Go Green. Czym jest moda zrównoważona dla polskich influencerek? Sprawdzamy!

Czym jest moda zrównoważona? Jak będzie wygladało projektowanie ubrań w przyszłości? Czym warto się kierować podczas modowych zakupów? Na pytania o sustainable fashion odpowiadają polskie influencerki: Gabriela Kogut i Kasia Binkowska.

Go Green. Czym jest moda zrównoważona dla polskich influencerek? Sprawdzamy!

Moda zrównoważona, czyli… jaka?

Moda zrównoważona to ostatnio pojęcie odmieniane przez wszystkie przypadki. Mówią o niej nie tylko projektanci współpracujący z największymi, luksusowymi domami mody, ale też właściciele sieciówek czy polscy, lokalni designerzy. Coraz większa jest też świadomość klientów i fashionistek na temat tego, czym jest sustainable fashion. Jak proekologiczne podejście do mody oceniają popularne na Instagramie influencerki? Czy kierują się zasadami mody zrównoważonej podczas robienia zakupów? Czy konsumenci mogą mieć wpływ na oblicze branży fashion za dekadę czy dwie? Zapytaliśmy o to Gabrielę Kogut i Kasię Binkowską. Sprawdźcie, co nam odpowiedziały.

Gabriela Kogut: „Bawmy się modą, ale pamiętajmy, co ta zabawa za sobą niesie!”

Gabriela kogut

Gabriela Kogut o sobie:

Lubię modę, uwielbiam podróże. Jestem technologiem chemicznym z wykształcenia, a Social Media Managerem z wyboru. Nie lubię obcisłych ciuchów i kolejek. Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć. Cała ja. 

Jaka jest Twoja definicja zrównoważonej mody? 

Definicją zrównoważonej mody jest dla mnie świadome podążanie za trendami z jednoczesnym uwzględnieniem życia w zgodzie ze środowiskiem. Modą należy się bawić, czerpać z niej garściami, ale trzeba pamiętać też, co ta zabawa ze sobą niesie i minimalizować straty. W końcu jesteśmy w tym wszyscy, prawda? Dlatego wszyscy powinniśmy się zaprzyjaźnić z tematem zrównoważonej mody. Dla nas i dla przyszłych pokoleń. Jest drożej, ale świadomiej. Nie wszystko, co tanie jest warte swojej ceny, o tym szczególnie musimy pamiętać. 

Jak wyobrażasz sobie modę przyszłości? 

Myślę, że moda zatacza właśnie koło. Powracają do nas dodatki z lat 90., a nawet tych wcześniejszych dekad. Coraz częściej w sieciówkach widzę ubrania, które pamiętam ze zdjęć babci lub mamy. Vintage jest w modzie i uważam, że to długo się nie zmieni. Najlepszym przykładem są spodnie dzwony, których nienawidziłam w czasach gimnazjum. Marzyłam tylko o rurkach. No cóż, teraz większość mojej szafy to mom jeans lub wide leg. Moda jest przewrotna :). 

Na co zwracasz uwagę, kupując ubrania? 

Zwracam uwagę przede wszystkim na to, czy czuję się w nich swobodnie. Nawet najpiękniejsza suknia nie będzie dobrze leżeć, jeśli Ty jej po prostu nie „czujesz". Poza tym staram się wspierać polskie marki, patrzeć na skład, krój odpowiedni do moich kształtów. Chociaż ostatnio najmniej zwracam uwagę na dopasowanie kroju do sylwetki. Nie muszę mieć podkreślonej pupy, żeby olśniewać i czuć się dobrze we własnej skórze. Dla mnie te czasy już dawno minęły! :) 

Jak ubierać się w sposób zgodny z duchem zrównoważonej mody? 3 najważniejsze zasady

1. Kupuj tylko to, co jest Ci naprawdę potrzebne do szczęścia ;)

2. Kupuj z myślą o naturze. Zwracaj uwagę na materiały i skład.

3. Pamiętaj, że nie wszystko złoto, co się świeci…

Kasia Binkowska: „Można ubierać się i modnie, i z szacunkiem dla środowiska”

Kasia binkowska

Kasia Binkowska o sobie:

Zafascynowana modą i stylem vintage autorka bloga i instagrama Kaasja.pl, na którym promuję zrównoważoną modę i zakupy z drugiej ręki. Chcę wykorzystać social media do czegoś dobrego i pokazać, że za niewielkie pieniądze, z szacunkiem dla środowiska można się naprawdę modnie ubrać. 

