Najlepsze filmy kostiumowe i seriale z modą w tle. Zainspiruj się stylem postaci z ekranu!

Co szczególnie przykuwa uwagę w najlepszych filmach kostiumowych i serialach? Obok interesującej fabuły, oczywiście, moda! Przeniesione do różnych epok historie rozgrywają się na tle niezwykłych scenerii i strojów. Które z tych obrazów najbardziej zachwycają? Sprawdźcie!

Najlepsze filmy kostiumowe i seriale z modą w tle. Zainspiruj się stylem postaci z ekranu!

Najlepsze kostiumowe filmy i seriale – moda sprzed lat na wielkim i małym ekranie

Temat, jakim są najlepsze filmy kostiumowe i seriale, jest równie rozległy, jak każda epoka, której dotyczą przedstawione w nich historie. Trudno wybrać najlepsze filmy kostiumowe wszech czasów, choć niewątpliwie ich twórcy prześcigają się w oryginalnych fabułach, zapierających dech w piersiach zdjęciach i niezwykłych strojach. Te ostatnie czasem są polem do wiernego historycznie odwzorowania, kiedy indziej stają się okazją do zabawy konwencją i wprowadzenia własnej wizji. Kostiumowe filmy to najlepszy przykład tego, że zarówno wierność historycznym detalom, jak i odstępstwo od nich, potrafią wykreować na ekranie niezwykły świat, którego wizualna warstwa staje się dodatkowym bohaterem historii. 

Sprawdź też, jakie książki o modzie warto przeczytać

Często filmy kostiumowe łączą się z kategorią filmów historycznych, które opowiadają o żyjących przed laty prawdziwych postaciach. Mogą też dotyczyć całkowicie fikcyjnych bohaterów i pokazywać mniej odległe czasy. I takich propozycji nie zabraknie w naszym zestawieniu. Wybraliśmy do niego produkcje, które wywarły na nas największe wrażenie i zapadły w pamięć właśnie ze względu na imponujące kostiumy. Nie ma wśród nich najlepszych polskich filmów kostiumowych, gdyż to temat na osobny tekst. Co więc przykuwa naszą uwagę w najlepszych filmach kostiumowych głównie z ostatniej dekady? Styl empire, imponujące suknie flapperek z lat 20., stroje łączące estetykę średniowiecza z fantazją projektantów czy pełen słodyczy styl XVI wieku – warto zainspirować się nie tylko strojami z epoki, ale też kreatywnością kostiumografów!      

[Najlepsze kostiumowe filmy]: Maria Antonina, czyli suknie z epoki i trampki

Do jednych z najlepszych filmów kostiumowych pod względem wizualnym należy niewątpliwie Maria Antonina Sofii Coppoli. Choć odebrał on również głosy krytyki, nikt nie był w stanie odmówić mu mistrzostwa pod względem strojów i scenografii. Kostiumy do niego zaprojektowała Milena Canonero, która już wcześniej zdobyła Oscara w tej dziedzinie. Słodkie pastelowe kolory, mnóstwo falban, kokardy, satyna, pióra, wielkie peruki i … trampki. W jednej ze scen przekornie widać błękitny model współczesnych butów, który świetnie koresponduje z młodzieńczym duchem wtłoczonej w rolę królowej dziewczyny. Canonero podkreślała, że tylko inspirowała się epoką, nie chciała jej wiernie odtwarzać, ale oddać ducha wykreowanego na dziewczęcej fantazji świata. Jeśli więc chodzi o najlepsze filmy historyczno-kostiumowe, ten obraz niewątpliwie przypadnie do gustu miłośniczkom pełnej energii „dziewczyńskiej” mody!

[Najlepsze kostiumowe filmy]: Wielki Gatsby i przepych mody lat 20.

