Jak wybrać idealną męską koszulę? Jaki rozmiar i styl pasuje do Ciebie? [PORADNIK + ROZMIARÓWKA]

Odpowiednio dopasowana koszula męska to sposób na efektowny wygląd przy każdej okazji. Jak dobrać jej rozmiar, fason, kolor i wzór? Sprawdź kompleksowy poradnik o męskich koszulach i zostań ekspertem!

Jak wybrać idealną męską koszulę? Jaki rozmiar i styl pasuje do Ciebie? [PORADNIK + ROZMIARÓWKA]

Rozmiarówka koszul męskich - jak czytać i jak dobrać rozmiar? Tabela rozmiarów koszul męskich

Na początek rozmiar! Idealnie dopasowany nie tylko podkreśli sylwetkę, ale też zapewni komfort noszenia. Dlatego zanim ruszysz na poszukiwanie wymarzonej koszuli, upewnij się, że wiesz, jak powinna na Tobie leżeć. Kluczowe elementy to: 

-rozmiar kołnierzyka - dobieramy go do obwodu szyi. Po zapięciu ostatniego guzika powinniśmy móc swobodnie oddychać. 

-długość rękawa koszuli - zgodnie z zasadami dress code’u ma być parę milimetrów dłuższy od rękawa marynarki. Jego mankiet powinien sięgać za nadgarstek. 

-obwód klatki piersiowej - czyli miejsce, w którym guziki koszuli nie mogą się rozchodzić, również na wydechu. Jak zmierzyć obwód klatki piersiowej? Wystarczy owinąć się miarką krawiecką w najszerszym miejscu klatki piersiowej, stojąc swobodnie w wyprostowanej pozycji na wydechu.  

-długość koszuli - zakłada się, że koszula męska nie powinna być zbyt krótka, by po włożeniu w spodnie nie wychodziła na zewnątrz, ale też nie zbyt długa, gdy chcemy nosić ją wypuszczoną, np. do jeansów. 

Zobacz też, czym charakteryzuje się styl smart casual dla mężczyzn!
Jak dobrać koszulę męską

Znasz już swoje wymiary - obwód szyi, klatki piersiowej, talii i wzrost? Teraz wystarczy porównać je z tabelą rozmiarów koszul męskich. Tylko jak ją czytać? Przede wszystkim warto wiedzieć, że istnieje kilka różnych typów rozmiarówek koszul, a wymiary i rozmiary w tabelach mogą różnić się między sobą. Dlatego przed zakupem koniecznie sprawdź rozmiary koszul wybranej przez siebie marki! W sieciówkach i popularnych sklepach online najczęściej spotykamy się z klasyczną numeracją (analogiczną do rozmiarów t-shirtów czy swetrów). Mamy więc rozmiary koszul S, M, L, XL i większe

Zupełnie inną rozmiarówką koszul posługuje się z kolei większość marek specjalizujących się w szyciu eleganckich elementów garderoby. Tabele rozmiarów Wólczanki, Lancerto czy Hugo Bossa bazują najczęściej na rozmiarach kołnierzyków. Jeśli więc zastanawiasz się, co to za rozmiar koszuli - 38, 39, 40, etc., odpowiadamy - wartości te odpowiadają obwodom szyi. W przypadku numeracji tego typu zwróćmy szczególną uwagę na obwód klatki piersiowej oraz wzrost. Marki najczęściej dopasowują rozmiary koszul męskich do trzech przedziałów wzrostu - 164-170 cm, 176-182 cm i 188-192 cm. Dobierając model nie tylko pod względem rozmiaru kołnierzyka, ale też swojej wysokości, masz pewność, że koszula nie będzie ani za krótka, ani za długa!

Fasony koszul męskich, czyli slim fit, regular fit i oversize - dowiedz się, czym się różnią

Niezwykle istotną kwestią jest też dobór fasonu koszuli. Wśród najpopularniejszych wyróżniamy trzy: slim fit, regular fit i oversize. Co to za obco brzmiące nazwy? Wyjaśniamy i podpowiadamy, na który krój postawić w zależności od okazji i typu sylwetki!

