It bags - 9 najbardziej luksusowych torebek na świecie

Są kosmicznie drogie, designerskie i trudno dostępne, i właśnie dzięki temu mają zaszczytny tytuł “It Bag”. Poznaj najbardziej pożądane torebki świata - must know każdej fashionistki!

It bags - 9 najbardziej luksusowych torebek na świecie

It bag - co to takiego?

Torebka to prawdopodobnie jedyne akcesorium, bez którego zdecydowana większość kobiet nie wychodzi z domu. Uwielbiamy zarówno malutkie kopertówki idealne do wieczorowej sukienki na imprezę, jak i duże torby shopperki, które mieszczą naprawdę wszystko. Nie jest jednak tajemnicą, że torebki są największym szaleństwem świata mody. Nie tylko dlatego, że wiele kobiet kolekcjonuje je niczym znaczki pocztowe. 

It bags - najpopularniejsze, najbardziej pożądane torebki świata, noszone przez gwiazdy i ikony stylu. Z reguły charakteryzują się bardzo wysoką ceną i trudną dostępnością. Więcej na ich temat przeczytasz w naszym Słowniku mody:

IT bag w Słowniku Mody

Ceny najdroższych torebek świata wahają się od kilku do kilkuset tysięcy dolarów. Modele te biją rekordy popularności, choć tak naprawdę pozwolić sobie na nie mogą nieliczni. Na torebki It Bag obowiązują listy oczekujących, a fakt, że są bardzo trudno dostępne, jeszcze bardziej podsyca pożądanie fashionistek. Mimo że kultowe torebki powstają w modzie od zawsze, sam termin It Bag pojawił się w branży w latach 90. ubiegłego wieku. Jeden z redaktorów amerykańskiego “Vogue’a” użył go jako określenia najpopularniejszej w tamtym czasie torebki Fendi “Baguette”, wyjaśniając, że “it bag” to tzw. “akcesorium-totem”, którego posiadanie dowodzi tego, że mamy wszystko, czego pożąda świat. Szaleństwo? Zdecydowanie! Szybko okazało się jednak, że na miano torebki it bag zasługuje znacznie więcej modeli, które od lat są obiektem westchnień prawdziwych znawczyń mody. Oto one - kultowe torebki ostatnich dziesięcioleci!

Co czyni ze zwykłej torebki kultową it bag?

Po pierwsze: gwiazda, która ją nosi lub była inspiracją do jej powstania. 

Po drugie: cena - z reguły niebotycznie wysoka. 

Po trzecie: elitarność - torebki it bag są dostępne dla wybrańców, którzy nie tylko mogą pozwolić sobie na ich zakup, ale też odczekają swoje w kolejce. 

1. [It bag]: Chanel 2.55

it bag chanel 2.55 w czerni

Kultowa torebka >>Chanel 2.55<< jest uważana za najlepszą modową inwestycję, bo nawet modele vintage nie tracą na wartości. Pierwsza charakterystyczna, pikowana torebka z legendarnym logotypem francuskiego domu mody powstała w 1955 roku i została zaprojektowana przez samą Coco Chanel. Jej nazwa nawiązuje do pamiętnej daty debiutu na modowym rynku. A fason miał zapewniać kobietom wygodę noszenia, bo Chanel 2.55 dzięki długim, łańcuchowym uszom możemy komfortowo nosić pod pachą.

Ogromne znaczenie w pierwszej it bag Chanel miały detale. Według legend bordowa podszewka nawiązywała do mundurka, który Coco nosiła w szkole klasztornej, a mała, wewnętrzna kieszonka miała pomieścić listy miłosne projektantki. Dziś Chanel 2.55 ma niezliczoną ilość oryginalnych wersji, które łączy znamienny dla prototypu fason - prostokątny kształt, łańcuchy zamiast uszu, klapa z logo Chanel i pikowanie. Na tę kultową torebkę zdecydowanie warto polować w sklepach vintage!

Cena: ok. 22 000 zł za wersję maxi. Mniejsze wersje Chanel 2.55 - 17 000 zł.

