Jak się pozbyć plam na ubraniach? 24 najlepsze domowe sposoby [KOMPLEKSOWY PORADNIK]

Rozlane wino na koszulce, atrament na spodniach, żółte ślady z potu plamy na ubraniach potrafią stanowić niemałe wyzwanie. Choć często sięgamy w takich sytuacjach po chemiczne detergenty, to nieoceniona jest siła domowych mikstur. Dowiedz się, jak szybko i skutecznie pozbyć się plam z różnego rodzaju tkanin.

Jak się pozbyć plam na ubraniach? 24 najlepsze domowe sposoby [KOMPLEKSOWY PORADNIK]
Domowe sposoby na plamy na ubraniach. Źródło: Adobe Stock

Jak usunąć plamy z ubrań? Od tego powinnaś zacząć!

Choć plamy zawsze pojawiają się w najmniej oczekiwanych momentach, to kluczowe w takich sytuacjach jest szybkie, ale rozważne działanie. Zdecydowanie łatwiej będzie ci usunąć świeżą plamę niż taką, która od tygodni zalega na ubraniu. Szybkość musi iść jednak w parze z rozsądkiem. Pamiętaj, że niektóre produkty mogą zaszkodzić twojej ulubionej koszuli czy jeansom, dlatego postaw na domowe sposoby.

Intensywne działanie niektórych detergentów czasem wcale nie rozwiąże problemu, a może nawet utrudnić doprowadzenie tkaniny do czystości. Domowe mikstury z produktów, które posiadasz w kuchennej szafce to nieocenione skuteczne sposoby wykorzystywane jeszcze przez nasze mamy i babcie! 

Wskazówka! Pamiętaj, aby przed czyszczeniem ubrań sprawdzić działanie roztworów w niewidocznym miejscu.

Jak pozbyć się tłustych plam z ubrań? Najlepsze domowe patenty na usuwanie tłustych plam

Jeśli nie nosisz kuchennego fartuszka, to z pewnością nie raz zdarzyło się, że podczas przygotowywania obiadu odrobina tłuszczu odprysnęła na twoje ubrania. Na ukochanej koszulce nagle pojawiła się plama z tłuszczu, a ty zastanawiasz się co teraz? Przede wszystkim warto zachować spokój. Nie pozwól, by zabrudzenia na koszulce czy spodniach zrujnowały twój dzień. Najważniejsze, żebyś działała dość szybko, zanim tłuszcz wniknie w głąb tkaniny. Znamy skuteczne sposoby na to, byś mogła łatwo usunąć tłuste plamy z ubrań.

Lista najlepszych produktów do zwalczania tłustych plam? Z pewnością masz je w swoim domu! Wśród nich znajdziesz:

  • sól;
  • mąke ziemniaczaną;
  • sodę oczyszczoną.

Sposób nr 1: Pierwsza rzecz, po którą możesz sięgnąć jest sól. Wystarczy wymieszać ją z alkoholem w stosunku 1:4 i za pomocą wacika lub nieużywanej szczoteczki do zębów nałożyć roztwór na tłustą plamę. Pocieraj tkaninę do momentu, aż plama powoli zacznie zanikać. Rób to jednak delikatnie, aby nie zniszczyć bluzki. Na koniec wypłucz tkaninę w ciepłej wodzie i gotowe.

Sposób nr 2: Z nią wyczyścisz wszystkie delikatne tkaniny. Chodzi o mąkę ziemniaczaną, dzięki której z powodzeniem usuniesz plamy z tłuszczu z wełnianego swetra czy jedwabnej koszuli. Jak za pomocą mąki ziemniaczanej usunąć tłuste plamy z ubrań? Wystarczy, że posypiesz nią zabrudzone miejsce i odczekasz kilka minut. Następnie delikatnie przetrzesz zabrudzone miejsce, wypłuczesz ubranie w ciepłej wodzie, a po plamie nie pozostanie ani śladu.

Sposób nr 3: Soda oczyszczona to produkt o wielu zastosowaniach, który uwielbia każda Pani domu. Sody można użyć zarówno do czyszczenia powierzchni, leczenia dolegliwości, jak i usuwania tłustych plam z jasnych ubrań. Zmieszaj sodę z wodą w proporcjach 1:1 i nałóż powstałą papkę na zabrudzoną tkaninę. Pozostaw na około 30 minut, a później delikatnie potrzyj tłustą plamę miękką szczoteczką. Na koniec wypłucz ubranie w ciepłej, ale nie gorącej wodzie i po wszystkim!

