Jakie materiały na lato sprawdzą się najlepiej? Podpowiadamy, z jakich tkanin ubrania będą idealne na upały

Zastanawiasz się, jak przetrwać upały? Co nosić, gdy z nieba leje się żar? Kluczem do sukcesu są lekkie, przewiewne materiały. Podpowiadamy, jakie tkaniny na lato będą najlepszym wyborem. Tych nazw warto szukać na metkach. 

Jakie materiały na lato sprawdzą się najlepiej? Podpowiadamy, z jakich tkanin ubrania będą idealne na upały
Te tkaniny będą najlepsze na lato Źródło: Instagram, autorki: Laura Byrnes, Justine Soranzo

Najlepsze tkaniny na letnie ubrania – jakie materiały wybierać? Podstawowe wskazówki

Uwielbiamy lato z wielu powodów, jednak temperatury sięgające 30 stopni potrafią dać się we znaki absolutnie wszystkim. Jak stawić im czoła? Szukanie cienia, odpowiednie nawodnienie, ochrona przed promieniowaniem UV czy unikanie słońca w godzinach szczytu to tylko niektóre z wielu sposobów na to, jak przetrwać upalny dzień. Pomóc może również dobrze dobrana odzież. Latem najlepiej sprawdzają się luźne fasony, które nieprzypadkowo są jednym z silniejszych trendów ostatnich sezonów, oraz jasne kolory, które odbijają promienie słoneczne. Strzałem w dziesiątkę jest biel, ale także beże, błękity, pastelowe róże czy lila fiolet. 

Najważniejsze jednak, by letnie ubrania były przewiewne, lekkie i zapewniały przyjemne uczucie chłodzenia. Przy wyborze musimy więc zwrócić uwagę na skład materiału. Jakie tkaniny na lato będą najlepszą opcją? 

Idealna tkanina na letnie ubrania: 

  • przepuszcza powietrze – pozwala skórze oddychać, 

  • pochłania wilgoć i odprowadza ją z powierzchni skóry – dzięki temu mniej odczuwamy pocenie się i jest nam bardziej komfortowo, 

  • nie powoduje alergii – wśród materiałów na lato znajdziemy sporo tkanin bezpiecznych dla alergików, 

  • jest zdrowa i przyjemna dla naszej skóry – nie podrażnia jej, przyjemnie się ją nosi, 

  • daje uczucie chłodu – tę cechę bardzo często możemy poznać po dotyku. Niejeden materiał na lato ma tzw. chłodny chwyt. 

Zdecydowanie najlepsze tkaniny na lato to te naturalne. Mitem jest jednak, że materiały sztuczne nie oddychają i nie zdają egzaminu w upalne dni. Dowodem są tkaniny z włókien celulozy drzewnej, które bardzo często mają właściwości higroskopijne oraz termoregulacyjne, a co za tym idzie – z powodzeniem można je nosić latem. Jeśli zastanawiasz się, jakie materiały na upały będą strzałem w dziesiątkę, a jakich lepiej unikać jak ognia, poniżej znajdziesz kompleksowy przewodnik po tkaninach na letnie ubrania. Ta wiedza przyda ci się przy kompletowaniu garderoby na najcieplejsze miesiące roku. 

Len – naturalna tkanina idealna na lato. Poznaj jej właściwości

Jeśli chodzi o tkaniny naturalne idealne na lato, len nie ma sobie równych. Ten przewiewny materiał ma właściwości termoregulacyjne, dzięki czemu daje uczucie chłodu nawet w upalne dni. Dodatkowo pochłania wilgoć i odprowadza ją na zewnątrz w postaci pary wodnej, dlatego nasza skóra w lnianych ubraniach pozostaje sucha. Minusy? Len dość mocno się gniecie, jednak jego właściwości i charakterystyczna, nieco surowa, faktura wszystko wynagradzają. 

Naturalny len wykorzystuje się do szycia sukienek, koszul damskich i męskich, ale też marynarek i spodni. Doskonałym wyborem na ciepłe dni będą też lniane szorty z wysokim stanem, które znajdziemy dziś w każdej sieciówce. Bez wahania możesz wybierać również ubrania z mieszanki lnu z bawełną lub wiskozą – taki skład materiału to gwarancja wygody w ciepłe dni. 

