Sukienka z poliestru – czy warto kupować poliestrowe ubrania? Opinie oraz wady i zalety poliestru

Jednym z najczęściej spotykanych ubrań są sukienki z poliestru. Czy warto je kupować, mimo dużej świadomości dotyczącej zakupów i dążenia do mody zrównoważonej? Sukienki poliestrowe są tak naprawdę popularne i chętnie wybierane, ponieważ poliester posiada masę zalet, o których łatwo się zapomina. Co warto wiedzieć, jeśli planujesz kupić sukienkę z poliestru?

Sukienka z poliestru – czy warto kupować poliestrowe ubrania? Opinie oraz wady i zalety poliestru

Sukienka z poliestru to częsty wybór klientek Domodi.pl. Co warto wiedzieć o tym materiale?

Zacznijmy od krótkiej historii sukienki z poliestru. Sam materiał stworzyło dwóch brytyjskich chemików z Manchesteru już w 1941 roku, wykorzystując polimery chemiczne, które opatentowali jako PET (politereftalan etylenu). Ubrania poliestrowe stały się hitem w latach 70., jednak z czasem zaczęto od nich odstępować, gdy zaczęto przypisywać im etykietę tanich, niewygodnych i nieekologicznych. Mimo tego poliester był obecny w modzie, ponieważ stał się alternatywą dla bawełny czy jedwabiu i innych włókien, które były droższe w produkcji, nie były tak plastyczne ani nie dawały się tak łatwo barwić. 

Mówiąc krótko: sukienki z poliestru okazały się tanie i łatwe w produkcji. Do stworzenia poliestru nie potrzeba naturalnych surowców, które muszą pochodzić z certyfikowanych (czyli drogich) upraw. Fakt ten stał się przełomowy dla rozwoju światowych sieciówek odzieżowych, który, o dziwo, nastąpił podczas kryzysu gospodarczego w 2008 roku. Był to trudny okres dla mody. Coraz mniej osób mogło pozwolić sobie na markowe ubrania, dlatego pojawiły się sieciówki proponujące tańsze odpowiedniki drogich projektów znanych z wybiegów i magazynów. I tak poliester zyskał nowe życie. Co ważne, od momentu powstania poliestru jego jakość nieustannie jest udoskonalana i jest produkowany w taki sposób, by jak najlepiej spełniał się w codziennym noszeniu. Brane są również pod uwagę czynniki środowiskowe, dlatego powstała technika produkcji poliestru z recyklingu.

Czy poliester faktycznie jest taki zły, czy jest to materiał, który warto brać pod uwagę przy kompletowaniu garderoby? Nie byłby tak powszechnie stosowany, gdyby nie miał żadnych zalet. Właśnie dlatego przyglądamy się sukienkom poliestrowym i rozprawiamy się z mitami na ich temat.

Zalety sukienki z poliestru – ten materiał może Cię pozytywnie zaskoczyć!

Trudno wskazać szafę, w której nie ma ani jednego ubrania poliestrowego. Ich zakup jest niejednokrotnie świadomym wyborem ze względu na walory, które mogą ułatwić życie. Jakie są zalety sukienki i innych ubrań z poliestru?

· Sukienki z poliestru są niezwykle trwałe, ponieważ włókna materiału są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Tym samym nie ścierają się i nie kulkują.
· Ubrania poliestrowe nie tracą kształtu, nie rozciągają się, nie kurczą, nie gniotą ani nie odkształcają pod wpływem prania lub noszenia. Często nie wymagają nawet prasowania. Nie tracą koloru pod wpływem promieni słonecznych.
· Łatwo jest pielęgnować i konserwować ubrania z poliestru.
· Poliester bardzo szybko schnie, ponieważ ma niską wchłanialność wody. Dzięki temu nie wchłania plam z trudno zmywalnych płynów, np. soków czy wina.
· Sukienki z poliestru mogą mieć różną formę – materiał jest w stanie imitować swetry, dzianinę, jedwab i szyfon. Poliester bardzo często jest wykorzystywany przy szyciu sukienek wizytowych, koktajlowych czy wieczorowych.
· Ubrania poliestrowe są bezpieczniejsze dla alergików, ponieważ w przeciwieństwie do materiałów z naturalnych surowców, nie potrzebują pestycydów. 
· Sukienki z poliestru są lekkie, ponieważ włókna syntetyczne są lżejsze, niż włókna pochodzenia naturalnego.
· Ubrania z poliestru są tanie i pozwalają niskim kosztem nadążać za trendami lub ubrać się mniej zamożnym osobom. Gdyby nie poliester, sukienki koronkowe i inne modele kosztowałyby krocie.
· Ciekawostką może być wykorzystanie poliestru w odzieży outdoorowej. Nowe technologie nadają poliestrowi właściwości oddychające, a jednocześnie chroniące przed wiatrem i deszczem.

