Dobry sweter wełniany, czyli jaki? Poradnik

Dobrej jakości sweter z wełny to najlepsza inwestycja. Ma same zalety: począwszy od komfortu i ciepła, jaki zapewnia, po perfekcyjny wygląd przez długie lata. Zobacz, jaka jest przewaga kaszmiru, angory, merynosa czy wełny szetlandzkiej albo czesankowej nad akrylem i wybierz sweter, który uratuje Twój look (i samopoczucie!) w niejedną zimę.

Dobry sweter wełniany, czyli jaki? Poradnik

Dobre gatunkowo swetry - dlaczego warto kupić sweter z prawdziwej wełny?

Dobrej jakości sweter często wiąże się z większym wydatkiem, ale to inwestycja, która naprawdę się opłaca. Zadaniem wełny jest termoregulacja: zimą chroni zwierzęta przed niskimi temperaturami, jednocześnie zapewniając skórze możliwość oddychania, a latem - chłodzi. Ze względu na te właściwości, wełniana przędza świetnie się sprawdza jako surowiec na swetry. Są ciepłe, ale gwarantują przepływ powietrza i skutecznie oddają wilgoć na zewnątrz. 

Warto też podkreślić, że wełna zachowuje swoje izolujące przed chłodem właściwości również wtedy, kiedy jest wilgotna. Zmoczona nie robi się natychmiast, tak jak bawełna, chłodna i nieprzyjemna w dotyku.

źródło: Shuttertock.com

 

Odpowiednio pielęgnowane i przechowywane swetry z wełny, nie zmieniają swojego wyglądu ani właściwości przez wiele sezonów. Nie odkształcają się, a ich włókna są bardzo odporne na zniszczenia. Zakup porządnego swetra z wełny jest też zgodny z duchem slow fashion i zrównoważonej mody - wydajesz pieniądze raz, ale nosisz ubranie latami. Nie musisz też non stop korzystać z detergentów. Ze względu na specyficzną budowę włókien, wełna ulega w pewnym stopniu ulega samooczyszczeniu, nie chłonie i nie zatrzymuje w sobie zabrudzeń tak, jak bawełna czy wiele innych tkanin.

W wielu przypadkach wełnę łączy się z włóknami syntetycznymi (na przykład z akrylem) w celu zwiększenia komfortu użytkowania. Podczas, kiedy jedni podkreślają, że takie rozwiązanie ułatwia czyszczenie czy noszenie mniej “gryzącego” swetra, inni twierdzą, że to opcja, której celem jest wyłącznie zmniejszenie ceny ubrania. Jaka jest prawda? Cóż, dobrej jakości sweter z kaszmiru, wełny czesankowej czy angory zawsze będzie prezentował się lepiej i skuteczniej spełniał zimą swoje zadanie niż ten, który zawiera sztuczne domieszki. Jaki rodzaj wełny będzie najlepszy?

Modne swetry wełniane nie tylko do pracy:

Angora, kaszmir, merynos i inne, czyli krótki przewodnik po rodzajach wełny

Wełna zasadniczo spełnia tę samą funkcję, zarówno w swojej pierwotnej wersji (jako sierść zwierząt), jak i jako przędza na płaszcze czy swetry. W zależności jednak od jej rodzaju czy sposobu przetwarzania, materiały mogą się znacznie od siebie różnić.

Angora

Angora jest niezwykle miękką tkaniną, delikatną, lekką i sprężystą, która pozyskiwana jest z królika angorskiego. Angorę często stosuje się jako domieszkę do wełny owczej. Co ciekawe, angora to wełna, którą często stosuje się do zmniejszenia dolegliwości bólowych związanych z reumatyzmem.

Moher

Moher niekiedy mylony jest z angorą. To puszysta wełna z kozy angorskiej, mięciutka i lekka, o jedwabistym połysku. Nie ma skłonności do filcowania się.

Kaszmir

Kaszmir jest charakteryzującą się niezwykłą, aksamitną miękkością wełną z kóz kaszmirskich. Wykonane z niej swetry są drogie, dlatego, że sam proces pozyskiwania tego rodzaj uwełny jest kosztowny i czasochłonny - wymaga ręcznego wyczesywania kóz i oddzielania włosia zewnętrznego od puchowego. Kaszmir zatrzymuje wilgoć na powierzchni, nie wchłania jej.

Merynos

Wełna merino pozyskiwana jest z owiec z gatunku merynosów. Włókna Merino są trzykrotnie cieńsze niż w innych rodzajach wełny, nie powodują charakterystycznego drapania, są więc polecane osobom o wrażliwej skórze. Wełna merino jest lekka, ale świetnie chroni przed zimnem. Im cieńsze włókno, tym wyższa jakość materiału. Włos merynosa potrafi kurczyć się i rozszerzać pod wpływem temperatury, więc sprawdza się w termoregulacji.

Wełna szetlandzka

Wełna szetlandzka to kolejny rodzaj owczej wełny. Pochodzi z owiec zamieszkujących Wyspy Szetlandzkie. Ich runo jest krótkie, gęste i mocne, charakteryzuje się wieloma odcieniami.

Alpaka

Ten rodzaj wełny pozyskiwany jest z alpak, zwierząt z rodziny wielbłądowatych, zamieszkujacych zbocza Andów. Jest nie tylko niezwykle miękka, ale też wytrzymała i odporna na działanie promieni ultrafioletowych. Jest łatwiejsza w pielęgnacji niż wełna owcza, ale jednocześnie jest bardziej wrażliwa na tarcie.

