Jak dobrać marynarkę męską? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki, dzięki którym unikniesz wpadki

Męska marynarka to ważny element garderoby. Wybierana jest na co dzień do stroju casualowego, do biura oraz na specjalne okazje. Dobrze prezentuje się pod warunkiem, gdy pasuje do swojego właściciela. W takim razie jak dobrać marynarkę męską, by prezentować się nienagannie w każdej sytuacji? Sprawdź, jak się mierzyć, jak wybrać marynarkę i jak powinna układać się na męskiej sylwetce.

Jak dobrać marynarkę męską? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki, dzięki którym unikniesz wpadki

Podstawy doboru marynarki, czyli jak się mierzyć i czytać rozmiary marynarek męskich?

Jednym z najważniejszych elementów garderoby jest >>męska marynarka<<. Choć niewielu mężczyzn przepada za jej noszeniem na co dzień, przyznać trzeba, że dodaje klasy i staje się wizytówką dobrze ubranego mężczyzny. Jak dobrać marynarkę męską, by leżała perfekcyjnie? Najlepiej zacząć od zdjęcia swojej miary, a następnie warto poświęcić trochę czasu na znalezienie idealnego rozmiaru. Wysiłek ten opłaci się w postaci eleganckiej, dobrze skrojonej marynarki, która sprawdzi się na wiele okazji przez długie lata.

meska marynarka wiosna 2022 jak dobrac rozmiar stylizacje modne

Podczas mierzenia marynarki męskiej należy stać prosto i komfortowo, bez wciągania brzucha i prężenia się. Przy mierzeniu obwodów miarka musi znajdować się zawsze na tej samej wysokości z przodu i z tyłu. I najważniejsze: co i jak zmierzyć?

- Obwód gorsu – tzn. obwód klatki piersiowej w najszerszym miejscu. Miarkę należy przeciągnąć pod pachami, stojąc wyprostowanym, w komfortowej pozycji i przy swobodnym oddechu, bez prężenia się.

- Obwód talii – miejsce największego zwężenia tułowia.

- Długość przodu – odcinek między szyją i talią. Podobnie jak przy każdym innym pomiarze, należy stać swobodnie i wyprostowanym.

- Szerokość pleców – inaczej: odcinek między ramionami. Należy zmierzyć go między nasadą jednego i drugiego ramienia.

- Długość ręki – pomiaru dokonuje się po zewnętrznej stronie lekko zgiętej ręki. Początek miarki należy umieścić na kości ramienia, poprowadzić do łokcia, następnie wzdłuż przedramienia do nadgarstka. Do uzyskanego wyniku należy dodać 2 cm (dzięki temu rękaw marynarki będzie miał optymalną długość). Nie powinno się mierzyć wyprostowanej ręki, ponieważ wtedy rękaw będzie zdecydowanie za krótki. Dodatkowo należy zmierzyć obwód ręki w najszerszym miejscu.

Jak czytać rozmiary marynarek męskich? Zapis zależy od marki oraz miejsca zakupu – w sklepach stacjonarnych występuje zazwyczaj klasyczna rozmiarówka XS, S, M itd. i dotyczą one przede wszystkim marynarek w stylu casual. Można spotkać się również z rozmiarem „176/104" w odniesieniu od marynarek eleganckich, gdzie 176 oznacza wzrost, a 104 obwód klatki piersiowej, przy czym ważniejszy jest obwód klatki niż wzrost i na nim lepiej się skupić. W sklepach online marynarki męskie mają znacznie bardziej rozbudowane tabele, wyszczególniające wszystkie potrzebne wymiary. Poszukiwanie rozmiaru należy zawsze rozpoczynać od tabeli centymetrów, dopiero po tym należy odczytać przypisany do nich numer rozmiaru.

Jak dopasować marynarkę męską do typu sylwetki? Sprawdzone porady sylwetkowe

Ważnym kryterium przy wyborze męskiej marynarki jest kształt sylwetki. Dla panów o masywnej budowie ciała rekomendowane są marynarki regular fit, czyli jedynie o delikatnie taliowanym kroju, który nie ogranicza ruchów i daje swobodę w okolicy pasa. Dobrze sprawdzą się szerokie klapy w szpic, które zrównoważą proporcje ramion i brzucha. Natomiast dla szczupłych panów o drobnej budowie poleca się >>marynarki slim fit<< z wąskimi klapami. Efektem będzie podkreślenie talii i ramion, które dodatkowo podkreślą poduszki na barkach.

