Co to jest kurtka bomberka? Oto fascynująca historia kultowej kurtki

Obszerne kurtki bomberki: symbol streetwearu uwielbiany przez wszystkich fanów stylu miejskiego. Nosimy je do jeansów, joggerów, a od pewnego czasu również do sukienek. Bomberki pojawiają się nawet na wybiegach. Jak powstały? Te kurtki mają za sobą długą drogę, na której pojawili się piloci, motocykliści, skinheadzi, punki, a następnie aktorzy i gwiazdy sportu. Poznaj historię bomber jacket.

Co to jest kurtka bomberka? Oto fascynująca historia kultowej kurtki
Historia kurtki bomberki Źródło: Getty Images

Czym są kurtki bomberki oraz jak i kiedy powstały?

Historia kurtki bomberki to bieg przez dekady minionego wieku, a sama kurtka niekiedy była częścią wielu wydarzeń dziejowych. Zacznijmy od początku. Pierwsze lata XX wieku to okres, w którym powstało wiele do dziś używanych ubrań, w tym kurtki bomberki. 100 lat temu ubrania miały spełniać określone funkcje i powstawały w konkretnym celu, np. na potrzeby armii. Dokładnie tak było z bomber jacket, która służyła pilotom wojskowych samolotów.

Pilot w pierwszej kurtce bomberce
Pilot w pierwszej kurtce bomberce Źródło zdjęcia: Getty Images

Do 1926 roku piloci mieli do dyspozycji wyłącznie długie płaszcze, ale okazały się one niepraktyczne. Potrzebne były lekkie, ale ciepłe okrycia, które skutecznie chroniłyby przed zimnem podczas latania, ale zapewniły też większą swobodę ruchów. Armia amerykańska odrzuciła więc płaszcze i zleciła produkcję krótszych kurtek. Jak wyglądały wtedy? Pierwsze bomberki wykonywano ze skóry, miały mnóstwo kieszeni, wełnianą podszewkę, dopasowane mankiety i dolny brzeg, zapięcie na zamek błyskawiczny oraz kołnierz obszyty kożuchem. Model oznaczono kodem B-15, ale potocznie nazywano go „pilotką"

Czytaj także: Co to jest mała czarna? Krótka historia kultowej sukienki do kolan

Kurtki pilotki okazały się niezwykle praktyczne i użyteczne, zwłaszcza w czasie II wojny światowej. Lekkie i ciepłe, szybko rozpowszechniły się na świecie. 

Z wojska do cywila – bomber jacket zmienia swój charakter

Co sprawiło, że kurtki bomberki znalazły się w mainstreamie? Wpłynęło na to wiele czynników. Przede wszystkim: II wojna światowa dobiegła końca, ale kurtki bomberki pozostały. Nieczynni piloci nosili je na co dzień, niektórzy nawet odsprzedawali swoje egzemplarze, co pozwoliło kurtkom wejść w obieg.

Dbaj o swoje ubrania: Użyj pumeksu, a szybko sobie podziękujesz. Sweter będzie wyglądał jak nowy

Kolejnym ważnym faktem okazało się wyprodukowanie nylonu (poliamidu), co miało miejsce jeszcze w czasie II wojny światowej. Nylon był tani, łatwy w produkcji, trwały i odporny na działanie warunków atmosferycznych, a jednocześnie bardzo lekki. Początkowo wykorzystywano go do szycia spadochronów, a w latach 50. użyto go także do projektowania odzieży, w tym kurtek bomber, które wyparły skórzane kurtki bomberki. Pojawiły się również ściągacze na rękawach oraz dole kurtki. W ten sposób powstał znany nam dziś model, czyli lekka kurtka sportowa.

Marlon Brando w skórzanej bomberce
Marlon Brando w skórzanej bomberce Źródło zdjęcia: Getty Images

Niemały wkład w popularyzowanie bomberki mieli także motocykliści. Jako że kurtka nadal spełniała swoją funkcję, czyli chroniła przed chłodem i wiatrem, doskonale sprawdzała się podczas długich podróży jednośladem. Cegiełkę do popularności pilotek dołożył także Marlon Brando, który zagrał najpierw w filmie „Tramwaj zwany pożądaniem” w 1951 roku, a następnie w „Dziki” z 1952 roku. W obu produkcjach dał się zapamiętać ubrany w charakterystyczną skórzaną kurtkę bomberkę. Ta wersja jednak ewoluowała w nieco inną stronę, czyli zmieniając się z czasem w ramoneskę.

Bomberka jako atrybut punków i skinheadów – burzliwa młodość kurtki

Ciekawym punktem historii bomberki był moment, gdy weszła w skład „dress code'u" subkultur punkowych i skinheadów. Nastąpiło to na przełomie lat 60. i 70. Wówczas można było często widzieć grupy młodych, ogolonych na łyso mężczyzn w jeansach, T-shirtach, glanach oraz właśnie w kurtkach bomberkach. Charakterystyczne było to, że najczęściej miały one oliwkowy lub granatowy kolor i pomarańczową bądź kraciastą podszewkę. Każdy szanujący się bandzior na dzielni musiał mieć swoją bomberkę.

Skinheadzi w nylonowych bomberkach
Skinheadzi w nylonowych bomberkach Źródło zdjęcia: Getty Images

Jednocześnie kurtka zyskała opinię ubrania o alternatywnym, niekoniecznie pozytywnym charakterze. Buntownicza natura punków i skinheadów sprawiła, że widok kurtki bomberki kojarzył się z agresją, zaczepnością, a ich właścicieli kojarzono z brakiem poprawności, ogłady i łamaniem zasad społecznych. To miało się jednak wkrótce zmienić. 