Swetry z wełny - inwestycja na lata:

Na co więc zwrócić uwagę, kupując wełniany sweter?

Marzysz o perfekcyjnym wełnianym swetrze? Przede wszystkim nie daj się zwieść nazewnictwu. Uważnie sprawdzaj skład, żeby przekonać się, ile procent wełny (i jakiego rodzaju!) w nim się znajduje. Nie panikuj, jeśli wypatrzony przez Ciebie model ma domieszkę akrylu bądź poliamidu rzędu 10-20%. Jeśli naturalne włókna są tylko dodatkiem, lepiej zrezygnuj z zakupu. Oceń też wykończenia i strukturę ubrania. Powinno mieć gładką powierzchnię zarówno na prawej, jak i lewej stronie, a także proste szwy i mocne ściągacze.

Gdzie kupić dobrej jakości sweter?

Dobrej jakości swetry z wełny merino, alpaki, kaszmiru czy moheru są coraz łatwiej dostępne. Można je znaleźć w ofercie polskich marek, dostępnych w Domodi, takich jak chociażby Fobya. Hitem są te przypominające modele robione ręcznie na drutach - o mięsistej fakturze, grubych splotach i pomysłowych wykończeniach. Wełniane swetry na zimę z niewielką domieszką poliamidu kupisz też u Risk Made in Warsaw. Sprawdź też przepiękne propozycje swetrów z wełny parzonej o Klaudii Cerklewicz. 

Co ciekawe, swetry z wełny coraz częściej można kupić w popularnych sieciówkach, takich jak Reserved, NA-KD, Mohito, C&A. Modele z moheru czy kaszmiru dostępne są zazwyczaj w nieco droższych, designerskich liniach premium.

Polskie swetry wełniane - idealne na zimę:

Jak dbać o wełniany sweter?

Jeśli chcesz cieszyć się ze swojego zakupy dłużej, niż do najbliższego prania czy końca sezonu, traktuj swój sweter z wełny z czułością. Przede wszystkim ograniczaj ilość prania - wełnę wystarczy wyszczotkować i przewietrzyć, a ewentualne plamy czyścić miejscowo. 

Musisz wyprać swój pulower? Zrób to w rękach, delikatnie wyciskając i koniecznie używając detergentu do delikatnych tkanin. Sweter nie zmechaci się też w pralce automatycznej, jeśli wybierzesz odpowiedni program do prania wełny w niskiej temperaturze. Zbyt gorąca z pewnością skurczy włókna, a Ty wyjmiesz z bębna odzież w nowym, dziecięcym rozmiarze.

Nie wiruj wełnianego swetra, nie susz go w suszarce bębnowej. Delikatnie odciśnij nadmiar wody i rozłóż ubrania na suszarce na płasko, najlepiej na ręczniku. Kiedy jedna strona przeschnie, możesz go odwrócić na drugą. Nie wieszaj mokrego swetra z moheru, angory czy innego rodzaju wełny na wieszaku, ponieważ straci fason, rozciągnie się.

Oversizow'e swetry z wełny:

Zmechaceń unikniesz, stosując właściwe środki pielęgnacyjne z lanoliną, ale też unikając noszenia na ramieniu paska torebki, która w szybkim czasie może nieestetycznie wytrzeć powierzchnię wełny. Kulki usuniesz za pomocą maszynki jednorazowej, którą możesz przesuwać ostrożnie po powierzchni swetra. Bezpieczniejszą opcją są jednak specjalne golarki elektryczne. Jak rozciągnąć sfilcowany sweter, który skurczył się w praniu? Jeśli nadal jest w miarę elastyczny, możesz zastosować kilka domowych metod.  Namocz go, skręć, owiń w folię aluminiową i włóż do zamrażarki na kilka godzin - to pomysł, który rekomendują znane blogerki. Sprawdza się też delikatne naciąganie materiału podczas prasowania parą lub płukanie w roztworze wody z gliceryną (w proporcjach 4000:100).

Jak składać swetry i jak je przechowywać? Przede wszystkim daj im sporo przestrzeni i zapewnij dopływ powietrza. Chociaż naturalne włókna są sprężyste i szybko wracają do formy, lepiej nie przygniatać ich innymi ubraniami. Chroń też swoją wełnianą odzież przed molami, stosując chociażby specjalne zawieszki do szafy.

Modne swetry z wełną na zimę:

Sweter z wełny merynosów, owiec szetlandzkich czy alpak to wymarzone ubranie na zimę. Miękkie, przyjemne w dotyku i lekkie, a przy tym niezwykle wytrzymałe, chroniące przed niskimi temperaturami i przeciwdziałające poceniu się. Dobrej jakości wełniany sweter zawsze prezentuje się luksusowo, dlatego pozwól sobie na inwestycję. Wybierz idealny model w polskich sklepach albo… popularnych sieciówkach, dostępnych w Domodi.

Najmodniejsze swetry wełniane 2019. Wybierz idealny dla siebie!

Modne kurtki zimowe na sezon 2019/2020. Sprawdź nasze TOP 5! Modne kurtki zimowe na sezon 2019/2020. Sprawdź nasze TOP 5! Modne płaszcze zimowe 2019/2020 do 300 zł: PROPOZYCJE Z SIECIÓWEK Modne płaszcze zimowe 2019/2020 do 300 zł: PROPOZYCJE Z SIECIÓWEK