Jak przygotować stopy do noszenia sandałków? Poznaj sposoby na letni pedicure

Lato trwa, a salony kosmetyczne przeżywają oblężenie wizyt zarezerwowanych na letni pedicure. Nie musisz jednak czekać w kolejce na usługę, ponieważ możesz w pełni samodzielnie wykonać pedicure i efektownie zaprezentować stopy w sandałkach. Poznaj podstawy pielęgnacji stóp i metodę malowania paznokci w domu!

Jak przygotować stopy do noszenia sandałków? Poznaj sposoby na letni pedicure

Letni pedicure - dlaczego warto zadbać o stopy przed założeniem sandałów?

Zadbane, wypielęgnowane stopy oraz atrakcyjny, letni pedicure są tak samo pożądane, jak gęste, zdrowe włosy. Odsłaniając stopy w sandałkach, pragniemy, by prezentowały się jak najlepiej. Lakier do paznokci często staje się częścią stylizacji, przede wszystkim obuwia. Kolor paznokci jest w stanie podkreślić letnią opaleniznę, może być dopasowany do koloru sandałków lub do najczęściej noszonych kreacji. Pedicure może mieć ten sam kolor, jak paznokcie u dłoni, ale niekoniecznie — różnorodność jest równie mile widziana. Przygotowanie stóp do noszenia sandałków to sposób na odświeżenie po długich miesiącach noszenia kryjących butów, takich jak botki czy sneakersy. Pielęgnacja stóp jest również sposobem na relaks, nawet jeśli wykonujemy zabiegi na stopy samodzielnie.

Pedicure to nie tylko malowanie paznokci - czego potrzebują stopy i od czego zacząć?

Przygotowanie stóp do noszenia sandałków ma znaczenie nie tylko dla ich wyglądu, ale również kondycji. Często to, jak dbamy o stopy, ma znaczenie dla ich wyglądu w przyszłości. Nieopiłowane, nierówne paznokcie mogą stracić swój kształt, a ich krzywizny mogą nawet utrudniać chodzenie. Z kolei zbyt mocno obcinane płytki wbijają się w skórę i boleśnie wrastają. Problemem wielu kobiet są twarde, rogowaciejące pięty. Jeśli nie są zmiękczane lub ścierane, to prędzej czy później twarda skóra zaczyna pękać w coraz głębszych warstwach, a to może doprowadzić powstania bolesnych ran, wręcz stanów zapalnych! Tak samo dzieje się z przesuszoną skóra na pozostałej części stóp — skóra stóp nie posiada gruczołów łojowych, tylko potowe, więc nie mają naturalnego nawilżacza, potrzebują go z zewnątrz, inaczej pękają. Zatem pielęgnowanie stóp ma znaczenie zdrowotne.

O stopy warto dbać tak samo jak o twarz, czyli należy je nawilżać, stosować profilaktykę anti-aging, peelingować, masować. Nie jest to trudne, bardzo łatwo wprowadzić ten element w pielęgnacyjną rutynę. Po niedługim czasie stopy odwdzięczają się nadzwyczajną gładkością i zdrowym wyglądem. Pielęgnację warto zacząć od skompletowania kosmetyków, przydatnych akcesoriów do stóp i... wygospodarowania wolnego popołudnia.

Czego będziesz potrzebować przed przystąpieniem do pedicure?

Pielęgnacja stóp dzieli się na trzy etapy: najpierw stopy wymagają zmiękczenia i nawilżenia, następnie przygotowania paznokci pod lakier, a trzecim etapem jest samo położenie lakieru. Do tego niezbędne będą akcesoria i kosmetyki. Kompletując zestaw do pedicure, możesz wykorzystać wiele elementów do tradycyjnego manicure, gdyż wiele etapów wykonuje się w analogiczny sposób.

