Lata 70. w modzie damskiej i męskiej - historia, popularne stroje, projektanci i stylizacje

Moda lat 70. XX wieku świetnie obrazuje przemiany społeczne i kulturowe swojej  epoki. Chociaż magazyny modowe obwieszczały, że odtąd wszystko jest modne, a trendy nie istnieją, możemy wyróżnić kilka takich, które najlepiej opisują sposób noszenia się z tamtych lat. Czym charakteryzowała się moda lat 70., do której teraz chętnie wracają projektanci? Przekonaj się sama.

Lata 70. w modzie damskiej i męskiej - historia, popularne stroje, projektanci i stylizacje

Lata 70. w modzie damskiej i męskiej - tło historyczne i ważne wydarzenia

Stylizacja w stylu lat 70.

Lata 70. XX były jedną z najciekawszych dekad w historii kultury. Po rewolucji obyczajowej lat 60. i początkach ruchów hippisowskich, okrzepło społeczne przeświadczenie, że kobieta może nosić spodnie i walczyć o swoje prawa, a Harvey Milk, słynny działacz na rzecz praw homoseksualistów, wskoczył w garnitur, żeby przekonywać do swoich idei. Lata 70. były też ważnym okresem dla kultury. Na ekrany trafiły filmy do dziś uznawane za absolutne perełki kinematografii (takie jak chociażby “Ojciec Chrzestny” Francisa Forda Coppoli czy “Mechaniczna pomarańcza” Stanleya Kubricka), a na scenie królował rock spod znaku Pink Floyd czy Queen.

Przemiany społeczne i chęć wyrażania swojego indywidualizmu odbiła się na modzie. Idole nosili się wedle własnej fantazji, a magazyny o modzie pisały, że trendy przestały obowiązywać. Ludzie zapragnęli, jeszcze bardziej niż w latach 60., podkreślać strojem swój styl, a nawet swoje przekonania. Z jednej strony mówiło się głośno o praktycznych i ultrawygodnych sukienkach Diane von Furstenberg, z drugiej - o Vivienne Westwood, która sprzedawała wymyślone przez siebie ubrania w butiku “SEX”, założonym wespół ze swoim partnerem, managerem punkowego zespołu Sex Pistols.

Lata 60. w modzie damskiej i męskiej - tło historyczne, styl i największe ikony dekady

Ludzie na całym świecie szukali własnej ścieżki w modzie - a to wzorując się na gwiazdach ulubionego serialu (jak “Aniołki Charliego”), a to na ikonach stylu (przykład - Bianca Jagger w swoim słynnym białym garniturze).  To, co charakteryzowało modę lat 70., dziś fascynuje wszystkich projektantów, którzy ochoczo zaglądają do swoich archiwum i oglądają filmy z tamtego okresu w poszukiwaniu pomysłów na nowe kolekcje. Kroje, wzory i dodatki rodem przeniesione sprzed kilku dekad, dziś rządzą na ulicach i wybiegach. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co takiego wyróżniało modę lat 70. i co warto z tego czasu zaczerpnąć dla siebie, wyrusz z nami w podróż modowym wehikułem czasu!

Styl lat 70. - hippisi, disco i punk, czyli najpopularniejsze trendy dekady

Sukienka w stylu hippie

Moda lat 70. XX wieku dyktowana była przede wszystkim przez najgłośniejsze, najbardziej barwne i wyraziste subkultury: hippisów, miłośników disco i punkowców. Dzięki temu, że różnili się nie tylko w stylu życia, ale też sposobie noszenia się, tworzyli wspólnie modowy kalejdoskop, który dodał ówczesnej dekadzie wiele kolorytu. 

Ruch hippisowski, proklamujący bunt przeciw wyścigowi szczurów, wojnie i nierównościom, był najbardziej aktywny w latach 60., ale jeszcze wiele lat później odciskał swoje piętno nie tylko na sposobie myślenia, ale też… na modzie. W latach 70. nosiło się uwielbiane przez Dzieci Kwiaty rozszerzane spodnie dzwony, własnoręcznie farbowane koszule, ażurowe topy i sukienki do ziemi. Charakterystyczne elementy, takie jak psychodeliczne wzory, kwiaty czy biżuteria hand made zainspirowała rzesze ludzi, którzy nadal byli pod wpływem słynnego musicalu “Hair” z 1967 roku. Co ciekawe, wszystkie przeszły próbę czasu i nadal wpływają na wyobraźnię projektantów i fashionistów - dziś styl hippisowski jest jednym z najpopularniejszych i ma się świetnie nawet na czerwonym dywanie, czego przykładem są stylizacje Vanessy Hudgens czy Nicole Richie.

Hippie style w Słowniku mody! Sprawdź hasło
Koszula w stylu lat 70.

