Czym jest oddychalność kurtki? Co warto wiedzieć o kurtkach z membraną i jak wybrać najlepszą?

Sportowe kurtki z membraną są niezawodne w trudnych warunkach, ponieważ stanowią pancerz chroniący przed czynnikami atmosferycznymi. Czy w takiej odzieży skóra może oddychać? Zdecydowanie tak, oddychalność kurtki jest niezwykle ważna w outdoorze. Dowiedz się o niej więcej i wybierz dla siebie idealną kurtkę do zadań (mniej lub bardziej) specjalnych!

Czym jest oddychalność kurtki? Co warto wiedzieć o kurtkach z membraną i jak wybrać najlepszą?

Czym jest oddychalność kurtki i w jaki sposób cecha ta wpływa na komfort noszenia?

Oddychalność kurtki to zdolność do odprowadzania wilgoci, czyli potu, na zewnątrz. Można powiedzieć, że jest to rodzaj wentylacji, która dba o to, żebyśmy nie czuli przepocenia. Występuje najczęściej w kurtkach sportowych, outdoorowych i przeciwdeszczowych. Za oddychalność kurtki odpowiada membrana. Czym jest? Membrana to cienka warstwa materiału wewnątrz kurtki. Posiada mikropory, które są mniejsze niż cząsteczki wody – więc nie przepuszczają wilgoci do środka – i większe niż cząsteczki pary wodnej, więc mogą odparować wilgoć ze środka na zewnątrz. Pod wpływem ciepła pot zmienia się w parę wodną i może uciec przez mikropory.

Warto poznać podstawowe informacje dotyczące oddychalności kurtek, ponieważ pomogą w wyborze odpowiedniej kurtki z membraną i pozwolą określić, kiedy potrzebna jest naprawdę wysokiej jakości funkcyjna kurtka, a kiedy wystarczy model o podstawowych parametrach.

Zobacz: Jakie buty trekkingowe damskie wybrać? Przegląd wygodnego i modnego obuwia górskiego dla kobiet

Kiedy i dla kogo będzie ważna oddychalność kurtki? Sprawdź, kiedy współczynnik oddychalności jest istotny

Właściwości membrany doceniają podróżnicy, amatorzy sportów outdoorowych oraz sportowcy wyczynowi. Oddychalność kurtki jest istotna również dla osób, które nie uprawiają sportu, ale spędzają czas w sposób rekreacyjny, nawet jeśli jest to jedynie spacerowanie po parku. Każda z wymienionych grup ma do wyboru aż 3 typy kurtek membranowych, które sprawdzą się w różnych warunkach.

Membrany odpowiadające za oddychalność kurtki są częścią tzw. laminatów, które wspólnie tworzą powłokę chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi i odprowadzającą ze środka nadmiar wilgoci i ciepła. Wyróżnia się 3 typy laminatów w kurtkach:

- Laminaty dwuwarstwowe (2L) – w takich kurtkach membrana łączy się z materiałem wierzchnim i dodatkowo występuje siateczka. Rozwiązanie to jest nieco mniej popularne w związku z pojawieniem się bardziej zaawansowanych technologii, ale nadal spotykane w >>modelach sportowych<< i sportowo-miejskich. Kurtka z laminatem 2L doskonale sprawdzi się w warunkach miejskich, na spacerach solo i z psem lub w warunkach turystycznych, podczas zwiedzania na świeżym powietrzu.

- Laminaty dwuipółwarstwowe (2,5L) – połączenie membrany z materiałem zewnętrznym. Kurtka nie ma już siateczki, za to widoczna jest cienka warstwa ochronna po wewnętrznej stronie materiału. Kurtki z laminatem 2,5L są niezwykle lekkie. Wykorzystuje się je głównie do joggingu, nordic walking, fitnessu, trekkingu oraz na rower.

- Laminaty trzywarstwowe (3L) – składają się z materiału zewnętrznego, membrany oraz podszewki połączonych w jedno. Wykazują największą oddychalność. Kurtki te są najbardziej zaawansowane i korzystają z nich osoby zajmujące się wymagającymi sportami, np. alpiniści, wspinacze górscy.

Sprawdź: Jak się ubrać w góry jesienią? Skompletuj wygodny strój na wędrówkę przy zmiennej pogodzie! Porady przydadzą się nie tylko na jesień!

W jakich kurtkach można znaleźć membranę zapewniającą oddychalność kurtki?

Kobieta w kurtce sportowej na wietrze

Technologia zapewniająca oddychalność kurtki jest `stosowana często modelach funkcyjnych, przeznaczonych do noszenia w trudnych warunkach, a także w kurtkach turystycznych. Konkretne modele, które posiadają membranę, to:

- kurtki przeciwdeszczowe,
- kurtki górskie,
- kurtki treningowe,
- kurtki trekkingowe,
- kurtki narciarskie/snowboardowe. 

Większość z wymienionych to kurtki hardshell, czyli wysoce wyspecjalizowane modele odporne na deszcz. Czy jednak potrzebna Ci jest taka kurtka? Jeśli nie planujesz wędrówki po Alpach, a jedynie spacery poza miastem, bardziej przydatna będzie >>kurtka softshell<<.

Kurtka softshell czy hardshell – która kurtka będzie lepsza dla danego typu aktywności? Oddychalność kurtki a jej przeznaczenie

Na rynku znajdziesz modele kurtek o nazwie hardshell i softshell. Podstawową różnicą dzielącą oba modele jest ich konstrukcja oraz technologie, które zapewniają oddychalność kurtek. Co musisz o nich wiedzieć?