Bomberki w popkulturze – jak filmy spopularyzowały tę kurtkę?

To, co pojawiało się na ekranie, szybko trafiało na ulice. Po II wojnie światowej, kiedy przemysł filmowy powrócił na dawne tory i rozwijał w zawrotnym tempie, filmy wyznaczały trendy. Kurtka bomberka otrzymała całkiem spory angaż w wielu produkcjach. 

Wymieniliśmy już filmy z lat 50. z Marlonem Brando, ale to nie wszystko. Bomberka widziana była m.in. w „Hunterze” z 1955 roku ze Stevem McQueenem, „Buntowniku bez powodu" z 1955 z Jamesem Deanem, następnie w „Pulp Fiction" z 1994 roku z Brucem Willisem i Johnem Travoltą; w „Leonie Zawodowcu", gdzie zagrali Natalie Portman i Jean Reno. Nieco nowsze przykłady, to „Więzień nienawiści” z 2006 roku z Edwardem Nortonem.

Tom Cruise w bomberce w filmie „Top Gun”
Tom Cruise w bomberce w filmie „Top Gun” Źródło zdjęcia: Getty Images

Jednak najbardziej kultowym filmem, który podniósł status kurtki bomberki i sprawił, że świat oszalał na jej punkcie, był „Top Gun” z 1986 roku, w którym główną rolę zagrał Tom Cruise. Po premierze filmu fani zaczęli masowo kupować kurtki bomberki. 

Wyjęte z męskiej szafy – kiedy kobiety zaczęły nosić kurtki bomberki?

Przez pierwsze 40 lat swojego istnienia kurtka bomber służyła jedynie mężczyznom. Zwłaszcza w sporcie, w którym kurtka również zagrzała swoje miejsce. Bomberka była także elementem stroju drużyn amerykańskich uniwersytetów. Tam jednak zaszła zmiana w wyglądzie kurtki. Korpus kurtki wykonywano z wełny, doszywano skórzane rękawy, a na piersi haftowano logo drużyny lub nazwę uczelni. Tak właśnie z bomberki powstał nowy rodzaj kurtki, czyli bejsbolówka. 

Uczeń w jednej z pierwszych bejsbolówek
Uczeń w jednej z pierwszych bejsbolówek Źródło zdjęcia: Getty Images

Co jednak z paniami? Kiedy zaczęły nosić damskie wersje bomberki? Pierwszy raz mogły mieć je na sobie w szalonych latach 60. i 70., tuż po rewolucji obyczajowej, w dobie rozkwitu nowych gatunków muzycznych, młodzieżowego buntu, pojawienia dzieci kwiatów, czyli wszystkiego, co wyzwalało. Wtedy właśnie pierwsze buntowniczki mogły mieć kurtki bomberki na sobie.

Maureen Hudson, żona piłkarza Alana Hudsona, w bomberce
Maureen Hudson, żona piłkarza Alana Hudsona, w bomberce Źródło zdjęcia: Getty Images

U schyłku lat 70., wraz z boomem na fitness, dbania o sylwetkę, ubrania sportowe stawały się popularne tak u panów, jak i u kobiet. Dresy, joggery, bluzy, a także bomberki przechodziły do mody codziennej. W latach 80. bomber jacket była częścią typowego damskiego stroju, wraz z mom jeans i T-shirtami. Z kolei w latach 90. bomberka trafiła do środowiska hip-hopowego i przysposobiły go sobie raperki oraz gwiazdy R’n’B.

Damska kurtka bomberka – jaka jest dzisiaj? Jak ją nosić?

Obecnie bomberka w XXI wieku to jedna z najpopularniejszych kurtek na świecie. Nikt nie postrzega jej już przez pryzmat pilotów, motocyklistów, punków czy sportowców. Ma teraz modowy charakter. Upatrzyło ją sobie wielu projektantów światowej sławy. Bomber znajdował się w kolekcjach domów mody, takich jak Balenciaga, Versace czy Jean Paul Gaultier. Miała i nadal ma wiele odsłon: w wydaniu minimalistycznym lub ozdobiona nadrukami, wzorami, aplikacjami w postaci futerka, zamków błyskawicznych i wielu innych elementów dodających ekstrawagancji. 

Lucy Boynton w złotej bomberce
Lucy Boynton w złotej bomberce Źródło zdjęcia: Getty Images

Jak nosimy bomberkę? Aktualne trendy kładą nacisk na indywidualność i odważne łączenie stylów. Bez oporów zakładaj bomberkę do ulubionej sukienki, czy też łącz z topem i spódnicą. Doskonale wypada w zestawieniu z jeansami, szerokimi spodniami, bluzami, swetrami. Równie dobrze zaprezentuje się w klasycznym wydaniu, czyli z joggerami. 

Więcej porady stylizacyjnych? Proszę bardzo: Nosisz tak botki? Natychmiast przestań. To nagminny błąd Polek

Znając historię danego ubrania, można spojrzeć na nie z innej perspektywy. To pozwala pobudzić kreatywność. Wybierz więc jedną z wielu dostępnych w Domodi.pl kurtek bomberek i zacznij zabawę z modą. 

Odkryj najmodniejsze damskie kurtki bomberki. Znajdź idealny model z pomocą Domodi.pl:

Paznokcie na święta Bożego Narodzenia 2023? Sprawdź 6 pomysłów na modny świąteczny manicure Paznokcie na święta Bożego Narodzenia 2023? Sprawdź 6 pomysłów na modny świąteczny manicure Męskie stylizacje na święta Bożego Narodzenia 2023. Sprawdź, jak się ubrać, by zrobić dobre wrażenie Męskie stylizacje na święta Bożego Narodzenia 2023. Sprawdź, jak się ubrać, by zrobić dobre wrażenie