Depilacja w domu - która metoda jest najlepsza? Wszystko co musisz wiedzieć o domowej depilacji

Najszybszy sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia to depilacja w domu, która nie wymaga spędzania czasu na czasochłonnych zabiegach w salonach kosmetycznych i jest mniej kosztowna. Kluczem jest dobranie odpowiedniej metody, dlatego wiele kobiet wciąż szuka tej idealnej. W takim razie, jaka depilacja w domu jest najlepsza? Sprawdź!

Depilacja w domu - która metoda jest najlepsza? Wszystko co musisz wiedzieć o domowej depilacji

Depilacja w domu - jak wybrać najlepszą metodę usuwania włosów?

Włosy na ciele odrastają w bardzo krótkim czasie, z tego względu >>depilacja<< w domu jest często powtarzanym zabiegiem, dlatego powinna być szybka i bezproblemowa. By domowa depilacja spełniała oczekiwania, powinna być również skuteczna - goląc się, każda z nas ma nadzieję na utrzymanie efektu gładkiej skóry przez długi czas. Dobrze, jeśli kosmetyki i akcesoria do depilacji nie są kosztowne.

Duże znaczenie przy wybieraniu sposobu depilacji ma rodzaj skóry. Skóra wrażliwa lub problematyczna, ze zmianami, wymaga delikatniejszych środków. Co ważne: włosy na różnych częściach ciała trzeba usuwać innym sposobem. Skóra w okolicach bikini oraz na twarzy jest dużo bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień, niż skóra nóg.

Podsumowując: jaka powinna być idealna metoda depilacji?

- dopasowana do rodzaju skóry - nie może podrażniać skóry ani uczulać 

- dostosowana do miejsca golenia - nogi, pachy, bikini lub twarz 

- niedroga - może to być jednorazowy zakup urządzenia na długi okres, lub kosmetyki i golarki do golenia, które zużywa się szybciej, ale kosztują niewiele

- skuteczna - im dłuższy efekt gładkości, tym lepiej 

- szybka i łatwa w użyciu - skomplikowane i czasochłonne sposoby mogą zniechęcać 

Jeśli jest taka możliwość, warto przetestować produkty do depilacji na własnej skórze. Dosłownie. Dotyczy to szczególnie chemicznych form, takich jak depilacja woskiem, kremami lub piankami. Gdy nie ma na to szans, sprawdź nasz przewodnik, w którym dowiesz się, jakie są dostępne metody depilacji oraz która będzie dla ciebie najlepsza

Depilacja laserowa w domu - krok po kroku. Czy jest skuteczna?

depilacja laserowa w domu

Jeszcze do niedawna depilacja laserowa w domu była niemożliwa, ponieważ urządzenie do tego przeznaczone używane było jedynie w salonach kosmetycznych. Obecnie można je mieć na własność. Na czym właściwie polega depilacja laserowa? Domowe lasery do depilacji wykorzystują technologię Intense Pulsed Light, czyli pulsującą wiązkę światła docierającą do cebulek włosów, które przechodzą w stan spoczynku i przez długi czas nie wypuszczają nowych włosów. Przed rozpoczęciem zabiegu dobrze jest skrócić włosy golarką, by światło dotarło głębiej. 

Czy jest to metoda na permanentne pozbycie się włosów? Mimo wielu zabiegów włosy mogą pojawiać się ponownie. Zależy to od ich rodzaju - jeśli są ciemne i grube, to z pewnością powrócą. Wpływ na to mają również zaburzenia hormonalne lub rodzaj przyjmowanych leków. Niekiedy dla uzyskania długotrwałej gładkości konieczne będzie wykonanie wielu serii zabiegów. Dla delikatnej skóry może to być obciążające, zwłaszcza, że wrażliwym osobom depilacja laserowa może sprawiać ból. Rozwiązaniem jest  przykładanie kostek lodu do depilowanego miejsca.

Co przemawia za depilacją laserową w domu?

- Depilator laserowy jest bardzo skuteczny i łatwy w użyciu - wystarczy przykładać go do skóry, gdy tylko pojawią się kilkumilimetrowe włosy. 

- Można używać go na różnych partiach ciała, nawet na twarzy (o ile dany model posiada specjalną nakładkę). 

- Urządzenie jest niewielkie, poręczne i łatwe w obsłudze. 

