Rodzaje torebek damskich. Czy znasz je wszystkie? Zobacz przewodnik po popularnych modelach!

Wiesz, jak nazywają się wszystkie rodzaje torebek damskich? Zajrzyj do naszego wpisu i bezbłędnie odróżnij shopper bag od torby tote i listonoszkę od bagietki! Oto najpopularniejsze typy torebek damskich.

 Rodzaje torebek damskich. Czy znasz je wszystkie? Zobacz przewodnik po popularnych modelach!

Rodzaje torebek damskich - jak wybrać najlepszy typ torby dla siebie?

Torebki damskie w najróżniejszych rodzajach, kształtach, rozmiarach, kolorach stanowią jeden z najważniejszych dodatków w damskiej szafie. Pełnią nie tylko praktyczną funkcję jako schowek na wszelkiego rodzaju skarby, ale też uzupełniają stylizację, dookreślają jej charakter i dopasowanie do danej okazji. Właśnie ta jest jednym z najważniejszych warunków wyboru rodzaju torebki - inną nosimy na wieczorowe, eleganckie okazje, a inną na uczelnię czy spacer. Jak się połapać w ilości typów damskich torebek, bezbłędnie rozróżniajac shopper bag i tote bag, torebkę półksiężyc i inne popularne typy? Oto lista najważniejszych. Ile z nich masz w swojej kolekcji?

Modne torebki na jesień-zimę 2020/2021 - te modele okrzyknięto must-have’ami tego sezonu!

Torebki damskie na co dzień - najpopularniejsze modele

Torebki damskie na co dzień to nasze wsparcie i najlepszy dodatek do casualowych stylizacji. Zazwyczaj są dość pojemne, bo nosimy w nich wiele rzeczy, od komputera po drugie śniadanie. Jednak wśród rodzajów torebek damskich dziennych wymienić można też mniejsze, wygodne typy noszone przez ramię. 

Torebka listonoszka

Torebka listonoszka, inaczej messenger, to torebka bardzo lubiana przez współczesne kobiety. Kojarzy się z torbą listonosza lub kuriera rowerowego, jest noszona przez ramię na długim pasku i ma średnie rozmiary. Zazwyczaj jest prostokątna, ale do typu “listonoszka” włączamy też modele z zaokrąglonym dołem, a nawet zupełnie okrągła. 

Torba-worek (bucket bag)

Bucket bag to torebka o charakterystycznym szerokim, zwykle okrągłym dnie, ściągana u góry troczkami bądź z otwartym wlotem. Noszona jest na długim pasku i kojarzy się ze stylem hippisowskim lub marynarskim, dlatego cieszy się szczególną estymą w okresie letnim.

Shopper bag 

Shopper bag, czyli popularna szoperka, to rodzaj torebki damskiej, której angielską nazwę tłumaczymy dosłownie jako “torebka na zakupy”. Ten typ ma jednak zdecydowanie więcej funkcji, stanowiąc bazę naszych miejskim stylizacji do pracy. Może być wykonana z miękkiej materiału typu płótno bądź z bardziej eleganckiego, jak skóra naturalna. Często posiada dwa zapięcia - uszy do ręki plus dłuższy pasek do noszenia na ramieniu, zwykle ma usztywniane dno i jedną komorę.

Tote bag

Torba tote to kolejny model “do dźwigania” (“tote” z języka angielskiego to właśnie “nosić”). Przypomina shopper bag, jednak zazwyczaj jest nieco od niej węższa i wyższa. Podobnie jak szoperka, może być wykonana ze skóry, lnianego płótna albo tworzywa sztucznego. jest niezastąpionym elementem codziennych stylizacji. Kobiety kochają ją za to, że jest bardzo pakowna, między innymi dzięki jednej komorze.

Fasony torebek 2

Torba hobo

Torebka hobo to model na jednym długim pasku noszonym na ramieniu, który płynnie łączy się z zasadniczą częścią torebki. Zwyczajowo wykonana jest z miękkich materiałów, dzięki czemu jej kształt wydłuża się w trakcie noszenia. Może przypominać mały tobołek.