Najważniejsze akcesoria i kosmetyki do stóp:

- zmywacz do paznokci

- pilnik do paznokci

- polerka do paznokci

- tarka do pięt (może być elektryczna, np. marki Scholl)

- cążki do wycinania skórek 

- nożyczki lub obcinaczka do paznokci

- drewniane patyczki

- separator na palce

- waciki kosmetyczne (opcjonalnie, do zdjęcia starego lakieru)

- puchaty pędzelek (opcjonalnie do usuwania pyłu paznokciowego) 

- miska z wodą

- ręcznik

- żel, oliwka, sól do kąpieli lub zwykłe mydło

- peeling 

- krem do stóp 

- oliwka do skórek

- baza pod lakier

- lakier do paznokci

- utwardzacz lakieru do paznokci

Wykonaj samodzielnie letni pedicure - instrukcja krok po kroku:

Gdy skompletujesz już swój zestaw do pedicure, możesz przystąpić do dzieła. Wygospodaruj dla siebie wolny czas, znajdź miejsce, w którym stabilnie położysz miskę z wodą. Usiądź wygodnie, zapewnij sobie też łatwy dostęp do akcesoriów. Możesz na ten czas włączyć ulubiony serial na Netflixie, puścić ulubioną playlistę ze Spotify lub ciekawy podcast. Można zaczynać.

Krok 1: relaksująca kąpiel oczyszczająca i peeling

W pierwszej kolejności zmyj stary lakier z paznokci (o ile go masz). Do miski wlej ciepłą wodę, ale nie gorącą — taką, byś mogła swobodnie włożyć w nią stopy. Do wody dodaj przygotowany kosmetyk do kąpieli stóp: sól, oliwkę lub żel, ewentualnie rozpuść odrobinę mydła. Mocz stopy przez 15 minut. Kąpiel sprawi, że zrogowaciały naskórek będzie łatwiejszy do usunięcia. Możesz użyć peelingu do ciała lub stóp, by wymasować nim stopy. Następnie dokładnie opłucz i wytrzyj stopy.

Krok 2: ścieranie naskórka i nawilżenie skóry stóp 

Po osuszeniu stóp użyj tarki do pięt. Delikatnymi ruchami masuj pięty. Przydatna może okazać się frezarka do pięt, która znacznie przyspiesza pracę. Ważne: nie używaj pumeksu, ponieważ jest on siedliskiem bakterii. Gdy uznasz, że twardy naskórek został usunięty, użyj kremu do stóp. Najlepiej, jeśli będzie zawierał mocznik, masło shea, pantenol, olejki, kwas hialuronowy lub lanolinę. Wmasuj obfitą porcję w stopy. Poczekaj kilka minut, aż całkowicie się wchłonie.

Krok 3: przygotowanie paznokci do malowania

Kolejnym krokiem jest przygotowanie paznokci do malowania. W pierwszej kolejności użyj drewnianych patyczków i delikatnie usuń skórki z płytki paznokci. Staraj się ich nie wycinać, chyba że będzie taka potrzeba. Następnie skróć paznokcie za pomocą obcinaczek i nadaj im kształt pilnikiem. Pod żadnym pozorem nie piłuj paznokci na półokrągło, tylko na prosto. Okrągłe brzegi paznokci zwiększają ryzyko bolesnego wrastania paznokci w skórę. Gdy paznokcie uzyskają pożądany kształt, wykorzystaj polerkę i wyrównaj płytkę paznokci. Za pomocą pędzelka lub ręcznika usuń pył powstały z piłowania.

Do nadawania kształtu możesz wykorzystać papierowy pilnik manualny o gradacji 100/180 lub wykorzystać specjalną frezarkę do paznokci. Uważaj jednak, gdyż frezarka do paznokci wymaga wprawy. Warto zacząć od wolnych obrotów używając bardzo delikatnych frezów do ścierania.

Krok 4: malowanie paznokci u stóp

Gdy wszystkie kroki pielęgnacyjne i kształtowanie paznokci masz za sobą, możesz wreszcie pomalować paznokcie. Zastosuj najpierw bazę pod lakier, która dodatkowo wyrówna płytkę, przedłuży trwałość lakieru oraz zabezpieczy paznokcie przed przebarwieniami. Następnie nałóż >>lakier do paznokci<<. Najlepiej nałóż dwie warstwy, by kolor był bardziej jednolity i intensywny. Po tym wystarczy utwardzacz do paznokci. Pamiętaj, by przy każdej warstwie bazy, lakieru i utwardzacza odczekać aż wyschnie, zanim położysz kolejną. Na końcu nawilż skórki oliwką do skórek.