Ciekawostka: Len nie tylko chroni naszą skórę przed słońcem i zapewnia nam komfort noszenia, ale też jest jednym z najbardziej ekologicznych materiałów. Powstaje z włókien wytwarzanych z rośliny o tej samej nazwie, która słynie z tego, że jest niezwykle łatwa w uprawie, odporna na szkodniki i warunki pogodowe. Nie wymaga użycia chemikaliów ani sztucznego nawadniania. Dodatkowo len jest tkaniną biodegradowalną, a przy tym bardzo wytrzymałą, odporną na rozciąganie czy działanie morskiej wody. Świetnie sprawdzi się na wakacjach. 

Bawełna – odpowiedni materiał na upały. Te rodzaje włókien bawełny to dobry wybór na lato

Bawełna to naturalna tkanina, której nikomu przedstawiać nie trzeba. Jest przewiewna, nie podrażnia skóry i nie powoduje alergii, a dodatkowo chłonie wilgoć. Co więcej: zachowuje swoje właściwości nawet po wielu praniach. Dobrej jakości bawełna to bez wątpienia idealny materiał na lato, z którego szyje się dziś między innymi T–shirty, topy, sukienki czy spódnice. Kto z nas nie kocha ich za komfort i fakt, że tak naprawdę nigdy nie wychodzą z mody? 

Porada: cenną odmianą klasycznej bawełny jest bawełna organiczna. Co to takiego? To materiał niezwykle przyjemny w dotyku, przyjazny alergikom i przewiewny, jednak wytwarzany w bardziej zrównoważony sposób. Bawełna organiczna pozyskiwana jest upraw ekologicznych, na których nie używa się nawozów sztucznych ani toksycznych środków ochrony roślin. Zdecydowanie warto szukać jej na metkach. 

Muślin – faworyt wśród najlepszych materiałów na lato. Zapewni komfort w upalne dni

Niegdyś służył głównie do szycia dziecięcych pieluszek i ubranek dla niemowląt, dlaczego by więc nie wykorzystać jego właściwości na szerszą skalę? Projektanci już to zrobili i przypuszczamy, że z sezonu na sezon popularność muślinu będzie tylko rosnąć. Co to za materiał? Muślin to tkanina z włókien bawełnianych, które są czesane w specjalny sposób. Ten proces nadaje im nieporównywalnej miękkości i delikatności. Sam materiał jest niezwykle przyjemny dla naszej skóry, przepuszcza powietrze, zapewnia dobrą wentylację i doskonale separuje wilgoć. 

Muślin to jeden z najlepszych materiałów na lato, z którego dziś szyje się chociażby przewiewne koszule, miękkie szorty czy letnie sukienki. Jeśli w upalne dni szukasz ubrań, które otulają ciało komfortem, muślinowa bawełna to tkanina, po którą warto sięgnąć. Stylowe propozycje wykonane z tego materiału pojawiają się chociażby w Reserved. 

Bambus – idealna tkanina na lato. Jakie są jej właściwości i co się z niej szyje?

Naturalne tkaniny na lato to pewny wybór. Są jednak również materiały sztuczne, które charakteryzuje wysoka higroskopijność, przewiewność czy niezwykle przyjemna w dotyku faktura. Najlepszym przykładem jest bambus – materiał wytwarzany z celulozy bambusowej, który słynie z właściwości antybakteryjnych, jest w stanie wchłonąć wilgoć i gwarantuje swobodny przepływ powietrza. Co ciekawe, ta tkanina na lato służy nie tylko do produkcji lekkich i przewiewnych ubrań, takich jak sukienki czy bluzki. Dzięki temu, że ma bardzo przyjemną fakturę, wysoką higroskopijność i właściwości termoregulacyjne często jest wykorzystywany do tworzenia ubrań i akcesoriów dla dzieci – nawet tych najmłodszych. 

Materiały sztuczne na lato? Wiskoza z celulozy drzewnej to tkanina lekka i niezwykle przewiewna

Jeśli chodzi o najlepsze tkaniny sztuczne na lato, wiskoza to nazwa, którą warto znać. Materiał ten powstaje z celulozy drzewnej. Jego włókna są bardzo delikatne w dotyku, a sam materiał pochłania wilgoć, jest lekki, przewiewny i pozwoli w pełni cieszyć się komfortem w upalne dni. 