Jaka jest Twoja definicja zrównoważonej mody?

Zrównoważona moda to dla mnie moda dojrzała i świadoma. To podejście do mody z poszanowaniem środowiska. Doskonale wiemy, że wyprodukowanie jednego t-shirtu czy jednej nowej pary spodni konsumuje tysiące litrów wody, a dobrze nam znany wszechobecny poliester rozkłada się przez nawet 400 lat, co oznacza, że pierwszy poliestrowy t-shirt który powstał na ziemi.. jeszcze nie jest nawet w połowie swojego cyklu rozkładu! Poprzez zrównoważoną modę rozumiem też wybieranie odzieży wyprodukowanej z naturalnych materiałów, takich jak wełna, jedwab, len, bawełna, które posłużą mi przez lata. Staram się podążać za trendem garderoby kapsułowej i stawiam na uniwersalne fasony, które będą pasować do wielu stylizacji. Bardzo ważnym elementem mojego podejścia do zrównoważonej mody są także zakupy „z drugiej ręki". Często odwiedzam second handy w poszukiwaniu perełek do moich instagramowych i codziennych stylizacji. Daję tym ubraniom drugie życie, a często też trzecie, bo gdy tylko zmniejsza się moje zainteresowanie daną rzeczą, to odsprzedaję ją w internecie. Cieszę się, że przez takie podejście nie przyczyniam się do rosnącej góry odpadów tekstylnych. 

Jak wyobrażasz sobie modę przyszłości?

Od zawsze mówi się, że „moda wraca". Więc w kwestii trendów jestem spokojna i pewna, że co jakiś czas będziemy zataczać modowe koło i inspirować się przeszłością. Mam jednak nadzieję, że każdy powrót do modowej przeszłości będzie wiązać się z redukcją użycia sztucznych tkanin. Mam również nadzieję, że moda z drugiej ręki będzie coraz bardziej popularna, a wymiana ubraniami tzw. „swapy ubraniowe"  będą czymś totalnie normalnym i cenionym.

Na co zwracasz uwagę, kupując ubrania?

W ubraniach, które kupuję, mam wyglądać i czuć się dobrze, więc w pierwszej kolejności przyciąga mnie wygląd i fason danej rzeczy. Potem zwracam uwagę na skład. Robię to zawsze, więc już odruchowo w pierwszym kontakcie z rzeczą zerkam na metki wewnętrzne w celu sprawdzenia z jakiego materiału została wykonana. Często sięgam po marki skandynawskie, cenię je za uniwersalność, minimalizm oraz tkaniny pochodzące z odnawialnych źródeł. 

Jak ubierać się w sposób zgodny z duchem zrównoważonej mody? 3 najważniejsze zasady

1. Wyeliminuj poliester.

2. Otwórz się na odzież z drugiej ręki.

3. Kupuj ubrania wykonane z naturalnych, przyjaznych dla ciała i środowiska materiałów.

Znajdź na Domodi ubrania z materiałów eco-friendly:

Sopot stolicą mody! Fashion Market Square coraz bliżej. Domodi patronem medialnym wydarzenia Sopot stolicą mody! Fashion Market Square coraz bliżej. Domodi patronem medialnym wydarzenia Dodatki, których nam brakowało w lockdownie. Na jakie akcesoria warto postawić po pandemii? Dodatki, których nam brakowało w lockdownie. Na jakie akcesoria warto postawić po pandemii?