Drobni w budowie panowie mogą pozwolić sobie na marynarki oversize, czyli o nieco szerszym, luźnym fasonie, oraz marynarki z naszytymi kieszeniami i kontrastową brustaszą. Elementy te nie są wskazane u panów o masywnej sylwetce, którzy najlepiej zaprezentują się z krytymi kieszeniami i w jednolitych, gładkich marynarkach.

Jak dobrać marynarkę męską do okazji? Porady stylisty

Męskie marynarki mają różne przeznaczenie, które określają materiały, z jakich są wykonane. Trudno wyobrazić sobie codzienny strój z marynarką z aksamitu, która tak jak marynarka satynowa i welurowa, uznawana jest za wieczorową. Sprawdzi się na bankiecie, balu, czy podczas wyjścia do teatru i filharmonii. Marynarki w kratkę i paski wykonane z tweedu lub wełny również są eleganckie, jednak sprawdzą się w sytuacjach wizytowych, takich jak wesela, rodzinne uroczystości. Rekomendowane są do noszenia w miejscu pracy. Na co dzień najlepszym wyborem będą >>marynarki bawełniane<<, z dżerseju i sztruksu, które uzupełnią strój z jeansami i casualową koszulą.

Jak prawidłowo powinna leżeć męska marynarka na figurze? 5 kluczowych aspektów:

Marynarki różnią się od siebie fasonami, jednak celem każdej z nich jest zachowanie odpowiednich proporcji figury. Dobrze skrojona męska marynarka prostuje postawę, podkreśla talię i zaznacza linię ramion, tworząc kształt odwróconego trójkąta, czyli sylwetki uważanej za idealną. By ten cel osiągnąć, ważne jest zwracanie uwagi na szczegóły. Lepiej ich nie ignorować, gdyż to one decydują o ostatecznym efekcie. Jakie to są zasady? Jak dobrać marynarkę męską do typu sylwetki? Podpowiadamy.

meska marynarka jak dobrac rozmiar stylizacje 2022

Jaka powinna być długość rękawów męskiej marynarki?

Przy wyprostowanej ręce rękawy marynarki sięgają do nasady kciuka. Uważa się również, że rękaw marynarki należy dopasowywać do mankietu koszuli, który powinien pokrywać nadgarstek i sięgać nasady dłoni, a wtedy rękaw marynarki ma być od niego krótszy o ok. 1-1,5 cm. Trzeba uważać, by rękaw nie był zbyt krótki, ponieważ wtedy marynarka będzie wyglądała na za małą. Zbyt długie rękawy sprawią, że marynarka wyda się zbyt obszerna.

Długość męskiej marynarki – dokąd powinna sięgać?

Zgodnie z zasadami idealna, >>elegancka marynarka męska<< zakrywa pośladki, ale nie dosięga ud. Przy wyprostowanej sylwetce i opuszczonych dłoniach palce powinny móc zawinąć się pod poły marynarki. Przyjmuje się również, że proporcjonalnie dobrana marynarka dzieli sylwetkę na pół, patrząc na nią od kołnierzyka po buty, czyli np. dla mężczyzny mierzącego 170 cm (nie licząc głowy) wskazana jest marynarka długości 85 cm.

odpowiednia dlugosc marynarki meskiej wiosna 2022 moda

O tym, czy marynarka męska jest dobrze dopasowana, dodatkowo świadczą guziki. Pojedynczy guzik powinien znajdować się na wysokości talii, jeśli marynarka ma dwa guziki, zasada ta dotyczy górnego guzika, a w przypadku marynarki z trzema guzikami – środkowego. Po zapięciu tkanina wokół guzików nie powinna być zbyt luźna i odstająca ani napięta.

Jak powinny leżeć klapy męskiej marynarki?

