Moda vintage: dlaczego jest potrzebna? Swapy ubraniowe i second handy to nowy trend w branży fashion

Coraz więcej gwiazd śmiało przyznaje się do tego, że kupuje ubrania vintage, a nawet zakupowy gigant, platforma Zalando, uruchomiło zakładkę pre-owned. Czy moda z drugiej ręki to trend, który ma szansę zmienić oblicze branży fashion? Sprawdź, co kryje się za jego popularnością!

Moda vintage: dlaczego jest potrzebna? Swapy ubraniowe i second handy to nowy trend w branży fashion

Moda vintage to fenomen w 2021 roku. Co kryje się za jej popularnością?

Moda z drugiej ręki to już zjawisko. Kiedyś kojarzyło się głównie z dość wstydliwym w wielu kręgach kupowaniem ubrań w lumpeksach albo snobistycznym polowaniem na perełki w paryskich butikach vintage. Dziś na używane rzeczy stawia coraz więcej ludzi, również znanych z pierwszych stron czasopism, z blogów i z Instagrama. Co sprawiło, że trend się odwrócił? Przede wszystkim rosnąca świadomość dotycząca wpływu branży odzieżowej na środowisko naturalne. Widmo kryzysu ekologicznego coraz bardziej oddziałuje na konsumentów, a ci z kolei wpływają na producentów, zmuszając ich do stosowania bardziej przemyślanych i przyjaznych środowisku praktyk. 

Moda zrównoważona to nasz obowiązek, jeśli nie chcemy doprowadzić planety do opłakanego stanu. Już teraz specjaliści biją na alarm: według raportów już na etapie produkcji 12% tekstyliów jest wyrzucanych, a 25% gotowych wyrobów pozostaje niesprzedanych, co zazwyczaj oznacza ich spalenie, gdyż zaledwie 1% materiałów jest przerabianych na nowe ubrania. Branża mody produkuje 1,2 mld ton CO2 rocznie, a do 2025 roku może ona aż w 26% wykorzystać limit emisji dwutlenku węgla związany ze wzrostem temperatury o 2 stopnie Celsjusza. Przeciętny mieszkaniec Stanów Zjednoczonych wyrzuca w ciągu roku na wysypisko ponad 35 kg ubrań. Jak podaje portal Forsal.pl. Circular Fashion Report szacuje globalną wartość wyrzuconych ubrań na 460 mld dolarów. „A najsmutniejsze jest to, że większość odzieży używana jest zaledwie 7-10 razy” dodaje autor raportu.

Coraz więcej osób zaczyna świadomie rezygnować ze ślepej pogoni za trendami. Gwiazdy, nawet takie jak księżna Kate Middleton, często wracają do ulubionych ubrań albo podkreślają, że nie kupują nowych rzeczy (jak aktor Joaquin Phoenix, który na wszystkie gale w ostatnich miesiącach chodził w tym samym garniturze). Teraz zdecydowanie rośnie znaczenie mody cyrkularnej, czyli takiej, która krąży w zamkniętym obiegu, bez dokupowania nowo wyprodukowanych ubrań bez wyraźnej potrzeby. To nie tylko odpowiedź na problemy związane z ekologią, ale też przejawem „nowego” snobizmu idealistów, którym nie jest obca troska o Ziemię. 

Popularność mody vintage wieszczą też… projektanci, tacy jak Virgil Abloh z Off-White, a także zwolennicy twardych liczb. Według raportu ThredUp i firmy analitycznej GlobalData z 2019 roku, wartość rynku odzieży używanej do 2023 roku wzrośnie dwukrotnie – z 24 miliardów do 51 miliardów dolarów. Do 2028 roku warta będzie już 64 miliardy dolarów.

Jak podkreśla redaktorka mody Kara Becker w swoim tekście dla portalu Rp.pl, „W 2018 roku 56 milionów kobiet kupiło przynajmniej jeden produkt z drugiej ręki. To znaczący wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy takich klientek było o 12 milionów mniej. Zakupy z drugiej ręki robią osoby w każdym wieku, choć największą słabość mają do nich milenialsi i boomersi. Po piętach depczą im już najmłodsi i najbardziej świadomi, generacja Z”

Przy okazji warto pochylić się też nad definicjami związanymi z modą z drugiej ręki. 

Określenie „vintage” odnosi się wyłącznie do ubrań starszych niż dwie dekady - często są to rzeczy bardzo dobrej jakości, wykonane przez rzemieślników z wysokogatunkowych materiałów. 

