Pranie kurtki puchowej. Jak prać puchówkę, żeby służyła Ci latami? Poznaj porady ekspertów

Odpowiednie pranie kurtki puchowej pozwoli Ci cieszyć się najcieplejszym okryciem wierzchnim przez wiele sezonów. Jak zrobić to prawidłowo? Jak prać kurtkę puchową? Odkryj sprawdzone patenty, dzięki którym Twoja puchówka będzie Ci służyć latami!

Pranie kurtki puchowej. Jak prać puchówkę, żeby służyła Ci latami? Poznaj porady ekspertów

Jak prać kurtkę puchową z naturalnym pierzem? Od tego warto zacząć

Ciepła, jak ulubiona kołdra, stylowa, jak najmodniejszy płaszczkurtka puchowa to absolutny must have w sezonie jesień-zima zarówno w damskiej czy dziecięcej, jak i męskiej garderobie. Największy komfort termiczny zapewni ta z naturalnym wypełnieniem (z reguły kaczy puch z dodatkiem pierza), ale również ona będzie najbardziej wymagająca, gdy chodzi o pielęgnację. Nie jest tajemnicą, że pranie kurtki puchowej to wyzwanie. Jeśli choć raz zdarzyło Ci się po prostu wrzucić ją do pralki razem z innymi rzeczami, a potem powiesić przy kaloryferze, wiesz, że puch zbija się w kulki, a kurtka traci fason. Na szczęście wystarczy znajomość kilku podstawowych zasad, by prać puchówkę bez narażania jej na uszkodzenia! Jak to zrobić?

Przede wszystkim nie często. Podobnie, jak swetry z wełny czy kaszmiru, kurtki puchowe pierzemy rzadko, np. raz po sezonie lub przed jego rozpoczęciem. Bardzo ważne jest też odpowiednie przygotowanie okrycia wierzchniego do prania, np. poprzez zapięcie zamków czy wywinięcie na lewą stronę. Kluczowa kwestia to także dobór właściwych środków przeznaczonych do prania kurtek puchowych. O czym jeszcze musimy pamiętać? I wreszcie: jak prać kurtkę puchową z pierza krok po kroku? Sprawdź nasz poradnik!

Sprawdź, gdzie znaleźć najtańsze puchówki wysokiej jakości

Pranie kurtki puchowej – w pralce automatycznej czy ręcznie?

Kurtka puchowa pranie

Najprostszym i najszybszym sposobem na pranie kurtki puchowej w domu jest z pewnością wrzucenie jej do pralki automatycznej. Chociaż wydaje się to dość ryzykowne, przeprowadzone w odpowiedni sposób na pewno nie zniszczy kurtki. Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze stosować się do zaleceń producenta, które nieprzypadkowo umieszcza się na metkach. Postępowanie zgodnie z instrukcją prania kurtki puchowej na wszytej w środku metce uchroni przed nieprzyjemnymi niespodziankami. Zanim jednak ustawimy właściwy program i wciśniemy “Start”, musimy odpowiednio przygotować zarówno urządzenie, jak i kurtkę.

Pranie kurtki puchowej w pralce automatycznej zaczynamy od: 

  • wyczyszczenia pojemnika na płyn i proszek – po to, by resztki zwykłych detergentów nie wymieszały się z tymi przeznaczonymi do puchowych okryć wierzchnich. 
  • sprawdzenia bębna pod kątem wystających/ostrych części.
  • wyczyszczenia bębna wilgotną szmatką lub funkcją automatyczną (w nowszych pralkach mamy chociażby system Eco-czyszczenia bębna). 

Następnie przechodzimy do przygotowania kurtki. Opróżniamy kieszenie. Zapinamy wszystkie zamki, również te przy kieszonkach. A na koniec wywijamy kurtkę na lewą stronę i wkładamy ją do pustego bębna pralki. Nastawiamy program tak delikatny, jak w przypadku wełny czy kaszmiru max. 30-40 stopni – im niższa temperatura, tym bezpieczniej. Ogromne znaczenie ma też wirowanie. Przy praniu kurtki puchowej ustawiamy możliwie najmniejsze obroty  optymalnie 400, maksymalnie 600, by uchronić puch przed zbijaniem się w kulki. 

A jak prać kurtkę puchową ręcznie i czy w ogóle warto to robić? Jeśli takie jest zalecenie producenta, to zdecydowanie warto. Chociaż czynność nie należy do najłatwiejszych, chociażby ze względu na rozmiar okrycia wierzchniego, dobrym sposobem zrobimy to bez problemu. Przyda się większa miska, letnia woda o temperaturze 30-40 stopni oraz detergent przeznaczony do prania puchu. Kurtkę namaczamy w roztworze wody z płynem przez około godzinę, a następnie delikatnie ugniatamy dłońmi (nie pocieramy!). 

Po dokładnym oczyszczeniu materiału odciskamy nadmiar wody z okrycia wierzchniego w pozycji poziomej. A następnie przechodzimy do suszenia. Ta metoda jest zdecydowanie bardziej pracochłonna, ale też bezpieczna. Pamiętajmy jednak, że pranie ręczne kurtki puchowej nie jest wskazane, gdy mamy do czynienia z naprawdę sporym okryciem wierzchnim, np. modnym płaszczem puchowym, kołdrą czy śpiworem!

