Typ urody jesień – styliści radzą, jakie kolory makijażu i ubrań podkreślą wdzięki pani jesień

Najcieplejszy typ urody, czyli jesień jest wyjątkowy w każdej z trzech odmian  zgaszonej, ciepłej i ciemnej. Którą z nich jesteś? Jakie ubrania i makijaże są idealne dla pani jesieni? Sprawdź paletę barw i charakterystykę jesiennych typów kolorystycznych.

Typ urody jesień – styliści radzą, jakie kolory makijażu i ubrań podkreślą wdzięki pani jesień
Jakie ubrania pasują do typu urody jesień? Źródło: Getty Images

Typ urody jesień – czym się charakteryzuje? Sprawdź, czy masz te cechy

Natalie Portman, Jennifer Lopez, Julianne Moore, Julia Roberts, Lindsay Lohan – to tylko niektóre z wielu gwiazd o typie urody jesień. Ich wygląd jest najlepszym dowodem na to, że do tej grupy należą nie tylko rudowłose piękności o zielonych oczach. Po czym poznać, że jesteś typową jesienią? Oto najbardziej charakterystyczne cechy jesiennych typów urody:

  • Włosy pani jesieni mogą być zarówno kasztanowo-brązowe czy rude, jak i blond, ale zawsze w ciepłej tonacji. 
  • Oczy bardzo często mają zielone zabarwienie, ale charakterystyczne dla jesiennych typów są także piwne, brązowe czy ciepło-niebieskie tęczówki. 
  • Karnacja typowa dla jesieni to jasna cera z widocznymi piegami albo śniada, złocista skóra o ciepłym zabarwieniu.
Nie wiesz, jakim typem urody jesteś? Rozwiąż nasz test!

Wysoka temperatura kolorów to kluczowy element w analizie kolorystycznej jesieni. Ich paleta barw bazuje na rudościach, czerwieniach, żółciach, brązach czy ciepłych beżach – analogicznie do kolorów, które występują w przyrodzie o tej porze roku. Jesień kojarzysz z przebarwionymi na żółto i czerwono liśćmi, zupą dyniową, i gorącym kakao? To najlepszy trop przy kompletowaniu kosmetyczki i garderoby dla typu urody jesień. Jednak, jak każdy inny typ kolorystyczny, jesień również ma trzy charakterystyczne odmiany. Czym wyróżniają się zgaszona, ciepła i ciemna jesień?

Zgaszona jesień – cechy charakterystyczne tego typu kolorystycznego

Zgaszona jesień zwana też jesienią stonowaną to ciepły typ urody, którego kolory są lekko przydymione i mało nasycone. Typowe dla niej będą włosy kasztanowe lub w mysim odcieniu blondu. A jej oczy mogą mieć trudny do określenia kolor – od szaro-zielonego czy szaro-niebieskiego po jasnobrązowy, orzechowy.

Najbardziej znamienna cecha? Brak kontrastów! Zgaszona/stonowana jesień to typ urody, którego cera może mieć podobny odcień, co włosy i oprawa oczu. Jego blask jest delikatny, uroda subtelna, ale zawsze z dużą dawką ciepła, którą odzwierciedla dedykowana mu paleta barw. 

Zgaszona jesień

Makijaż dla typu urody zgaszona jesień

Błękity? Tylko w ciepłej, stonowanej tonacji. Róże? Przydymione odcienie łososiowego. Beże? Oliwkowe, z domieszką szarości lub brązu. Makijaż zgaszonej jesieni powinien bazować na miękkich, rozmytych liniach w kolorach delikatnie wyblakłych o ciepłym zabarwieniu. Idealnie sprawdzą się u nich smokey eyes w beżach i brązach, czy podkreślenie oczu kredką w szarym błękicie, oliwkowej zieleni czy brązie. Idealna pomadka dla typowej stonowanej jesieni to ta w wyblakłej karminowej czerwieni albo w odcieniu nude. 

Kolory ubrań dla typu urody zgaszona (stonowana) jesień

Nienasycone kolory będą też kluczem do sukcesu w stylizacji. Zgaszona jesień blisko twarzy może nosić chociażby wspomnianą wcześniej oliwkową zieleń, ciepły beż czy łososiowy róż. Grunt, by swetry, bluzki czy sukienki w tych barwach nie były zbyt żywe i rażące, a raczej spokojne i stonowane. Wśród kolorów dla zgaszonej jesieni nie brakuje też błękitów i czerwieni. Jeśli rozpoznajesz swoje cechy w charakterystyce tego typu kolorystycznego, stawiaj na szlachetny, gołębi błękit, głęboki granat czy denim oraz czerwienie w takich odcieniach, jak: marsala, rdza czy karmin, oczywiście w przygaszonej wersji. Te barwy najlepiej podkreślą twoje naturalne piękno!

