Haute couture - co to oznacza? Poznaj historię wysokiego krawiectwa

Włóż suknię haute couture, a będziesz mieć pewność, że nikt na świecie nie będzie ubrany tak samo jak Ty. Co się właściwie kryje za tymi dwoma słowami? Sprawdź wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat luksusowego krawiectwa jako znawczyni mody.

Haute couture - co to oznacza? Poznaj historię wysokiego krawiectwa

fot.: Ons.pl

Haute couture - co to dokładnie jest? Krótka definicja

Haute couture to tajemnicze określenie, które powinnaś podkreślić w swoim słowniku na czerwono, jeśli chcesz uchodzić za ekspertkę w kwestii mody. Co oznacza? To dział luksusowego krawiectwa, zajmującego się tworzeniem na miarę unikatowych kreacji na specjalne zamówienie konkretnego klienta. Haute couture to przeciwieństwo prêt-à-porter, czyli gotowych ubrań w określonej rozmiarówce, które możemy kupić w sklepach. 

Haute couture to nie tylko unikatowe wzory, ale też najwyższej jakości materiały, szlachetne dodatki i dopieszczone wykończenia. Niepowtarzalne, tworzone ręcznie suknie stają się dosłownie dziełem sztuki. Za czym idzie oczywiście nie tylko zachwyt miłośniczek mody, ale też… cena.

Haute couture w Słowniku mody. Sprawdź hasło!

Jak poprawnie wymawiać “haute couture”?

Termin “haute couture”  pochodzi z języka francuskiego i oznacza nic innego, jak wysokie krawiectwo. Wymawia się je jako “ot kutjur”. Jeśli chcesz zabłysnąć w towarzystwie, koniecznie to przećwicz!

Historia haute couture, czyli kiedy moda zamienia się w sztukę

Haute couture, krawiectwo popularne wśród współczesnych gwiazd wybierających kreacje na czerwone dywany, nie jest wynalazkiem XX wieku. Za matkę chrzestną tej unikatowej mody uważa się Rose Bertin, osobistą krawcową niezapomnianej ikony stylu, Marii Antoniny. Z jej dorobku czerpał Anglik Charles Frederick Worth, który w połowie XIX wieku przeprowadził się do Paryża i zapoczątkował zupełnie nowe zwyczaje wśród krawców: planował całe kolekcje, organizował pierwsze pokazy mody, nauczył się autopromocji i bywał w towarzystwie. 

Charles Frederick Worth bardzo dbał o prawa własności do swoich projektów, a z inicjatywy krawca i jego synów powstała w 1868 roku francuska instytucja Chambre Syndicale de la Haute Couture. To właśnie ona decyduje o tym, jakie kolekcje i projekty można nazywać “wysokim krawiectwem”. Warunków jest mnóstwo i niełatwo je spełnić. Domy mody zajmujące się oficjalnie haute couture muszą posiadać atelier (a więc pracownię) w Paryżu i zatrudniać w nim przynajmniej 20 pracowników (u Chanel nazywani są “małymi rękoma”, czyli petit mains).

Od marek haute couture wymaga się też dwóch pokazów w roku, na których prezentowanych jest co najmniej 50 projektów dziennych oraz wieczorowych, odszywanych ręcznie, na miarę. Nie można ich kupić w sklepie. Jedynym sposobem na ich zamówienie jest osobista wizyta u projektanta, zdjęcie miary i… oczekiwanie tygodniami na to, aż suknia będzie gotowa. Kto ma na to cierpliwość? Każda kobieta, która chce wyglądać wyjątkowo - w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Suknie w stylu francuskich domów mody haute couture:

Haute couture współcześnie - najpopularniejsze marki i wydarzenia

Zajmowanie się modą haute couture wymaga ogromnych pokładów cierpliwości, pracy i finansów, które nie zawsze się zwracają. Chociaż luksusowe i szyte na miarę suknie osiągają niebotyczne ceny, bardzo często są przez projektantów wypożyczane gwiazdom na ważne wydarzenia, na przykład rozdanie Oscarów czy Złotych Globów. Czy to się komukolwiek opłaca? Tak, bo domy mody traktują haute couture jak hołd złożony swojemu dorobkowi i możliwość zaprezentowania umiejętności designerów

Miliony klientek, podziwiając kolekcje astronomicznie drogich, pojedynczych egzemplarzy kreacji, chętniej kupują tańsze ubrania prêt-à-porter, akcesoria czy kosmetyki. Co, w ostatecznym rozrachunku, może wyjść markom na plus. Wiadomo jednak, że na całym świecie rozproszone są kobiety gotowe zapłacić za suknie haute couture. Kim są? Zapytany o to Karl Lagerfeld (spadkobierca dorobku haute couture Gabrielle Coco Chanel) mówił: „Nie pytajcie mnie o to! W tej sprawie jestem jak lekarz. Zawsze zachowuję tajemnicę lekarską”.

Aktualnie na liście członków Chambre Syndicale de la Haute Couture znajdują się następujące francuskie domy mody: Adeline André, Alexandre Vauthier, Alexis Mabille, Bouchra Jarrar, Chanel, Dior, Frank Sorbier, Giambattista Valli, Givenchy, Jean-Paul Gaultier, Julien Fournié, Maison Margiela, Maison Rabih Kayrouz, Maurizio Galante, Schiaparelli, Stéphane Rolland. Członkami są także zagraniczne marki: Azzedine Alaïa, Elie Saab, Fendi, Giorgio Armani, Valentino, Versace, Viktor & Rolf. Gościnnie na pokazach haute couture swoje kolekcje pokazują też kilkanaście innych marek i projektantów, w tym Iris van Herpen czy Zuhair Murad. “Siostrą” francuskiego haute couture jest włoska Alta Moda, pod parasolem której projektuje między innymi Dolce and Gabbana. 

Najważniejszym wydarzeniem dla wysokiego krawiectwa są oczywiście paryskie fashion weeki haute couture, odbywające się dwa razy w roku, w lipcu (na sezon jesień-zima) i w styczniu (na sezon wiosna-lato).

Marzysz o kreacji haute couture? Oszczędzaj cierpliwie na suknię balową odszywaną na miarę, a potem zainwestuj w nią jak w prawdziwe dzieło sztuki. W międzyczasie możesz przejrzeć propozycje zdecydowanie tańszych marek, w których też poczujesz się jak księżniczka!

Zobacz sukienki, które przypominają kreacje haute couture:

Ubrania po domu, czyli co nosić w trakcie home office - propozycje stylizacji Ubrania po domu, czyli co nosić w trakcie home office - propozycje stylizacji Najlepsze seriale o modzie i z modą w tle - idealna opcja na wieczór w domu! Najlepsze seriale o modzie i z modą w tle - idealna opcja na wieczór w domu!