Kolejną charakterystyczną dla mody lat 70. grupą byli fani popularnej w tamtych latach na równi z rockiem muzyki disco. Bywalcy klubów (w tym między innymi otwartego w 1977 roku nowojorskiego Studio 54) kochali wyróżniać się z tłumu stylizacji glamour. Kochali błysk, cekiny i ubrania szyte z obcisłych tkanin, a także wysokie obcasy, przyciemniane okulary i mocny makijaż. Kobiety nosiły sukienki typu slip dress albo kombinezony w mocnych kolorach, a na to obszerne futra. Panowie nosili chętnie rozszerzane spodnie i dopasowane koszule w printy

Na tle tego wystylizowanego towarzystwa wyróżniali się w latach 70. punkowcy, naśladujący swoich idoli, w tym wspomnianego już w kontekście Vivienne Westwood zespołu Sex Pistols. Ich stroje miały być wyrazem buntu przeciwko światu. Poszarpane koszulki, spodnie z dziurami, skórzane kurtki z powpinanymi agrafkami, a do tego wszystkiego - ciężkie buty i fryzury na irokeza, często w kolorowej wersji. Te klimaty nadal żywo oddziałują na projektantów i stylistów, którzy kiedy tylko mogą, sięgają po ramoneski, martensy i porwane rajstopy.

Garderoba damska w latach 70. - jakie ubrania noszono?

W damskiej modzie lat 70. królowała różnorodność kolorów i fasonów, dzięki czemu każda fashionistka mogła na swój sposób podkreślić swój gust i styl życia. Kobiety coraz chętniej wybierały też spodnie. Były to nie tylko charakterystyczne dzwony, jeansowe czy na kant, ale też kombinezony - zarówno eleganckie, wieczorowe, pokryte błyszczącymi sztrasami, jak i bardziej futurystyczne, zainspirowane filmami i serialami science-fiction, cieszącymi się ogromną popularnością w latach 70. 

Moda lat 70. to również mnóstwo błysku, wspomnianego przez nas przy okazji opisywania stylizacji z klubów disco. Cekinowe sukienki na wielkie wyjścia nawet dziś nikogo nie dziwią, ale w tamtej dekadzie błyszczące materiały noszono od świtu. Winylowe płaszcze, golfy z lureksową nitką czy mieniące się bluzki koszulowe z syntetycznych tkanin były na porządku dziennym. 

Typowe dla mody lat 70. były też krótkie topy, często wiązane tuż pod biustem, damskie garnitury i naturalne futra, najczęściej noszone na cieniutkie kombinezony czy crop topy i miniówki.

Sukienki damskie lata 70. - najpopularniejsze fasony i kolory

W kontekście mody lat 70. trudno nie wspomnieć o sukienkach, które stały się niejako symbolem tamtych lat. Prawdziwym hitem stały się modele kopertowe, szyte z miękkiej i przyjemnej w dotyku dzianiny, ale też hippisowskie maxi w psychodeliczne printy czy etniczne esy-floresy. Charakterystyczne dla lat 70. są dzianinowe i ażurowe sukienki w paski, często własnoręcznie wydziergane na szydełku czy zrobione na drutach. Panie nadal były też wierne długości mini, wylansowanej w latach 60. przez Mary Quant, chociaż zdecydowanie częściej pokazywały się w modelach sięgających kostek.

Moda męska w latach 70. - czym się charakteryzowała?

Moda męska lat 70. XX wieku jest tak charakterystyczna, że bez trudu można rozpoznać jej wpływy we współczesnych kolekcjach. W tamtej dekadzie panowie nosili spodnie z rozszerzającą się nogawką, często w kant. Na górę wybierali koszule o kroju slim z naprawdę imponującym kołnierzykiem, zazwyczaj rozpiętym na kilka guzików i eksponującym tors. W szafach elegantów nie mogło też zabraknąć sweterków z dekoltem w serek, długich skórzanych kurtek i marynarek z wywatowanymi ramionami. Panowie uwielbiali też wszelkiego rodzaju kombinezony oraz jeansowe mundurki, składające się z kurtek i spodni, a często i koszul. 

O swój image bardzo dbali miłośnicy punk rocka, którzy własnoręcznie niszczyli koszulki, ozdabiali kurtki naszywkami i nie rozstawali się z butami ze skóry na traktorach. Najwięcej czasu poświęcali każdego dnia na ułożenie uwielbianej przez siebie fryzury, czyli irokeza, usztywnianego na cukier czy sporą ilość lakieru. W latach 70. wyróżniali się też wielbiciele glam rocka, malujący oczy ciemną kredką i noszący inspirowane Davidem Bowiem kombinezony czy błyszczące komplety z kurtką i spodniami.

Fryzury, makijaże i dodatki w latach 70-tych

Biżuteria w stylu lat 70.