Ubrania z wiskozy: sukienki, bluzki czy spódnice są dostępne w niemal każdej sieciówce w bardzo przystępnych cenach. Jeśli szukasz czegoś nieco bardziej eleganckiego niż bawełna, ten rodzaj tkaniny na lato na pewno przypadnie ci do gustu. Poza tym, że świetnie sprawdza się w upały, wygląda naprawdę szykownie i pięknie układa się na sylwetce. 

Lyocell i tencel – sztuczne materiały, które sprawdzą są latem

Włókno celulozowe służy też do wytwarzania innych tkanin sztucznych idealnych na lato. Lyocell i tencel, bo o nich mowa, to materiały, które powstają z celulozy z drewna eukaliptusowego. Podobnie, jak naturalne tkaniny, są lekkie, pozwalają naszej skórze oddychać i mają właściwości higroskopijne. Coraz częściej służą do szycia modnych ubrań na lato. Powstają z nich między innymi letnie sukienki czy przewiewne spodnie. 

Ciekawostka: Lyocell i tencel to materiały, które często nazywa się sztucznym jedwabiem. Są kilkakrotnie tańsze od jednej z najdroższych tkanin na świecie, a fakturą przypominają ją do złudzenia. 

Najlepsze materiały na letnie ubrania: modal. Tkanina, w której przetrwasz największe upały

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać odpowiedni materiał na letnie ubrania, bez wahania stawiaj na odzież, w której składzie pojawia się len, bawełna, lyocell, muślin, bambus czy wiskoza. Jednym z najbardziej niedocenianych rozwiązań jest też modal – tkanina lekka, niezwykle przewiewna i delikatna dla powierzchni skóry. Modal, podobnie, jak inne sztuczne materiały na lato, wytwarzany jest z włókien celulozowych, pozyskiwanych z drewna bukowego. 

Jego faktura sprawia, że to idealny materiał na lato. Sprawdzi się nawet w upalne dni. Sukienki, bluzki i inne elementy garderoby z modalu skutecznie odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Dzięki temu jest nam chłodniej, a nasza skóra pozostaje sucha. Jak widać, len i bawełna mają mocną konkurencję. 

Cupro – co to takiego? Ta tkanina jest gwarancją wygody w ciepłe dni

Bawełna, len, a nawet wiskoza to nazwy większości z nas dobrze znane. Wśród idealnych materiałów na lato pojawiają się jednak również warte uwagi nowości. Jedną z ciekawszych jest cupro – tkanina powstająca z włókien celulozowych, które wytrącane są w kąpieli miedzianej. To niezwykle przewiewny materiał z certyfikatami Oeko Tex, który fakturą przypomina jedwab. Jest bardzo przyjemny w dotyku i świetnie sprawdza się w produkcji ubrań, które łączą komfort z eleganckim stylem. Coraz częściej powstają z niego sukienki, bluzki czy spodnie – wiele z nich znajdziemy już w popularnych sieciówkach. 

Podobnie, jak inne materiały na lato z celulozy drzewnej, cupro chłonie wilgoć i odprowadza ją na zewnątrz, pozostawiając naszą skórę suchą. Mówi się, że to tkanina przyjemna jak bawełna, ale wytrzymała jak materiał sztuczny. Dzięki temu odzież z niej wykonana jest bardzo komfortowa i z pewnością posłuży nam przez wiele sezonów. 

Wełna cool wool – latem chłodzi, zimą grzeje. Ten materiał to dobry wybór na letnie miesiące

Len i bawełna to nie jedyne najlepsze tkaniny na lato pochodzenia naturalnego. Wśród materiałów doskonałych na upały wymienić należy wełnę cool wool. Co to takiego? To materiał wełniany wytwarzany w specjalny sposób – jego włókna są tkane splotem otwartym. Dzięki tej metodzie powstaje idealna tkanina na lato, która jest chłodna w dotyku i bardzo przewiewna. Co więcej: wełna cool wool nie gniecie się i jest odporna na rozciąganie, dlatego ubrania z niej uszyte długo wyglądają jak nowe. 

Materiał wełniany cool wool ma nietypowe właściwości termoregulacyjne, ale też bardzo dobrze trzyma fason i formę. Właśnie z tego względu nadaje się do szycia letnich ubrań o formalnym charakterze, jak wizytowe sukienki czy męskie garnitury. Jeśli szukasz takiego eleganckiego stroju na upały, odzież z wełny cool wool będzie najlepszą alternatywą dla ubrań ze sztucznych materiałów. 