Zgodnie ze starą szkołą, klasyczna marynarka męska posiada klapy o szerokości 7 cm w najszerszym miejscu. Ewentualnie najszersze miejsce klapy ma odpowiadać najszerszemu miejscu zawiązanego krawata, choć zasadę tę rzadziej się stosuje ze względu na różne rozmiary krawatów. Szerokość klap w marynarce męskiej warto jednak dobrać do swojej sylwetki. U wysokich i szczupłych mężczyzn zalecane są wąskie klapy, natomiast szersze u nieco większych panów, czyli szerokość klap zwiększa się proporcjonalnie do wielkości sylwetki. Kołnierz marynarki powinien stykać się z kołnierzem koszuli, równo przylegać do karku. Koszula może wystawać nad kołnierzem na karku maksymalnie na 2 cm. Wyjątkiem bywają marynarki casualowe, ponieważ niektóre modele pozbawione są kołnierza i klap.

marynarka casualowa na co dzien moda meska wiosna 2022

Położenie marynarki męskiej na klatce piersiowej i barkach

Marynarka męska na barkach ma układać się komfortowo, ale w taki sposób, by tworzyła równą, lekko zaokrągloną linię. Nie powinna ona być za długa ani za krótka, najlepiej zgodna z rzeczywistą szerokością barków. Niektóre marynarki posiadają poduszki, które pozwalają uzyskać idealny kształt ramion u panów z drobną budową i wąskimi ramionami. Należy jednak uważać, by poduszki nie przekraczały szerokości ramion na tyle, by miały się zaginać i marszczyć. Materiał na klatce piersiowej ma leżeć gładko, bez napięcia lub fałdowania.

Tył męskiej marynarki – jak powinien wyglądać?

Dobrze dopasowana męska marynarka nie marszczy się ani nie fałduje na plecach. Tkanina takiej marynarki równo przylega do pleców, ale ich nie opina. Jeśli marynarka posiada rozcięcie z tyłu, nie powinno ono się rozchodzić, tylko układać w swobodny sposób, ale nie na tyle, by się zmarszczyło.

Jak marynarka męska NIE powinna na Tobie wyglądać? Największe błędy przy doborze marynarki

Najczęstsze błędy dotyczące dobierania marynarki odnoszą się do jej rozmiaru. Może być ona za mała, przez co powoduje dyskomfort podczas noszenia, tkanina napina się na ramionach i przy guzikach, a rozcięcie na lędźwiach rozchodzi się na boki. Całość nie wygląda estetycznie i przyciąga uwagę w negatywny sposób. Podobnie za duża marynarka, która marszczy się, fałduje, zagina na ramionach, gniecie na rękawach, przez co sylwetka ginie pod fałdami lub gubi proporcje, a całość prezentuje się bardzo niechlujnie.

Zdarzają się sytuacje, gdy marynarka męska idealnie układa się na barkach i klatce piersiowej, ale rękawy nie leżą dobrze, np. są za długie. Wówczas wystarczy kilka poprawek krawieckich, które sprawią, że początkowo nieidealna marynarka stanie się perfekcyjnie dopasowana.

Z tego artykułu mogłeś dowiedzieć się, jak dobrać marynarkę męską, czyli: jak zdjąć swoje miary, odczytywać rozmiary marynarek męskich i na co zwracać uwagę, by ominąć błędy przy zakupach. Mamy nadzieję, że informacje te zainspirowały Cię do nabycia nowej marynarki. Zajrzyj na Domodi.pl i sprawdź, jak łatwo dobierzesz dla siebie model w idealnym rozmiarze.

Dobierz dla siebie idealną męską marynarkę na Domodi.pl:

Jakie botki wiosenne 2022 podbijają najnowsze trendy? Zwróć uwagę na te szykowne modele! Jakie botki wiosenne 2022 podbijają najnowsze trendy? Zwróć uwagę na te szykowne modele! Stylizacje na komunię ze spodniami damskimi. Jak stworzyć elegancki zestaw dla mamy i nie tylko? Stylizacje na komunię ze spodniami damskimi. Jak stworzyć elegancki zestaw dla mamy i nie tylko?