- Jego koszt wynosi ok 700-1000 zł, jednak zakup ten zwraca się już po kilku zabiegach. 

Niestety, laserowa depilacja przeznaczona do domowego użytku ma wiele przeciwwskazań. Wśród nich należy wymienić:

- Choroby nowotworowe, cukrzycę, zaburzenia krzepliwości i epilepsję. 

- Depilacja laserem odradzana jest kobietom w ciąży i karmiących piersią. 

- Przeciwwskazaniem są zmiany skórne, łuszczyca, bielactwo, bliznowce, siniaki, a nawet sezonowa opalenizna. 

- Przyjmowanie niektórych leków zawierających retinoidy, hormony, a także antydepresanty i antybiotyki również są przeszkodą do korzystania z depilacji laserowej. 

- Ponadto laser nie sprawdzi się również u osób o włosach w jasnym kolorze, ponieważ depilacja światłem nie uchwyci włosa z niską pigmentacją.

Depilacja w domu za pomocą elektrycznego depilatora - czy warto?

depilacja domowa maszynką elektryczną

Depilator elektryczny, nazywany niekiedy damską golarką, wyposażony jest w specjalną końcówkę z uchwytami, która wyrywa włosy wraz z cebulkami. Po takim zabiegu skóra jest gładka aż do 5 tygodni. Współczesne depilatory wyposażone są w specjalne nakładki chłodzące, które niwelują ból. Różne kształty końcówek pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, można nimi golić pachy, nogi lub wydepilować okolice bikini, a wiele modeli posiada specjalne końcówki przeznaczone do depilacji twarzy.

Zalety depilatora elektrycznego:

- Depilatory są stosunkowo tanie - ceny za dobrej jakości depilator zaczynają się od 150 zł. To bardzo konkurencyjna cena, biorąc pod uwagę, że depilator posłuży przez wiele lat. 

- Jest poręczny, można spakować go nawet na dłuższy wyjazd. 

- Sprawdzi się u alergików, ponieważ nie powoduje żadnych uczuleń.

Minusy depilatora elektrycznego:

- Mimo wszystko, depilacja w domu za pomocą depilatora elektrycznego wciąż może być bolesna. U osób szczególnie wrażliwych może być nie do zniesienia. 

- Wielu osobom przeszkadza również fakt, że do depilacji włoski muszą urosnąć na długość co najmniej kilku milimetrów, by depilator mógł je uchwycić. 

- Problemem może być również wrastanie włosów w skórę, ponieważ każdorazowe golenie osłabia włosy, które z czasem nie są w stanie przebić się przez naskórek. 

- Przeciwwskazaniem do używania depilatora są żylaki na nogach.

Domowa depilacja woskiem - jak ją wykonać i czy to musi boleć?

depilacja domowa woskiem

Kolejną metodą uznawaną za niezwykle skuteczną, jest depilacja woskiem w domu, która usuwa włosy na kilka tygodni. Wosk kosmetyczny nadaje się do stosowania na twarzy, nogach, okolicach bikini i pach. Trzeba jedynie wybrać odpowiedni rodzaj.

Są dwa rodzaje wosków do depilacji: miękkie i twarde. Miękki wosk do depilacji nakłada się na duże partie ciała, czyli na nogi, lub na ręce (wiele osób czuje potrzebę pozbycia się włosów z tych partii). Woski rozpuszczane są w wysokiej temperaturze, nakłada za pomocą szpatułki zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, następnie przykleja pasek materiału, po czym szybkim ruchem odrywa w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. 

Twardy wosk do depilacji stosuje się na twarzy, pachy i okolice bikini. W tej metodzie nie używa się żadnych pasków. Sam wosk roztapia się w niższej temperaturze, przez co szybciej tężeje. Nakłada się go szpatułką na wybrane miejsce, a gdy zastygnie, zrywa w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. 

W ofercie wielu marek kosmetycznych można wybrać woski do depilacji dostępne w formie rolek na ciepło oraz pastylek i past w puszkach do rozgrzewania w specjalnym podgrzewaczu. Ciekawą opcją są również plastry z woskiem do depilacji na zimno. Ceny wosku rozpoczynają się od ok. 10 zł w zależności od rodzaju i pojemności. Natomiast cena podgrzewacza to 100 zł lub więcej. 