Źródło zdjęć: shutterstock.com

2. [It bag]: “Baguette” Fendi

torebka baguette fendi

O tej słynnej torebce mówi się, że jest tak niepraktyczna, że z reguły potrzebna jest druga, większa torba, która pomieści kobiece bibeloty. Tajemnica trendu na noszenie torebek parami rozwiązana! Mimo to listy oczekujących na legendarną Bagietkę Fendi nie mają końca, a ilość wersji kultowej it bag mnoży się co sezon.

W czym tkwi fenomen tej torebki? Nie tylko w tym, że nosiła ją Carrie Bradshaw w “Sex in the City”. “Baguette” przede wszystkim doskonale trafiła w swój czas.Pod koniec lat 90., gdy pojawiła się na rynku, była miłą odmianą dla minimalistycznych torebek produkowanych na masową skalę i z miejsca stała się obiektem pożądania miłośniczek stylu boho i hippie. Pierwsza it bag Fendi była bowiem tkana ręcznie w niewielkim zakładzie rzemieślniczym we Florencji, co tłumaczy jej wysoką cenę. Charakterystyczny kształt torebki, a właściwie jej krótki pasek był inspiracją do powstania nazwy, bo nosi się ją pod pachą niczym bagietkę z paryskiej piekarni

Ceny Baguette od Fendi wahają się od 2000 zł do nawet 32 000 zł! Model jest bowiem dostępny w przeróżnych wersjach i wielkościach.

3. [It bag]: “Kelly” Hermes

torebka it bag kelly hermes

Słynna torebka, którą księżna Monako Grace Kelly próbowała ukryć swoją ciążę przed paparazzi. Mimo że model ten powstał już w latach 30., popularność na światową skalę zyskał dopiero wtedy, gdy pokazała się z nim Kelly. Reakcja francuskiej marki była więc jak najbardziej uzasadniona, bo nazwanie dodatku nazwiskiem aktorki sprawiło, że do dziś ma on status it bag. Trzeba jednak przyznać, że “Kelly” Hermes jest jedną z najbardziej praktycznych i wartych swojej ceny toreb w naszym zestawieniu. Duża wielkość, solidna rączka i charakterystyczne zapięcie na kłódeczkę to cechy, dzięki którym model stał się synonimem torby podróżnej.

Imponujący jest również sam proces tworzenia każdej torebki “Kelly”. It bag jest szyta ręcznie przez ok. 18 godzin. Do jej wyprodukowania służą starannie wyselekcjonowane gatunki skór, zszywane ze sobą przy pomocy 2600 szwów! Ogromne wrażenie robią też detale, np. wytłoczony napis “Hermes Paris” czy wytłoczone nazwisko rzemieślnika, który ją wykonał, umieszczone w środku. 

Cena: “Kelly” Hermes od 6 do nawet 170 tysięcy zł za… modele vintage!

4. [It bag]: “Jackie” Gucci

Los kultowej torebki “Kelly” podzieliła pierwsza w historii hobo-bag, czyli >>torebka-worek zaprojektowana przez Gucciego<< w latach 50. Model być może przeszedłby bez echa, gdyby nie okazał się faworytem ówczesnej pierwszej damy Stanów Zjednoczonych - Jackie Kennedy, która do dziś uchodzi za ikonę stylu. Podobnie, jak Hermes, marka Gucci w 1964 roku nazwała swoją torebkę na cześć sławy, co tylko podbiło popularność charakterystycznej, półokrągłej torebki o dość miękkiej formie.

Dawniej pasowała ona przede wszystkim do uwielbianego w latach 60. i 70. stylu boho, ale dziś stanowi nieodłączny dodatek do stylizacji w miejskim, streetwearowym klimacie. Nic dziwnego, bo nowsze wersje “Jackie” od Gucci są nowoczesne, minimalistyczne i bardzo designerskie, a poza tym - mieszczą naprawdę sporo. Mimo to w ostatnim czasie pierwsze miejsca na liście it bags Gucci należą do innych modeli wylansowanych przez Alessandra Michelle, np. Dionysusa!

Cena: “Jackie” ok. 5500 zł za oryginalną, nową it bag Gucci.