„Pre-owned” oznacza ubrania i dodatki premium, które były noszone, ale pozostają w bardzo dobrym stanie.

Dlaczego warto kupować ubrania z drugiej ręki?

Zastanawiasz się, czy warto kupować używane rzeczy? Oczywiście: to jeden z sekretów stylistek i celebrytek, który zapewnia im niepowtarzalny look, za jaki często są chwalone. Ubrania z drugiej ręki często wyróżniają się charakterem i nadają stylowi autentyczności i tożsamości. Jeśli chcesz się wyróżnić, na pewno skuteczniej zrobisz to w sukience vintage niż kreacji ściągniętej z wieszaka w sieciówce. Ubrania czy dodatki z drugiej ręki mogą też dodać pazura nowościom ze sklepu czy bardziej spersonalizować aktualne trendy. 

Poszukiwanie ubrań w second handach, sklepach vintage czy na platformach pre-owned może być fantastyczną zabawą. Jeśli lubisz polować na perełki, a przy okazji oszczędzić, wybierz się na takie łowy i przy najbliższej okazji pochwal się znajomym tym, co udało Ci się wyszperać.

Oczywiście wspomnianym już przez nas benefitem jest pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Nadając drugie życie używanym ubraniom czy dodatkom przyczyniasz się do zmniejszenia produkcji odzieży, a co za tym idzie - zmniejszenia śladu węglowego i zaoszczędzenia ogromnych zasobów wody pitnej. 

Nie musisz kompletnie rezygnować z shoppingu! Wystarczy, że do swojej garderoby częściej będziesz wprowadzała elementy z drugiej ręki, a Twój styl i portfel na pewno na tym zyskają!

Gdzie polować na używane markowe ubrania? Sprawdzone adresy!

Gdzie kupować używane ubrania? Miejsc, do których warto zajrzeć jest mnóstwo. Najpopularniejszym pozostają oczywiście second handy, w których stosuje się system wyceniania pojedynczych rzeczy lub sprzedaży “na wagę” (często cena zmniejsza się każdego dnia aż do kolejnej dostawy). Wiele stylistek radzi zaglądać do lumpeksów w mniejszych miejscowościach czy na lokalnych bazarkach, gdzie można trafić na wystrzałowe szpilki czy markową marynarkę dosłownie za grosze. Na swoją listę adresów koniecznie wpisz też sklepy z modą vintage, takie jak warszawski Safripsti lub Crush czy gdański Vintage For Ever. Sprawdź, jakie butiki mieszczą się w Twojej okolicy! W Warszawie i Wrocławiu, a już niedługo także w Gdańsku, działa też Bazar Miejski, w którym wynajmuje się wieszak i sprzedaje to… co chce.

Warto regularnie zaglądać też na portale z modą pre-owned, na przykład na Zalando czy Farfetch. Redakcja Domodi poleca też dołączanie do grup na Facebooku, takich jak Vintage Unit Sale, na których można upolować prawdziwe skarby. Kasia Szymków, autorka bloga Jestem Kasia, podpowiada też: „jeśli mam chęć na coś z wyższej półki, [wyszukuję rzeczy] na Vestiaire Collective”.

Gdzie sprzedawać używane ubrania? Sprawdź te sposoby na pozbycie się tego, co jest Ci niepotrzebne!

Jeśli masz w swojej szafie ubrania, których już nie potrzebujesz, a które nadal są w dobrym stanie, pomyśl o tym, jak się ich pozbyć z korzyścią dla planety. Nie wyrzucaj ich na śmietnik! Zacznij od podarowania ich koleżance czy kuzynce albo weź udział w tak zwanym swapie, na którym można wymieniać się ubraniami czy akcesoriami. Może umówisz się ze znajomymi i zorganizujecie wyprzedaż garażową? Zawsze dobrym pomysłem jest też wystawienie rzeczy, których nie chcesz już nosić na przykład na Vinted. Jeśli robienie zdjęć i tworzenie opisów jest ponad Twoje siły, skorzystaj z pomocy - w internecie ogłasza się wiele dziewczyn, które w zamian za procent od sprzedaży zajmą się całym procesem sprzedaży.

Odkryj na Domodi ubrania, o które będziesz dbać latami:

Ubierz się jak Damiano David z zespołu Måneskin
Ubierz się jak Damiano David z zespołu Måneskin 3 pomysły na… szorty 3 pomysły na… szorty