Mało kto wie, z czego są zrobione te swetry. Lepiej usiądź

Sweter to najbardziej uniwersalny element garderoby, bez którego zimą po prostu nie da się obejść. Jednak sweter swetrowi nierówny – większość sklepów pęka w szwach od modeli, które mają w składzie przede wszystkim ten materiał. Jego pochodzenie może cię zaskoczyć. 

Mało kto wie, z czego są zrobione te swetry. Lepiej usiądź
Czym jest akryl? Czy warto kupować akrylowe swetry? Źródło: Adobe Stock

Jesteśmy przekonane, że każdy z was ma w swojej szafie przynajmniej jeden sweter, który zimą jest po prostu nieoceniony. Nic w tym dziwnego – sweter to prawdziwy ideał na mroźne dni. Zwykle zapewnia ciepło i sprawia, że można poczuć się w nim naprawdę komfortowo. Na pewno jednak miałaś lub masz w swojej szafie ten jeden model, który nie zdaje tego testu – można się w nim szybko upocić, a równocześnie nie czuć by dawał ciepło. Jeśli właśnie taki posiadasz, zobacz na jego metkę. Z dużym prawdopodobieństwem wysoko w składzie ma... akryl. Za chwilę dowiesz się, jak powstaje ten materiał. Odpowiedź może cię zadziwić. 

Zobacz też: Tak niedługo będziemy kupować ubrania? „Na to czekałam całe życie”

Jak powstaje akryl? Co to za materiał?

Akryl, czyli sztuczne włókno otrzymywane przede wszystkim z... ropy naftowej, stał się fundamentem współczesnej produkcji odzieży. Jego historia sięga połowy XX wieku, kiedy to zaczęto poszukiwać alternatywy dla naturalnych włókien. Z powodu swoich właściwości – miękkości, trwałości i łatwości w pielęgnacji – akryl szybko zdobył popularność w przemyśle odzieżowym. Ta tkanina upowszechniła się do tego stopnia, że większość swetrów, które kupujemy w popularnych sieciówkach, jest wykonana właśnie z tego materiału. 

Największą pułapką jest jednak to, że ta z pozoru mięsista i mięciutka tkanina wydaje się być wprost idealna na zimę. Jest jednak zupełnie odwrotnie – akryl ma to do siebie, że brakuje mu właściwości termoregulacyjnych. Nie zapewni więc w chłodne dni odpowiedniego poziomu ciepła, a równocześnie będzie łatwo się w nim przegrzać.  

Nie taki akryl zły, jak go malują

Akryl ma jednak także swoje zalety. Przede wszystkim mowa tutaj o jego niskiej cenie, która czyni wykonane z niego swetry czy inne elementy garderoby dostępnymi dla szerokiej grupy konsumentów. Oprócz tego odzież wykonana z akrylu jest łatwa w pielęgnacji – nie wymaga specjalnych środków do prania, jest odporna na zagniecenia i nie blaknie. Te właściwości sprawiają, że akryl jest często wybierany przez producentów i konsumentów jako praktyczny i ekonomiczny materiał. 

Dobrą opcją będzie więc wybranie akrylowego swetra, jeśli nie oczekujemy ultrawysokiej jakości wykonania, a przy tym ważne są dla nas względy finansowe. Wykonane z tej tkaniny swetry kosztują dużo mniej niż ich wełniane odpowiedniki.  

Najmodniejsze swetry na zimę znajdziesz na Domodi.pl
Najmodniejsze swetry na zimę znajdziesz na Domodi.pl Źródło: Adobe Stock

We wszystkim powinniśmy zachować umiar. Dobrze jest mieć świadomość, że nie wszystko, co kupujemy w sklepach to produkty najwyższej jakości, które posłużą nam latami. Nie oszukujmy się –czasem nie mamy ani możliwości finansowych, ani przestrzeni w życiu na to, by podejmować najlepsze decyzje zakupowe. Sweter wełniany to oczywiście lepsza opcja, jednak te akrylowe to popularna alternatywa, która jest dużo tańsza i łatwiej dostępna. 

Idealne swetry na zimę znajdziesz na Domodi.pl

Tego triku mogłaś nie znać. Pozwoli ci zaoszczędzić setki złotych na zakupach Tego triku mogłaś nie znać. Pozwoli ci zaoszczędzić setki złotych na zakupach „Tak wygodnych butów jeszcze nie nosiłam”. Stylistka ocenia hitowe śniegowce. Teraz kupisz je za 40 proc. mniej „Tak wygodnych butów jeszcze nie nosiłam”. Stylistka ocenia hitowe śniegowce. Teraz kupisz je za 40 proc. mniej