Torebka-bagietka

Torebka bagietka (z francuskiego Baguette) to torebka  charakterystycznym wydłużonym i wąskim kształcie, zazwyczaj noszona pod pachą na krótkich uszach. Kojarzy się ze stylem lat 90. XX wieku, a do najbardziej pożądanego modelu tego typu torebki należy Baguette domu mody Fendi.

Saddle bag

Saddle bag, czyli torebka-siodło, często nazywana też “półksiężycem”. Jest półokrągła, zamykana na klapkę, może być noszona na krótkich uszach tuż pod pachą bądź na dłuższym pasku, na wysokości bioder. Najsłynniejszym modelem jest Saddle Bag marki Dior, ale znaleźć je można również w sieciówkach w wielu rozmaitych wariacjach - od dłuższego czasu jest szalenie modnym rodzajem torebki damskiej na co dzień

Rodzaje torebek damskich

Torebki damskie na specjalne okazje - rodzaje, które musisz znać

Torebki damskie eleganckie to szeroki wybór różnego rodzaju modeli, które nosimy na specjalne okazje, takie jak koktajl czy impreza w klubie. Do tego typu zaliczamy też torby znacznie większe, ale szykowne, idealne do wizytowej sukienki. Oto dwa najważniejsze rodzaje takich eleganckich torebek.

Torebka kuferek

Torebka kuferek przypomina kształtem kufer lekarski (stąd angielska nazwa “doctor”). Rozszerza się u dołu, ma płaskie dno i jest otwierana na całą szerokość. Zazwyczaj wykonana jest ze skóry naturalnej bądź sztucznej. Jest noszona w ręku i ma bardzo elegancki charakter, chociaż w tym rodzaju wyróżnić można też bardziej casualowe, codzienne modele.

Kopertówka

Dobrze znana każdej elegantce torebka damska na wieczorne okazje, randki, wyjścia do opery. Kopertówka to  torebka damska do ręki, najczęściej prostokątna. Niekiedy kopertówka posiada dodatkowy odpinany pasek lub łańcuszek lub ma większe rozmiary (wtedy nazywana jest “kopertą”). Przy okazji warto wymienić inny rodzaj torebki wieczorowej, czyli bardziej pękata i często zdobiona biżuteryjną dekoracją szkatułka.

Rodzaje torebek

Sportowe rodzaje torebek damskich

Torebki sportowe to, jak wskazuje sama nazwa, rodzaj torby, która ma być przede wszystkim wygodna. Można je traktować jako zbiór mniejszy torebek damskich codziennych. Są świetne także przy wszelkiego rodzaju misjach specjalnych, takich jak wakacje, weekendowy wypad w góry czy wizyta na siłowni.

Nerka/saszetka

Nerka (bądź też saszetka) to torebka na pasku zapinanym w talii, na biodrach bądź noszonym przez ramię. Chociaż nerka kojarzy się raczej ze sportowym stylem i latami 90. XX wieku, w tym rodzaju torebki damskiej popularne są też eleganckie modele, chociażby ze skóry. 

Plecak i worek

Plecak to rodzaj torby damskiej noszonej na plecach, dobrze znany od najwcześniejszych młodzieńczych lat. Sportowe plecaki służą nam nie tylko na wakacjach, ale coraz częściej również w mieście. Ten typ również posiada swoją elegancką, casualową odmianę w postaci plecaków damskich ze skóry albo w ciekawy print. Miękki plecak ściągany sznurkami nazywamy workiem.

Torba sportowa/weekendowa

Torba sportowa to model, który często wybieramy na siłownię czy wyjeżdżając na krótki wypad (stąd nazwa “torba weekendowa”). Jest jeszcze bardziej pojemna niż shopper bag i często wykonana z wytrzymałych, ale lekkich materiałów, takich jak płótno czy ortalion. Sezonowym rodzajem tego typu torby damskiej jak torba plażowa.

Typy torebek

fot. Adobe Stock

Najmodniejsze torebki w Domodi:

Makijaż na sylwestra 2020 - 7 najlepszych pomysłów na modny sylwestrowy makeup! Makijaż na sylwestra 2020 - 7 najlepszych pomysłów na modny sylwestrowy makeup! E-IKONY 2020: Weź udział w głosowaniu i odbierz voucher na telewizję! E-IKONY 2020: Weź udział w głosowaniu i odbierz voucher na telewizję!