Moda lat 20. to z jednej strony bunt i wygoda, z drugiej efektowność i przepych. Wśród najlepszych filmów kostiumowych z modą w tle nie może zabraknąć obrazu, który oddał temu okresowi hołd. Wielki Gatsby w reżyserii Baza Luhrmanna zapamiętali z pełnych niezwykłych kreacji imprez w domu tytułowego bohatera. Dominowały na nich wieczorowe suknie o luźnym kroju litery H zdobione kamieniami, koronką i piórami. Kobiety w stylu modnych flapperek nosiły we włosach charakterystyczne opaski i ozdabiały stylizacje biżuterią z pereł i kamieni. Wśród najlepszych filmów kostiumowych z romansem w tle ten obraz miała niewątpliwie jedną z najbardziej stylowych opraw. Jej estetyką można się zresztą inspirować do dziś, nie tylko wybierając się na imprezę w stylu lat 20. Za kostiumy do filmu Wielki Gatsby odpowiedzialna była Catherine Martin. 

[Najlepsze kostiumowe filmy]: Anna Karenina w stylizacjach z XIX-wiecznej Rosji

Anna Karenina z Keirą Knightley w roli głównej również znalazła się wśród najlepszych filmów kostiumowych o miłości, także pod względem warstwy modowej. Autorka kostiumów Jacqueline Durran wraz z reżyserem filmu postanowili stworzyć stroje, które będą nawiązywać do tych z XIX-wiecznej Rosji, nie będąc jednak ich wiernym odbiciem. Inspiracją do nich stały się słynne kolekcje haute couture z lat 50. Ekstrawaganckie suknie tytułowej Anny stanowiły doskonałe odzwierciedlenie jej zmieniających się emocji. Każdy element stroju miał znaczenie, zarówno pełna przepychu biżuteria wypożyczona podobno od Chanel, jak i pawie pióra wpięte w kapelusz czy woalka w stylu retro. Stroje o bardziej współczesnej widzowi linii miały go przybliżać do bohaterów. Doskonale spełniły to zadanie i niewątpliwie pretendują pod względem strojów, scenografii, jak i zdjęć do grona najlepszych filmów kostiumowych wszech czasów.   

[Najlepsze kostiumowe filmy]: Nić widmo – haute couture z lat 50.

Najlepsze filmy, a dokładniej romanse kostiumowe, to również te, których akcja toczy się już w XX wieku. Haute couture z lat 50. staje się też jednym z bohaterów niezwykłego filmu Nić widmo z Danielem Day-Lewisem i Vicky Krieps w rolach głównych. Tutaj moda jest obok głównego miłosnego wątku najsilniejszą dominantą, która w wyrazisty sposób kształtuje opowiadaną historię. Pasja projektowania i dziwactwa artysty są motorem wydarzeń w tym – wbrew pozorom - również kostiumowym filmie o miłości, którego akcja toczy się w nie tak odległej przeszłości. Alma, ukochana i muza głównego bohatera – londyńskiego krawca Reynoldsa Woodcocka – nosi sukienki midi z mocno rozkloszowanymi spódnicami i podkreśloną talią, a także atłasowe suknie bez ramion do których obowiązkowo zakłada rękawiczki. Również ten obraz znalazł się wśród najlepszych filmów pod względem walorów kostiumowych i wysunął się na czele rankingu, zdobywając Oscara w tej kategorii w roku 2018.   

[Najlepsze seriale kostiumowe]: The Crown, czyli słynna królowa i jej garderoba

Modowa wirtuozeria opanowała też seriale kostiumowe. Wśród nich jednym z najlepszych i najsłynniejszych w ostatnim czasie jest produkcja The Crown, opowiadająca o losach królowej Elżbiety II. Jej garderoba zmienia się oczywiście wraz z przyjęciem korony i ewoluuje na przestrzeni lat. Stroje w The Crown są w większości wiernymi kopiami tych noszonych przez rodzinę królewską, a ogromnego działu kostiumów w tej produkcji nie powstydziłyby się najlepsze filmy historyczne. Na przestrzeni kilku sezonów oglądać możemy nie tylko kreacje królowej, ale też robiące wrażenie stroje jej siostry Małgorzaty, słynne stylizacje księżnej Diany czy niezwykłą garderobę Margaret Thatcher. Nie brakuje tu zarówno angielskiej klasyki pod postacią kraciastych spódnic i beżowego trencza, jak i ekstrawaganckich looków od najsłynniejszych projektantów.   