5. [It bag]: “Vela” Prada - plecak

plecak it bag vela prada

W zaszczytnym gronie it bags znalazło się miejsce także dla plecaka! I to nie byle jakiego, bo “Vela” Prady jest doskonałym połączeniem ciekawego, minimalistycznego designu z niebywałą funkcjonalnością. Przełomowe, jak na 1984 rok, było użycie syntetycznego nylonu do uszycia torebki, zwłaszcza, że włoska marka, którą Miuccia przejęła od rodziny, słynęła z luksusowych dodatków ze skóry! Szybko jednak okazało się, że pomysł skradł serca fashionistek, szczególnie tych, które z chęcią stawiają na wygodę.

Nylonowy plecak w kształcie worka, z dużymi bocznymi kieszeniami błyskawicznie stał się jednym z najczęściej widywanych, streetwearowych dodatków. A jego wytrzymałość, pojemność i pakowność do dziś nie mają sobie równych. Pierwszy plecak “Vela” Prady był dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych - w czerni i brązie. Dziś możesz mieć go w każdym możliwym wariancie. Oczywiście, jeśli uzbierasz na jego zakup…

Cena: “Vela” Prada ok. 4700 zł.

6. [It bag]: “Speedy” Louis Vuitton

it bag speedy louis vuitton

Do grona praktycznych, kultowych torebek z pewnością zaliczymy też “Speedy” Louisa Vuittona. To prawdopodobnie jedna z najstarszych it bags, bo jej historia sięga 1930 roku! Francuska marka od dekad zajmowała się tworzeniem toreb i bagaży, ale “Speedy” była pierwszą torebką podręczną w jej ofercie. Cechy charakterystyczne to oczywiście kształt kuferka o miękkiej formie worka, rączki umożliwiające trzymanie torebki na przegubie, w dłoni lub w zgięciu łokcia oraz kłódeczka - tradycyjne zapięcie podróżnych kufrów Vuittona, którego nie mogło zabraknąć w projekcie torby podręcznej.

Swój model “Speedy” uwielbiała Audrey Hepburn, która podobno poprosiła projektanta o stworzenie dla niej mniejszej wersji it bag. Stąd w aktualnych kolekcjach Louis Vuitton znajdziemy nie tylko “Speedy 30” - torebkę o szerokości 30cm, ale też 25, 35 czy 40. Liczby te zawsze odnoszą się do szerokości torby. 

Cena: “Speedy” Louis Vuitton ok. 4300 zł wersja w monogramie.

7. [It bag]: “Birkin bag” Hermes

it bag birkin hermes

Podróże były też inspiracją do powstania najdroższej torebki świata, czyli kultowej >>Birkin Bag Hermesa<<, która nazwę zawdzięcza oczywiście brytyjskiej aktorce Jane Birkin. Legendy głoszą, że to ona zainspirowała ówczesnego projektanta francuskiej marki do zaprojektowania idealnej torby podróżnej, która mieści wszystko, co kobiecie niezbędne! Rozmowa podobno miała miejsce w samolocie, gdy zawartość torebki Jane Birkin wysypała się na podłogę. Od słowa, do słowa aktorka naszkicowała projektantowi obraz wymarzonej torebki w głowie. A kilka lat później w 1984 roku światło dzienne ujrzała “Birkin Bag” - charakterystyczna, duża torba w kształcie trapezu, z klapką zapinaną na kłódeczkę i krótką rączką.

Podobnie, jak wszystkie inne it bags z naszego zestawienia, “Birkin Bag” doczekała się ogromnej ilości rozmaitych wersji i niekończącej się listy oczekujących. Jak donoszą światowe media, marka nie nadąża z popytem na kultową torebkę, która święci triumf w modzie od lat 80. i nie odstrasza nawet niebotycznie wysoką ceną. 

Cena: Birkin Bag Hermes od 10 do 150 tysięcy złotych.