Slim fit - eleganckie podkreślenie budowy ciała

Koszula męska slim fit zwana też koszulą taliowaną to prosty sposób na to, by podkreślić atletyczną, męską sylwetkę. Najbardziej charakterystyczną cechą tego kroju jest delikatne wcięcie w talii (na wysokości pasa), dzięki któremu wyglądamy szczuplej, bardziej postawnie i często po prostu efektowniej. Nie jest tajemnicą, że koszule slim wyszczuplają i perfekcyjnie nadają się do noszenia pod marynarką czy z pełnym garniturem, bo włożone w spodnie nie marszczą się nieestetycznie. Modele tego typu sprawdzą się więc przede wszystkim w stylizacjach biznesowych, koktajlowych i wieczorowych. Na co dzień możemy wybrać z kolei koszule slim casual. Różnica między eleganckimi a tymi przeznaczonymi do noszenia w casualowych zestawieniach polega nie tylko na rodzajach tkanin, ale często również długości. Koszule slim casual są odrobinę krótsze, przez co możemy swobodnie nosić je na zewnątrz, a nie w spodniach. 

Regular fit - nieśmiertelny klasyk

Koszule męskie regular fit mają prostszy krój i są mniej dopasowane od tych taliowanych. Nic dziwnego, że panowie uwielbiają je za wygodę i komfort noszenia. Chociaż modele tego typu nie mają charakterystycznego wcięcia w talii, tak naprawdę pasują do każdej sylwetki i mogą okazać się niezastąpione u panów w większych rozmiarach. Koszule regular fit będą odpowiednie do wielu okazji - od wesel i uroczystych przyjęć, po biznesowe spotkania czy wieczorne, nieformalne wyjścia ze znajomymi!

Oversize - moda w połączeniu z komfortem

Koszule męskie slim fit od lat uchodzą za najbardziej eleganckie, a regular fit to po prostu klasyka. Jednak w miejskich trendach od kilku sezonów królują one - przeskalowane koszule męskie oversize. Mają luźne fasony i bardzo często duże nadruki czy odważne kolory. A na fali ich popularności do łask wróciła nawet koszula hawajska. Zdecydowana większość modeli oversize nie nadaje się do noszenia w biurze czy przy wyjątkowych okazjach. Za to z powodzeniem możemy ubierać je do swobodnych, casualowych zestawów na co dzień.

Rodzaje kołnierzyków w koszulach męskich. Kilka niezbędnych informacji

O stopniu formalności koszuli świadczy nie tylko jej krój, ale też rodzaj kołnierzyka! A dopasowanie koszuli do okazji to bardzo często dopasowanie kołnierza do wymogów dress code’u. Zatem: jak dobrać jego kształt i rozstaw, by wyglądać stosownie do okoliczności? 

Najpewniejszą opcją będzie kołnierzyk prosty, zwany też kentem. To najczęściej spotykany rodzaj kołnierzyka, który sprawdza się przy wielu okazjach - od spotkań biznesowych po uroczyste przyjęcia. W stylizacjach na wesele czy cocktail party doskonale odnajdzie się koszula z kołnierzykiem włoskim, który wyróżnia się szeroko rozstawionymi wyłogami. Dzięki nim możemy wyeksponować krawat. Najbardziej formalny? Kołnierz łamany - idealny do smokingów i surdutów na wieczór. Z kolei w codziennych zestawach z nutą elegancji warto wykorzystać koszulę z kołnierzykiem button down - z wyłogami na guziki (co ciekawe, ten rodzaj kołnierzyka był początkowo wykorzystywany w męskich koszulach sportowych, dlatego do dziś jest niezastąpiony w stylizacjach smart casual!). Doskonałą propozycją na co dzień na pewno okaże się także koszula ze stójką - bardziej elegancka od t-shirtu, a zarazem idealnie pasująca do jeansów i spodni chinos.

Najpopularniejsze materiały i wzory koszul męskich - jaką koszulę wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego modelu warto też zwrócić uwagę na jakość! Chociaż tanie koszule męskie bardzo często kuszą atrakcyjną ceną, jeśli są wykonane ze sztucznych materiałów, nie spełnią swojej funkcji! Koszulę nosimy z reguły blisko ciała, więc aby móc cieszyć się komfortem termicznym, powinniśmy stawiać na naturalne, oddychające tkaniny zdrowe dla skóry. Na szczęście nasza świadomość tematu rośnie, a coraz więcej marek decyduje się na szycie koszul wyłącznie z bawełny, lnu, wiskozy czy flaneli. Zobacz najmodniejsze propozycje na różne okazje i pory roku!  

