Jak prać wełnę? Kompleksowy poradnik pielęgnacji wełnianej odzieży

Miękkie swetry, modne szaliki i czapki oraz najcieplejsze płaszcze - jak o nie dbać, by służyły nam jak najdłużej? Jak prać wełnę? Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak wyprać wełniany sweter i inne elementy jesienno-zimowej garderoby z naturalnych dzianin!

Jak prać wełnę? Kompleksowy poradnik pielęgnacji wełnianej odzieży

Pranie i pielęgnacja wełny - wszystko, co powinnaś wiedzieć przed zakupem wełnianych ubrań

Wełna, merino, alpaka - od kilku sezonów to właśnie tymi słowami nazywamy nomen omen najgorętsze, modowe trendy w drugiej połowie roku. Sweter 100% wełna, czapka z domieszką alpaki czy wełniany płaszcz to rzeczy, na które polujemy szczególnie w sezonie jesień-zima i nie odstrasza nas nawet ich dość wysoka cena. Nic dziwnego. Właściwości wełny oraz innych naturalnych dzianin są nieocenione, gdy przychodzą chłodne, zimowe dni i długie wieczory. Wełna nie tylko znakomicie zatrzymuje ciepło, zapewniając nam komfort termiczny bez względu na warunki panujące na zewnątrz, ale też pozwala skórze oddychać. Nie jest tajemnicą, że dobrej jakości wełniane wyroby są inwestycją na lata, o ile oczywiście zadbamy o nie w odpowiedni sposób! 

Jak prać owczą wełnę, by na długo zachowała swoją miękkość i specyficzne właściwości? Jak prać wełnę z merynosów i inne rodzaje naturalnych dzianin? Przede wszystkim: 

-delikatnie, 

-w letniej wodzie, 

-przy użyciu delikatnych środków, 

-niezbyt często. 

Ubraniom z naturalnych wełen niewątpliwie należy się pielęgnacja ze szczególną troską, dzięki której będą nam służyć latami w doskonałym stanie. Szukasz sprawdzonych sposobów na to, jak prać wełniany sweter czy jak dbać o płaszcz z alpaki? Poznaj patenty, które nigdy nas nie zawiodły!  

W czym prać wełnę? Detergenty, które polecają eksperci

Pranie wełny

Podstawą przy praniu wełny są odpowiednio dobrane delikatne detergenty, które nie uszkodzą jej struktury. Dobrym wyborem będą na pewno specjalne środki do prania wełny czy kaszmiru, ale też zwykłe płyny do prania i płukania Sensitive. Na miękką fakturę naturalnych dzianin kojąco zadziała też… szampon do włosów! Sprawdzi się przede wszystkim ten z dobrym, naturalnym składem o pielęgnujących właściwościach. W domowych warunkach możesz też użyć płatków mydlanych rozpuszczonych w letniej wodzie.

Wolisz naturalne specyfiki? Postaw na sprawdzony i polecany przez prawdziwe swetroholiczki środek do prania wełny - lanolinę! Jak stosować ten naturalny detergent? Najlepiej do zmiękczania i płukania wełny rozpuścić odrobinę czystej lanoliny w letniej wodzie i delikatnie ugniatać odzież przez kilka minut. Lanolina to świetny sposób na gryzące swetry, ale też najlepsza odpowiedź na pytanie: jak prać pościel z wełny merynosa? Ten naturalny tłuszcz powstający w procesie oczyszczania owczej wełny ma wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne, jest niebywale delikatny i doskonale sprawdza się przy praniu i zmiękczaniu wyrobów wełnianych!

Pranie wełny - w pralce czy ręcznie? Oto odpowiedź

Dzięki specyficznej strukturze naturalna wełna nie wchłania zapachów i brudu tak szybko, jak swetry z akrylu czy innych syntetycznych włókien. Dlatego częste pranie zwyczajnie nie jest konieczne. Aby odświeżyć ubrania z wełny wystarczy regularnie je wietrzyć, na przykład na balkonie w wilgotną pogodę. Lepiej też nie nosić ich kilka dni pod rząd. Pranie? Sporadycznie i w odpowiedni sposób! Zastanawiasz się, jak prać czystą wełnę w pralce? A może lepiej robić to ręcznie? Sprawdź nasze szybkie sposoby, które pozwolą cieszyć się miękkimi swetrami, czapkami i szalikami przez wiele sezonów! 

Jak prać wełnę

Pranie wełny w pralce

Pranie wełny w pralce jest dość ryzykowne, nawet jeśli posiadamy najnowszy sprzęt AGD z funkcją prania wełny. Zanim wrzucisz ukochane swetry do bębna i nastawisz ten program, przeczytaj w instrukcji, jak wysoka jest temperatura prania i płukania (!) w trybie przeznaczonym do czyszczenia wełny i czy cykl zawiera wirowanie. To właśnie zbyt wysoka temperatura i wirowanie mogą okazać się “zabójcze” dla wełnianych wyrobów! Jeśli więc chcesz zaoszczędzić czas, ustaw możliwie najniższą temperaturę - tryb pranie w 30 stopniach (w niektórych pralkach możliwe jest też pranie w 20 stopniach - w sam raz dla delikatnej odzieży z naturalnych dzianin). Unikaj też mechanicznego wirowania, które może uszkodzić strukturę wełny czy kaszmiru! Po delikatnym praniu wełny w pralce wystarczy niezbyt mocno odcisnąć sweter, szalik czy czapkę w ręczniku, a następnie przejść do prawidłowego suszenia.

