Hippie style - odkryj styl hipisów z lat 70. i poznaj najmodniejsze stylizacje dzieci kwiatów

Chociaż era dzieci kwiatów minęła kilka dekad temu, hippie style inspiruje do dziś. Czym charakteryzuje się moda hipisowska i za co wciąż ją kochamy? Sprawdź historię ubioru lat 70. i dowiedz się, jak styl hippie wpływa na współczesne trendy!

Hippie style - odkryj styl hipisów z lat 70. i poznaj najmodniejsze stylizacje dzieci kwiatów

Styl hippie - lata 70., dzieci kwiaty, moda i ideały

Luźne, oversizowe ubrania, etniczne wzory, motyw tie-dye, jaskrawe barwy czy dodatki hand made to tylko niektóre z wielu elementów charakterystycznych dla stylu hippie. Jedno jest pewne: strojów hipisowskich nie sposób pomylić z ubiorem żadnej innej subkultury. Ich nietuzinkowy styl był jednak tylko niewielką częścią całej ideologii, która w USA pojawiła się w drugiej połowie lat 60.

Hippie style w Słowniku mody! Sprawdź hasło

Dzieci kwiaty, bo tak powszechnie mówi się na hipisów, wierzyły w szeroko rozumianą wolność, która wyklucza istnienie systemu. Ich ruch, który w 1967 roku zapoczątkował filozof i wykładowca psychologii na Harvardzie Timothy Leary zakładał porzucenie typowo amerykańskiego materializmu i pogoni za pieniądzem na rzecz życia na własnych zasadach, szerzenia miłości i wolności. Swoje antykonsumpcyjne, nonkonformistyczne i proekologiczne poglądy hipisi wyrażali poprzez protesty, walki o pokój na świecie czy muzyczne festiwale, których hasłami przewodnimi stały się takie legendarne motta, jak: “Peace, Love & Happiness” czy “Make love not war”. Wyrazem tych samych wartości stał się też znamienny dla hipisów ubiór, który na zawsze zapisał się na kartach historii. Czym się charakteryzował i jak wpłynął na współczesną modę?

Hippie styl - czym się wyróżniał?

Hipisi czuli się obywatelami świata, a ich ideologia była mocno zakorzeniona w buddyzmie zen, stąd wszechobecne w ich stylu inspiracje Wschodem czy Afryką, np. etniczne wzory. Luźne tuniki, często ręcznie tkane czy haftowane, zestawiali z obszernymi jeansowymi dzwonami. A maxi sukienki w kwiatowe wzory łączyli z sandałami na platformach i kolorowymi lenonkami. Strój dzieci kwiatów bardzo często składał się z ubrań i dodatków kupionych w podróży, na bazarach czy u lokalnych rzemieślników. Zawsze bazował na luźnych fasonach, oryginalnych printach i naturalnych tkaninach.

Charakterystycznym symbolem mody hipisowskiej była też pacyfka, która zdobiła t-shirty farbowane metodą tie-dye. Zamszowe kamizelki królowały zarówno wśród hipisek, jak i hipisów. A koronki robione na szydełku, zamszowe frędzle, ubrania z lnu i kolory ziemi były przejawem przywiązania dzieci kwiatów do natury i naturalności, które ujawniało się również w hipisowskich makijażach i fryzurach. Lata 70. to czas surferskich fal, misternie plecionych warkoczy i przepasek z rzemyków, które stały się rozpoznawczym znakiem hipisów!

Styl hipisów, który powraca we współczesnych stylizacjach

Stylizacja hippie z sukienką

Chociaż stroju hipisów nie odtworzymy dziś 1:1, chyba, że wybieramy się na imprezę w stylu lat 70., ich moda nieustannie inspiruje projektantów. Najlepiej udowodniły to narodziny stylu boho, który miał być wyrazem artystycznej bohemy, a ta fascynowała się właśnie modą dzieci kwiatów. Na modne elementy ubioru hipisów w swoich stylizacjach na początku lat 2000 stawiały siostry Olsen, Kate Moss czy Rachel Zoe. Był to jednak dopiero początek wielkiej miłości, jaką świat mody darzy hippie style do dziś. 

