Jak obciąć grzywkę samemu? Poradnik krok po kroku, jak obciąć grzywkę samodzielnie w domu

Zwiewna, klasyczna, na bok albo najmodniejsza w tym sezonie - curtain bang - grzywka króluje wśród gwiazd i topowych it-girls. Ale jak obciąć grzywkę w domu? Sprawdź nasz poradnik krok po kroku!

Jak obciąć grzywkę samemu? Poradnik krok po kroku, jak obciąć grzywkę samodzielnie w domu

Obcinanie grzywki w domu - czy to możliwe?

W dobie koronawirusa coraz lepiej idzie nam samodzielne robienie paznokci hybrydowych, regulacja brwi i dbanie o cerę domowymi sposobami, ale obcinanie grzywki bez pomocy fryzjera? Brzmi jak wyzwanie! Jeśli zastanawiasz się, czy poradzisz sobie z własnoręcznym podcięciem włosów, uspokajamy - obcinanie grzywki będzie znacznie prostsze od skrócenia kosmyków z tyłu. W końcu wystarczy stanąć przed lustrem powiększającym, by dokładnie kontrolować cały proces. Zatem: jak obciąć grzywkę w domu, by następnego dnia nie musieć zakładać czapki z napisem “Bad Hair Day”? Jak samemu obciąć włosy, by wyglądały zjawiskowo?

Jak obciąć grzywkę w domu - podstawowe zasady:

1. Dobre nożyczki to podstawa! Zaopatrz się we fryzjerskie, które są ostrzejsze i lepiej wyprofilowane od tych do cięcia papieru. 

2. Tnij na sucho, nie na mokro! Mokre włosy są dłuższe, przez co nietrudno obciąć za dużo i nieumyślnie stworzyć fryzurę Amelii. Niekoniecznie w tak dobrym stylu… 

3. Zdecydowane cięcie i delikatne szlify - wiele rodzajów grzywek najlepiej obcinać jednym, zdecydowanym ruchem nożyczek, ale później warto wyregulować włoski delikatnie, z rozwagą i precyzją. 

4. Zadbaj o dobre światło i umyj lustro. Dzięki temu będziesz w stanie dokładniej obciąć grzywkę w domowych warunkach!

5. Zostaw zapas, czyli tnij o 1cm dłużej, niż zamierzałaś.Taki margines błędu pozwoli Ci uniknąć nieplanowanego, zbyt krótkiego ścięcia włosów z przodu głowy. 

Grzywka długa, prosta, rzadka, cieniowana... - najpierw poznaj rodzaje grzywek

Zanim jednak przystąpimy do cięcia, wybierzmy odpowiednią metodę! Zupełnie inaczej potraktujemy prostą grzywkę w stylu Ani Lewandowskiej, a inaczej podejdziemy do cieniowanej, podobnej do tej, którą od lat nosi Jeanne Damas. Jakie są najpopularniejsze rodzaje grzywek?

-długa grzywka - z reguły zaczesana na jeden bok lub rozchodząca się na boki od przedziałka. Najlepiej wygląda modelowana na szczotkę. Sięga za linię brwi, a często nawet do żuchwy. 

-prosta grzywka - zasłania całe czoło, sięga do brwi lub delikatnie za ich linię. 

-grzywka półokrągła - gęsta, zasłaniająca czoło, delikatnie wydłużająca się od nosa w kierunku uszu. Trochę jak młodzi Beatlesi. 

-cieniowana grzywka - jej typów jest naprawdę sporo. Od charakterystycznych dla lat 90. pazurków po znacznie bardziej gustowne postrzępione grzywki w stylu Francuzek. Jedno je łączy: cieniowane grzywki są delikatnie poszarpane, nigdy nie równe, jak od linijki. 

-lekka grzywka - obcięta z mniejszej części włosów od grzywki półokrągłej, ma z reguły bardzo delikatną formę, zza włosów prześwituje czoło. 

