Jak mierzyć ubrania na płasko? Niezbędne wskazówki dla kupujących i sprzedających ubrania w sieci

Mierzenie ubrań centymetrem to prosta umiejętność, która może ułatwić Ci życie! Komu i w jakich sytuacjach przydaje się najbardziej? Jak mierzyć ubrania na płasko? Odpowiadamy.

Jak mierzyć ubrania na płasko? Niezbędne wskazówki dla kupujących i sprzedających ubrania w sieci
Mierzenie ubrań ułatwi dobry centymetr krawiecki Źródło: Adobe Stock

Mierzenie ubrań na płasko - co to znaczy i kiedy się przydaje?

Jeszcze do niedawna wiedza o tym, jak mierzyć ubrania na płasko, była niezbędna głównie konstruktorom odzieży i właścicielom modowych marek. Dziś, gdy coraz częściej kupujemy i sprzedajemy przez Internet, mierzenie ubrań może okazać się przydatne każdemu z nas. Ale co to dokładnie znaczy? Mierzenie ubrań na płasko polega na dokonaniu pomiarów konkretnego elementu garderoby miarką krawiecką, potocznie zwaną centymetrem, gdy ubranie leży, np. na stole, wyprostowane, bez zagnieceń czy zawiniętych fałd materiału. 

Tym sposobem możemy określić między innymi obwód talii i bioder, długość rękawa czy nogawki, a co za tym idzie - lepiej rozszyfrowywać tabele rozmiarów i bezbłędnie wybierać idealnie leżącą odzież przez Internet. Zakupy online to jednak nie jedyna sytuacja, w której przydaje się wiedza o tym, jak mierzyć wymiary ubrań. 

Sprzedajesz lub wymieniasz swoje ubrania w sieci? Uzupełnij ofertę pomiarami, a przyciągniesz więcej osób naprawdę zainteresowanych zakupem! Użytkownicy popularnych aplikacji z rzeczami z drugiej ręki najczęściej i tak pytają o wymiary w prywatnych wiadomościach, dlatego warto wyprzedzić ich ruch i umieścić informację w ogłoszeniu. Mierzenie ubrań na płasko pomoże Ci też określić odpowiednie parametry przy zlecaniu szycia odzieży na miarę, np. u krawcowej. Wystarczy, że zmierzysz sukienkę, którą lubisz nosić. Jak to zrobić? 

Jak mierzyć ubrania? Poradnik krok po kroku

Mierzenie ubrań krok po kroku
Mierzenie ubrań krok po kroku Źródło: Adobe Stock

Podstawą w mierzeniu wymiarów ubrań jest zdecydowanie dobry centymetr krawiecki z wyraźną podziałką. Dzięki niemu pomiary będą dokładniejsze, bardziej precyzyjne i zwiększą szanse na odpowiedni dobór rozmiaru odzieży. Ważne też, by ubranie leżało płasko bez zagnieceń, w naturalnej pozycji. Wyjątkiem są ubrania z gumką w pasie, które mierzymy podwójnie, by sprawdzić do jakiej maksymalnej szerokości naciąga się gumka w talii. Ta sama zasada dotyczy rzeczy z elastycznych materiałów. Kluczowe znaczenie ma jednak świadomość, w którym miejscu ubrania należy mierzyć i jakie pomiary mają znaczenie! Zatem: jak mierzyć na płasko bluzki i spodnie, a jak sukienki? Sprawdź nasz poradnik krok po kroku.

Jak mierzyć bluzki/t-shirty/swetry?

Przy górnych częściach garderoby najistotniejsze są dwa wymiary: obwód klatki piersiowej i obwód talii. Pierwszy mierzymy od pachy do pachy - od szwu do szwu i mnożymy razy dwa. Drugi - w miejscu, w którym przypada zwężenie w pasie. W tabelach rozmiarów coraz częściej pojawia się też obwód bioder, który ma znaczenie szczególnie przy dłuższych koszulkach i bluzkach. Mierzymy go wzdłuż dolnej krawędzi ubrania. W przypadku sprzedaży warto podać także długość rękawa, czyli pomiar od linii barku do końca rękawa. 

