Jak dobierać kolory ubrań? Kompleksowy poradnik dla każdej miłośniczki mody!

Zastanawiasz się, jak dobierać kolory ubrań, by zawsze wyglądać świetnie? Nie wiesz, jak zestawiać odcienie barw w stylizacjach? Sprawdź proste zasady, dzięki którym w Twojej szafie zapanuje ład i harmonia, a tworzenie zestawów stanie się naprawdę łatwe. To must know każdej kobiety!

Jak dobierać kolory ubrań? Kompleksowy poradnik dla każdej miłośniczki mody!

Dobieranie kolorów ubrań - dlaczego to takie ważne?

Chociaż łączenie kolorów ubrań wydaje się banalnie proste, tak naprawdę bywa wyzwaniem, szczególnie w obliczu zmieniających się trendów. Na szczęście znajomość podstawowych zasad doboru barw w stylizacjach pozwoli Ci robić to bezbłędnie i bardzo intuicyjnie. Dlaczego warto zagłębić się w temat? 

Odpowiednio dopasowane barwy w ubiorze podkreślą naszą urodę. Jeśli nie wiesz, które kolory Ci pasują, koniecznie sprawdź nasz poradnik o typach kolorystycznych i określ swój typ urody!

Stylizacje bazujące na kolorach, które do siebie pasują, będą zawsze przykuwać uwagę i uczynią z Ciebie ikonę stylu.  

Unikniesz przypadkowych zakupów, np. bluzki w kolorze sezonu, która później do niczego nie pasuje.

Zapomnisz o codziennych dylematach z doborem kolorów ubrań i zaoszczędzisz czas. Szczególnie, gdy poznasz i zapamiętasz sprawdzone zestawienia barw!

Znajomość tych reguł przydaje się nie tylko stylistom czy blogerkom modowym, ale każdej z nas. Dzięki nim możemy rozsądnie kupować rzeczy, które sprawdzą się w wielu zestawach, ale też intuicyjnie tworzyć stylizacje, które na 100% zrobią dobre wrażenie. Zatem: jak dobierać kolory ubrań? Sprawdź, w czym tkwi sekret udanych outfitów i jak łączyć ubrania w zestawy, w których kolory perfekcyjnie ze sobą współgrają!

Porządki w szafie - jak je zrobić? Kompleksowy poradnik krok po kroku

Jak łączyć kolory ubrań? Złota trójka, czyli maksymalnie trzy kolory w jednej stylizacji

Podstawowy i najczęstszy błąd w stylizacjach to użycie zbyt wielu barw. Dotyczy to zarówno wytrawnych fashionistek, jak i laików, którzy nad dobieraniem kolorów ubrań nie zastanawiają się zbyt długo. Dlatego, aby ułatwić nam życie, styliści wymyślili zasadę trzech kolorów (co ciekawe, reguła sprawdza się też przy urządzaniu wnętrz). Jak sama nazwa wskazuje, założeniem złotej trójki jest wykorzystanie w stylizacji maksymalnie trzech kolorów, np. jeansowego błękitu, beżu i czerni czy różu, czerni i fioletu. Ten sprawdzony patent pozwala na tworzenie minimalistycznych, oszczędnych outfitów w stylu skandynawskich blogerek, ale też naprawdę zjawiskowych, barwnych zestawów z neonami czy pastelami. Świetnie wygląda przecież zarówno klasyczne połączenie kolorów bazowych, np. czerni, szarości i bieli, jak i zestawienia barw żywych, energetycznych, ale pokrewnych czy przeciwstawnych! Jak je rozpoznać i wykorzystywać w stylizacjach?

Jak dobierać kolory ubrań? Koło kolorów

Najcenniejszą wskazówką przy doborze barw w stylizacjach jest zdecydowanie znana większości z nas paleta kolorów. Jak łączyć ubrania, korzystając z koła kolorystycznego? Poznaj trzy sposoby, dzięki którym bez trudu rozpoznasz pasujące do siebie kolory!

Koło barw

Kolory pokrewne

To te, które na kole kolorów znajdują się bezpośrednio obok siebie, np. błękit i fiolet czy żółty i zielony. Mieszanie kolorów pokrewnych to pewny sposób na udany look, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę różne odcienie barw i dodamy bazę w szarości, bieli czy czerni. 

Przykład: Bluzę w odcieniu millenial purple możesz zestawić chociażby z błękitnymi jeansami i białymi adidasami - kolory będą idealnie ze sobą współgrać!

Kolory przeciwstawne

Łączenie kolorów przeciwstawnych to na pewno opcja dla odważnych. W stylizacjach wykorzystujemy bowiem barwy, które na kole kolorów znajdują się dokładnie naprzeciwko siebie, tworząc efektowny kontrast. Wystarczy jednak spojrzeć na zestawienie błękitu z pomarańczem, by dostrzec, że ta zasada nie jest przypadkowa! 

Przykłady: zastanawiasz się, z czym połączyć kolor limonkowy? Wypróbuj kontrastowy mix ze śliwkowym fioletem wpadającym w róż! To jedno z najmodniejszych połączeń na jesień. Ciekawą opcją jest też duet zieleni z czerwienią czy turkusu z koralowym pomarańczem.

Kolory monochromatyczne

Bezpiecznym i zawsze szykownym rozwiązaniem są zestawienia kolorów monochromatycznych, czyli różnych odcieni tej samej barwy. Tak zwane total looki podbijają wybiegi od dawna, a my pokochałyśmy zarówno gotowe zestawy w postaci damskich garniturów, jak i modne połączenia kolorów bazujące na różnym natężeniu barw czy stopniowaniu odcieni. 