Zalety depilacji woskiem: 

- Usuwanie włosów woskiem pozwala pozbyć się włosów wraz z cebulkami, dzięki czemu wolniej odrastają. 

- Jest idealny dla osób z twardymi, gęstymi włoskami, które bardzo szybko odrastają. 

- Wosk twardy to świetna opcja dla osób ze skórą wrażliwą i naczynkową.

- Istnieje duży wybór rodzajów wosków a ich ceny nie są wysokie

Domowa depilacja woskiem ma niestety pewne minusy:

- Ból związany z wyrywaniem włosów, bolesna jest szczególnie depilacja okolic intymnych. Zwolennicy depilacji woskiem niwelują ból za pomocą maści chłodzących, kostek lodu. Przed depilacją warto posypać skórę odrobiną talku, by uniknąć podrażnień. 

- Przeciwwskazaniem do użycia wosku są żylaki, zapalenia żył, stany zapalne skóry, mieszków włosowych, a także alergia na wosk, jeśli występuje.

Jak wygląda depilacja cukrowa w domu? Wady i zalety tego rozwiązania

cukrowa depilacja w domu

Domowa depilacja pastą cukrową jest najstarszym sposobem usuwania owłosienia, stosowana była wiele wieków wcześniej, głównie w krajach arabskich. Za pastą cukrową przemawia jej bezpieczeństwo, ponieważ nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii i można nakładać ją nawet na wrażliwą skórę w newralgicznych miejscach. Receptura pasty cukrowej jest niezwykle prosta, ponieważ wystarczą zaledwie 2 szklanki cukru rozgrzane z wodą i odrobiną soku z cytryny. Jeśli przepis brzmi znajomo, to potwierdzamy - tak samo robi się karmel.

Masę nakłada się na skórę za pomocą szpatułki uważając, by się nie poparzyć (najlepiej poczekać, aż pasta lekko ostygnie), po czym przyłożyć bawełniany lub flizelinowy pasek materiału i energicznym ruchem zerwać. Metoda ta przypomina depilację woskiem, jednak na korzyść pasty przemawia fakt, że jest mniej bolesna, gdyż nie przykleja się do skóry, oblepia jedynie włoski.

Jakie jeszcze zalety ma domowa depilacja pastą cukrową?

- Niska cena - receptura pasty cukrowej wymaga składników dostępnych w każdej kuchni. 

- W sklepach dostępne są gotowe pasy cukrowe zawierające dodatkowe składniki pielęgnacyjne.

- Łatwo ją usunąć w przypadku poplamienia. 

- Można nakładać ją nawet na krótkie, odstające włoski. 

- Nie powoduje stanów zapalnych, nie pozostawia krostek na skórze, nie powoduje alergii.

- Jest ekologiczna, oparta na naturalnych składnikach. 

- Efekt, jaki daje pasta cukrowa, utrzymuje się aż do 3-4 tygodni.

Jednak jak każda metoda depilacji domowej, odznacza się pewnymi minusami:

- Może sprawiać kłopoty osobom mniej wprawionym, gdyż ma płynną konsystencję, przez co trudno równomiernie ją nałożyć, za to łatwo się poparzyć. 

- Sprawdza się raczej na małych partiach ciała, głównie na twarzy, w okolicy pach i bikini, niekoniecznie na nogi. 

- Cukier i cytryna mogą rozjaśniać poszczególne partie ciała, co może być niepożądane przy opalonej skórze.

Kremy i pianki do depilacji, czyli bezbolesne usuwanie włosów

depilacja w domu

Kremy, pianki lub żele to gwarancja bezbolesnej i szybkiej depilacji domowej. Ich skład opiera się na soli kwasu tioglikowego, który wchodzi w reakcję chemiczną z włosami. Rozpuszcza keratynę, czyli podstawowy budulec włosów, przez co stają się słabsze. Po kilku minutach stają się kruche i można zdjąć je za pomocą plastikowej szpatułki, a następnie zmyć resztki kosmetyku i włosów pod bieżącą wodą.

Dlaczego warto wybrać chemiczną formę usuwania włosów?

- Efekt, jaki daje depilacja kremem lub pianką, utrzymuje się do 10 dni. Mimo że kremy i pianki nie wnikają w cebulki włosów, to z czasem stają się cieńsze i delikatniejsze, czyli łatwiejsze do usunięcia.