Wady sukienki z poliestru – o tym powinnaś wiedzieć, by podjąć świadome zakupowe decyzje

Sukienki z poliestru na wieszaku

Mimo szeregu zalet, sukienki z poliestru mają również właściwości, które nie przemawiają na ich korzyść. Jakie wady mają sukienki z poliestru?
 

· Sukienki poliestrowe często się elektryzują. Jest to typowa cecha materiałów syntetycznych i z tego powodu do sukienki przyklejają się włosy, kurz, pyłki oraz sierść zwierząt.
· Poliester jest łatwopalny
· Materiał poliestrowy (o ile nie jest to materiał do kurtki outdoorowej) ma niską przepuszczalność, więc nie oddycha i to może powodować pocenie. Jako że nie absorbuje wody ani nie oddaje jej na zewnątrz, pot pozostaje pod ubraniem i wtedy materiał może przyklejać się do ciała. 
· Poliester jest niedrogi, jednak ten najtańszy i niskiej jakości wydaje się niekiedy szorstki, nieprzyjemny w dotyku, często określany jako „plastikowy".
· Największy zarzut dotyczy aspektów ekologicznych, właściwie ich braku. Produkcja odzieży poliestrowej wiąże się z wysoką emisją dwutlenku węgla. Ponadto poliester ma bardzo długi czas rozkładu, co jest niekorzystne dla naszej planety.

Sukienki z poliestru z recyklingu – czy to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata?

Branża modowa stara się ograniczyć negatywny wpływ produkcji odzieży na środowisko. Jednym ze sposobów jest recykling, czyli ponowne wykorzystanie zużytych, niebiodegradowalnych odpadów PET.  Tym sposobem powstają sukienki z recyklingu produkowane z butelek, plastiku i odzieży. Recykling zmniejsza ilość śmieci, ogranicza emisję szkodliwych substancji i konieczność produkowania nowych włókien polimerowych. Efektem jest poliester recyklingowany (w skrócie rPET) mający te same właściwości jak PET. Sięga po niego coraz więcej sieciówek, a sukienki z poliestru z recyklingu są bardzo chętnie kupowane.

Warto zwrócić uwagę, że problem zaśmiecania środowiska wynika również z częstego pozbywania się odzieży. Bywa, że ulubione sukienki z poliestru znudzą się i wtedy również lądują na śmietniku. W takim wypadku warto wrzucić odzież w drugi obieg.  Zdarza się że, błędy produkcyjne w postaci kiepsko uszytej odzieży, niskiej jakości krojów i trudnych do noszenia fasonów skłaniają do szybszego wyrzucania odzieży. Dlatego ważna jest również wysoka świadomość zakupowa i wybieranie jedynie dobrze skrojonych ubrań, a także ich prawidłowa konserwacja, dzięki czemu posłużą na długie lata.