Jak usunąć trudne plamy z antyperspirantu na czarnych ubraniach? Sprawdź!

Koszulka z czarnymi plamami z antyperspirantu.
Koszulka z czarnymi plamami z antyperspirantu. Źródło: Adobe Stock

Szybkie przygotowania przed wyjściem do pracy, tramwaj odjeżdża za 10 minut, więc jeszcze na szybko pryskasz antyperspirantem i nagle zauważasz białą plamę pod pachami na czarnej koszulce. Świeże plamy po antyperspirancie zwykle nie są trudne do usunięcia. Szybko potrzyj ją wilgotnym ręcznikiem lub nawilżaną chusteczką, a najprawdopodobniej obejdzie się bez zmiany koszulki i będziesz mogła ruszać do pracy. Jeżeli plama jest dość oporna, zwilż zabrudzone miejsce ponownie zimną wodą i pocieraj do skutku.

Pro tip: Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż później zastanawiać się, jak usunąć plamy po antyperspirancie na ciemnych ubraniach. Jak to zrobić? Po prostu zakładaj koszulkę czy sukienkę dopiero wtedy, gdy antyperspirant wyschnie. Unikaj też tych pudrowych dezodorantów, które po pewnym czasie się kruszą i pozostawiają ślady.

Często też na ubraniach pojawiają się żółte plamy, które powstają w wyniku połączenia się potu z antyperspirantem. Wyglądają one bardzo nieestetycznie i jeśli nie zareagujemy na czas, nasza koszula lub t-shirt mogą już na zawsze pozostać „zdobione” plamami pod pachami. Wiemy, jak usunąć plamy z potu na kolorowych ubraniach – poznaj nasz sposób.

Ocet kuchenny + woda, czyli niezastąpiona mikstura, która pomoże ci usunąć plamy z antyperspirantu zmieszanego z potem pod pachami. Nie musisz się też martwić, że odbarwi twoją ulubioną koszulkę, bo ocet zapewnia ochronę intensywnych kolorów. Zmieszaj 4 łyżki octu 500 ml wody (ok. 2 szklanki) i nałóż na plamę. Pozostaw na 30 minut, a później wypierz tkaninę w zimnej wodzie. I gotowe! Możesz znów cieszyć się czystym ubraniem.

Jak usunąć plamy z czerwonego wina z białych tkanin? Sprawdzone patenty

Umówmy się, wieczory z winem są idealne i są tylko dwie rzeczy, które mogą go zepsuć. 1) właśnie obejrzałaś ostatni odcinek ukochanego serialu, a następny sezon za rok 2) pyszne, czerwone wino wylewa się na twoją lśniąco białą koszulę. O ile w przypadku pierwszego problemu nie jesteśmy w stanie pomóc, to drugiemu możemy zaradzić w mig! Znamy dwa skuteczne sposoby na to, by usunąć plamy z wina.

Plama z czerwonego wina

Sposób nr 1: Sól i cytryna to mikstura o ogromnej mocy. Pokryj całą plamę z czerwonego wina solą i dodaj kilka kropel soku z cytryny. Sól idealnie wchłania wilgoć, a cytryna potęguje jej działanie. Pozostaw mieszankę na kilka godzin, później delikatnie usuń sól z ubrania i wybierz koszulkę lub koszulę w pralce tak, jak zwykle. Ten sposób pozwoli ci pozbyć się plamy z czerwonego wina raz na zawsze.

Sposób nr 2: Papka z sody to równie skuteczna opcja. Zmieszaj sodę oczyszczoną z niewielką ilością wody. Powstałą papkę nałóż na czerwoną plamę i pozostaw na kilka godzin (możesz wtedy znaleźć kolejny serial). Co jakiś czas dodawaj odrobinę wody na tkaninę, żeby zabrudzone miejsce pozostawało wilgotne. Na koniec pozbądź się nadmiaru sody i wypierz koszulkę tak, jak zwykle. Soda oczyszczona poradzi sobie nawet z zaschniętymi plamami po winie, więc bez obaw – twoje ubrania da się uratować!