- Ceny za kosmetyki do depilacji rozpoczynają się już od 10 zł. 

- Kosmetyki nadają się do nakładania na duże partie ciała, głównie nogi, ręce i pachy. 

Minusy kosmetyków do depilacji:

- Nie nakłada się ich na twarz. Jeśli chodzi o depilację okolic bikini, warto wybrać kosmetyk hypoalergiczny, przeznaczony do delikatnej skóry. 

- Mogą wywoływać pieczenie i swędzenie, które utrzymuje się nawet przez jakiś czas po depilacji. 

- Kremy, pianki i żele do depilacji odradzane są alergikom, osobom o wrażliwej skórze. 

Z kosmetykami do depilacji należy uważać, gdyż ze względu na specyficzny skład, mogą stać się przyczyną podrażnień a nawet alergii i dotkliwych uczuleń. Przed nałożeniem kosmetyku na całą powierzchnię, konieczne jest wykonanie próby uczuleniowej na małym fragmencie.

Najszybsza i najtańsza metoda depilacji - jednorazowa maszynka do golenia

depilacja domowa maszynką jednorazową

Jednorazowa maszynka do golenia spełnia wiele kryteriów idealnej depilacji w domu: jest tania, szybka i wygodna. Nie trzeba do niej nikogo przekonywać. Maszynka do golenia może stanowić alternatywną metodę depilacji. Sprawdzi się, gdy masz mało czasu, ale chcesz szybko pozbyć się włosów. Przed goleniem, warto zmiękczyć włosy za pomocą wody z mydłem lub specjalnych kremów. Po depilacji, nałóż balsam łagodzący podrażnienia i zaczerwienienia. Dbaj o to szczególnie, gdy masz suchą skórę.

Wiele kobiet używa maszynki do golenia na twarzy, jednak jest to ryzykowne. Skóra twarzy jest bardzo cienka, delikatna, może łatwo się podrażnić a każde skaleczenie będzie nieestetycznie wyglądać na twarzy.

O czym warto wspomnieć, to przekonanie, że po maszynce włosy stają się grubsze. Nie jest to prawda, jednak teoria ta ma swoje uzasadnienie: golarka ścina włosy tuż przy skórze, pozostawiając w cebulkach płaskie końcówki, które odrastając wydają się twardsze i szorstkie w dotyku. Samo golenie nie ma żadnego wpływu na strukturę włosa.

Dlaczego warto wybrać maszynkę do golenia?

- Maszynka jest bardzo tania, więc pod względem kosztów stanowi dużą konkurencję dla wszystkich rodzajów depilacji. 

- Przydaje się w sytuacjach awaryjnych.

- Nie wywołuje podrażnień, jest bezbolesna.

- Do usunięcia włosów wystarczy kilka minut. 

Minusy maszynki do golenia:

- Maszynka usuwa włoski powierzchniowo, tzn. goli je u nasady skóry, nie ingeruje w cebulki. Z tego powodu, dla uzyskania pełnej gładkości, golenie trzeba powtarzać co 2-3 dzień. 

- W przypadku suchej skóry, może ją dodatkowo podrażniać.

- Istnieje ryzyko skaleczenia się.

- Przy regularnej depilacji wymaga częstego zakupu maszynek.

Trzeba też jasno powiedzieć: jednorazowe maszynki do golenia są jednorazowe jedynie z nazwy. W praktyce większość kobiet stosuje tę samą maszynkę co najmniej kilka razy. W istocie używanie jednorazowej maszynki kilkukrotnie jest błędem, ponieważ na ostrzach pozostaje wiele bakterii, które mogą przyczynić się do rozwoju wyprysków, a nawet do zakażenia w przypadku skaleczenia. Skoro mowa o skaleczeniach, to ryzyko rozcięcia skóry wzrasta z każdym użyciem, ponieważ ostrza tępią się. 

Wybierz urządzenia i kosmetyki do depilacji na Domodi:

Sportowe stylizacje damskie – odkryj hity z Instagrama i popraw kondycję w najlepszym stylu! Sportowe stylizacje damskie – odkryj hity z Instagrama i popraw kondycję w najlepszym stylu! Kurtka jeansowa - stylizacje na lato 2021, które pokochasz! Kurtka jeansowa - stylizacje na lato 2021, które pokochasz!