenia złotych kolczyków, naszyjników czy sztućców najczęściej jest nalot w kolorze zielonkawym, fioletowym lub czarnym. Na złocie może pojawić się też rdza. Poza tym specjaliści przekonują, że regularne czyszczenie złota wykonywane raz na kilka miesięcy może przedłużyć jego trwałość i jest sprawdzonym sposobem na to, by złota biżuteria zawsze wyglądała pięknie i lśniąco. 

Sprawdź też: jak wyczyścić srebrną biżuterię

Jak przywrócić czystość i blask złotym kolczykom? Podstawowe wskazówki

Złote kolczyki

Zastanawiasz się, jak to zrobić? Jak wyczyścić złote kolczyki z brudu i nalotu? Przede wszystkim unikaj silnie żrących, chemicznych detergentów, które mogą uszkodzić złoto. Do czyszczenia najlepiej wykorzystać delikatne środki. Wiele z nich bez problemu znajdziesz w kuchni czy łazience. Po co sięgnąć? Listę sprawdzonych domowych sposobów na przywrócenie złotej biżuterii dawnego blasku znajdziesz poniżej. 

Ekspert radzi: jak wyczyścić złote kolczyki z cyrkoniami lub brylantami

Szczególnie delikatną materią są >>złote kolczyki<< wysadzane drogocennymi kamieniami, jak brylanty czy diamenty. Przy czyszczeniu takiej biżuterii należy zachować szczególną ostrożność. Unikaj środków, które mogłyby uszkodzić kamienie. Pasta do zębów na pewno nie będzie dobrym pomysłem. Kamieniom nie służy też zamaczanie w gorącej wodzie, która może rozpuszczać klej łączący kamień z metalem. O wiele bezpieczniej będzie zamoczyć miękką ściereczkę w roztworze wody z mydłem lub sodą oczyszczoną i przetrzeć biżuterię. Podobnie należy czyścić złote kolczyki z cyrkoniami. Dzięki temu zarówno metal, jak i kamienie zachowają blask. 

Jak wyczyścić złote kolczyki solą kuchenną? Prosty patent na lśniącą biżuterię

Złota biżuteria

Jeśli chcesz wyczyścić >>złote kolczyki koła<< lub sztyfty bez kamieni, możesz wykorzystać roztwór wody z solą kuchenną. Jak to zrobić prawidłowo? 

 1. Przygotuj roztwór 1 szklanka wody + 1 łyżeczka soli kuchennej. 

 2. Wyłóż dno małego naczynia folią aluminiową. 

 3. Włóż biżuterię do naczynia z folią i zalej roztworem wody z solą. 

 4. Odstaw na kilka godzin. 

 5. Po tym czasie wypłucz kolczyki w bieżącej wodzie i wytrzyj je miękką, suchą ściereczką. 

Pasta do zębów – domowy sposób na czyszczenie złotych kolczyków

Sprawdzonym sposobem na pozbycie się nalotu ze złotych kolczyków jest czyszczenie ich pastą do zębów. Jak to zrobić bezpiecznie? 

 1. Nałóż na złote kolczyki niewielką ilość pasty do zębów. Ważne, by nie zawierała drobinek czyszczących, które mogą rysować powierzchnię złota! 

 2. Wypoleruj biżuterię przy pomocy delikatnej szczoteczki lub miękkiej ściereczki. 

 3. Przepłucz kolczyki w bieżącej wodzie. 

 4. Wysusz biżuterię, używając miękkiej, suchej ściereczki, np. do czyszczenia okularów.

Spirytus – skuteczny środek do czyszczenia złotych kolczyków

Jak szybko wyczyścić złote kolczyki z brudu, kurzu czy tłustego nalotu? Doskonale sprawdzi się spirytus. Chociaż wiele źródeł mówi o wrzuceniu biżuterii do czystego alkoholu, zalecamy ostrożność. Bezpieczniej będzie przetrzeć złote kolczyki wilgotną szmatką nasączoną w alkoholu. Po zabiegu przepłucz biżuterię w bieżącej wodzie i wysusz. 

Złote kolczyki koła

Jak wyczyścić złote kolczyki sodą oczyszczoną? Sprawdzony trik

Jednym ze sprawdzonych sposobów na czyszczenie złotych kolczyków jest soda oczyszczona. Co ciekawe warto użyć jej także do mycia fug czy czajnika! Ale jak wyczyścić nią złoto? Wyjaśniamy krok po kroku:

 1. Połącz sodę oczyszczoną z wodą w proporcji 1:1. 

 2. Wymieszaj, aż powstanie gęsta papka.

 3. Natrzyj nią dokładnie złote kolczyki. 

 4. Po kilku minutach przepłucz biżuterię w bieżącej wodzie i wytrzyj miękką ściereczką.

Coca-cola – patent na czyszczenie złotych kolczyków z rdzy

Złote kolczyki z zielonym kamieniem

Ostatnia prosta metoda na to, jak wyczyścić złote kolczyki domowym sposobem, jest coca-cola. Nie jest tajemnicą, że uwielbiany przez wielu, słodki napój doskonale radzi sobie z wywabianiem rdzy. Jeśli na Twojej biżuterii pojawił się rdzawy nalot, zanurz ją w płynie na kilka minut. Następnie przepłucz w wodzie i wysusz. 

Regularne czyszczenie złotych kolczyków sprawi, że zawsze będą wyglądać jak nowe. Wykorzystaj domowe sposoby i ciesz się piękną biżuterią przez lata. Wymarzone kolczyki w złocie znajdziesz na Domodi.pl!

Sprawdź TOP trendy w biżuterii:

Odkryj najpiękniejsze złote kolczyki na Domodi.pl:

Uczesz się jak Klaudia Halejcio – ta fryzura robi furorę. Jak zrobić delikatne loki w stylu gwiazdy? Uczesz się jak Klaudia Halejcio – ta fryzura robi furorę. Jak zrobić delikatne loki w stylu gwiazdy? Te torebki kosztują majątek! Czy są warte swojej ceny? Znalazłyśmy podobne za ułamek ceny Te torebki kosztują majątek! Czy są warte swojej ceny? Znalazłyśmy podobne za ułamek ceny