Rozmiary butów damskich, męskich i dziecięcych. Jak dobrać rozmiar obuwia? Przeczytaj poradnik!

Odpowiednio dopasowany rozmiar butów to gwarancja wygody i komfortu noszenia. Jak go dobrać? Jak czytać tabele rozmiarów sieciówek, marek obuwniczych i sportowych? Sprawdź nasz poradnik i poznaj wszystkie tajniki rozmiarówek butów damskich, męskich i dziecięcych!

Rozmiary butów damskich, męskich i dziecięcych. Jak dobrać rozmiar obuwia? Przeczytaj poradnik!

Jak dobrać rozmiar buta - podstawowe wskazówki

Chociaż najpopularniejszą, uogólnioną numeracją butów posługuje się zdecydowana większość marek obuwniczych, dobór rozmiaru obuwia przy zakupach online wciąż pozostaje niemałym wyzwaniem. Jak poradzić sobie z nim, gdy kupujemy przez Internet? Wystarczy odpowiednio zmierzyć stopę centymetrem, a następnie porównać jej długość z tabelą rozmiarów, najlepiej konkretną, udostępnioną przez wybraną firmę. Jak to zrobić krok po kroku? 

1. Zaczynamy od przygotowania dwóch kartek papieru A4 i czegoś do pisania.  

2. Bosą stopą stajemy płasko na kartce. 

3. Obrysowujemy stopę dookoła, by powstał kontur. 

4. Mierzymy linijką lub centymetrem długość stopy w cm - od środka pięty do końca największego palca. 

5. Te same czynności powtarzamy z drugą stopą. 

Uzyskane wymiary trzeba porównać z tabelą rozmiarów butów. Na co zwrócić tu szczególną uwagę?

 

Długość wkładki a rozmiar, rozmiar buta w cm - to musisz wiedzieć

mierzenie stóp

Na standardowej tabeli rozmiarów obuwia znajdziemy trzy oznaczenia: US, EU i CM, z których najważniejszy jest oczywiście wymiar podany w centymetrach. Zanim jednak zamówisz buty w rozmiarze, który idealnie pasuje do zmierzonej długości stopy w cm, przeczytaj, czy oznaczenie w tabeli dotyczy długości stopy czy długości wkładki! Zakłada się, że przy wyborze rozmiaru butów do rzeczywistej długości stopy warto dodać około 0,5 cm zapasu, biorąc pod uwagę fakt, że stopy mogą puchnąć, chociażby przez zmęczenie czy upał. Zasada ta dotyczy przede wszystkim butów sportowych, zimowych czy trekkingowych oraz osób, które lubią luźniejsze obuwie. 

U wielu marek obuwniczych znajdziemy też ułatwiający sprawę przelicznik rozmiaru butów, który na podstawie długości stopy dobierze nam idealnie dopasowane obuwie! Takie przeliczniki działają podobnie do systemów dopasowujących rozmiar ubrań, które coraz częściej spotyka się w sklepach internetowych znanych sieciówek.

Różne rozmiarówki. Rozmiary amerykańskie a europejskie rozmiary obuwia

Istotną informacją jest też oznaczenie kryjące się pod symbolem US, szczególnie, gdy kupujemy buty amerykańskich marek, niedostępnych w Europie. Tu mamy do czynienia nie tylko z wartościami o wiele niższymi od europejskich rozmiarów butów (zaczynają się od 3, a kończą zazwyczaj na 14), ale też z połówkami. Na czym opiera się amerykańska rozmiarówka butów? Na calach, które odpowiadają 2,54 cm. Z kolei charakterystyczne dla amerykańskich rozmiarów obuwia połówki to tak naprawdę 4,233 mm

Europejskie rozmiary butów w tabelach oznaczane symbolem EU bazują natomiast na systemie francuskim. Znane nam dobrze rozmiary butów - 37, 38, 39, etc. wyrażane są w sztychach, czyli we francuskiej jednostce miary. Oznacza to, że długość naszej stopy (lub wkładki) jest mnożona przez 1,5.

Modne buty damskie jesień-zima 2020/2021 - te modele będą hitem w nadchodzącym sezonie!

Rozmiary butów damskich - tabela + objaśnienie

Z reguły zaczynają się od 36, a kończą na 41. Jednak wiele marek obuwniczych poszerza swoją rozmiarówkę, np. o mniejsze rozmiary >>butów damskich<< - 35 czy 34. W standardowej tabeli wartość CM oznacza długość stopy. A rozmiar butów możemy dobrać poprzez porównanie naszego pomiaru z kartki (ewentualnie z 0,5cm zapasem) z tabelą. Co zrobić w przypadku rozmiarów, pomiędzy którymi różnica wynosi cały 1cm? Jeśli chodzi o szpilki, baleriny czy czółenka na słupku, wybierz rozmiar odpowiadający dokładnej, rzeczywistej długości Twojej stopy. A przy zakupie butów sportowych, kozaków czy botków, lepiej postawić na rozmiar większy!