Dzianiny na lato – jakie wybierać w upalne dni? Odpowiadamy

Lniane koszule, bawełniane T-shirty czy bluzki z wiskozy to ubrania, które są kwintesencją lata. W ostatnich sezonach rośnie jednak popularność dzianinowych sukienek, dzierganych na szydełku narzutek plażowych czy koronkowych tunik. Podobnie, jak w przypadku innych elementów garderoby, przy wyborze dzianin na lato, warto uważnie sprawdzać skład materiałów. Rodzaj włókien będzie tu znacząco przekładał się na komfort i przyjemność noszenia, dlatego warto upewnić się, czy dany materiał oddycha i jest zdrowy dla naszej skóry. 

Jakie dzianiny na lato wybierać? W upały zdecydowanie najlepiej sprawdzą się bluzki, narzutki i sukienki z dzianiny bawełnianej lub wiskozowej. To właśnie tych włókien szukaj w składach materiałów. W tym przypadku nie bój się domieszek syntetyków. Zawartość około 15-20% poliamidu czy elastanu nie wpłynie zanadto na przewiewność dzianiny, a ma za zadanie nadać jej elastyczność. Dzięki temu letnie ubrania dzianinowe są jednocześnie miękkie i przyjemne w dotyku, a zarazem doskonale dopasowują się do sylwetki. 

Nie najlepszym pomysłem na lato będzie akryl – sztuczna dzianina, którą wykorzystuje się nie tylko w produkcji swetrów na zimę, ale też sukienek czy bluzek na lato. Materiał ten nie przepuszcza powietrza, nie odprowadza wilgoci, a w dodatku szybko się mechaci. Ubrania na lato wykonane z akrylu mogą powodować duży dyskomfort i zniszczyć się już po kilku praniach. 

Te tkaniny na lato to nie najlepszy pomysł. Jakich materiałów unikać w upalne dni? Lista

Znamy już najlepsze dzianiny i tkaniny na lato. A jakich materiałów lepiej się wystrzegać, jeśli zależy nam na komforcie w upalne dni? Przede wszystkim słabej jakości włókien syntetycznych. Nie jest tajemnicą, że stuprocentowy poliester nie przepuszcza powietrza, a co za tym idzie – sprawia, że mocniej się pocimy, przegrzewamy i jest nam niewygodnie. Nie najlepsze materiały na lato to również satyna i szyfon, które w większości przypadków są wykonane z włókien syntetycznych. Choć z tkanin tych szyje się piękne sukienki, warto wiedzieć, że nie będą one najwygodniejszym ubiorem na bardzo wysokie temperatury powietrza. 

Ciekawostka: Jeśli chodzi o syntetyczne tkaniny na upały, wyjątkiem od reguły są ubrania sportowe. Koszulki treningowe, szorty rowerowe czy letnią odzież do biegania najczęściej szyje się z poliestru lub innych materiałów z grupy syntetyków. Dzięki nowoczesnym technologiom tego typu materiał zyskuje właściwości higroskopijne, potrafi odprowadzać wilgoć na zewnątrz, a nawet przyjemnie chłodzić naszą skórę. Jeśli wybierasz ubrania do ćwiczeń na lato, śmiało sięgaj po syntetyczny materiał. Upewnij się jednak, że zapewni ci komfort w trakcie intensywnego wysiłku, najlepiej sprawdzając jego cechy i wykorzystane przez markę technologie odzieżowe. 

Najlepsze materiały na lato? Lista jest długa, ale warto ją znać, by świadomie robić zakupy. Ubrania z przewiewnych tkanin w sam raz na upały znajdziesz na Domodi.pl. 

Odkryj ubrania na lato z najlepszych materiałów razem z Domodi.pl

Chce być jak księżna? Agata Duda włożyła sukienkę w stylu Kate Middleton. Będzie idealna na wesele Chce być jak księżna? Agata Duda włożyła sukienkę w stylu Kate Middleton. Będzie idealna na wesele Sandałki, które włożysz nie tylko na wesele. Wyróżnia je obcas Sandałki, które włożysz nie tylko na wesele. Wyróżnia je obcas