A jak prać wełniany płaszcz z merynosów czy alpaki? Czyszczenie najlepiej zlecić specjalistom w dobrej, sprawdzonej pralni. W domowych warunkach możemy uszkodzić nie tylko sam płaszcz, ale też… pralkę.

Ręczne pranie wełnianych ubrań

Zdecydowanie najbezpieczniejsze dla ubrań z wełny jest pranie ręczne. Tu możemy zadbać zarówno o odpowiednią temperaturę wody, jak i delikatne traktowanie odzieży z naturalnych dzianin. Na tę pozornie pracochłonną metodę warto postawić szczególnie przy swetrach ze 100% wełny, ale też wtedy, gdy producent ubrania na metce zaleca nam właśnie pranie ręczne. Zatem, jak prać wełnę merino, owczą czy wełnę z kaszmirem bez użycia pralki? Wystarczy sporych rozmiarów miska, taka ilość letniej wody, by móc w całości zanurzyć odzież oraz delikatny środek do prania wełny, np. lanolina lub specjalny płyn. Wełniane ubrania po zamoczeniu w roztworze ugniatamy dłońmi. Nigdy nie pocieramy, bo możemy w ten sposób uszkodzić strukturę materiału. Po kilku minutach odciskamy nadmiar wody w ręczniku, a następnie przechodzimy do prawidłowego suszenia.    

Zastanawiasz się, jak prać kaszmir czy wełnę z alpaki? A może masz do czynienia z mieszanką włókien naturalnych i syntetycznych (np. 50% wełna, 40% akryl, 10% poliester)? Przeczytaj informację na metce! Producenci odzieży nieprzypadkowo umieszczają na nich symbole zalecanych metod prania. Podpowiadają nam też, w ilu stopniach prać sweter z wełny, kaszmiru czy z domieszką naturalnych włókien. Zdecydowanie warto zastosować się do tych zaleceń. To również podstawa przy ewentualnym reklamowaniu ubrań!

Jak suszyć ubrania z wełny? Najskuteczniejsze metody

Podczas delikatnego prania wełny dbamy o miękkość materiału i termoizolacyjne właściwości ulubionych ubrań z naturalnych włókien, ale ważne też, by swetry i płaszcze przez lata trzymały formę! Aby nie straciły swojego kształtu zaleca się suszenie wełnianych ubrań na płasko, np. na rozłożonej suszarce do prania i w neutralnych temperaturach powietrza. Kiepskim wyborem będzie suszenie wełny przy kominku czy kaloryferze. Swetry naprawdę kurczą się podczas suszenia w ten sposób! 

Duże znaczenie ma też odpowiednie przechowywanie ubrań z wełny. Zadbaj o to, by wełniane marynarki, swetry i płaszcze miały odpowiednią ilość miejsca w szafie. Im ciaśniej są przechowywane, tym większe prawdopodobieństwo, że zalęgną się w nich mole. Ciężkie swetry lepiej przechowywać na leżąco - złożone, z kolei marynarki, płaszcze czy lekkie sweterki możemy wieszać na wieszakach najlepiej tych o miękkich, zaokrąglonych krawędziach. 

Jak uratować sfilcowany w praniu sweter?

Jak rozciągnąć sfilcowany sweter

A co, jeśli stało się najgorsze i wełniany sweter skurczył się w praniu? Jak rozciągnąć wełniany sweter, by móc znów cieszyć się nim w chłodne dni? Sprawdzonym sposobem na to, jak uratować sweter, który zbiegł się w praniu, jest kąpiel w glicerynie (1 łyżka na litr wody). Dobrze sprawdzi się też namaczanie w roztworze wody z pielęgnacyjną odżywką do włosów (ok. 50 ml na dużą miskę) czy delikatnym płynem do mycia dla niemowląt (ok. dwie nakrętki na miskę wody). Sfilcowany sweter trzeba zostawić w płynie do namoczenia przez co najmniej dziesięć minut, a następnie delikatnie odcisnąć nadmiar wody, porozciągać sweter w dłoniach i pozostawić do wyschnięcia w neutralnej temperaturze powietrza, oczywiście na płasko. 

Ekologicznym sposobem na sfilcowaną wełnę, który działa cuda, jest z kolei woda po ugotowanej, białej fasoli (namaczamy fasolę tradycyjnie, np. przez całą noc, następnie gotujemy i odcedzamy, a powstały płyn przelewamy do miski, w której będziemy rozciągać sweter). Po kilku godzinach namaczania sweterka w tej miksturze trzeba go wypłukać w letniej wodzie, a następnie delikatnie wyprać ręcznie, np. w płynie dla dzieci i odsączyć z nadmiaru wilgoci. Po wysuszeniu na płasko powinien wrócić do swojego pierwotnego kształtu.

fot. Adobe Stock

Znajdź ubrania z wełną w Domodi:

Flatformy - botki na grubej podeszwie hitem zimy 2020/2021. Jak je nosić w stylizacjach? Flatformy - botki na grubej podeszwie hitem zimy 2020/2021. Jak je nosić w stylizacjach? Jakie wzory wyszczuplają sylwetkę, a jakie ją zaokrąglą? Wzorzyste ubrania dla każdego typu figury Jakie wzory wyszczuplają sylwetkę, a jakie ją zaokrąglą? Wzorzyste ubrania dla każdego typu figury