Slow fashion – jak kupować mądrze?

Wyprzedaże właśnie się rozpoczęły, a Ty po raz kolejny dałaś się wciągnąć w wir zakupów? Obiecałaś sobie, że tym razem będzie to świadomy wybór, a wróciłaś do domu z torbami pełnymi kolejnych niepotrzebnych rzeczy marnej jakości? Mamy dla Ciebie 5 porad w duchu slow fashion, które podpowiedzą Ci, jak kupować mądrze!

Slow fashion – jak kupować mądrze?

1. Wietrzenie szafy

W slow fashion ważne są przede wszystkim świadomość i zdrowy rozsądek. Zakupy nie są czymś zakazanym! Warto zacząć od przeglądu własnej szafy. Najlepiej podzielić swoje ubrania i dodatki na 4 sekcje:

1. Rzeczy, które nosisz na co dzień (jeansy, ramoneska, torebka do pracy),

2. Rzeczy, które zakładasz na okazje i sezony (np. sukienka na wesele i kurtka puchowa),

3. Rzeczy, których nie nosiłaś od co najmniej roku lub dwóch,

4. Rzeczy, które są już zniszczone, w za małym lub za dużym rozmiarze.

Ubrania na wieszakach

Te pierwsze pozwolą Ci ocenić, jaki masz styl - co lubisz, w czym czujesz się dobrze i co jest dla Ciebie funkcjonalne. Druga grupa, nawet, jeśli zakładana rzadziej, jest również zgodna z Twoim stylem.

Trzecia sekcja to coś, z czym musisz się rozprawić. I nie ma tutaj miejsca na sentymenty! W idei slow fashion nie pozwalamy jednak na marnowanie dóbr i ich wyrzucanie, ponieważ ma to fatalny wpływ na środowisko naturalne. Wiesz, że przeciętny Amerykanin wyrzuca w ciągu roku 50 kg ubrań?!

Podstawą jest tutaj rozpoznanie własnych potrzeb, spojrzenie na swój styl życia i… przyznanie się do tego, że czas jeansów z liceum już dawno minął, a te fantastyczne czerwone szpilki niestety pięknie wyglądają tylko na półce.

Rzeczy, których nie nosiłaś, możesz przekazać koleżankom (zorganizujcie sobie kobiece SWAP party, czyli wymianę ubrań) lub oddaj potrzebującym instytucjom. Podobnie postąp z tymi, które nie są w Twoim rozmiarze. Rzeczy zniszczone możesz wykorzystać do sprzątania w domu lub poczekać na organizowane przez sieciówki akcje zbiórki ubrań, np. H&M co roku zachęca swoje klientki do oddawania starych ciuchów w celu ich recyklingu.

2. Recykling

A jak już jesteśmy przy recyklingu – tutaj chyba nie musimy Was długo przekonywać! Wiemy, jak trudno rozstać się z ulubioną sukienką, która lata swojej świetności ma już za sobą, więc zamiast ją wyrzucać… nadaj jej nowe życie! Bardzo modny jest teraz upcycling, czyli wykorzystanie starych lub niepotrzebnych rzeczy do stworzenia czegoś zupełnie nowego. Jeśli nie masz pomysłów, sprawdź filmiki DIY na Domodi.tv!

3. Lepsza jakość

W slow fashion to właśnie jakość jest jedną z najważniejszych wartości. Zacznij od czytania metek, bo często to skład, a nie cena jest wyznacznikiem jakości. W wielu popularnych sieciówkach płaszcze z poliestru kosztują tyle, co wełniana kurtka!

T-shirt z napisem The Original

Wybieraj t-shirty z organicznej bawełny, jedwabne koszule i skórzane buty. Mając wybór między produktem fair trade, a niewiadomego pochodzenia – zawsze wybieraj ten pierwszy. Slow fashion to także umiejętność budowania szafy kapsułowej, czyli takiego zestawu ubrań i dodatków, które można ze sobą dowolnie łączyć i zawsze wyglądają świetnie. To moda, która wykracza poza sezony i odchodzi od chwilowych trendów.

Dobrej jakości rzeczy wymagają też odpowiedniej pielęgnacji. Tutaj znów wracamy do metki – czytajcie, jak należy prać i czyścić ubrania. Wybierajcie do tego najlepiej naturalne środki albo wypróbujcie alternatywne metody prania (np. w orzechach).

4. Odpowiedzialność i świadomość w modzie

Wiecie, że cała produkcja jednego t-shirta zabiera aż 2720 litrów wody? To tyle, ile dorosły człowiek wypija średnio w ciągu 3 lat! Z kolei wykonanie pary jeansów jest równe 285 prysznicom.

Infografika na temat zużycia wody przy produkcji t-shirtów

Slow fashion to wybory przyjazne dla ekologii, skupione na etycznych warunkach pracy, tworzone przez ludzi z pasją. Kupując u polskich projektantów, lokalnych marek albo rękodzielników z całego świata, nie tylko wspierasz odpowiedzialną modę, ale przede wszystkim… zyskujesz wyjątkowe ubrania i dodatki. Dzięki temu Twój styl jest zupełnie inny, bo designerzy zazwyczaj opracowują krótkie kolekcje oraz niepowtarzalne, limitowane edycje.

5.  Jak kupować mądrze na wyprzedaży?

Mając już wiedzę w temacie budowania własnej garderoby, recyklingu i wysokiej jakości, dużo prościej przystąpić do każdych zakupów, w tym także tych na wyprzedażach. Baza w postaci szafy kapsułowej może być uzupełniona o sezonowe dodatki. Bardziej świadoma moda nie oznacza nudy. Klasyczny trencz i ramoneska, czerwona sukienka i dobrze skrojone jeansy to podstawa do połączenia z kolczykami, frędzlami, plecionym koszykiem czy sportowymi butami. Pamiętajmy o tym, żeby dopasować je do swojej sylwetki i stylu.

Podążając za słowami Vivienne Westwood, znakomitej projektantki i aktywistki w sferze odpowiedzialnej mody: „Buy less, choose well, make it last” - starajmy się kupować mniej, ale lepszej jakości i bardziej świadomie.

 

Wpis gościnny od Fu-Ku Concept Store.

Sukienki z wyprzedaży, które musisz mieć! Sukienki z wyprzedaży, które musisz mieć! Modne sukienki na wesele. Sprawdź nasze top 10! Modne sukienki na wesele. Sprawdź nasze top 10!