Mierzenie sukienek na płasko

Obwód klatki piersiowej i obwód talii to dwa ważne wymiary sukienek podawane w tabelach przemnożone przez 2 (obwód) lub w wersji mierzonej na płasko (jako połowa obwodu). Pomiaru dokonujemy w ten sam sposób, jak w przypadku górnych części garderoby. Bardzo istotną kwestią przy mierzeniu na płasko sukienek jest długość całkowita! Długość sukienki określamy przez zmierzenie odległości pomiędzy szwem łączącym przód ubrania z tyłem na wysokości barku a dolną krawędzią sukienki. Ważne, by centymetr ułożyć równo, nie po skosie. 

Jak mierzyć na płasko spodnie i spódnice?

Dobór odpowiedniego rozmiaru spodni przy zakupach online jest zdecydowanie największym wyzwaniem. Dlatego zanim klikniemy „Zamów”, możemy zmierzyć ulubione spodnie o podobnym kroju! Najważniejsze pomiary dolnych elementów garderoby to oczywiście: 

  • obwód w pasie  niekoniecznie w talii, chyba, że w grę wchodzą spodnie z wysokim stanem, mierzymy poziomo wzdłuż górnej krawędzi spodni, zyskując połowę obwodu, którą następnie mnożymy przez dwa. Pamiętajmy o zapięciu spodni na guzik i rozporek, by pomiar był wiarygodny.
  • obwód bioder – w najszerszym miejscu bioder po ułożeniu ubrania na płasko nogawka przy nogawce. 
  • długość nogawki – mierzymy, przykładając miarkę do szwu od wewnętrznej strony nogawki - od kroku do dołu. 
  • długość całkowita spódnicy – pomiar od pasa do dolnej krawędzi spódnicy. 

Sposoby mierzenia ubrań dla dzieci. Jak mierzyć body, pajace i śpioszki?

Mierzenie ubrań dziecięcych centymetrem krawieckim
Mierzenie ubrań dziecięcych centymetrem krawieckim Źródło: Adobe Stock

A jak mierzyć ubrania dziecięce? W przypadku koszulek, sukienek czy spodni dokonujemy pomiarów w dokładnie ten sam sposób, jak przy ubraniach dla dorosłych. Szczególną uwagę warto zwrócić jednak na ubranka niemowlęce, zwłaszcza, gdy przygotowujemy je do sprzedaży. Body, pajace, rampersy czy śpioszki mierzymy zawsze przy zapiętych guziczkach. Ważne parametry to oczywiście obwód klatki piersiowej - rozpiętość od pachy do pachy mnożona przez dwa, ale też obwód talii i bioder. Bardzo istotne przy jednoczęściowych ubrankach dziecięcych, np. kombinezonach czy pajacach jest zmierzenie długości wewnętrznej nogawki - od kroku po palce. Takie mierzenie rozmiaru ubrań i porównanie parametrów z tabelą konkretnej marki pozwoli nam kupić najbardziej komfortowe rzeczy dla najmłodszych.

Jak mierzyć ubrania na sprzedaż? Te pomiary ubrań warto podać w ogłoszeniu

Pomiary ubrań mają znaczenie również przy kupowaniu odzieży z drugiej ręki. Jeśli więc korzystasz z możliwości sprzedaży czy wymiany swojej garderoby, poza zrobieniem dobrych, przykuwających uwagę zdjęć, użyj centymetra! Parametry, które warto wpisać w ogłoszenie to te, które standardowo sprawdzamy w tabelach rozmiarów: obwód klatki piersiowej, obwód talii i bioder, długość całkowita sukienek i spódnic oraz długość wewnętrzna nogawki. Skoro wiesz już, jak mierzyć ubrania na sprzedaż na płasko, zadbaj o to, by w ofercie podać konkretne informacje, np. Połowa obwodu klatki piersiowej - 45 cm, lub dopisz na początku: „Ubranie mierzone na płasko”. Taki precyzyjny opis nie pozostawia kupującym żadnych wątpliwości i prowadzi wprost do udanej transakcji z innym użytkownikiem.

Odkryj więcej praktycznych porad:

Znajdź ubrania w idealnym rozmiarze w Domodi