Jak wyczyścić plamy ze skóry? Podpowiadamy

Poplamiłaś rękaw ukochanej skórzanej ramoneski? A może pobrudziłaś skórzane spodnie? Nie ma powodu do obaw. Tak naprawdę istnieje mnóstwo sposobów na to, by przywrócić twoim skórzanym ubraniom nienaganną czystość i usunąć z nich wszystkie plamy. Warto jednak pamiętać, że skóra zarówno skóra licowa, jak i zamsz, są materiałami bardzo delikatnymi, więc do ich czyszczenie trzeba podejść z ogromną rozwagą.

Jak usunąć plamy ze skóry naturalnej?

W usunięciu plamy ze skóry naturalnej pomoże ci roztwór, który zrobisz w pół minuty. Co to takiego? Ciepła woda połączona z mydłem. Wystarczy, że delikatnie zmoczysz bawełnianą ściereczkę lub mikrofibrę w roztworze i potrzesz zabrudzoną powierzchnię. Plama powinna zniknąć w błyskawicznym tempie. Jeśli nosisz jasne ubrania ze skóry, pomocna może okazać się zwykła szkolna gumka do mazania. Tak, dobrze czytasz! Potrzyj nią delikatnie po zabrudzonej powierzchni, a plamy znikną na twoich oczach. Pamiętaj tylko, żeby sięgnąć po tę w białym kolorze.

Wskazówka!  Nigdy nie czyść skóry naturalnej samym mydłem (nierozcieńczonym z wodą), alkoholem ani spirytusem. Te substancje mogą nieodwracalnie wysuszyć i zniszczyć twoje ubrania, a tym samym sprawić, że na skórze pojawią się odbarwienia.

Jak usunąć tłuste plamy z ekoskóry?

Tak samo jak w przypadku skóry naturalnej, do usunięcia plam z ekoskóry użyj wody z szarym mydłem. Jego właściwości pozwolą ci na szybkie i skuteczne usunięcie plamy z ekologicznej skóry. Do czyszczenia użyj delikatnej ściereczki lub mikrofibry. Pamiętaj także, aby nie zużywać do tego zabiegu zbyt wiele wody, bo zarówno ta ekologiczna, jak i naturalna skóra nie do końca lubi się z wilgocią. Dodatkowo pamiętaj, że czyszczenie takiego materiału za pomocą mydła może przyczynić się do jego wysuszenia, dlatego na koniec warto zakonserwować i nawilżyć skórę. W tym celu nałóż cienką warstwę kremu typu Nivea i delikatnie wypoleruj na koniec.

Plamy na zamszu – domowe sposoby na ich usunięcie

Jeśli masz w szafie ubrania ze skóry szorstkiej: zamszu, nubuku czy weluru, przygotuj się na bardziej wymagające czyszczenie. Dobrze wiemy, że zacieki i plamy na zamszu na tych materiałach rzucają się w oczy, przez co cała stylizacja wygląda niechlujnie i nieestetycznie. Tej rodzaj skóry niestety wymaga od nas nieco większej troski, dlatego zamiast zacząć zastanawiać się, jak usunąć plamy z poplamionej zamszowej kurtki, zacznij działać według naszych wskazówek.

Jak czyścić zamszowe buty? Zobacz sprawdzone sposoby na czyszczenie zamszu i nubuku

Tłuste plamy na zamszu na pierwszy rzut oka wydają się niemożliwe do usunięcia. W rzeczywistości wcale tak nie jest! Aby pozbyć się plam z zamszowej kurtki lub innych ubrań, warto postawić na delikatne środki czyszczące. Skuteczny okaże się talk lub mąka ziemniaczana, które trzeba pozostawić na tłustej plamie na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Po tym czasie należy dokładnie strzepać proszek i usunąć resztki za pomocą delikatnej szczoteczki.

Pro tip: Jeśli złapał Cię deszcz, a ty biegłaś w zamszowej sukience lub nubukowej ramonesce, pod żadnym pozorem nie susz tych tkanin suszarką lub na grzejniku. To spowoduje, że zamsz się zniekształci. Najlepiej osusz powierzchnię suchym ręcznikiem z delikatnego materiału.

Nie musisz też spisywać na straty spodni z jasnego zamszu. Możesz użyć białej gumki do mazania, dokładnie tej, którą używałaś w szkole. Zabrudzoną powierzchnię delikatnie potrzyj gumką, a zabrudzenia znikną z twoich ubrań na dobre.

Jak usunąć żółte plamy pod pachami? Sprawdź te metody!