Lniana koszula męska. Połączenie luzu i elegancji

Ten letni klasyk jest najlepszy na upały, bo nie tylko oddycha, ale też przyjemnie chłodzi. Nic dziwnego, że lniane koszule męskie dominują w trendach w najcieplejszych miesiącach roku, a wśród dostępnych modeli znajdziemy nie tylko klasyczną biel z kołnierzykiem typu kent, ale też casualowe koszule z lnu w błękitach, beżach czy w modne prążki. Są idealne do noszenia z lnianymi garniturami, spodniami chinos i mokasynami!

Koszula męska w kratę. Mniej zobowiązujące rozwiązanie

Po białej i błękitnej to ona daje największe pole popisu przy tworzeniu stylizacji, ale warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje koszul w kratę. Bawełniana, w drobny wzór, z klasycznym kołnierzykiem perfekcyjnie wkomponuje się w zestawy koordynowane z marynarką i zamszowymi półbutami, a nawet z pełnym garniturem. Z kolei ciepła koszula flanelowa w większą kratę to idealna baza casualowych stylizacji! Możesz nosić ją solo, np. do jeansów i brogsów, ale też na t-shirt, ze skórzaną ramoneską czy sportowym obuwiem.

Koszula męska w paski. Wyszczupla i dodaje klasy

Wśród modnych koszul męskich nie mogło zabraknąć również ponadczasowych prążków! Te w stonowanych kolorach zdają egzamin w biurze, na biznesowych spotkaniach i przy wyjątkowych okazjach. Z kolei mocniejsze, kontrastowe będą świetną podstawą codziennych outfitów na luzie. Błękitną w białe prążki noś do garniturów. Białą z granatem - do beżowych chinosów i brązowych mokasynów. A szarą z różem czy żółcią - do niebieskich jeansów. Jedno jest pewne: każda koszula w paski optycznie wysmukli!

Jeansowa koszula męska. Do odważnych stylizacji

Szyku w miejskiej scenerii zadasz też w koszuli jeansowej, która od lat nie wychodzi z mody. Możesz stworzyć z nią mnóstwo ciekawych stylizacji, dlatego zaryzykujemy stwierdzenie, że jest równie uniwersalna, jak jeansy! Świetnie współgra z ramoneską i ciężkimi botkami. Idealnie komponuje się z białymi trampkami i bomberką. A jeśli szukasz sposobu na męską koszulę jeansową w eleganckim zestawieniu, połącz ją z grubszą, wełnianą marynarką, spodniami chinos i zamszowymi półbutami.

Elegancka koszula męska do garnituru - na co zwrócić uwagę?

Koszula męska do garnituru

Sporym wyzwaniem może okazać się dobór koszuli do garnituru. Chociaż sprawa pozornie wydaje się oczywista, przyda się znajomość zasad dress code’u, która uchroni Cię przed popełnieniem modowej gafy. Pierwszy krok to oczywiście dopasowanie rozmiaru. Eleganckie koszule do noszenia z garniturem z reguły dostępne są w rozmiarówce od 37 wzwyż, a że nosimy je zazwyczaj z krawatem i marynarką, musimy zwrócić szczególną uwagę na obwód szyi i długość rękawa (powinien delikatnie wystawać spod marynarki)! 

Kolejna kwestia to rodzaj kołnierzyka i mankietów. Jeśli decydujemy się na koszulę z kołnierzem włoskim i mankietami na spinki, pamiętajmy, że krawat lub mucha to obowiązkowe uzupełnienie stylizacji. A co, jeśli chcemy nosić koszulę do garnituru bez krawata? Wystarczy, że wybierzemy model z kołnierzem prostym czy mniej formalnym button down! Niezwykle ważna jest też odpowiednia długość koszuli. Eleganckie fasony powinny być na tyle długie, by włożone w spodnie dobrze się układały i nie wychodziły na zewnątrz. 

Jak dobrać koszulę do okazji?

No dobrze, a czym kierować się przy doborze koszuli wizytowej na wesele, wieczorowe przyjęcie czy do biura? Nie tylko fasonem i rodzajem kołnierzyka, ale też kolorem, wzorem i typem materiału. Te porady o koszulach męskich na pewno rozjaśnią sprawę!