Jak malować paznokcie u stóp? Jest jedna prosta metoda, którą warto przedstawić w punktach:

- po wyjęciu pędzelka wytrzyj jedną jego stronę o krawędź butelki, by usunąć nadmiar lakieru

- przyłóż pędzelek do płytki paznokcia pośrodku, kilka milimetrów od skórek

- delikatnymi ruchami podsuń lakier pod skórki, uważając, by ich nie pobrudzić

- następnie pociągnij pędzel od nasady paznokcia do samego brzegu 

- w ten sam sposób pomaluj boki paznokcia pilnując, by nie pobrudzić skórek również po bokach

- zabezpiecz wolny brzeg paznokcia, czyli pomaluj krawędź paznokcia pilnując, by nie pobrudzić opuszka palca

Ważne: jeśli pędzelek lakieru jest duży, szeroki, możesz użyć osobnego pędzelka o wąskim i płaskim, syntetycznym włosiu. Dzięki temu nie ubrudzisz skóry na małych palcach.

Domowe sposoby na pedicure - jak samodzielnie zrobić maseczkę na stopy?

Raz na jakiś czas warto dostarczyć stopom odżywienia, takiego maksymalnego. Do tego celu możesz zaopatrzyć się gotowe maseczki do stóp (znajdziesz ich całą masę u marki >>Bielenda Professional<<) lub wykorzystać domowe sposoby na maseczki do stóp. Będziesz potrzebować jedynie kilku składników, które najprawdopodobniej już masz w swojej kuchni. Jak wykonać maseczkę na stopy? 

Przepis na regenerującą maseczkę do stóp

Składniki:

- 2 banany

- 2 łyżki jogurtu

- 1 łyżka miodu

- 2 łyżeczki siemienia lnianego

Sposób przygotowania:

Rozgnieć banany, wlej jogurt i wsyp siemię lniane. Mieszaj składniki do uzyskania gładkiej konsystencji. Możesz użyć blendera. Jeśli maseczka będzie zbyt rzadka — dodaj siemienia. Jeśli zbyt gęsta — dodaj jogurtu.

Warto wiedzieć: na bazie powyższego przepisu możesz stworzyć maseczkę złuszczającą. Wystarczy zastąpić siemię lniane rozgniecionymi płatkami owsianymi i migdałowymi.

Aplikacja maseczki na stopy:

Przygotowaną maseczkę nałóż na stopy, pozostaw na 20 minut. Po tym czasie dokładnie opłucz stopy, wytrzyj je i dodatkowo nawilż kremem do stóp.

To może ci się przydać - akcesoria do sandałków i klapków

Nawet najbardziej wypielęgnowane, zadbane i odżywione stopy nie zaprezentują się dobrze, jeśli pojawią się na nich otarcia, pęcherze i odciski. Niestety, niektóre sandały mogą powodować tego typu nieprzyjemności, więc warto się przed nimi uchronić.

Najlepszym sposobem na uniknięcie otarć będzie zakup miękkich, samoprzylepnych poduszeczek. Mają one różne rozmiary, można je również ciąć, dzięki czemu można przykleić je nawet pod cienki pasek buta, który niefortunnie uwiera. W przypadku sandałów na obcasie warto kupić wkładki silikonowe pod przednią część stopy, by uniknąć odcisków. Jeśli sandałki mają zabudowaną piętę, przydadzą się żelowe zapiętki niwelujące otarcia. Natomiast gdy sandałki mają zabudowany nosek, warto kupić specjalne żelowe osłonki na palce. Przyda się też ochraniacz w formie taśmy, który można ciąć na dowolne kawałki i owinąć nimi palce. Sprawdzi się również do przyklejania do obcierających pasków — ochraniacz wystarczy przykleić od wewnętrznej części paska.

Sprawdź kosmetyki i akcesoria do pedicure na Domodi:

Jak tworzyć stylizacje damskie à la Gucci, nie wydając fortuny? Jak tworzyć stylizacje damskie à la Gucci, nie wydając fortuny? 3 pomysły na… letnie buty 3 pomysły na… letnie buty