Ciepła jesień – cechy charakterystyczne tego typu kolorystycznego

Masz brązowe, rude lub kasztanowe włosy? Twoje oczy są zielone, brązowe lub piwne, a cera ma wyraźnie ciepły odcień i piegi? Na 99% twój typ urody to ciepła jesień. Kolory, które wyróżniają jej wygląd są ciepłe i nasycone zdecydowanie mocniej od tych, charakterystycznych dla jesieni zgaszonej. Nic dziwnego, że ciepłą jesień nazywa się często prawdziwą. To właśnie ona najpełniej odzwierciedla barwy znamienne dla tej pory roku. Widać to nie tylko w jej płomiennej urodzie, ale też w palecie kolorów, w których paniom o typie urody ciepła jesień jest po prostu najlepiej. Jakie odcienie znajdą się wysoko na liście?

Ciepła jesień

Makijaż dla typu urody ciepła jesień

Złocisty cień do powiek to must have w twojej kosmetyczce – podkręci kolor tęczówki! Bez wahania możesz też podkreślać oko brązami, również tymi o dużej intensywności. Brązowy tusz do rzęs czy kredka mogą okazać się lepszym rozwiązaniem niż kosmetyki w czerni. Świetnie będziesz wyglądać również w klasycznej, czerwonej szmince albo tej o pomarańczowym zabarwieniu. 

Kolory ubrań dla typu urody ciepła jesień

Camelowe beże, brązy, ciepłe czerwienie czy musztardową żółć możesz nosić w total lookach albo w zestawach z odcieniami zieleni – od zgniłej po trawiastą. Do swojej szafy włącz też stworzone dla typu urody ciepła jesień fiolety – śliwkowe, oberżynowe czy wrzosowe oraz niebieskości – morskie, granatowe czy błękitne. Grunt, by w stylizacjach ciepłej jesieni królowały kolory szlachetne, głębokie, mocno nasycone, ale nie neonowe, zbyt żywe i energetyczne. Dzięki temu outfity zyskają klasę, a ty będziesz wyglądać najkorzystniej.

Ciemna jesień – cechy charakterystyczne tego typu kolorystycznego

Kasztanowe włosy, szmaragdowe oczy i ciepła cera w dużym kontraście do koloru pasem czy oprawy oczu (nigdy blada) – to typowy opis pani jesieni w ciemnej odmianie. Warto jednak podkreślić, że oczy ciemnej jesieni mogą mieć też brązowy czy piwny odcień, a włosy – typowo brązowy. Ten charakterystyczny typ kolorystyczny wyróżnia się wyrazistą urodą, przez co najbardziej do twarzy mu w ciemnych kolorach. Ciemna jesień, zwana też jesienią intensywną tak, jak wszystkie inne typy jesienne bazuje na palecie barw w ciepłej tonacji. Które z nich najlepiej podkreślą jej naturalne piękno? 

Ciemna jesień

Makijaż dla typu urody ciemna jesień

Brązy o mocnym nasyceniu to kolory, które perfekcyjnie sprawdzą się w makijażu oka. Możesz stawiać na nie zarówno w delikatnym, przydymionym smokey eyes, jak i w kredce czy tuszu do rzęs. Świetnym wyborem dla ciemnej jesieni będą też przydymione granaty, ciepłe szarości oraz zieleń khaki. A w makijażu ust możesz pozwolić sobie na super modne szminki w mocnych, intensywnych barwach – śliwkowych fioletach, burgundach czy czerwieniach z domieszką brązu. 

Kolory ubrań dla typu urody ciemna jesień

Paleta kolorów ciemnej jesieni jest jedną z najciemniejszych spośród wszystkich typów urody. Wiosna, lato to grupy, którym najlepiej w pastelach. Z kolei zima i jesień w ciemnej odmianie to te typy kolorystyczne, które powinny nosić granaty, ciemne, butelkowe zielenie czy odcienie bordo.

W przypadku pani jesieni kluczowa jest oczywiście temperatura kolorów. Sweterek bordo? Postaw na ten w ciepłej tonacji. Granatowa sukienka? Wybierz tę z domieszką morskiego. Zieleń? Butelkowa lub w ciemnym odcieniu khaki. Stylizacje ciemnej jesieni ożywią jaśniejsze barwy idealne dla tego typu: ciepłe beże, łososiowe róże czy jasna, zgniła zieleń! 

Więcej ubrań dla typu urody jesień znajdziesz na Domodi.pl

Masz typ urody zima? Poznaj kolory, które wykorzystasz w makijażu i stylizacjach pani zimy Masz typ urody zima? Poznaj kolory, które wykorzystasz w makijażu i stylizacjach pani zimy Typ urody lato – jakie kolory ubrań i makijaż będą odpowiednim wyborem? Poznaj paletę barw dla pani lato Typ urody lato – jakie kolory ubrań i makijaż będą odpowiednim wyborem? Poznaj paletę barw dla pani lato