Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy. Jak rozjaśnić ślady po trądziku i opalaniu?
Data publikacji:
Spis treści:
- Czym są przebarwienia na skórze?
- Przebarwienia na twarzy - powody powstawania nieestetycznych plam na twarzy
- Domowe sposoby na przebarwienia - naturalne produkty, które rozjaśniają plamy
- Jak rozjaśnić przebarwienia w domu? Kosmetyki wybielające skórę
- Jak rozjaśnić przebarwienia pod oczami? Domowe sposoby na sińce
- Sposoby na przebarwienia w salonie kosmetycznym - jakie są najskuteczniejsze?
- Te kosmetyki pomogą Ci rozjaśnić przebarwienia w domu:
Czym są przebarwienia na skórze?
Przebarwienia to nic innego jak nieestetyczne, ciemniejsze plamy na skórze. Spowodowane są nieprawidłowym działaniem melanocytów, czyli komórek wytwarzających melaninę, a więc barwnik skóry. Niekiedy są zbyt aktywne i produkują za dużą ilość barwnika lub jest ich za wiele w jednym miejscu skóry. Ale przyczyn przebarwień może być znacznie więcej - zanim zaczniesz koncentrować się na ich usunięciu, poznaj przyczynę ich powstawania i postaraj się ją wyeliminować. Dzięki temu nie tylko łatwiej Ci będzie zadbać o swój piękny wygląd, ale też przeciwdziałać powstawaniu plam na twarzy w przyszłości.

Przebarwienia na twarzy - powody powstawania nieestetycznych plam na twarzy
Przebarwienia najczęściej powstają pod wpływem działania promieniowania ultrafioletowego (na przykład na wskutek opalania się bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej). Przyczynami powstawania ciemniejszych zmian na skórze są też problemy z hormonami, stany zapalne (chociażby po trądziku), uszkodzenia naskórka, a także substancje fotouczulające obecne w ziołach (przykładem jest między innymi dziurawiec), lekach czy kosmetykach. Przebarwienia czasem mogą pojawić się pod wpływem czynników mechanicznych, na przykład na skutek nakłuwania naskórka igłą podczas mezoterapii. Plamy na twarzy, dłoniach czy dekolcie pojawiają się też wraz z wiekiem i stanowiąc jeden z objawów starzenia się skóry.
Domowe sposoby na przebarwienia - naturalne produkty, które rozjaśniają plamy
Chociaż profesjonalne gabinety kosmetyczne oferują szeroki wachlarz różnego rodzaju zabiegów, które mają pomóc usunąć przebarwienia na twarzy, skórę możesz rozjaśnić… w domowym zaciszu. Proste, babcine metody na plamy czy piegi naprawdę działają, a wcale nie wymagają dużych inwestycji. Jakie substancje przyjdą Ci z pomocą?
Sok z cytryny
Sok z cytryny to popularne i znane od lat remedium na przebarwienia na skórze. Kwas cytrynowy pomaga rozjaśnić skórę, a zawarte w owocu flawonoidy, fitohormony i antyoksydanty pozwolą zadbać kompleksowo o piękny wygląd Twojej cery. Dodatkowy plus? Cytryna działa antybakteryjnie, dzięki czemu pomaga walczyć z trądzikiem, często przyczyną powstawania przebarwień. Zrób domową maseczkę na przebarwienia z sokiem z cytryny, zielonym ogórkiem, jogurtem naturalnym i oliwą z oliwek. Połącz składniki, pozostaw na około pół godziny i zmyj dokładnie ciepłą wodą.
Aloes
Naskórek pomoże też rozjaśnić sok z aloesu, na przykład w postaci wygodnego w użyciu organicznego żelu. Taki produkt nie tylko zniweluje z czasem widoczność plam na naskórku, ale też wyraźnie go nawilży i uelastyczni, przyspieszając proces gojenia się ran (na przykład pod manualnym oczyszczaniu twarzy z wągrów). Rozejrzyj się za wygodnymi w użyciu >>maskami do twarzy<< z wyciągiem z aloesu, na przykład takimi w płachcie.
Ocet jabłkowy
Tego rodzaju ocet posiada drogocenne kwasy owocowe (kwas alfa hydroksylowy), które delikatnie złuszczają naskórek, niwelując widoczność przebarwień i przeciwdziałając zatykaniu się porów i powstawaniu trądziku. Możesz go stosować bezpośrednio (bądź po wcześniejszym zmieszaniu z wodą) na skórę, jak tonik.
Zielony ogórek i pietruszka
Stosowanie regularnie zielony ogórek pomaga subtelnie rozjaśnić piegi, zmniejszyć widoczność blizn potrądzikowych, a nawet cieni pod oczami. Możesz nakładać plasterki warzywa bezpośrednio na twarz bądź wykorzystać ogórek do zrobienia domowej maseczki z jogurtem naturalnym (ten również wykazuje delikatne działanie rozjaśniające!).
Hydrolat z róży damasceńskiej
Hydrolat z róży damasceńskiej bardzo łagodnie redukuje widoczność przebarwień i wzmacnia naskórek. Posiada w składzie witaminę C, garbniki i flawonoidy, działa antyseptycznie, rozjaśniająco, przeciwdziała trądzikowi. Stosuj wodę kwiatową z róży zamiast toniku na bazie alkoholu, a zmniejszysz ryzyko pojawiania się na cerze przebarwień posłonecznych.
Jak rozjaśnić przebarwienia w domu? Kosmetyki wybielające skórę

