Jak olejować włosy - poradnik o olejowaniu włosów różnymi metodami

Olejowanie włosów to najlepszy zabieg nawilżająco-odbudowujący, jaki możesz podarować swoim przesuszonym kosmykom. Dodatkowo, w odróżnieniu od profesjonalnych zabiegów fryzjerskich, ten bez problemu jesteś w stanie przeprowadzić sama, w domowym zaciszu i to niewielkim kosztem! Zanim jednak do niego przystąpisz, warto wiedzieć jak dobrać olej, który będzie odpowiedni do Twojego typu włosów, oraz jakie są metody jego nakładania.

Jak olejować włosy - poradnik o olejowaniu włosów różnymi metodami

Olejowanie włosów - efekt odżywionych i gładkich włosów

Olejowanie to stosunkowo prosty, domowy sposób na uzyskanie efektu gładkich i odżywionych włosów. Świetnie działa na każdy rodzaj włosa, ale jest polecany w szczególności dla posiadaczek tych skłonnych do puszenia się, suchych czy zniszczonych zabiegami fryzjerskimi lub codziennym modelowaniem. Wszystko za sprawą procesu pokrywania suchych lub wilgotnych pasm niewielkimi ilościami jednego z naturalnych, nierafinowanych olejów, lub nawet mieszanką kilku. 

Przy regularnym olejowaniu włosów możemy się spodziewać nie tylko większej łatwości w ich codziennym okiełznywaniu, sprowadzającym się chociażby do rozczesywania czy modelowania, ale też (a może przede wszystkim!) nawilżenia, odbudowania i wygładzenia niesfornych kosmyków.

Czym olejować włosy? Pomagamy wybrać właściwy olej

Podstawową zasadą, którą należy kierować się na samym początku wyboru oleju do olejowania włosów,  jest wybieranie go spośród tych nierafinowanych i tłoczonych na zimno. Tylko one bowiem przywracają włosom pożądaną gładkość i sprężystość. 

Każdy typ włosa - dzieląc je ze względu na ich porowatość - ma dedykowane sobie oleje, które pozwolą na uzyskanie najlepszych efektów poprzez zabieg olejowania. Drugim etapem jest zatem określenie poziomu porowatości włosów:

- włosy niskoporowate - włosy z natury zdrowe, gładkie, sypkie i lśniące;

- włosy średnioporowate - włosy podatne na stylizacje, o średnim blasku, puszące się tylko czasami;

- włosy wysokoporowate - włosy zniszczone zabiegami fryzjerskimi oraz nieodpowiednią pielęgnacją lub/i wyglądające na takie, czyli puszące się, suche, matowe, raczej szorstkie.

Najmodniejsze fryzury na wiosnę 2020 - poznaj trendy w stylizacji włosów!

Kiedy znamy już porowatość swoich włosów, możemy wybrać jeden z dedykowanych im olejów naturalnych, które przy regularnym stosowaniu poprawią ich kondycję:

- oleje do włosów niskoporowatych - w tym przypadku najlepiej sprawdzą się oleje nasycone, czyli: olej kokosowy, olej palmowy;

- oleje do włosów średnioporowatych - najlepsze będą dla nich oleje jednonienasycone, czyli: oliwa z oliwek, olej z awokado, olej słonecznikowy, olej macadamia, olej arachidowy, olej sezamowy, olej migdałowy, olej arganowy, olej rycynowy, olej musztardowy, olej ryżowy, olej rzepakowy, olej z pestek śliwki, olej rokotnikowy, olej kameliowy;

- oleje do włosów wysokoporowatych - do tego typu włosów nadają się oleje wielonienasycone, czyli: olej z nasion chia, olej kukurydziany, olej sojowy, olej lniany, olej z nasion maku, olej z pestek dyni, olej słonecznikowy, olej konopny, olej z pestek winogron, olej z czarnuszki.

Warto pamiętać jednak, że dedykowane rodzaje olejów należy raczej traktować jako wskazówki, niż pewnik. Dobór odpowiedniego oleju sprowadza się często do metody ,,prób i błędów” - zdarza się bowiem, że olej dedykowany jednej porowatości włosów, będzie odpowiedni także dla innej.

 

Jak olejować włosy? Różne metody

Jak już wspominaliśmy na początku, istnieje kilka sposobów nakładania oleju na włosy. Do podstawowych można zaliczyć olejowanie włosów na mokro i na sucho. To, jaka metoda będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza, to już kwestia indywidualnych upodobań, czasu jaki możesz poświęcić na zabieg i przetestowania efektów. Abyś sprawnie przeprowadziła ten proces na swoich włosach, sprawdź jak zastosować obie metody - krok po kroku.

Olejowanie włosów na mokro 

Nakładanie oleju na mokre włosy wykonasz w następujących krokach:

1. Zmocz włosy lub umyj je szamponem oczyszczającym.

2. Odsącz włosy w delikatny sposób ręcznikiem (materiałowym lub papierowym, typu kuchennego).

3. Na wilgotne pasma nałóż wybrany dla swoich włosów olej.

4. Nałóż na włosy czepek foliowy lub owiń ję ręcznikiem i odczekaj minimum 30 minut (im dłużej, tym lepiej!).

5. Ponownie umyj włosy szamponem.

6. Nałóż odżywkę/maskę pielęgnującą.

7. Dokładnie spłucz włosy.

Olejowanie włosów na sucho 

Olejowanie suchych włosów sprowadza się do poniższych kroków:

1. Rozgrzej niewielką ilość oleju w dłoniach.

2. Nakładaj olej na pojedyncze pasma suchych włosów.

3. Odczekaj minimum 30 minut (podobnie jak powyżej - im dłużej, tym dla Twoich włosów lepiej).

4. Umyj włosy tak, jak robisz to zazwyczaj.

Równie skutecznymi, choć mniej popularnymi metodami jest nakładanie oleju na włosy na noc, oraz na skórę głowy. 

W przypadku olejowania włosów na noc wykorzystujemy jedną z opisanych powyżej metod, włosy zabezpieczamy czepkiem, ręcznikiem czy jedwabną apaszką lub bawełnianą koszulką i myjemy dopiero rano. 

Jeśli z kolei chcesz zadbać o skórę głowy, również i w tym przypadku możesz pokusić się o metodę olejowania. Warto uprzednio wykonać jej peeling, a następnie wetrzeć w nią niewielkie ilości wybranego oleju. To świetny sposób nie tylko na radzenie sobie z łupieżem, ale też pobudzenie wzrostu włosów oraz zapobieganie ich wypadaniu. W tym przypadku jednak nie stosuj się do zasady ,,im dłużej, tym lepiej” - trzymanie oleju na skórze głowy powinno potrwać maksymalnie do 2 godzin.

Gotowa na przygodę z olejowaniem, której celem jest radykalna poprawa jakości Twoich włosów? Nie zniechęcaj się zatem pierwszymi próbami, które zdarzają się nieudane. Sztuka olejowania sprowadza się do odnalezienia oleju, który najlepiej działa na Twoje włosy. Choć poszukiwania te często sprowadzają się do kilku prób, pamiętaj, że są one tego warte!

Zebraliśmy najlepsze kody rabatowe tego tygodnia - skorzystaj z nich bez wychodzenia z domu! Zebraliśmy najlepsze kody rabatowe tego tygodnia - skorzystaj z nich bez wychodzenia z domu! #prasówkapozytywów vol. 11 #prasówkapozytywów vol. 11