Rozmiary butów męskich - tabela + objaśnienie

Podobne zasady dotyczą wyboru rozmiaru >>butów męskich<<. Tu numeracja obuwia zaczyna się zazwyczaj od 40 lub 41, a kończy na 45, chociaż w rozmiarówkach wielu marek znajdziemy również mniej typowe rozmiary, np. 38 męskie czy 46-48. Podobnie, jak w przypadku damskiego obuwia, wartość CM w tabelach dotyczy z reguły długości stopy. Po dodaniu 0,5cm zapasu zyskujemy optymalną dla większości modeli męskiego obuwia długość wkładki, a rozmiar buta dobieramy, porównując pomiar z tabelą.

Rozmiary butów dziecięcych - tabela + objaśnienie

Jednym z największych wyzwań może okazać się dobór rozmiaru butów dziecięcych, które w europejskim systemie zaczynają się od 13, a kończą nawet na 39! Tu w grę wchodzi nie tylko porównanie pomiaru z kartki z tabelą rozmiarów, ale też szybki wzrost stóp dziecka. Czy warto stawiać na buty “na wyrost”? A może lepiej sprawdzą się te idealnie dopasowane?

Jak kupić dziecku buty przez internet?

Wybór ułatwia pomocna tabela rozmiarów butów dziecięcych, która w większości marek projektowana jest tak, by jedne buty służyły dziecku przez dłuższy czas (stąd chociażby podwójne rozmiary, np. 18/19, 20/21, etc.). Różnica pomiędzy pierwszymi rozmiarami butów dla niemowląt wynosi często od 1cm do 2cm, dlatego przy nauce chodzenia lepiej postawić na buciki, które nie będą ze względu na złe dopasowanie utrudniać dziecku stawiania pierwszych kroków. Zapas 0,5cm czy 1cm możemy założyć z kolei przy zakupie butów dla starszego dziecka. Nie dotyczy to oczywiście balerin czy wsuwanych trampek, które zwyczajnie nie mogą być zbyt luźne, ale sznurowanych modeli, botków czy butów sportowych. 

tabela rozmiarów butów
tabela rozmiarów butów

Najpopularniejsze marki obuwia - jak odczytać rozmiarówkę Nike, Adidas, Converse etc.

buty sportowe różowe

Jeśli mowa o obuwiu sportowym, to warto wspomnieć o nietypowej numeracji butów kultowych marek takich, jak Adidas, Nike, Converse czy New Balance. 

Tabela rozmiarów butów Adidas może wydawać się czarną magią, a pytanie o to, ile to jest ⅓, jest w tym przypadku jak najbardziej uzasadnione. Niemiecki producent modnych sneakersów słynie z nietypowej rozmiarówki, w której znajdziemy numerację butów nie z połówkami, lecz z ⅓ i ⅔ rozmiaru. Jak ją czytać? W oparciu o wartość podaną w centymetrach. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że rozmiarówka butów Adidas jest trochę zaniżona (przykładowo w standardowej tabeli długość stopy 24,5cm odpowiada rozmiarowi 38, a w Adidasie - 39 ⅓ ). Z tabeli marki jasno wynika też, że ⅓ rozmiaru to około 0,2-0,3 cm. 

Prostsza i przystępniejsza w odbiorze, choć też odrobinę zaniżona, jest z kolei tabela rozmiarów butów Nike. Tu zamiast ⅓ i ⅔ mamy standardowe połówki, a różnice pomiędzy rozmiarami wynoszą również 0,5cm. Dopasowanie butów sportowych po zmierzeniu stopy na kartce w zależności od naszych upodobań jest więc banalnie proste.

A co z naszymi ulubionymi Conversami? Marka ma odrębne rozmiarówki dla trampek Chuck Taylor All Star i dla pozostałych modeli. Tę pierwszą można porównać do standardowych numeracji butów damskich, męskich i dziecięcych, ale tu występują połówki. Możemy więc dobrać idealne trampki All Star. Z kolei zaniżona o pół rozmiaru jest tabela rozmiarów butów Converse innych, niż model Chuck Taylor. To samo dotyczy zresztą rozmiarówki Vans i Pumy. Jeśli więc lubisz buty sportowe tych marek, postaw na model o pół rozmiara większy, niż wybierasz np. w sieciówkach (oczywiście po porównaniu długości stopy z tabelą!). 

fot. Adobe Stock

Znajdź najmodniejsze buty damskie, męskie i dziecięce w Domodi:

Modne botki na jesień-zimę 2020/2021. 6 modeli, które okrzyknięto must-have’ami tego sezonu! Modne botki na jesień-zimę 2020/2021. 6 modeli, które okrzyknięto must-have’ami tego sezonu! Fryzury jesień-zima 2020/2021 - odkryj najmodniejsze cięcia, upięcia i kolory włosów tego sezonu Fryzury jesień-zima 2020/2021 - odkryj najmodniejsze cięcia, upięcia i kolory włosów tego sezonu