8. [It bag]: “Lady Dior”

it bag lady dior

Jeśli mielibyśmy wybrać najsłynniejsze influencerki XX wieku, które najlepiej wylansują nowe modele torebek, księżna Diana znalazłaby się na szczycie listy. Jednak według oficjalnych danych współpraca księżnej z Diorem nie była opłacana, a sama torebka francuskiego domu mody była prezentem, jaki Diana otrzymała od pierwszej damy Francji Bernadette Chirac. Wystarczyło jedno zdjęcie z 1995 roku, by wszystkie fashionistki świata zamarzyły o niewielkiej, kwadratowej torebce na krótkich rączkach z charakterystycznym pikowaniem. A sama modowa marka ponownie (jak w przypadku Hermes i Gucci) nie miała wyjścia.

It bag szybko zyskała nazwę “Lady Dior” na cześć księżnej Diany i do dziś pozostaje jedną z najbardziej pożądanych torebek wszechczasów. Dostępna jest w wielu rozmiarach, w różnych wersjach kolorystycznych i materiałowych, ale wciąż największym hitem pozostaje klasyczna “Lady Dior” w czerni, która perfekcyjnie sprawdza się w roli torebki wizytowej!

Cena: “Lady Dior” od 13 do 25 tysięcy złotych.

9. [It bag]: “City” Balenciaga

it bag balenciaga city

Na jej punkcie oszalały takie ikony stylu, jak Kate Moss czy Sienna Miller. Co więcej - legendy głoszą, że to prototyp torby sfotografowany na ramieniu modelki sprawił, że “City” w ogóle weszła do sprzedaży. Szybko okazało się bowiem, że dziś kultowa torebka w motocyklowym stylu ma w sobie nieprawdopodobny potencjał. Model Balenciagi uwielbiają nie tylko celebryci, którzy kupują go w każdej możliwej wersji kolorystycznej, ale też redaktorzy modowi i wszyscy miłośnicy praktycznych i długowiecznych akcesoriów.

O “City” Balenciagi mówi się, że jest niezniszczalna, starzeje się z gracją i klasą, przez co staje się inwestycją na wiele kolejnych lat. Jej oryginalny look z motocyklowymi zdobieniami, frędzlami i miękką, skórzaną formą sprawia, że pasuje ona zarówno do bardzo luźnych, miejskich stylizacji, jak i do rockowych zestawów z workerami i ramoneską. “City” to torba kameleon, którą każda fashionistka może nosić na swój własny, unikatowy sposób!

Cena: “City” Balenciaga od 7700 zł wzwyż.

Polskie it bags - poznaj kultowe torebki Made in Poland!

Przykłady it bags od światowej sławy domów mody moglibyśmy mnożyć w nieskończoność, bo w branży mówi się dziś również o it bags sezonu - torebkach, które okresowo królują w streetwearze. Ale znacznie bardziej interesujący jest fakt, że jeśli chodzi o projektowanie kultowych torebek, to w tyle nie pozostają również polskie marki! Hitem okazała się między innymi duża, prostokątna, workowata torba Shanghai Ani Kuczyńskiej, która przypomina torbę na zakupy często spotykaną na chińskich ulicach. Duża, praktyczna shopperka podbiła serca Polek, dlatego w sprzedaży pojawiają się kolejne wariacje na temat tej polskiej it bag. 

Nie sposób nie wspomnieć tu również o Zofii Chylak, której prawdziwym znawczyniom mody nie trzeba przedstawiać. Właściwie każda torebka Chylak z miejsca zyskuje status polskiej it bag, a listy oczekujących na konkretne modele są naprawdę długie, ale w ostatnim czasie świat mody (nie tylko w Polsce) zachwycił się Saddle Bag Chylak - torebką na wzór siodła. Wysokogatunkowe skóry, personalizacja i przepiękne wykończenia - wszystko to sprawia, że torebki Chylak mogą stać się równie ponadczasowe, co wszystkie przedstawione przez nas it bags od światowych projektantów!

Wywiad z Kobietą Petardą: Paulina Smaszcz-Kurzajewska zdradza, czym jest dla niej #lovuję! Wywiad z Kobietą Petardą: Paulina Smaszcz-Kurzajewska zdradza, czym jest dla niej #lovuję! Rocznica śmierci Karla Lagerfelda - wspominamy mistrza Rocznica śmierci Karla Lagerfelda - wspominamy mistrza