-Idealna koszula męska na wieczór - do smokingu czy surdutu wybierz białą z łamanym kołnierzem, z gładkiej bawełny i z krytą listwą guzikową. 100% szyku! 

-Na wesela i przyjęcia po godzinie 16 idealnie nadają się koszule wizytowe z bawełny z kołnierzem prostym, włoskim czy półwłoskim. W zależności od stopnia formalności i Twojej funkcji w trakcie uroczystości możesz wybrać biel, jasny błękit, a nawet delikatne, pastelowe kraty. 

-Koszule biznesowe to te w stonowanych barwach - przede wszystkim w bieli i błękicie. W stylizacjach business casual dopuszcza się też wzory i jasny róż. Dobrym wyborem będą tu zarówno modele z gładkiej bawełny, jak i te z wyraźną fakturą. 

-Koszule slim casual i inne modele casualowe - flanelowe, jeansowe, sportowe, w większe wzory, w kwiaty nosimy poza biurem w sytuacjach nieformalnych. Tu sprawdzi się też kołnierz button down lub stójka!

Kiedy sprawdzi się koszula męska z krótkim rękawem? Czy w ogóle wypada ją nosić?

A co z koszulą z krótkim rękawem? Czy popularne w sezonach letnich modele w ogóle wpisują się w zasady dress code’u? Nie do końca. Zgodnie z etykietą koszule męskie na krótki rękaw są odpowiednie wyłącznie w stylizacjach casual. Taka zresztą jest ich historia! Lniane, wzorzyste, a nawet oversizowe możemy więc nosić do jeansów, chinosów czy nawet szortów bermudów i żeglarskich mokasynów. Kiepskim wyborem będzie z kolei koszula z krótkim rękawem do garnituru. Taki zestaw nie ma nic wspólnego z elegancją, więc jeśli szykujesz się na wesele w upalny dzień, postaw na koszulę z długim rękawem z możliwie jak najcieńszej, oddychającej tkaniny. Po części oficjalnej możesz np. zawinąć rękawy do łokcia!

Czarna koszula męska a ta w kolorze białym - jak dobierać kolory koszul?

Wśród modnych koszul męskich od lat króluje niezmiennie ponadczasowa biel. Dziś wykorzystujemy ją nie tylko przy wyjątkowych okazjach, ale też na co dzień. A w sieciówkach i sklepach online znajdziemy zarówno wizytowe modele, jak i białe koszule męskie w wersji casual, np. z lnu, o sportowym kroju czy w wydaniu oversize. Ich fenomen to zdecydowanie uniwersalność. Jeansy? Beżowe spodnie z lnu? Błękitne chinosy? Granatowy garnitur? Każda z opcji będzie odpowiednia! 

Mniej popularna wśród mężczyzn jest z kolei czarna koszula, która wbrew pozorom pasuje do bardzo wielu stylizacji! Na jakie okazje? Na co dzień, do biura, na biznesowe spotkanie, ale też na wieczór! Grunt, to odpowiednio ją wystylizować. Najlepiej z ciemnymi, stonowanymi barwami - granatem, bordo (w dodatkach), zielenią butelkową i khaki oraz uniwersalną szarością. 

Koszule męskie plus size - na co zwrócić uwagę przy wyborze koszuli w dużym rozmiarze?

Porady dotyczące koszul męskich w czerni na pewno przydadzą się panom plus size! Jeśli nosisz duże rozmiary, koszule męskie w ciemnej kolorystyce są dla Ciebie stworzone, bo optycznie wysmuklają sylwetkę. Wskazane będą też modele w pionowe paski i kiedy to możliwe, noszenie marynarki bez zapinania guzików. Czym jeszcze kierować się przy wyborze koszul męskich dla otyłych? Przede wszystkim krojem. Modele regular fit zapewnią swobodę i zatuszują większy brzuch.

fot. Adobe Stock

Zobacz bogatą ofertę koszul męskich w Domodi:

Tanie kosmetyki z apteki - ranking. Sprawdź, które są najlepsze! Tanie kosmetyki z apteki - ranking. Sprawdź, które są najlepsze! Męski kardigan - jak go nosić? Najciekawsze stylizacje z rozpinanym swetrem dla mężczyzn
Męski kardigan - jak go nosić? Najciekawsze stylizacje z rozpinanym swetrem dla mężczyzn