W domu możesz również regularnie sięgać po kosmetyki na przebarwienia, opracowane z myślą o potrzebach Twojej cery. Ich zadaniem jest rozjaśniać kompleksowo cały naskórek i nadawać mu bardziej świetlisty wygląd, ale też punktowo redukując przebarwienia. Tego rodzaju produkty najczęściej pełnią funkcję złuszczającą (usuwanie martwego naskórka to pierwszy krok do minimalizowania widoczności plam), przeciwsłoneczną, wzmacniającą. W składzie zawierają wiele cennych składników. Jakie będą najlepsze w walce z przebarwieniami na twarzy? Chociażby kwas azelainowy, tiamidol, który blokuje działanie melaniny, retinol, witaminę C, kwas ferulowy czy ekstrakty roślinne (chociażby z zielonej herbaty czy morwy, która działa depigmentująco i przeciwutleniająco). Warto zainwestować zwłaszcza w produkty w formie >>serum do twarzy<<.
Jak rozjaśnić przebarwienia pod oczami? Domowe sposoby na sińce
Innym rodzajem przebarwień, jakie pojawiają się na twarzy są cienie pod oczami. Niekiedy bywają odziedziczone po przodkach, a czasem wiążą się ze zmęczeniem, problemami hormonalnymi lub innymi chorobami, a nawet z niewłaściwą pielęgnacją. Na szczęście możesz zmniejszyć ich widoczność. Jakie domowe sposoby na przebarwienia pod oczami będą skuteczne? Masaż kostkami lodu lub zmrożoną łyżeczką, nakładanie maski z przetartego ziemniaka lub zmiksowanego ogórka (możesz też użyć po prostu plasterków tego warzywa). Warto regularnie stosować kosmetyki pod oczy z ziołami (świetlik, rumianek) oraz z kofeiną, która pobudza krążenie krwi i działa rozjaśniająco.
Sposoby na przebarwienia w salonie kosmetycznym - jakie są najskuteczniejsze?

Jeśli domowe sposoby na przebarwienia nie działają, pomimo tego, że stosujesz je regularnie i konsekwentnie od dawna, a egzaminu nie zdają też specjalistyczne kosmetyki, możesz sięgnąć po profesjonalną pomoc. Alternatywą dla domowych masek czy aplikowania depigmentujących >>kremów do twarzy<< są zabiegi w gabinetach piękności. Skutecznie działają przede wszystkim peelingi z kwasami (kosmetyczka ma możliwość zastosowania większych stężeń niż te, które w produktach dostępnych w sklepach), laser frakcyjny CO2 czy wszelkiego rodzaju mikronakłuwania służące przebudowaniu warstw naskórka. Pamiętaj, żeby w wyborze placówki i rodzaju zabiegu zawsze kierować się opiniami o gabinecie i doświadczeniem specjalisty.
fot. Adobe Stock
Te kosmetyki pomogą Ci rozjaśnić przebarwienia w domu:


Może Cię zainteresuje
-
Krótkie fryzury damskie – cięcia, kosmetyki i techniki układania włosów, które warto znać
-
Fryzury na wesele, które zrobisz w 10 minut. Odkryj stylowe i eleganckie upięcia
-
Reverse baleyage, czyli odwrócony balejaż dla blond włosów. Poznaj hit koloryzacji 2024
-
„Draping” to nowe kosmetyczne objawienie. Wystarczy róż i pędzel, żeby odjąć sobie 7 lat
-
Czerwone paznokcie - inspiracje na różne okazje
-
Pięć fryzur z grzywką dla 70-latki, w których twarz wygląda o niebo młodziej