Black tie w modzie męskiej - poznaj wszystkie zasady wieczorowego dress code’u

Co oznacza “black tie” na zaproszeniu? Jaki męski strój będzie zgodny z wieczorowym dress codem? Jakie buty do smokingu wybrać i jaką dobrać do niego koszulę? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym kompleksowym poradniku!

Black tie w modzie męskiej - poznaj wszystkie zasady wieczorowego dress code’u

Black tie - dress code zarezerwowany na wieczór. Czym się charakteryzuje?

Black tie to elegancki strój wieczorowy, którego podstawą jest smoking i mucha (a nie krawat, jak sugerowałaby nazwa tego dress code’u). Jego historia sięga XIX wieku, kiedy angielska arystokracja ubierała się tak na przyjęcia organizowane po godzinie 19:00. Dziś black tie w modzie męskiej stosowany jest głównie w przypadku takich okazji, jak uroczyste jubileusze czy premiery w operze.

Dress code w Słowniku mody! Zobacz hasło

Informacji o tym, czy możesz wybrać się w garniturze, czy nieodzowny będzie smoking, szukaj na zaproszeniu. Dress code “black tie” oznacza bezwzględną konieczność dostosowania się do formalnych zasad, “black tie optional” - możliwość samodzielnego wyboru między garniturem i krawatem, a smokingiem i muchą. “Creative black tie” to z kolei sugestia, że spokojnie możesz zamienić białą koszulę na równie stonowaną i elegancką, ale w innym kolorze.

Dress code black tie obowiązuje również panie. Jeśli na swoim zaproszeniu widzisz informację o konieczności włożenia takiego stroju, musisz włożyć suknię wieczorową, najlepiej długą, uszytą z jedwabnego szyfonu, tafty, tiulu, koronki, aksamitu czy atłasu. Alternatywą może być kostium z długą spódnicą, ewentualnie strojny kostium ze spodniami, czyli spodnium.

Black tie a white tie - jak je rozróżnić?

Początkującym bywalcom przyjęć może wydawać się trudne rozróżnienie między dress codem black tie a white tie. Różnica między nimi jest jednak prosta: black tie to obowiązkowy czarny smoking, elegancka biała koszula smokingowa i czarna mucha. White tie z kolei to strój wieczorowy składający się z fraka, białej muchy oraz białej kamizelki. Jest uznawany za jeszcze bardziej wymagający i elegancki, niż black tie.

Black tie w sporcie

Black tie obowiązuje też… w sporcie, o czym na pewno wiedzą fani boksu. Zgodny z tym dress codem musi być strój sędziego ringowego, czyli arbitra, który porusza się w trakcie walki najbliżej zawodników. Sędzia musi być ubrany w białą koszulę kołnierzową z krótkim rękawem i białymi guzikami lub, w wyjątkowych sytuacjach, białą koszulę z długimi rękawami, czarne spodnie z materiału i czarną muszkę. Black tie w boksie związany jest z historią pięściarstwa - dawniej walki traktowane były jak uroczyste wydarzenia, na które również widzowie przychodzi ubrani w smokingi.

Dress code black tie dla panów - jak się ubrać zgodnie z zasadami?

Podstawą dress code’u black tie dla mężczyzn jest smoking - czarny bądź składający się z ciemnogranatowej marynarki i czarnych spodni. Marynarka może mieć klapy szalowe pokryte jedwabiem lub atłasem. Nawet jeśli cena smokingu nie jest wysoka, powinien sprawiać wrażenie kosztownego. Jeśli chcesz skompletować strój męski wieczorowy, wybierz smoking z wysokogatunkowej wełny lub marynarkę z atłasu i gładkie spodnie. Warto pamiętać, że spodnie smokingowe nigdy nie mają zaszewek, uchodzących za atrybut spodni mniej formalnych. Mogą być zdobione lampasami z atłasu.

Jaka koszula do smokingu będzie najlepsza? Do wyboru masz koszulę z plisowaniem, często wykończoną eleganckimi guzikami albo koszulę z guzikami przysłoniętymi plisą. Koszula do smokingu musi być bezwzględnie biała i posiadać mankiety zapinane na spinki. Opcjonalnie w stroju black tie można założyć kamizelkę lub czarny pas, tak zwany cummerbund lub inaczej pas hiszpański, który zakrywa obszar, w którym koszula włożona jest w spodnie.

Idealne dodatki do stroju wieczorowego męskiego

Strój wieczorowy męski zgodny z zasadami dress code’u obowiązkowo musi być uzupełniony odpowiednimi dodatkami. Najważniejsza jest oczywiście czarna elegancka mucha. Najlepsza będzie ta wiązana, uznawana za najbardziej formalną, ale dopuszcza się również odstępstwa od restrykcyjnego dress code’u i wybór gotowej muchy, zapinanej na jeden haczyk. 

Poszetka - jak ją składać i jak nosić? Zobacz kompleksowy poradnik - poszetka od A do Z!

Poza tym należy też dobrać białą poszetkę z dobrej jakości materiału i czarne buty wizytowe z lakierowanej skóry. Uwagę należy poświęcić na dobranie szykownych spinek do mankietów i oczywiście na ułożenie fryzury.

Jakich błędów nie popełniać w stylizacji black tie?

Kompletując strój wieczorowy męski według zasad dress code’u określanego jako black tie, należy przede wszystkim zapomnieć o jakichkolwiek detalach, które podkreślą naszą indywidualność. Na taką ekstrawagancję mogą sobie pozwolić co najwyżej gwiazdy. Black tie to strój stonowany, szykowny, pełen klasy, świadczący o guście osoby, która go nosi. Największym faux pas jest założenie krawata do smokingu, nawet takiego z czarnej, jednolitej tkaniny. Nie należy też wybierać kolorowych much, poszetek we wzory oraz kolorowych koszul (o ile na zaproszeniu nie widnieje informacja o dress codzie “creative black tie”).

Skompletuj strój wieczorowy black tie w Domodi:

Letnie tapety Domodi: pobierz i inspiruj się modą cały sezon! Letnie tapety Domodi: pobierz i inspiruj się modą cały sezon! Jaki kolor pasuje do rudego? Odkryj modne stylizacje dla rudowłosych kobiet! Jaki kolor pasuje do rudego? Odkryj modne stylizacje dla rudowłosych kobiet!