Żółte plamy pod pachami są zmorą nie tylko w upalne dni, kiedy temperatury sięgają 30 stopni, ale też zimą, kiedy ubieramy się “na cebulkę”. Pot to normalna sprawa, jednakże bardzo krępująca – zwłaszcza, jeśli pozostawia na ubraniach żółte plamy. O ile na kolorowych ubraniach nie są one tak widoczne, to gorzej, gdy pojawiają się na białym t-shircie lub śnieżnobiałej koszuli Nie musisz już się nimi martwić. Znamy sposoby, jak usunąć żółte plamy na ubraniach. Ba! Znamy nawet sposób, jak zapobiec ich powstawaniu w przyszłości.

Białe pranie

W przypadku białych ubrań możesz śmiało sięgnąć po wodę utlenioną, która działa jak naturalny wybielacz. Połącz ją ze zwykłą wodą w proporcjach 1:3, dodaj kilka kropel octu i nałóż na plamę pod pachami. Zostaw roztwór na pół godziny, by mógł zacząć działać, a później wrzuć ubranie do pralki i wypierz tak, jak zwykle. A jeśli żółte plamy na ubraniach są wyjątkowo uciążliwe, nanieś na nie sok z cytryny, połóż tkaninę na tarasie lub balkonie i pozwól słońcu działać. Na koniec wypierz ubranie i gotowe – nie ma prostszego sposobu!

Pro tip: Do czyszczenia żółtych plam możesz użyć octu zmieszanego z proszkiem do prania. Ten sposób po pierwsze usunie żółte plamy z potu na ubraniach, a po drugie zabezpieczy tkaninę przed ich kolejnym powstawaniem – rozwiązanie idealne!

Jak usunąć plamę z długopisu lub markera na ubraniu? Domowa metoda

Plamy z długopisu lub markera mogą pojawić się dosłownie wszędzie. Podczas zajęć na uczelni, w pracy, w urzędzie czy na spotkaniu biznesowym. Najważniejsza zasada? Bądź gotowa do działania. Dużo zależy od tego jaki rodzaj materiału został zabrudzony, ale w żadnym wypadku nie spisuj ubrania na straty.

Jeśli na twoje spodnie, koszulkę lub marynarkę rozlał się atrament, najpierw zbierz jego nadmiar za pomocą ręcznika papierowego, a później użyj kwasku cytrynowego. Posyp nim zabrudzoną powierzchnię, a później dokładnie spłucz. Ten sposób sprawdzi się też w przypadku jedwabiu lub wełny. 

Pomazane długopisem ubrania możesz wyczyścić też niezastąpionym połączeniem cytryny i soli. Najpierw posyp plamę z długopisu solą, a później potrzyj połówką cytryny i pozostaw na chwilkę. Na koniec pozbądź się nadmiaru soli, przepłucz plamę i wypierz tkaninę jak zwykle.

Plama z długopisu

Problem pojawia się w przypadku plam z markera. Zwykle pojawiają się one przez naszą nieuwagę lub wtedy, gdy marker trafi w niepowołane ręce np. dziecka. Szkody mogą być duże, ale jak już zdążyłaś się przekonać – nie ma rzeczy niemożliwych. Zamiast zachodzić w głowę, jak usunąć plamy z markera z ubrań, wykorzystaj sprawdzone sposoby, które pomogą ci się ich pozbyć. 

Sposób nr 1: Wypełnij miskę mlekiem i zamocz w nim zabrudzoną markerem część ubrania. Jeśli mleko zacznie wyciągać atrament z tkaniny i zmieniać swój kolor, trzeba jak najszybciej wymienić mleko na nowe. Zabieg należy powtarzać tak często jak to konieczne. Jeśli plama zniknie, wrzucić ubranie do pralki.

Sposób 2: Zabrudzoną część ubrania skrop spirytusem. Po chwili przyłóż ręcznik papierowy, aby odsączyć alkohol i delikatnie dociskaj. Pamiętaj jednak, aby nie rozcierać plamy z markera, bo możesz ją niepotrzebnie powiększyć. Po zakończonym zabiegu wypierz ubranie tak, jak zwykle. Ważne: ten sposób usuwania plamy z markera z ubrania nie nadaje się do skór.

Jak usunąć plamy z markera lub długopisu ze skórzanych ubrań?

W przypadku plamy z długopisu lub flamastra na skórzanej tkaninie możesz zapomnieć o stosowaniu detergentów czy innych środków czystości. Skóra jest delikatne, więc i takie powinno być twoje działanie. Na początek warto spróbować czyścić ją nawilżanymi ściereczkami do skóry. Jeśli ten sposób zawiedzie, trzeba działać intensywnej. Użyj mydła i odrobiny wody. 