Ubiór dzieci kwiatów mistrzowsko odtwarza kultowy film “Pewnego razu w Hollywood”. Po inspiracje modą z lat 70. sięgają w swoich kolekcjach takie marki, jak Isabel Marant, Celine czy Fendi. A muzyczne festiwale - Coachella, Woodstock czy Opener są miejscami, w których modowy krajobraz cofa się o kilka dekad. Nie brakuje tu t-shirtów tie-dye, długich sukienek w etniczne wzory, hippie-fryzur i innych elementów, które niegdyś definiowały styl dzieci kwiatów. Ich współczesna odsłona jest nowoczesna, oryginalna, czasem sportowa, ale wciąż oparta na podstawowych wartościach - wolności wyrażonej poprzez ubiór.

Garderoba hipisa - kompletujemy szafę w stylu lat 70.

Jak wykorzystać hippie style w swoich stylizacjach? Najciekawsze elementy stroju hipisa czy hipiski możesz nosić nie tylko na Openerze. Maxi spódnica z doszywanymi falbanami świetnie sprawdzi się w miejskich outfitach z ulubionymi Conversami i topem basic. Sukienkę we wzór paisley zestawisz z boho-botkami z zamszu, skórzaną kamizelką i plecioną torebką. Jeansowe dzwony - znak hipisów, który znakomicie odnalazł się wśród kobiecych klasyków, będą doskonale współgrać zarówno z lnianą, białą koszulą z bufiastymi rękawami, jak i z dopasowanym t-shirtem czy cienkim, dzianinowym golfem. A koszulkę z pacyfką lub z motywem tie-dye możesz stylizować z modnymi szortami biker i sneakersami ugly shoes. Stylu hippie nie musisz traktować zbyt dosłownie. Jak prawdziwa fashionistka miksuj go z elementami boho, glamour czy streetwear!

Styl hipisowski i niezbędne dodatki oraz akcesoria

W aktualnych kolekcjach znajdziemy też sporo akcesoriów w stylu hippie, które warto wkomponować w miejskie stylizacje. Torebki z frędzlami czy plecione koszyki to od wielu sezonów hity letnich trendów. Pasują nie tylko do hipisowskich sukienek w etniczne wzory, ale też do koronkowych bluzek robionych na szydełku, jeansowych szortów czy espadryli na koturnie.

Lata 70. w modzie damskiej i męskiej - historia, popularne stroje, projektanci i stylizacje

Jeśli mowa o espadrylach, to w hipisowskiej modzie z lat 70. królowały razem z sandałami na masywnej, drewnianej platformie, wygodnymi, ortopedycznymi klapkami w stylu Birkenstock i modnymi do dziś kowbojkami. Te modele obuwia to idealne uzupełnienie stylizacji, nie tylko w klimacie dzieci kwiatów. 

Co poza tym? Oczywiście biżuteria! W swoich strojach hipisi wykorzystywali tę wykonaną ręcznie, z naturalnych tworzyw. Na topie były więc koraliki nawlekane na rzemyki, drewniane bransolety, motyw łapaczy snów czy kolczyki pióra.

Lata 70. - modny makijaż oraz fryzury hipisów

Na liście elementów charakterystycznych dla stylu hippie nie może zabraknąć też makijażów i fryzur. W latach 70. zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn panowała moda na noszenie długich włosów. Czesane wiatrem fale ujarzmiały przepaski z rzemyków nasunięte na czoło albo wianki z polnych kwiatów. Wariacje na temat dobieranych warkoczy do dziś inspirują stylistów fryzur, którzy motywy hipisowskie wykorzystują nie tylko w efektownych plecionkach na muzycznych festiwalach, ale też… w uczesaniach ślubnych. Próby czasu nie przetrwały chyba tylko tęczowe makijaże hipisów. Mocne, kolorowe cienie na powiekach czy zmywalne tatuaże zdobiące czoło i skronie wracają dziś jedynie w modzie festiwalowej.

fot. Adobe Stock

Zobacz ubrania i dodatki w stylu hippie w Domodi!

Jaki kolor pasuje do rudego? Odkryj modne stylizacje dla rudowłosych kobiet! Jaki kolor pasuje do rudego? Odkryj modne stylizacje dla rudowłosych kobiet! #strefatrendów: najmodniejsze buty na lato według blogerki Pauliny Łaty #strefatrendów: najmodniejsze buty na lato według blogerki Pauliny Łaty