W czym prać kurtkę puchową? Detergenty polecane do prania puchówek

Kurtka puchowa pranie

Jedną z najważniejszych kwestii w praniu puchowej kurtki jest zawsze odpowiedni dobór specyfików piorących. Tu nie wystarczy zwykły proszek do prania, który powoduje zbijanie się puchu, nawet, gdy ustawimy na pralce właściwy program. Niewskazane są także intensywnie pachnące płyny do płukania. Zatem: w czym prać kurtkę puchową, by jej nie zniszczyć? 


W Internecie i wielu drogeriach znajdziemy specjalne detergenty do prania puchu. Są delikatniejsze od tych tradycyjnych i nie zawierają mocnych substancji zapachowych. Jeśli chcesz, by puchówka ładnie pachniała, zamiast płynu do płukania możesz użyć kilku kropel ulubionego olejki zapachowego. Będzie bezpiecznie, a okrycie wierzchnie na długo pozostanie świeże i pachnące!

Jak suszyć kurtkę puchową? Sprawdź i nie popełniaj błędów!

Kurtka puchowa pranie

Bez względu na to, czy pierzesz swoją puchówkę w pralce automatycznej, czy ręcznie, po kontakcie z wodą i wirowaniem czy wyciskaniem z pewnością straci na objętości! Po praniu kurtka puchowa jest cienka i zupełnie nie przypomina tej, którą jeszcze niedawno nosiłaś. Bez obaw  to jak najbardziej normalne. Po odpowiednim wysuszeniu okrycie wierzchnie na pewno wróci do swojego pierwotnego stanu, zwiększy objętość i stanie się znów grube i puchate! Zatem: jak prawidłowo suszyć kurtkę puchową? 

Pewnym, szybkim i bezpiecznym sposobem jest suszenie puchowych ubrań w suszarce bębnowej, która automatycznie rozbije puch i sprawi, że odzież zachowa fason. Tu podobnie, jak w przypadku prania kurtki puchowej w pralce automatycznej, ustawiamy najmniejsze obroty wirowania i możliwie najniższą temperaturę! Przy wyższej puch naturalnie zbija się w kulki. Puchówki, kołdry, śpiwory czy dziecięce kombinezony możemy też suszyć naturalnie w pozycji poziomej, ale z daleka od kaloryferów i innych źródeł ciepła. Jeśli nie masz w domu suszarki bębnowej, ułóż odciśniętą kurtkę na płasko, np. na rozłożonej suszarce na pranie. A następnie systematycznie co jakiś czas rozbijaj puch dłońmi, strzepując kurtkę i delikatnie ją oklepując. Uzbrój się jednak w cierpliwość, bo takie naturalne wysychanie puchowego ubrania może trwać nawet 24 godziny!

Pranie kurtki puchowej z piłeczkami tenisowymi – metoda ekspertów

A teraz czas na patent, który polecają eksperci! Jak prać kurtkę puchową z piłeczkami tenisowymi? Wystarczy zaopatrzyć się w kilka sztuk czystych piłeczek, najlepiej około pięciu, a następnie przygotować okrycie wierzchnie do prania w taki sam sposób, jak tradycyjnie. Tym razem do pustej pralki wrzucamy nie tylko kurtkę, ale też piłeczki, które w trakcie obrotów bębna będą rozbijać naturalny puch i pierze, i nie dopuszczą do powstawania charakterystycznych kulek. Ten trik z pewnością sprawi, że Twoja puchówka po praniu będzie równie ciepła i stylowa, jak przed!

Pranie kurtki puchowej w pralni – ile kosztuje i… czy warto?

Kurtka puchowa pranie

Wygodnym rozwiązaniem może być także oddanie puchówki w dobre ręce specjalistów. Szczególnie poleca się je w przypadku modeli impregnowanych, np. gdy nie wiemy, jak prać kurtkę puchową z membraną lub gdy taką metodę poleca sam producent. Ale, ile kosztuje pranie chemiczne kurtki puchowej? Ceny za tego typu usługi są zbliżone w większości pralni. W Warszawie czy Wrocławiu zapłacimy za to od 45 do 55 zł w zależności od tego, czy mamy do czynienia z cienką kurtką pikowaną, czy raczej większą, np. narciarską. To idealna opcja dla osób zabieganych, szczególnie, że ten wydatek wpisujemy w budżet zaledwie raz/dwa razy w roku.

Jak rozbić puch w kurtce puchowej? Oto patenty, które powinnaś znać

Kurtka puchowa pranie

A co, jeśli stało się, i puch w Twojej kurtce zbił się w kulki podczas nieodpowiedniego prania lub suszenia? Możesz rozbić go samodzielnie w domu! Przygotuj się jednak na dość pracochłonny proces. Pomoże tu strzepywanie kurtki, oklepywanie jej, ale przede wszystkim szczypanie, podczas którego rozdzielimy zbity puch z pierzem, przywracając kurtce charakterystyczną dla niej objętość i puszystość! W końcu właśnie w tym tkwi sekret jej właściwości termoizolacyjnych oraz oryginalnego stylu.

Znajdź idealną kurtkę puchową dla siebie na Domodi.pl:

Jakie rajstopy do czarnej sukienki nosić? Przekonaj się, czy nie popełniasz błędu Jakie rajstopy do czarnej sukienki nosić? Przekonaj się, czy nie popełniasz błędu Jeansy damskie w stylizacji do pracy? Sprawdź, jak je nosić! 5 pomysłów gotowych do skopiowania Jeansy damskie w stylizacji do pracy? Sprawdź, jak je nosić! 5 pomysłów gotowych do skopiowania