  • Nałóż miksturę na ściereczkę i przyłóż do plamy z pisaka.
  • Poczekaj chwila, aż plama sama troszkę się rozpuści. Najlepiej nie używaj do czyszczenia gąbek, ani zbyt dużej ilości wody, które mogą zaszkodzić skórzanym spodniom czy ramonesce.
  • Pozostaw ubranie do wyschnięcia i gotowe!

Jak usunąć plamy z krwi po skaleczeniu? Te sposoby Cię nie zawiodą

Krew wbrew pozorom jest dość częstą przyczyną zabrudzonych ubrań. Wystarczy, że skaleczymy się w palec, a podczas robienia opatrunku omyłkowo dotkniemy koszulki i plama gotowa. Najlepsze w usuwaniu plam z krwi są domowe sposoby, a jest ich naprawdę mnóstwo. Poznaj dwa, które jeszcze nigdy nas nie zawiodły.

Sposób nr 1: Zamoczenie brudnej tkaniny w zimnej wodzie to pierwszy krok jaki powinno się wykonać w przypadku, gdy poplamimy nasze ubrania krwią. Jak zapewne pamiętasz, tak też postępowały nasze mamy i babcie. Polewamy plamę bardzo zimnym i silnym strumieniem wody, i to tyle.Ten zabieg może od razu pomóc usunąć plamy z krwi i niepotrzebne będą dalsze działania. Temperatura ma znaczenie! Unikaj ciepłej wody, bo powoduje ona krzepnięcie krwi, przez co plama będzie później nie do usunięcia.

Wskazówka: Jeśli chcesz wzmocnić działanie wody, użyj szarego mydła, które pomoże szybciej pozbyć się plamy z krwi.

Sposób nr 2: Kiedy jednak woda nie daje rady, warto zastosować sól kuchenną, które bezbłędnie radzi sobie ze świeżymi plamami z krwi. Jak wywabić plamy z krwi za pomocą soli? Wystarczy, że posypiesz nią zabrudzone miejsce na ubraniu i pozostawisz na godzinę. Po tym czasie należy wypłukać ubranie w zimnej wodzie i gotowe!

Jak usunąć stare plamy z krwi?

O ile usuwanie świeżych plam z krwi nie stanowi większego problemu, to stare i zaschnięte plamy mogą być prawdziwym wyzwaniem. Czasem może zdarzyć się, że nie zauważymy zabrudzenia lub niewystarczająco doczyścimy ubranie. W tym przypadku warto również postawić na domowe środki, ale o intensywniejszym działaniu.

Ręczne pranie ubrań

Jeśli zauważyłaś starą plamę na białej ukochanej koszulce, użyj wody utlenionej. Nalej kilka kropel na plamę, poczekaj 1-2 minuty, a następnie potrzyj plamę, przepłukując od czasu do czasu zimną wodą. Drugim sposobem z tym samym środkiem jest roztwór z 200 ml wody utlenionej i 1l wody. Do takiej mikstury wkładamy poplamioną białą koszulkę i po chwili tkanina znów stanie się czysta. Pamiętaj, aby po takim czyszczeniu tkanin ponownie wyprać je w pralce.

W przypadku dżinsowej kurtki czy spodni, użyj płynu do mycia naczyń i wody. Tę prostą mieszanką potrzyj zabrudzone krwią miejsca, aż do momentu gdy plama zniknie. Większość płynów do naczyń nie ma żadnych substancji wybielających, więc możesz z powodzeniem stosować go na jeansowej powierzchni. Dzięki niemu usuniesz plamy z krwi i, co bardzo ważne, nie zniszczysz materiału.

Szukasz więcej sprawdzonych wskazówek? Zobacz też:

Nie udało się uratować ubrania? Wymień je na nowe na Domodi.pl

Stylizacje z norweskim swetrem idealne na zimę 2022/2023. Zobacz, jak nosić modowy przebój, który wraca co roku Stylizacje z norweskim swetrem idealne na zimę 2022/2023. Zobacz, jak nosić modowy przebój, który wraca co roku Zimowe sneakersy – jakie buty sportowe damskie i męskie będą odpowiednie na zimę? [PORADNIK] Zimowe sneakersy – jakie buty sportowe damskie i męskie będą odpowiednie na zimę? [PORADNIK]