Czym jest hardshell? Są to >>kurtki przeciwdeszczowe<<, które tworzą coś rodzaju nieprzepuszczalnej skorupy mającej chronić przed jakimkolwiek działaniem czynników zewnętrznych, przede wszystkim przed mrozem i wilgocią. Kurtki byłyby całkowicie nieprzepuszczalne nawet od wewnątrz, gdyby nie membrana. Trzeba mieć na uwadze, że kurtki hardshell przepuszczają parę wodną, jednak nie są aż tak przewiewne, jak kurtki softshell, więc po kilku godzinach spędzonych w ciągłym ruchu można odczuć lekkie przepocenie. Kurtkę hardshell warto mieć w plecaku na wszelki wypadek w trakcie kilkudniowego trekkingu, na wycieczki w deszczowe i bardzo wymagające miejsca.

Softshell to w pełni oddychające kurtki. Wykonane są z porowatej tkaniny i posiadają lekką ocieplinę fleec. Nie mają takiej odporności na deszcz jak kurtki hardshell. Są pokryte warstwą hydrofobową, która sprawia, że deszcz spływa po materiale, jednak nie zdają egzaminu w przypadku mocnej ulewy. Zadaniem kurtek softshell jest zapewnienie oddychalności i ochrona przed wiatrem. Sprawdzą się w wietrzne, ale suche dni i przede wszystkim na jednodniowe wycieczki. Docenią je biegacze, rowerzyści oraz fani speed hikingu.

Jak sprawdzić oddychalność kurtki? Parametry membrany i jednostki oddychalności

Mężczyzna w sportowej kurtce z membraną w górach

Samo użycie membrany w kurtce nie świadczy o wysokiej oddychalności kurtki. Należy zwracać uwagę na parametry, które informują o tym, jak skutecznie materiał odprowadza wilgoć na zewnątrz. Jakość oddychalności określają wskaźniki oddychalności RET i MVRT.

- Wskaźnik MVRT wskazuje, ile gramów wilgoci (g) na metr kwadratowy (m2) jest w stanie oddać kurtka w ciągu doby. Standardowa oddychalność kurtki rozpoczyna się od 1000 g/m2, jednak wartość MVRT rośnie o kilkanaście-kilkadziesiąt jednostek w przypadku specjalistycznej kurtki w góry. Kurtka z membraną do chodzenia po górach lub w miejscach o dużych opadach powinna mieć wskaźnik na poziomie 20.000 g/m2.

- Wskaźnik RET informuje o tym, jak duży jest opór tkaniny do parowania, czyli w jakim stopniu pozwala parze wodnej przedostać się na zewnątrz. Im wyższy wskaźnik oporu RET, tym mniej oddychająca jest kurtka. Oddychalność na poziomie 0-6 jednostek jest najlepsza i polecana do ekstremalnego wysiłku. 13-20 jednostek wskazuje dobrą oddychalność, więc sprawdzi się w przypadku lekkiego wysiłku i rekreacji, np. podczas jazdy rowerem. Wynik 20-30 jednostek oznacza, że oddychalność kurtki jest słaba, natomiast kurtka powyżej 30 jednostek nie ma żadnych właściwości oddychających.

Jaką membranę wybrać? Technologie zapewniające wysoką oddychalność kurtki

Membrany są specjalnością wielu marek outdoorowych. Pytając fanów górskich wycieczek i dalekich podróży o polecenie danej membrany, z pewnością wskażą jedną z niżej wymienionych. Jakie masz do wyboru?

- Gore Tex – autorska membrana firmy W.L. Gore & Associate to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych membran na świecie. Gore Tex traktowane jest jako synonim wodoszczelności i oddychalności kurtki. Szczegółowe parametry membrany zależą od wyboru laminatu.

- Texapore – druga w kolejności najpopularniejsza membrana pochodzi od marki Jack Wolfskin. Działa dokładnie tak samo, jak membrana Gore Tex. Zaletą membran Texapore jest dynamiczna oddychalność, czyli im więcej ruchu jest wykonywanego, tym efektywniej odprowadzają wilgoć na zewnątrz.

Istnieją również membrany Mem Brain (marki Marmot) lub Powertex (Salewa). Kurtki z tego typu membranami doskonale sprawdzą się u amatorskich fanów sportu.

Oddychalność kurtki powinna być jednym z najważniejszych kryteriów wyboru kurtki outdoorowej. Ufamy, że temat stał się dla Ciebie jasny i bez problemu dokonasz zakupów. Sprawdź, jakie kurtki z membraną znajdziesz na Domodi.pl.

Znajdź najlepsze kurtki o wysokiej oddychalności na Domodi.pl:

Ikona mody: Jolanta Kwaśniewska. Sukienki w jej stylu to teraz HIT. Zobacz, gdzie kupić podobne Ikona mody: Jolanta Kwaśniewska. Sukienki w jej stylu to teraz HIT. Zobacz, gdzie kupić podobne Sukienki Klaudii El Dursi. Zobacz najpiękniejsze kreacje prowadzącej Hotel Paradise i zainspiruj się Sukienki Klaudii El Dursi. Zobacz najpiękniejsze kreacje prowadzącej Hotel Paradise i zainspiruj się