Każda stylizacja z lat 70., bez względu na genezę i źródło inspiracji, musiała być wykończona odpowiednimi dodatkami i makijażem. O akcesoria troszczyły się nie tylko panie, ale też przykładający uwagę do detali panowie. Kobiety nosiły długie, naturalne włosy albo skracały je i podwijały na okrągłą szczotkę, jak aktorka Farrah Fawcett. Rozpowszechnił się też trend na noszenie tak zwanej curtain bang, czyli grzywki układającej się na dwie strony czoła. Panowie często zostawiali dłuższe włosy na czubku głowy (jak john Travolta w “Gorączce sobotniej nocy”) albo na karku. Obowiązywała również moda na wąsy. Makijaże były albo bardzo naturalne albo wręcz odwrotnie - wyraziste, pełne błysku i czarnego eyelinera. 

Wśród akcesoriów popularnych w latach 70. na uwagę zasługują przede wszystkim buty na bardzo wysokich platformach: botki, trapery, ale też kozaki z wysoką cholewką. Obok koturnów pojawiały się też płaskie sandałki rzymianki. Inne dodatki, bez których trudno sobie wyobrazić stylizację z lat 70. to kapelusze z szerokimi rondami, duże okulary, torebki kuferki albo listonoszki z frędzlami na długim pasku oraz wszechobecne apaszki

Stylizacje inspirowane “American Hustle”

Jak już wspominaliśmy, moda lat 70. wpływa na współczesnych projektantów, którzy cytują ją bardzo dosłownie albo nowatorsko przetwarzają. Coraz częściej sporo pracy mają też kostiumografowie, którzy przygotowują stylizacje bohaterów produkcji, opowiadających o latach 70. Przykładem są między innymi serial Mrs.America czy film “Bohemian Rapsody” o zespole Queen. Jeśli podoba ci się moda lat 70. koniecznie powinnaś obejrzeć też “American Hustle” Davida O. Russella, gdzie grane przez Amy Adams i Jennifer Lawrence bohaterki ilustrują, jak nosiły się fashionistki w tamtej dekadzie.

Zainspiruj się nimi, wkładając taliowany płaszcz ze skóry na gołe ciało albo bieliźniane sukienki z bardzo głębokim dekoltem z satyny bądź cekinowej tkaniny. Tak jak one możesz też nosić do cienkich kopertowych sukienek i sandałków na szpilkach płaszcze z futrzanym kołnierzem albo na wieczór wybierać błyszczący lureksową nitką kombinezon zamiast koktajlowej sukienki. Przyjrzyj się też stylizacjom męskim z “American Hustle”. Szerokie krawaty w paski, rozłożyste kołnierze, trzyczęściowe garnitury i okulary pilotki noszone na wieczornych przyjęciach to propozycja dla odważnych, która zrobi furorę również dziś!

Moda lat 70. w Polsce

Moda lat 70. w Polsce, ze względu na sytuację polityczną, nie była może tak kolorowa i różnorodna jak za granicą, jednak starała się nadążać za światowymi trendami. Największa zmiana dotyczyła spodni, które odtąd kobiety mogły nosić swobodnie również poza domem. Hitem Barbary Hoff, najsłynniejszej projektantki tamtych lat, były kombinezony z koszulową górą. Polki, podobnie jak ich koleżanki z Nowego Jorku czy Mediolanu, nosiły długie spódnice i patchworkowe sukienki. Ze względu na brak dostępności modnych rzeczy w sklepach, wiele pań stawiało na własnoręczne tworzenie ubrań: szycie, haftowanie, dzierganie. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, coraz chętniej nosili jeans, również w wydaniu od stóp do głów. Po sukcesie filmu “Gorączka sobotniej nocy” w Polsce coraz chętniej noszono też rock-and-rollowe stylizacje z krótkimi topami, rozszerzanymi spódnicami i wąskimi koszulami męskimi.

Lata 70. XX wieku pozostają jedną z najbardziej inspirujących dekad w historii. Ze względu na przemiany społeczne i rosnącą potrzebę podkreślania własnego stylu, moda lat 70. jest niezwykłym kolażem indywidualnego podejścia do trendów, fasonów, kolorów. To prawdziwa skarbnica kreatywnych pomysłów, z której śmiało możesz dziś czerpać!

fot. Adobe Stock

Odkryj modę w stylu lat 70. w Domodi:

T-shirty męskie do 50 zł. Najmodniejsze podkoszulki na wiosnę i lato w super cenach! T-shirty męskie do 50 zł. Najmodniejsze podkoszulki na wiosnę i lato w super cenach! Małgorzata Rozenek-Majdan urodziła! Gwiazda została mamą po raz trzeci! Małgorzata Rozenek-Majdan urodziła! Gwiazda została mamą po raz trzeci!