[Najlepsze seriale kostiumowe]: Mad Men – styl retro w amerykańskim wydaniu

Miłość do stylu vintage zdecydowanie nasiliła się w trakcie emisji jednego z najlepszych seriali opowiadających o początkach branży reklamowej w Stanach Zjednoczonych. Kostiumy w serialu Mad Men doskonale nakreśliły klimat lat 60., z ich energią, elegancją i kontrastami. Kobiety w efektownych sukniach w stylu Grace Kelly lub w ołówkowych dopasowanych spódnicach, przebijające się w zdominowanym przez mężczyzn i ich garnitury świecie interesów, zachwycały na ekranie. Stylistka serialu Janie Bryant podkreślała, że od początku zależało jej na wiernym oddaniu ducha tych czasów, dlatego dbała o każdy szczegół prezentowanych strojów. Posiłkowała się przy tym zdjęciami z tego okresu i archiwalnymi wydaniami „Vogue’a”.

[Najlepsze seriale kostiumowe]: Gra o tron i średniowieczne modowe inspiracje

Choć Gra o tron jest serialem fantasy, jej inspiracje średniowieczem i jego estetyką sprawiają, że mocno konkuruje ze stylistyką najlepszych kostiumowych seriali. Stroje dworskie, ale też te przywołujące zbroje i uniformy z pola walki, pełne są detali i zdobień. Słynne są kreacje królowej smoków Daenerys Targaryen dekorowane techniką smoczej łuski i łączące elementy bardzo kobiece z atrybutami wojowniczki. Urzekają suknie Sansy Stark czy Margaery Tyrell – niezwykle dekoracyjne, pełne motywów roślinnych, zdobione herbami walczących o władzę rodów. Nie mniej imponujące są garderoby męskie, z jednej strony mieniące się królewskimi ornamentami, z drugiej przywołujące surowość strojów wikingów. Takiej stylizacji nie powstydziłby się z pewnością najlepsze filmy kostiumowe XXI wieku!   

[Najlepsze seriale kostiumowe]: Bridgertonowie – trend #regencycore i gorące romanse

Wśród najlepszych seriali kostiumowych ostatniego roku jest z pewnością serial Bridgertonowie, nazywany Gossip Girl czasów regencji w Wielkiej Brytanii. Charakterystyczny sposób narracji połączony ze scenografią i realiami niezwykle interesującej epoki sprawia, że ten obraz na pewno spodoba się fanom najlepszych filmów kostiumowych przywołujących romantyczne epizody i skandale. Fanki mody zachwycą natomiast empirowe suknie pełne kwiatowych motywów, koronek i połyskujących kamieni, a także zmysłowe gorsety i piękna biżuteria, która zdobi bohaterki Bridgertonów. Miłośniczki serialu stworzyły nawet specjalny hashtag #regencycore i prezentują w mediach społecznościowych stylizacje inspirowane serialową estetyką. To doskonały pomysł dla osób, które kochają styl vintage. Suknia z bufiastymi rękawami, opaska wysadzana perłami, a może wystający spod marynarki czy koszuli gorset? Modowych perełek i inspiracji szukajcie w najlepszych filmach kostiumowych i serialach, które w większości są dostępne online. 

Zainspiruj się filmami i serialami kostiumowymi w stylizacjach z rysem vintage oraz retro! Ubrania i dodatki tego rodzaju znajdziesz w ofercie Domodi

Jak nosić sukienkę dresową? Pomysły na stylizacje z sukienką z dresu w roli głównej! Jak nosić sukienkę dresową? Pomysły na stylizacje z sukienką z dresu w roli głównej! Najmocniejsze trendy na wiosnę i lato 2021 w modzie damskiej Najmocniejsze trendy na wiosnę i lato 2021 w modzie damskiej