Jak poradzić sobie z każdą z nich? Jak obciąć grzywkę prostą, a jak długą lub cieniowaną?

Jak obciąć grzywkę półokrągłą?

Z przodu głowy zrób półokrągły przedziałek. Zebrane dłonią włosy zachodzące na twarz powinny stworzyć kształt trójkąta. Chwyć pasmo równo na środku twarzy i obetnij włosy zdecydowanym ruchem na wysokości nasady nosa. Następnie wyreguluj ewentualne nierówności, docinając poszczególne kosmyki tak, by wpasowały się w formę. 

Grzywka na bok - samodzielne obcinanie w domu

Wydziel pasmo, z którego ma powstać grzywka, a następnie skręć je w dłoni o 180 stopni. Podetnij na wysokości, którą chcesz uzyskać, a następnie rozpuść. Grzywka na bok ułoży się sama, ale możesz dodatkowo wyregulować ją delikatnym cieniowaniem. 

Zdecydowanie trudniejszą opcją będzie obcięcie grzywki na boki, czyli super modnej curtain bang. Zaczynamy od cięcia charakterystycznego dla grzywki półokrągłej, a następnie cieniujemy tak, by powstał efekt “kurtyny” - włosów zachodzących na twarz po obydwu stronach. 

Jak obciąć prostą grzywkę?

Pasmo, z którego ma powstać prosta grzywka, podziel na trzy równe części. Zbierz kosmyki w trzech miejscach - równolegle do nasady nosa i do źrenicy prawego i lewego oka. Teraz wystarczy trzy zebrane części grzywki obciąć na równo. A jeśli całość nie będzie idealnie prosta, wyrównaj ją, delikatnie podcinając włoski po ich rozpuszczeniu. 

Możesz też nadać fryzurze lekkości poprzez cieniowanie. Taka poszarpana grzywka na prosto to nieśmiertelny klasyk wśród stylowych paryżanek!

Jak zrobić grzywkę - czy łatwo dopasować grzywkę do kształtu twarzy samodzielnie?

Nie ulega wątpliwości, że zdecydowanie łatwiejsze (chociaż bardziej czasochłonne!) jest zapuszczanie grzywki, od jej ścięcia. Jednak przy odrobinie cierpliwości i precyzji będziemy cieszyć się nową, odświeżoną fryzurą. A jak wiadomo - grzywka odmładza nawet o kilka dobrych lat! O ile oczywiście jest odpowiednio dopasowana. Zastanawiasz się, jakie cięcie będzie dla Ciebie najlepsze? Podpowiadamy, jak dopasować grzywkę do kształtu twarzy! 

Okrągłą buzię najlepiej wysmuklić rzadką grzywką o nieregularnej formie lub grzywką na boki. Unikajmy z kolei grzywki prostej i półokrągłej - te cięcia dodatkowo optycznie “skrócą” proporcje, przez co twarz będzie wyglądać na pulchniejszą. 

Ostre rysy kwadratowej twarzy “zmiękczy” delikatna grzywka curtain bang. Wystarczy spojrzeć na Brigitte Bardot, której ta fryzura dodała dziewczęcego uroku! 

Masz owalną buzię i wysokie czoło? Dobra wiadomość: prosta i półokrągła grzywka to fryzury, które idealnie wymodelują Twoją twarz. Optycznie skrócą czoło, zaokrąglą pociągłą buzię i wyrównają proporcje. 

Jaka grzywka pasuje do trójkątnej twarzy? Gwiazdy udowadniają, że świetnie wyglądać może ta ścięta na bok, ale równie dobrze prezentuje się delikatnie wycieniowana grzywka na prosto, jak u Taylor Swift!

Biała koszula - stylizacje, które Cię zachwycą! Biała koszula - stylizacje, które Cię zachwycą! Buty New Balance w damskich stylizacjach. Sprawdź hity z Instagrama! TOP 5 Buty New Balance w damskich stylizacjach. Sprawdź hity z Instagrama! TOP 5