Sukienki z poliestru na lato. Sprawdź, jak dobrać idealną letnią sukienkę

Śmiejąca się kobieta w różowej sukience w kropki i w kapeluszu

Zapewne zauważyłaś w sklepach letnie sukienki z poliestru. Czy warto je kupować na upały, mając na uwadze ich niską oddychalność oraz skłonność do pocenia? Można i to jak najbardziej. Współczesne sukienki poliestrowe, które imitują wiskozę, jedwab i dzianinę są przyjemne dla skóry. To nie wszystko – latem można pozwolić sobie na lekkie sukienki na ramiączkach, sukienki z wycięciami lub sukienki ażurowe, które zapewniają dodatkową wentylację. Warto pamiętać, że choć sukienki z poliestru nie są tak oddychające, jak bawełna, to jednak projektowane są z myślą o klientkach i dopasowane do ich potrzeb. Dzięki temu sukienka poliestrowa na lato ma rację bytu. Trudno wyobrazić sobie ciepłe dni i wieczory bez ulubionej sukienki w kwiaty, nawet jeśli jest z poliestru.

Poliester czy bawełna? A może materiał z domieszkami? Analizujemy składy sukienek

W starciu „poliester czy bawełna?" zdecydowanie wygrywa bawełna, która jest surowcem pozyskiwanym naturalnie i odnawialnym, zatem odpady bawełniane można ponownie wykorzystać. Jednak produkcja bawełny dla przemysłu tekstylnego także wiąże się z ogromnym zużyciem energii i wody, a ponadto na etapie uprawy konieczne są pestycydy, również niekorzystne dla środowiska. Bawełna uprawiana w niesprzyjających warunkach nie zawsze jest gwarantem bezpieczeństwa dla konsumentów i środowiska. Istotne jest kupowanie ubrań z bawełny organicznej i od sprawdzonych marek.

W ubraniach można często spotkać mieszankę włókien poliestrowych i bawełnianych. Co daje takie połączenie? Sukienki z poliestru i bawełny są trwalsze, dłużej zachowują swój fason, mniej się gniotą, a do tego są przewiewne i miękkie w dotyku. Jeśli w składzie bawełna przeważa nad poliestrem, można spodziewać się miękkiej sukienki, która nie będzie się gniotła, a jednocześnie miękko układała na sylwetce. Sukienka z większą zawartością poliestru będzie zdecydowanie bardziej trwała i nie będzie traciła fasonu, ale dzięki bawełnie będzie przyjemna dla skóry. Czy sukienki poliestrowe można rozciągnąć? Jedynie pod warunkiem, że posiadają w składzie elastan. Bez niego sukienki poliestrowe, nawet zawierające bawełnę, nie rozciągają się.

Jak prać sukienkę z poliestru? Radzimy, jak dbać o poliestrowe ubrania by służyły lata

Czy sukienki z poliestru można prać w pralce? Nie ma ku temu przeciwwskazań, jednak przed wrzuceniem ubrania do bębna należy przeczytać metkę i znajdujące się na niej zalecenia producenta. Mimo dużej odporności, ubrania poliestrowe należy prać w odpowiednich warunkach. Jeśli informacje na metce nie wskazują inaczej, ubranie można prać w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza przy wirowaniu na max. 8000 obrotów. Poliester ma niskie wymagania, jeśli chodzi o schnięcie. Nie potrzebuje specjalnych warunków, ponieważ bardzo szybko wysycha. Szczególną uwagę trzeba poświęcić ubraniu w momencie prasowania (o ile jest potrzebne). Poliester ulega zmianom pod wpływem bardzo wysokiej temperatury, więc lepiej prasować go przez bawełnianą ściereczkę.

Jak widać, sukienki z poliestru mają wiele zalet i sporo zwolenniczek. Przy odpowiedniej pielęgnacji i świadomych zakupach, zakup sukienki poliestrowej nie będzie miał negatywnych skutków. Jeśli zatem szukasz modnej sukienki z poliestru, którą będziesz nosić długie lata, znajdziesz je na Domodi.pl.

Przeglądaj modne sukienki z poliestru na Domodi.pl i wybierz idealny model dla siebie:

Stylizacje z szerokimi spodniami. Podpowiadamy, jak nosić modny fason wide leg! Stylizacje z szerokimi spodniami. Podpowiadamy, jak nosić modny fason wide leg! „Ta jedyna” wiosenna sukienka­ – jaki kolor sukienek będzie królował wiosną 2022? „Ta jedyna” wiosenna sukienka­ – jaki kolor sukienek będzie królował wiosną 2022?