Przykłady: Błękitna koszula świetnie wygląda z granatowymi jeansami, a dodanie czerwonych szpilek do karminowej sukienki to patent, który bardzo często wykorzystują chociażby członkinie brytyjskiej rodziny królewskiej! Wypróbuj przy kolejnej wyjątkowej okazji albo w stylizacji do biura.

Dopasowywanie kolorów ubrań według ich temperatury

Jeśli chcesz bezbłędnie dobierać ubrania, koło kolorów możesz zapisać na komputerze albo wydrukować i powiesić na tablicy inspiracji. Z czasem zestawianie barw stanie się dla Ciebie oczywiste. Jeszcze lepiej dopasowane stylizacje zaczniesz z kolei tworzyć, gdy nauczysz się rozpoznawać barwy ciepłe i zimne! Dlaczego to takie ważne?

Nawet pozornie płomienna czerwień może mieć chłodne zabarwienie, np. z domieszką różu, w malinowym odcieniu, a kojarzący się z zimnem granat z domieszką żółci zyskuje ciepłą tonację. Warto wiedzieć, która paleta barw - ciepła czy zimna, lepiej współgra z naszym typem urody. Przykładowo typowe lato najlepiej wygląda w chłodnych, lekko przydymionych odcieniach. Z kolei dla ognistej jesieni stworzone są ciepłe barwy, które podkreślą jej naturalne piękno! Aby dowiedzieć się, które kolory pasują do Twojej karnacji, włosów czy oczu, możesz też zrobić test srebra i złota. Jeśli to srebro lepiej wygląda na Twojej skórze, wybieraj ubrania w chłodnych kolorach, jeśli złoto - w ciepłych. 

Temperaturę barw warto też wziąć pod uwagę przy dobieraniu kolorów ubrań. Przykładowo wspomniany wcześniej koralowy pomarańcz będzie świetnie wyglądał w towarzystwie ciepłego turkusu, a chłodny, gołębi błękit stworzy dobry duet ze srebrem czy zimnym granatem. 

Jak łączyć ubrania damskie we wzory?

A co, gdy w grę wchodzą kolorowe kwiaty, kratka czy paski? Jak dobierać ubrania we wzory? Bez obaw, to prostsze, niż się wydaje! Możesz bazować na kolorach pokrewnych, np. łącząc błękitną koszulę w białe prążki z liliowymi cygaretkami, barwach przeciwstawnych (np. błękitna koszula w prążki + gładka, pomarańczowa spódnica) lub monochromatycznych (np. błękitna koszula w prążki + ciemnoniebieskie spodnie). 

Możesz też wybrać jedną barwę, która pojawia się we wzorze na ubraniu i powtórzyć ją w reszcie stylizacji. Przykład: bluzka ecru w czerwone maki + czerwona spódnica + czarne szpilki. To trik, który bardzo często wykorzystują stylistki i topowe blogerki. 

Wielobarwne ubrania we wzory, które same w sobie przeczą zasadzie trzech kolorów, warto łączyć z kolei z barwami neutralnymi - czernią, bielą, beżem czy szarością. Nasze ulubione sukienki w kwiaty genialnie wyglądają przecież w towarzystwie zwykłej jeansowej kurtki i beżowych botków, chociaż barwy te trudno byłoby powiązać ze sobą na kole kolorów!

Zestawienia kolorów pasujących do siebie - przykłady

Najlepsze połączenia kolorów nie zawsze są oczywiste. O niektórych nigdy byśmy nie pomyślały. A szkoda, bo wiele zestawień, szczególnie tych intensywnych, mocno nasyconych barw może dodać nam energii czy przyciągnąć spojrzenia! Do takich hipnotyzujących duetów na pewno zaliczymy róż i czerwień - kolory pokrewne, które genialnie sprawdzają się w stylizacjach na wieczór, np. ciemnoróżowe, prawie fioletowe szpilki + czerwona sukienka. Ciekawą opcją jest też mix pomarańczu i niebieskiego. Te kolory pasują do siebie, bez względu na to, czy wybierzemy kobalt, chaber czy błękit! 

Wolisz delikatniejsze, bardziej subtelne zestawy? Spróbuj połączyć ze sobą pudrowy róż i szarość, zieleń khaki i miętę albo wykorzystaj jedną z najbardziej uniwersalnych barw bazowych - klasyczny beż. 

 

Zastanawiasz się, jaki kolor pasuje do beżu? Ubrania w piaskowych czy camelowych tonach są idealne do noszenia z jeansem - błękitnym, szaro-niebieskim czy granatowym. Świetnie komponują się też z bielą, fuksją czy koralowym pomarańczem. Ciekawą odmianą beżu jest też kolor waniliowy. Z czym łączyć tę ciepłą, złamaną biel? Fantastycznie będzie wyglądać w towarzystwie ciemniejszych brązów i rudości. To kolory z typowo jesiennej palety barw, które doskonale sprawdzą się u ciepłych typów urody - jesieni czy wiosny. 

Jak widzisz, aby umiejętnie łączyć ze sobą barwy, nie potrzebujesz specjalnego programu do dobierania kolorów. Wystarczy odrobina wprawy, by ze znajomością własnego typu urody i kolorów, które do siebie pasują, stworzyć przemyślaną garderobę, która ułatwi codzienne dobieranie zestawów. Warto o tym pomyśleć, by zawsze wyglądać promiennie, kobieco i stylowo! 

Jak nosić granatowy garnitur męski? Wszystko, co powinien wiedzieć elegancki mężczyzna [PORADNIK] Jak nosić granatowy garnitur męski? Wszystko, co powinien wiedzieć elegancki mężczyzna [PORADNIK] Street style z tygodni mody wiosna-lato 2021. Jakie trendy rządziły tym razem? Street style z tygodni mody wiosna-lato 2021. Jakie trendy rządziły tym razem?